Rozmawiamy o połączeniu autobusowym Obory – Toruń

Rozmawiamy o połączeniu autobusowym Obory – Toruń
2020-07-22

Gmina Obrowo prowadzi rozmowy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia oraz z gminą Lubicz o możliwości poprowadzenia linii autobusowej łączącej Toruń i Obory.

- Mieszkańcom Obór zależy na połączeniu autobusowym ich miejscowości z Toruniemmówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. – Wielokrotnie rozmawialiśmy o tym. Obory się rozwijają, corocznie przybywa tu ok. 40 – 50 mieszkańców. Podjąłem więc rozmowy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej w Toruniu oraz z wójtem gminy Lubicz o możliwości przedłużenia linii autobusowej 23 do Obór. Planujemy wprowadzić około dziesięciu kursów dziennie.

Obecnie linia nr 23 kursuje na trasie: plac świętej Katarzyny w Toruniu – Kopanino. Wójt Wieczyński proponuje wydłużyć tę linię o 2,5 km do Obór. Aby było to możliwe, droga łącząca Kopanino z Oborami – a zwłaszcza jej zakręty i łuki - musi mieć odpowiednią szerokość. Autobus musi mieć również na terenie Obór miejsce do swobodnego zawracania. Kwestie te były omawiane na spotkaniu roboczym, które odbyło się dziś w siedzibie Wydziału Gospodarki Komunalnej w Toruniu. Wydział ten nadzoruje Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o. W spotkaniu brał udział wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz.

Rozważamy obecnie kilka wariantów miejsc, w których autobus miałby wykonać w Oborach manewr zawracania. Problematyczna jest również szerokość zakrętów, które być może będziemy musieli poszerzyć lub przebudować – tłumaczy sekretarz gminy Obrowo Mirosława Kłosińska.

W najbliższych dniach rozmowy na temat nowej trasy MZK w Toruniu do Obrowa będą kontynuowane. Odbędzie się przejazd techniczny, dzięki któremu możliwe będzie sprawdzenie w terenie, w jaki sposób i w którym miejscu mógłby zawracać autobus MZK.

Przygotowując się do wprowadzenia nowego połączenia, gmina utwardza drogi w Oborach. Ich ewentualna dalsza przebudowa będzie uzależniona od trasy, jaką będzie miał kursować autobus.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.