Obchody 10-lecia kwartalnika „Kurier Obrowa”

2018-10-17

W dniu 26 września 2018 r. w budynku Urzędu Gminy w Obrowie odbyło się uroczyste spotkanie związane z rozstrzygnięciem konkursu, ogłoszonego w czerwcowym wydaniu gazety na wierszowane rymowanki o tematyce dotyczącej gminy, z okazji 10-lecia kwartalnika „Kurier Obrowa”.

Początkowo zainteresowanie konkursem było słabe. Pomyślałam wówczas - wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, nie sprzyja pisaniu wierszy. Trzeba poczekać do września. Jak możecie się Państwo domyśleć, na mieszkańców gminy Obrowo zawsze można liczyć. Końcówka sierpnia i początek września przyniosły nadzieję i sprawiły uśmiech na mojej twarzy, albowiem z dnia na dzień wierszy przybywało, a ich różnorodny charakter ujmował nie tylko moje serce, ale wszystkich członków Jury tj. wójta Andrzeja Wieczyńskiego i pisarza z Silna – Heinricha Kasprowicza, do głębi. Po przeanalizowaniu siedmiu wierszy, które wpłynęły w terminie do 5 września, Jury w powyższym składzie, postanowiło przyznać trzy wyróżnienia, dwa - III miejsca, II i I miejsce.

Wyróżnienia otrzymały Panie:

- Barbara Mońko – Juraszek za wiersz pt. „Do Kuriera!”

- Irena Szymecka za wiersz pt. „Moje miejsce”

- Hanna Stroińska za wiersz pt. „Ziemio Ojczysta”. Panie zostały nagrodzone m. in. gadżetami promocyjnymi firmy Zott.

III miejsca zajęły Panie:

- Ewa Wolf za wiersz pt. „Gmina Obrowo”

- Joanna Karczewska za wiersz pt. „Moje Obrowo”. Panie zostały nagrodzone m.in. bonami podarunkowymi do drogerii o wartości 50 zł każdy, kubkami firmowymi.

II miejsce zajęła Pani Alina Żebrowska za wiersz pt. „W Obrowie”. Pani Alina otrzymała m.in. zestaw długopis i ołówek w etui Parkera o wartości 92,25 zł, bon podarunkowy do drogerii o wartości 50 zł, książkę „Podróże marzeń- świat” o wartości 99,95 zł.

 

I miejsce zajął Pan Janusz Tybuszewski za wiersz pt. „Obrowo”. Autor zauroczył Jury rymowanym opisem ciekawych wątków historii gminy Obrowo. Tego wiersza nie da się czytać jednym tchem, trzeba chwilę pomyśleć, odwołać się do przeszłości i czytać dalej. Laureat I miejsca otrzymał m.in. nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł i zestaw piór w etui Parkera o wartości 184,50 zł.

Ponadto wszyscy autorzy wierszy biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książkę o gminie Obrowo oraz gadżety gminne.

Chciałabym podkreślić, że Jury nagrodziło nie tylko pisarski talent autorów, ale też trafne przemyślenia dotyczące historii gminy Obrowo, uchwycenia ulotnych chwil, opis pięknej przyrody naszej gminy i za odwagę przesłania tekstów do redakcji. Jak podkreślali nasi pisarze podczas spotkania, warto się odważyć, przelać na papier swoje myśli, które zostaną dla pokoleń. Takie podejście cieszy i myślę, że na 20-lecie kwartalnika, to spokojnie będziemy mogli wydać tomik wierszy o różnorodnej tematyce.

Poniżej wiersz Pana Janusza Tybuszewskiego, a teksty pozostałych laureatów będą się ukazywały na łamach kolejnych wydań kwartalnika „Kurier Obrowa”.

Składam raz jeszcze gratulacje wszystkim laureatom i życzę dalszych twórczych sukcesów.

Serdeczne podziękowania składam na ręce sponsorów nagród, a mianowicie: Firmie Zott z Głogowa, Tomaszowi Wierzbickiemu Firma Vestum z Obrowa, Robertowi Jahnka – Usługi stolarskie Kawęczyn, Mikołajowi Kwiatkowskiemu Prezesowi Spółki Mak z Torunia, Jackowi Maciejewskiemu Przedstawicielowi Handlowemu KumaMed Books.

Dziękuję także Państwu Barbarze i Krzysztofowi Rumińskim właścicielom Piekarnio-Cukierni w Głogowa za ufundowanie pysznego torcika na spotkanie z okazji 10-lecia „Kuriera Obrowo”.

Chciałabym także złożyć serdeczne podziękowania koleżankom: Joannie, Ewie, Kamili, Justynie, Marcie, Anecie z referatu organizacyjno-oświatowego UG Obrowo za pomoc przy organizacji konkursu i 10-lecia gazety.

Przy okazji 10-lecia redagowania gazety chciałabym również podziękować wszystkim osobom, które przysyłali i przysyłają materiały do gazety, dzielą się informacjami i zdjęciami, a także Panu Jarosławowi Pawlickiemu właścicielowi Firmy „PNEUMA” z Zawał za dotychczasową współpracę przy składzie i wydruku gazety. Mam nadzieję, że nadal mogę liczyć na Państwa życzliwość i wspólne tworzenie gminnej gazety, którą czyta coraz więcej mieszkańców gminy Obrowo i nie tylko.

Marzena Słupczewska
R
edaktor Naczelna
„Kuriera Obrowo”

 


 

„OBROWO”

Kraina mojej młodości.

Tu siem wychował, zaznał miłości.

Wraz z historią kujawskiej gminy,

W krajobrazie nastąpiły duże odmiany,

Tak, tak – Ja rówieśnik powojennej elektryczności.

Oj dużo się, działo w lokalnej społeczności.

Historia gminy tworzona w bólu, układach – z Gromadzkich Rad.

Na pierwszą siedzibę Kawęczyn wyznaczył delegatów wsi skład.

Potem na Obrowo przyszedł czas na prosperitę.

W pałacyku, z duchem Chopina – ma siedzibę.

Kto pamięta?  Niedzielne seanse filmowe, było przytulnie, miło

W remizie strażackiej co tydzień światowe kino.

Wówczas kronika filmowa, okno na świat, dużo radości.

Teraz telewizor, komórka, Internet w każdej zagrodzie gości.

Na wsiach bywały częste spontaniczne majówki,

Chodzili starzy czy młodzi na potańcówki.

W gminie z biegiem lat duże zmiany,

Przybywa mieszkańców, domów, powstają nowe plany.

Kto by pomyślał przed wielu laty,

Że do gminy zawitają topowi Artyści, Ministry, Premiery,

Oj wiele na tych ziemiach się słyszało, działo.

Nie ukrywajmy – biedę, też się widziało.

Latami zmieniali się naczelnicy, nastąpili wójtowie.

Ale za rządów aktualnego wszystko jest zarządzane z głową.

Z nostalgią wspominam ówczesne odpusty,

Z karuzelą na dobrzejewickim skwerze.

Gromady kóz pasących się przy drogach,

Czy jazdę w konika polną drogą z Osieka, przez Silno do Miasta.

Na tym koło się zamyka – nie trójkąty.

Na starość wracam zamieszkać w młodzieńcze kąty.

Żyjący kiedyś w „ D MANIEK” czy „Kennedy”

Wstając dziś z grobu – krzyknęli by o rety – „Ameryka”.
Janusz Tybuszewski

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.