Dzień Dawcy Szpiku dla Lenki

Dzień Dawcy Szpiku dla Lenki
2016-05-11

21 maja w Zbójnie a 22 maja w pięciu lokalizacjach Czernikowie, Obrowie, Mazowszu, Kikole i Ciechocinie będzie możliwość zarejestrowania się jako potencjalny Dawca Szpiku! Być może ktoś z Was podaruje innej osobie szansę na powrót do normalnego życia!

Trudno znaleźć drugie dziecko tak odpowiedzialne i świadome swojej choroby jak Lenka Głowacka z Kiełpin. Ma dopiero 3 lata, a już rozumie, jak ważne jest by nie jadła słodyczy, które tak uwielbia, by nie bawiła się z rówieśnikami, unikając wirusów. Dobrze wie, jak chwila najmniejszej słabości może zaszkodzić jej zdrowiu. Swoim zabawkom tłumaczy, że przyjemności, jakie przecież powinny doświadczać wszystkie dzieci, czekają na nią dopiero po pokonaniu ostrej białaczki limfoblastycznej, z którą zmaga się od zeszłego roku.  W jej przypadku prawdopodobnie uda się pokonać nowotwór krwi dzięki chemioterapii, niestety dla innych dzieci znajdującej się w podobnej sytuacji, co Lenka, jedyną szansą na zdrowie jest przeszczepienie komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. 

Serdecznie zapraszamy z dowodem osobistym!

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 22 maja 2016 r. w godz. 9:00 – 15:00 w następujących lokalizacjach:

- Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Czernikowie, ul. Szkolna 15

- Szkoła Podstawowa mjr. H. Sucharskiego w Mazowszu, Mazowsze 11

- Szkoła Podstawowa w Ciechocinie, Ciechocin 167

- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Obrowie, ul. Szkolna 4

- Urząd Gminy Kikół, Pl. Kościuszki 7

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.