Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych

Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych
2018-08-20

13 sierpnia na Tarasie Widokowym im. Michała Kokota w Osieku nad Wisłą w sprzyjającej słonecznej  aurze z widokiem na królową polskich rzek, odbył się Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych, który został połączony z Festiwalem Wisły.

 Celem przeglądu jest popularyzacja dorobku zespołów i upowszechnianie kultury ludowej.

Tegoroczny przegląd niezwykle ciekawie i z humorem poprowadził Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi  Dobrzyńskiej, który  zaprezentował dziesięć zespołów: Kapelę im. „Kamińskich”, Kapelę im. „Tadeusza Kubiaka” z Leśmierza, Kapelę „Chłopaki do wzięcia” z Hornówka, „Benka” z Golubia Dobrzynia, „Dolina Drwęcy” z Lubicza, „Echo Kujaw” z Wierzbinka, Kapelę Młodzieżową Piotra z Morgowa, „Sami Swoi” z Rypina, „Zgrywańce”- Kościerzyna-Kaszuby, „Bobrowiacy” z Bobrownik.

 Kapele te przedstawiły ludowe melodie, które zgromadziły nie tylko miłośników biesiad, ale i całe rodziny. Tradycyjna muzyka szybko porwała gości do tańca jak i wspólnego śpiewania.

Na osieckiej scenie wystąpili również: Orkiestra Dęta gminy Obrowo, Zespół Ludowy „Kawęczynianki”, Chór Seniora „Sami-Swoi” z Obrowa oraz Chór „Wspomnienie” z Małej Nieszawki.

Publiczność mogła podziwiać różnorodność kolorowych strojów, rękodzieła - których nie brakowało na wystawionych stoiskach, gdzie m.in. rzemieślnicy, wikliniarze, hafciarki prezentowały swoje wyroby.  Również można było skosztować najróżniejszych smaków m.in. miodów, chałw.

Dla przybyłych był przygotowany poczęstunek, żurek, kiełbaska z grilla i słodka drożdżóweczka.

Dzięki flisakom, którzy spłynęli tego dnia do Osieka, można było odbyć rejs po Wiśle.

Śpiew rozbrzmiewał do późnego wieczora.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.