Trwają rozmowy o ZIT w nowej perspektywie finansowej

Trwają rozmowy o ZIT w nowej perspektywie finansowej
2020-08-01

Jakie będą wspólne działania podejmowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w nowej perspektywie finansowej? Trwają rozmowy przedstawicieli miast i gmin tworzących toruńską część obszaru funkcjonalnego na ten temat. Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński uczstniczy w tych rozmowach.

30 lipca na zaproszenie Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego do Starostwa Powiatowego w Toruniu zjechali przedstawiciele miast i gmin tworzących toruńską część obszaru funkcjonalnego, realizujących Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. W spotkaniu uczestniczył wójt naszej gminy Andrzej Wieczyński. Celem rozmów było zapoznanie się z kierunkami i warunkami działania w nadchodzącej perspektywie finansowej oraz zaplanowanie wspólnych działań.

Założenia polityki spójności Unii Europejskiej na najbliższe lata przypomniał dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Rafał Pietrucień. Wieloletnie ramy finansowe zostały ustalone na ostatnim szczycie UE. Podjęte wówczas decyzje skutkują zmniejszeniem puli środków dostępnych w ramach polityki spójności, a więc także ograniczeniem możliwości wykorzystania ich w ramach regionalnych programów operacyjnych województw i realizacji strategii rozwoju. Dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu dokumentów strategicznych jest nowy Fundusz Odbudowy, który ma pomóc krajom UE podnieść się pod kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Dyrektor Pietrucień zwrócił uwagę na konieczność aktywnego włączenia się samorządów w konsultacje powstającej właśnie w naszym województwie projektu strategii rozwoju województwa do roku 2030 oraz tworzonego na poziomie centralnym Krajowego Programu Odbudowy.

Następnie dyrektor Biura ZIT Izabela Szczesik-Zobek zrelacjonowała stan realizacji programów koordynowanych przez Biuro i zwróciła uwagę na konieczność zlecenia badań i analiz, które będą konieczne do przygotowania projektów na kolejną perspektywę finansową ZIT.

Bazując na tych szeroko ujętych danych przedstawiciele samorządów tzw. toruńskiej części ZIT przedyskutowali dalsze kroki związane z współtworzeniem projektu strategii rozwoju województwa do roku 2030 i uzgodnili wspólny plan dalszych działań. Kolejne, robocze spotkania, na których zarysowany dziś plan będzie nabierał realnych kształtów, zaplanowano na koniec sierpnia.

Informacja i zdjęcia dzięki Starostwu Powiatowemu w Toruniu https://powiattorunski.pl

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.