Przejście do sekcji:

Treść strony - lipiec

Wędrówki po Beskidzie Żywieckim z ZS w Brzozówce

Lato i wakacje to idealny czas na wycieczki. Już po raz trzeci Zespół Szkół w Brzozówce pod kierownictwem pani Anny Pędzierskiej, zorganizował dla uczniów kolonie letnie przy wsparciu finansowym gminy Obrowo. Tym razem wyjazd odbył się od 3 do 11 lipca, a kierunkiem podróży był Beskid Żywiecki. 

Jak co roku na uczestników czekało mnóstwo zaplanowanych wycieczek i atrakcji. Podróż rozpoczęła się od zwiedzania Kopalni Soli w Kłodawie - największej czynnej kopalni soli kamiennej oraz najgłębszej w Polsce podziemnej trasy turystycznej, znajdującej się na poziomie 600 metrów pod ziemią. 

Na miejscu poznano historię powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Następnie na uczestników czekał zjazd windą na poziom 600 m z prędkością 6 m/s, która pozostawił niezapomniane wrażenia. Uczniowie oraz kadra kolonijna z przewodnikiem przeszli wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych, obejrzeli wyeksploatowane komory solne, mieli możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego. 

Po dotarciu na miejsce zakwaterowania kolonię odwiedzili miejscowi gawędziarze - Babiogórscy górale, którzy opowiedzieli ciekawe legendy i historie regionu.

Kolejne dni zaplanowane były równie bardziej aktywnie. Wędrówkę rozpoczęto od udania się na wycieczkę pieszą śladami Wawrzyńca Szkolnika, popularyzatora oświaty i turystyki w Zawoi, który był jednym z pierwszych przewodników babiogórskich. Spacer ten dał możliwość zaznajomienia się z charakterystycznymi elementami architektonicznymi budownictwa Babiogórców. Było to przedsmakiem przed zdobycia królowej Beskidu, tj. Babiej Góry, którą uczestnicy zdobyli już następnego dnia. Ponadto wspięli się na Mosorną Groń. 

Oprócz wędrówek górskich na uczestników czekały takie atrakcje jak wizyta w parku linowym, paintball, wizyta w Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego czy pobyt w Świecie Marzeń w Inwałdzie. 

Uczestnicy mieli możliwość brania udziału w warsztatach związanych z kulturą regionu, a także odwiedzili warsztat pana Jerzego Żurka, twórcy szachownicy na trzy osoby.

Uczniowie spędzili również aktywny dzień na Słowacji, gdzie zwiedzali Zamek Orawski (Oravský hrad), wybudowany na sposób „orlego gniazda “, na skale nad rzeką Orava, w mieście Oravský Podzámok, a także udali się do największej Jaskini Lodowej leżącej w Słowackim Raju, której niecodzienne wnętrze tworzy spoczywającą pod kamiennymi sklepieniami masę lodu. 

Przedostatni dzień spędzono w największym parku rozrywki w Polsce – Energylandii. Na miejscu czekało ponad 130 atrakcji, w tym kolejki górskie i karuzele. 

Wieczory upływały na odpoczynku na świeżym powietrzu, wspólnych grach i rozgrywkach sportowych. Uczestnicy jak co roku mieli możliwość poznania fragmentu historii oraz zawarcie nowych więzi i przyjaźni, które po powrocie będą kontynuowane. Dzieci szczęśliwe, pełne entuzjazmu i chęci na kolejne przygody wróciły do domu. 

Przejdź do początku strony