Introdukcja bażantów

Introdukcja bażantów
2017-12-12

Zasiedlanie łowisk bażantami odbywa się w naszym kole dwa razy do roku – na jesień i na wiosnę. Jest to praktyka, którą z powodzeniem stosujemy od kilkudziesięciu lat. Z wieloletnich doświadczeń wynika, że egzystencja tych barwnych ptaków w lokalnym ekosystemie wymaga w dużym stopniu redukcji populacji lisów. Możemy to regulować i to robimy jednak przyroda rządzi się swoimi prawami, więc nie chcemy zachwiać jej równowagi.

W dniu 3 listopada 2017 r. myśliwi z Koła Łowieckiego „Zlot” w Toruniu wpuścili do obwodu leśnego kilkadziesiąt sztuk bażantów (kur i kogutów). Odbyło się to przy udziale uczniów z klasy I A ze Szkoły Podstawowej im. mjr Henryka Sucharskiego w Osieku n/Wisłą pod opieką Pani Małgorzaty Derkowskiej. Dzieci po raz pierwszy uczestniczyły w introdukcji bażantów. Były bardzo podekscytowane, szczególnie, że mogły pogłoskach ptaka zanim wystartował lub uciekł na ciekach w gęstwiny. Przed całym przedsięwzięciem oczywiście udaliśmy się wraz z dziećmi do pobliskich podsypów i wypełniliśmy jej zbożem, aby przynajmniej na początek miały pożywienie. Z ramienia koła bażanty zaprezentowali koledzy Piotr Kowalski i Piotr Wiśniewski, którzy przekazali podstawowe informacje na temat bażantów i ich siedlisk. Dzieci zadawały dużo pytań, a my cierpliwie odpowiadaliśmy. Widać, że jest potrzeba przekazywania dzieciom wiedzy o przyrodzie namacalnie, będąc w samym jej środku. 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.