Skarb z Silna

Skarb z Silna
2020-09-15

Cztery kany na mleko wypełnione ubraniami, przedmiotami użytkowymi, ścinkami gazet odnaleźli w Silnie członkowie Szkutni Kmieć i Przyjaciele oraz Fundacji Melodia Serc.

Miłośnicy historii Silna i okolic, skupieni wokół ze Szkutni Kmieć i Przyjaciele oraz Fundacji Melodia Serc, prowadzili poszukiwania szkutni prowadzonej przez rodzinę Stoyke w Silnie. 6 września odnaleźli niezwykły skarb: cztery kany różnej wielkości, wypełnione ubraniami, przedmiotami użytkowymi, ścinkami gazet. Wśród nich znajdowały się również suknie, kapelusz damski, chusteczki z monogramem AS, przybory do szycia, flakonik perfum, garnitur męski i buty, poszewki na pościel, całe pudełko papierosów… i wiele innych rzeczy. W ekspertyzie przedmiotów brali udział pracownicy Archiwum Państwowego w Toruniu. Znalezione gazety pochodzą z 1942 roku, co pozwala sądzić, że w tym roku zakopano kany.

Poszukiwania prowadzone przez członków szkutni Kmieć odbyły się w ramach projektu Stowarzyszenia Nasze Silno  "Sileńska Krypa", realizowanego w ramach programu "Patriotyzm Jutra", finansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

fot. fb/SzkutniaKmiec, Archiwum Państwowe w Toruniu

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.