Dożynki 2018

Dożynki 2018
2018-09-14

Rolnicy i mieszkańcy gminy Obrowo 2 września wspólnie świętowali Dożynki Gminne. Dożynki to coroczne święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.

Całą uroczystość rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego prowadzony przez Orkiestrę Dętą, na której czele była konna bryczka. Barwny korowód zaprowadził gości na pięknie przystrojone boisko sportowe w Głogowie, gdzie odprawiona została Msza Święta.

Po uroczystej homilii zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Głos zabrał m.in. wójt Andrzej Wieczyński. W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważną rolę w kraju pełnią rolnicy. Podziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy:

„Dożynki mają piękną i długą tradycję. Są świętem rolników oraz świętem polskiej wsi. To wyraz podziękowania za plony, radości z owoców ciężkiej pracy, wyraz szacunku dla tradycji i dla chleba. Uświadamiają nam, jaką wartością w naszym życiu była i jest praca rolnika, jak cenny w naszym życiu jest chleb powszedni. Dlatego też życzę Państwu, aby nigdy na Waszych stołach nie zabrakło tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Symbolu dostatku, obfitości i sytości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy.”

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Dla gości wystąpili: Orkiestra Dęta Gminy Obrowo, Osiecka Grupa Wokalna - Dziecięca, Zespół Ludowy Kawęczynianki, Kapela Sami-Swoi z Rypina, Kapela Ludowa im. „Kamińskich”, Klub Seniora Sami-Swoi z Obrowa, Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna.

Zgromadzona publiczność miała również okazję posłuchać utworów Zbigniewa Wodeckiego, które zaprezentował skrzypek-wirtuoz Andrzej Koziński. Poza muzyką, zostały także przybliżone fakty z życia niedawno zmarłego artysty.

Po tych atrakcjach na scenę weszła gwiazda tegorocznych dożynek, legendarny Zespół „Kombii”. Koncert bardzo przypadł gościom do gustu. Pod sceną zgromadziły się tłumy.  Publiczność wspólnie z grupą odśpiewała takie hity jak: „Słodkiego miłego życia”, „Black and White”, „Pokolenie” i inne.

Podczas dożynek dostępne były stoiska gastronomiczne i ogródki piwne.

Organizatorzy zadbali także o najmłodszych i młodzież. Przygotowane były różne gry i zabawy. Atrakcje dmuchane typu zjeżdżalnie, zamki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci.

Święto Plonów zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadziła grupa „Applause”. To oni, rozruszali i „porwali” do tańca całe zebrane towarzystwo, które bawiło się do późnych godzin nocnych.

Bardzo pragniemy podziękować w przygotowaniach pracownikom Zespołu Szkół w Dobrzejewicach, pracownikom Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie, strażakom ochotnikom, strażnikom gminnym, policji, ochronie a także sponsorom.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.