Ważne strony
Treść strony - listopad
Co słychać jesienią w LOWE?
Gotują, pieką, malują, szyją, wyjeżdżają na wycieczki – uczestnicy zajęć organizowanych w ramach projektu LOWE w gminie Obrowo wspólnie spędzają czas, ucząc się, bawiąc, odpoczywając. LOWE to skrót od nazwy Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji. Koordynatorki projektu podsumowały właśnie realizację ostatnich zadań.
Dorośli mieszkańcy gminy Obrowo mogą nadal rozwijać swoje talenty w ramach Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji (LOWE). LOWE w Obrowie pozwala przyjemnie spędzać jesienne wieczory i umożliwia zdobywanie nowych umiejętności.
W ostatnim czasie uczestnicy i uczestniczki zajęć sporo malują, tworzą, gotują dania tradycyjne i wegetariańskie, a także szyją. Święta tuż tuż, więc powiększa się rodzina krasnali, które ozdobią na Boże Narodzenie domy osób spotykających się w LOWE. W październiku odbył się też wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na balet "Szepty i cienie", który zachwycił uczestników projektu.
Wszystkie zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej w Obrowie, ponieważ to ta szkoła realizuje wraz z gminą projekt LOWE w gminie Obrowo. W ramach grantu w wysokości 206.840,00 zł pozyskanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, w Obrowie odbywają się przeróżne zajęcia dla dorosłych mieszkańców naszej gminy. Są to między innymi zajęcia z języka angielskiego – poziom podstawowy i poziom średniozaawansowany, z rękodzieła, z gotowania, warsztaty wokalne, zajęcia z instrutorem zdrowego żywienia, z informatyki, z języka niemieckiego, Warsztaty z psychologiem, nauka pierwszej pomocy, tańca i wyjazdy integracyjne.
Co o zajęciach mówią uczestnicy?
Agnieszka Jabłońska, mieszkanka Kawęczyna, poetka, ekolog, przyrodnik, prywatnie żona, mama, ogrodniczka, prawdziwa „pani domu”:
Od września 2020 roku do czerwca 2021 roku uczestniczyłam w zajęciach zdrowego żywienia oraz artystycznych w ramach Lokalnego Ośrodka Edukacji i Wiedzy LOWE Obrowo. Wybrałam te dziedziny, powodowana chęcią zdobycia nowych umiejętności oraz wzbogacenia codziennego menu. Chętnie uczestniczyłabym także i w innych, proponowanych do wyboru zajęciach, lecz nie dysponuję taką ilością wolnego czasu.
Ciekawe jest to, że rzeczy manualne, które z początku wydawały się trudne do wykonania – krok po kroku, dzięki życzliwości osób prowadzących, udało się wykonać tak, aby cieszyły oko swoim pięknem. Wykonałam na przykład wspaniały wieniec na Święto Zmarłych, topiar i szkatułkę ozdobioną metodą decoupage.
Nauczyłam się także gotować i piec zdrowe potrawy z różnorodnych przepisów kulinarnych. Pieczone ziemniaczki, zrazy z karkówki, rozgrzewający napój z imbirem i cynamonem czy ciasteczka wieloziarniste przeniosłam na stałe do domowego menu. Tak pysznych faworków i pączków, jak te, które wykonałyśmy na zajęciach, jeszcze nie jadłam. Przyznaję, przygotowanie wymienionych potraw było pracochłonne, ale osiągnięty efekt wynagradzał czas poświęcony na ich wykonanie tak, jak w przypadku chlebka z ziołowym masełkiem, który podaje się na ciepło.
Wielkim atutem zajęć była także bardzo dobra atmosfera, tworzona przez organizatorów, osoby prowadzące oraz samych uczestników zajęć.
Podkreślić należy, że wszystkie zajęcia, w których uczestniczyłam odbywały się na wysokim poziomie. Mieliśmy zapewnioną odpowiednią ilość materiałów do wykonywania pracy, życzliwą pomoc osób prowadzących oraz wystarczająco dużo przestrzeni w pomieszczeniach.
Wyrażenie I LOVE OBROWO dzięki zajęciom w LOWE Obrowo nabrało nowego znaczenia - miłość do mojej Małej Ojczyzny zyskała dzięki tym zajęciom konkretny zapach, kolor i smak.
Bardzo dziękuję Panu Wójtowi Gminy Obrowo oraz Dyrekcji SP w Obrowie za zorganizowanie zajęć, podczas których można dobrze się bawiąc, nauczyć się wielu ważnych umiejętności oraz zintegrować z pozostałymi mieszkańcami, budując trwałe więzi lokalne.
Przypomnijmy: na realizację projektu LOWE gmina Obrowo wraz ze Szkołą Podstawową w Obrowie pozyskała grant w kwocie 206.840,00 zł z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, nr Osi Priorytetowej II – Efektywne Polityki Publiczne dla Rynku Pracy, Gospodarki i Edukacji, Działania 2.14 Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie.
Tekst pani Agnieszki opublikowaliśmy w jesiennym numerze Kuriera Obrowa