Pilotaż: giełda obrotu produktami rolnymi

Pilotaż: giełda obrotu produktami rolnymi
2020-03-23

Trwają przygotowania do utworzenia Platformy Żywnościowej – giełdy obrotu towarami rolno – spożywczymi. Celem projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest utworzenie giełdy na wzór giełdy papierów wartościowych, ale obracającej nie akcjami, lecz produktami rolnymi. Na początek, w formie pilotażu przedmiotem obrotu będzie pszenica.

Przygotowanie nowego narzędzia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powierzył konsorcjum, którego liderem jest Giełda Papierów Wartościowych SA w Warszawie. Uruchomienie elektronicznej platformy sprzedażowej umożliwi koncentrację podaży krajowych towarów rolno – spożywczych poprzez tworzenie dużych jednorodnych partii oraz ograniczenie kosztów transakcyjnych, ryzyka handlowego, a także ryzyka cenowego.

W pierwszej fazie działania Platformy, zaplanowanej wstępnie na okres od marca 2020 roku do sierpnia 2020 roku zaplanowano przeprowadzenie pilotażu. Do obrotu zostanie wprowadzona pszenica w trzech klasach jakościowych (A, B, C) określonych przez GPW SA na podstawie konsultacji z rynkiem. Uczestnicy będą mogli zawierać rzeczywiste transakcje kupna – sprzedaży z wykorzystaniem magazynów autoryzowanych i domów maklerskich.

Uruchomiono stronę internetową pod adresem: http://platformazywnosciowa.com.pl/ gdzie znajdują się między innymi informacje o szkoleniach elektronicznych (stacjonarne są czasowo zawieszone).

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.