Pielęgnujemy piękną polską tradycję

Pielęgnujemy piękną polską tradycję
2019-06-05

Maj to miesiąc poświęcony Maryi. Polskie wsie słyną z pięknych przydrożnych kapliczek. Tradycja ludowa mówi o spotkaniach mieszkańców i wspólnej modlitwie, śpiewaniu Litanii do Najświętszej Maryi Panny w takich miejscach.  Zwyczaj ten jest pielęgnowany do dzisiaj. Na terenie parafii NSPJ Osiek nad Wisłą znajdziemy wiele urokliwych kapliczek oraz przydrożnych krzyży. W maju, ksiądz proboszcz  Rafał Bogus odprawił kilka Mszy św. oraz Nabożeństw Majowych w takich właśnie miejscach, między innymi w: Osieku nad Wisłą, Smogorzewcu, Dzikowie, Sąsiecznie czy Stajenczynkach.

Dnia, 29 maja 2019r. na Tarasie Widokowym im. Michała Kokota w przepięknej scenerii odbyła się Msza św. oraz Nabożeństwo Majowe w intencji osób, które utonęły w Wiśle. Tym razem ksiądz proboszcz Rafał Bogus przyjechał na Taras Widokowy wozem strażackim.

To już trzecie majowe, modlitewne spotkanie w tym urokliwym miejscu. Pomysłodawcą zorganizowania uroczystości na Tarasie Widokowym oraz „motorem” jest Krzysztof Balewski, kontynuator dzieła Michała Kokota, który promował i ukochał swoją małą ojczyznę.                                       

W  przygotowanie tego pięknego wydarzenia zaangażowali się druhowie OSP Osiek nad Wisłą: Krzysztof Balewski, Mirosław Durmowicz, Paweł Kwiatkowski, Mariusz Kwiatkowski oraz Tomasz Wieczyński (sołtys). Podziękowania kierujemy do KGW Stajenczynki oraz organisty Mirosława Zduńskiego wraz  z Osiecką Grupą Teatralno-Wokalną. Nagłośnieniem zajął się Andrzej Mytlewski. Dziękujemy  również za pomoc Panu Wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu oraz Pani Sekretarz Mirosławie Kłosińskiej a radnym za obecność.

 

Ewelina Mytlewska

fot. Maria Kwiatkowska, Renata Kwiatkowska

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.