Przejście do sekcji:

Treść strony - lipiec

Rozpoczynamy rozmowy o samodzielności energetycznej naszej gminy

Samowystarczalność energetyczna naszej gminy jest realna w ciągu kilku najbliższych lat. Rozpoczęliśmy rozmowy w tym temacie.

Energetyka i ciepłownictwo przy obecnych podwyżkach są olbrzymim problemem zarówno dla zwykłych mieszkańców, jak i dla gmin. W tej sytuacji posiadanie własnych źródeł energii gwarantuje oszczędności finansowe. Coraz więcej polskich gmin decyduje się więc na podjęcie działań, mających doprowadzić do samodzielności energetycznej.

- Rozpoczynając rozmowy o możliwości samodzielnej produkcji energii dla potrzeb naszej gminy mam na uwadze dwie ważne kwestietłumaczy wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.Po pierwsze, zależy mi oczywiście na oszczędnościach finansowych, które pojawiają się, gdy sami jesteśmy w stanie wyprodukować dla siebie energię. Po drugie, równie ważne są dla mnie kwestie proekologiczne. Zielona energia to przyszłość. Mam nadzieję, że dla naszej gminy wcale nie tak odległa.

Aktualnie wybieramy teren pod ewentualną farmę fotowoltaiczną, a następnie wystąpimy o uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.  W planie mamy także opracowanie Gminnej Strategii Samowystarczalności Energetycznej oraz przygotowanie planu biznesowego przedsięwzięcia. Będziemy poszukiwać zewnętrznych źródeł sfinansowania inwestycji.

- Możliwości w tym zakresie wydają się realneocenia Joanna Zielińska, zastępczyni wójta gminy Obrowo, odpowiedzialna za prowadzenie rozmów o bezpieczeństwie energetycznym gminy. – Unia Europejska i krajowe instytucje dotują inwestycje w zieloną energię. Spodziewamy się, że również w nowym okresie programowania w wojewódzkich regionalnych programach operacyjnych pojawią się konkursy na pozyskanie funduszy na farmy fotowoltaiczne.

Przejdź do początku strony