Ostrzeżenie meteorologiczne

2019-06-05

Zjawisko: UPAŁ
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 1400 dnia 5.06.2019r. do godz. 2000 dnia 6.06.2019r.
Obszar: Miasto Toruń; powiat toruński
Przebieg : Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C
Źródło informacji: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy.


Informacje Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (TCZK):
Wysokie temperatury mogą powodować dla osób nieprzygotowanych lub wykazujących nieodpowiednie zachowania zwiększenie ryzyka negatywnych skutków zdrowotnych.
W związku z tym przypominamy najważniejsze zasady funkcjonowania człowieka w warunkach upałów:
1. Unikać długotrwałego przebywania na wolnym powietrzu, w miejscach nasłonecznionych, w czasie największego operowania słońca, zwłaszcza między godziną 1000 a 1500.
W sposób szczególny dotyczy to osób w wieku podeszłym, małych dzieci i osób osłabionych, osób ze schorzeniami serca i układu krążenia krwi, rekonwalescentów, niepełnosprawnych oraz wykonujących prace wymagające wysiłku fizycznego.2. Należy przebywać w chłodniejszych pomieszczeniach domu, zamykać oraz zasłaniać okna
- przebywając w miejscach publicznych można wykorzystywać do ochłodzenia się miejsca klimatyzowane – np. budynki użyteczności publicznej, galerie handlowe itp. lub rozstawiane na ulicach deszczownice, natryski itp. urządzenia.
Przy wysokich temperaturach zaleca się nie opuszczanie chłodnych pomieszczeń budynków osobom, które spożywały alkohol i całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu na wolnym powietrzu.
3. Osoby mające długotrwale przebywać na wolnym powietrzu powinny pamiętać o:
- nakryciu głowy chroniącym przed promieniami słonecznymi,
- stosowaniu kosmetyków z wysokim filtrem UV,
- noszenie lekkich, luźnych ubrań z materiałów naturalnych (np.. len, bawełna), wygodnego, przewiewnego obuwia,
- w miarę możliwości częste schładzanie się chłodnymi prysznicami lub kąpielami.
4. Przyjmować więcej niż zwykle płynów, unikać napojów alkoholowych, spożywać lekkie, chłodne, lekko solone potrawy.
5. Kierowcy:
- powinni częściej robić odpoczynki,
- pamiętać, że w czasie upałów zmęczenie i znużenie pojawia się szybciej niż zwykle, rośnie skłonność do zdenerwowania, rozdrażnienia, uczucia zmęczenia, obniża się koncentracja, a czas reakcji wydłuża się znacząco,
- zmienia się przyczepność kół samochodu, podczas jazdy po bardzo rozgrzanym asfalcie samochód może zachowywać się tak jakby znajdował się na lodzie.

Wojciech J. Pawlik
Główny Specjalista ds. zarządzania kryzysowego i zgromadzeń

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.