Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i opadami deszczu

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i opadami deszczu
2017-10-05

Informuję, że w ciągu najbliższej doby, a w szczególności w nocy z 5 na 6 października br. przez region kujawsko-pomorskiego może przejść front atmosferyczny z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem, w porywach do 100 km/h.

W związku z powyższym mogą wystąpić lokalne awarie sieci przesyłowych energii elektrycznej oraz niewielkie podtopienia.

Zaleca się zachować szczególną ostrożność i nie wychodzić z domów bez zbędnej konieczności, zabezpieczyć budynki przed oddziaływaniem silnego wiatru, nie pozostawiać na zewnątrz przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr, przez co stworzyć potencjalne zagrożenie dla innych osób lub mienia.

 słuchaj prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów
 unikaj przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukaj schronienia w budynku;
 w mieszkaniu i domu zamknij okna i sprawdź ich zamknięcia (w razie konieczności odpowiednio je zabezpiecz)
 z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.)
 silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu – miej w domu świece z zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie; naładuj telefony komórkowe
 postaraj się nie stać pod drzewami, nie podchodź blisko budynków, nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.
 nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych itp.
 podczas jazdy samochodem zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami
 zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze, zamknij je w odpowiednio przygotowanych pomieszczeniach
 pamiętaj, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr
TELEFONY ALARMOWE W RAZIE NIEBEZPIECZEŃSTWA
 112 – numer alarmowy
 999 – Pogotowie Ratunkowe
 998 – Straż Pożarna
 997 – Policja

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.