Ważne strony
Treść strony - Aktualności kwiecień 2025
Przebudowa Długiej
Modernizacja kilometrowego odcinka ulicy Długiej w Głogowie to kolejna inwestycja drogowa w Gminie Obrowo.
Wójt Andrzej Wieczyński wraz ze skarbnik gminy Joanną Faleńską podpisali umowę w tej sprawie.
Zgodnie ze specyfikacją warunków zamówienia oraz projektem budowlanym, zakres prac obejmie w szczególności:
- wykonanie nawierzchni bitumicznej o szerokości 5 metrów,
- wykonanie poboczy z kruszywa łamanego,
- wykonanie indywidualnych zjazdów z betonu asfaltowego oraz kostki brukowej,
- budowę zatok autobusowych,
- wykonanie przejść dla pieszych oraz montaż oświetlenia przy tych przejściach.
W ramach zadania powstanie również nowy chodnik o długości 920 metrów, który znacząco poprawi komfort i bezpieczeństwo pieszych
oraz kierowców.
– To ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Głogowa, ale również dla pozostałych mieszkańców korzystających tej drogi - mówi wójt Andrzej Wieczyński. - Poprawa infrastruktury drogowej to kwestia nie tylko komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa – podkreśla.
Koszt przebudowy wspomnianego odcinka wynosi 1 393 419,97 zł.
Wykonawca, zgodnie z umową, ma 8 miesięcy na realizację inwestycji.
Gmina otrzymała na realizację inwestycji środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, o czym pisaliśmy już tutaj Przebudowa ulicy Długiej w Głogowie
Zmagania małych olimpijczyków
8 kwietnia 2025 roku w Zespole Szkół w Dobrzejewicach odbyła się XV edycja Gminnego Konkursu Sportowego „Mały Olimpijczyk"
dla uczniów klas I-III, który w ubiegłym roku został reaktywowany po czteroletniej przerwie.
W rozgrywkach sportowych wzięli udział uczniowie z pięciu szkół z naszej gminy:
- ZS w Brzozówce,
- ZS w Dobrzejewicach,
- SP w Łążynie II,
- SP w Obrowie oraz
- ZS w Osieku nad Wisłą.
Po powitaniu wszystkich małych sportowców i ich trenerów przez dyrektor szkoły, Anitę Rybińską, głos zabrał zaproszony gość – Kazimierz Musiałowski, maratończyk, który na swoim koncie ma ukończonych 165 maratonów, w tym ten wymarzony – w Australii (więcej o tym można przeczytać tutaj).
Gościem honorowym był pan Leszek Juraszek – emerytowany, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Dobrzejewicach.
Przed konkurencjami uczennice klasy drugiej zaprezentowały pokazy taneczne, które przygotowały pod czujnym okiem nauczycielki Agnieszki Betkier. Sędziami byli panowie Bartosz Komenda oraz Wojciech Świderek.
Było wiele emocji, a okrzyki publiczności podgrzewały atmosferę. Walka była bardzo zacięta, jednak po siedmiu konkurencjach udało się wyłonić zwycięzców:
- I miejsce - ZS w Dobrzejewicach
- II miejsce - ZS w Brzozówce
- III miejsce - SP w Obrowie
Małym sportowcom kibicowali również wójt Andrzej Wieczyński, zastępca wójta Joanna Zielińska oraz nauczyciele szkół.
Organizatorami konkursu były panie Elżbieta Affelt, Anna Ługowska, Karolina Łukowiec oraz Justyna Omiotek.
Konkurs został sfinansowany przez wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego, dowóz uczestników zapewniła Gmina.
fot. ZS Dobrzejewice
Ulotka informacyjna dotycząca pryszczycy
Zachęcamy do zapoznania się z ulotką informacyjną dotyczącą pryszczycy – zaraźliwej choroby występującej u zwierząt parzystokopytnych. Materiał zawiera istotne informacje na temat charakterystyki choroby, możliwych objawów klinicznych oraz procedur postępowania w przypadku podejrzenia jej wystąpienia.
Wywieś flagę na Święto Chrztu Polski
W 2019 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski, które obchodzone jest corocznie
14 kwietnia. Data ta nawiązuje do symbolicznego przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I w 966 roku, co uznawane jest za początek państwowości polskiej oraz wprowadzenie naszego kraju do kręgu kultury chrześcijańskiej.
Celem święta jest przypomnienie o tym przełomowym wydarzeniu w historii Polski oraz podkreślenie jego znaczenia dla kształtowania się tożsamości narodowej, kulturowej i religijnej naszego społeczeństwa.
Podsumowanie finału Szlachetnej Paczki
W marcu odbyła się Gala Wojewódzka podsumowująca 24. Finał Szlachetnej Paczki. Gmina Obrowo oraz mieszkańcy także brali udział w charytatywnej inicjatywie, angażując się w pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.
Również w 24. edycji akcji mieszkańcy naszej gminy dołączyli do grona darczyńców i wolontariuszy, którzy pomagali rodzinom w potrzebie. Dzięki tej wspólnej inicjatywie udało się zrealizować pomoc dla wielu rodzin, które otrzymały paczki z niezbędnymi artykułami, w tym także dla tych zamieszkujących teren gminy Obrowo.
Na Gali szczególne podziękowania skierowano do osób, które poświęciły swój czas i serce, by wesprzeć akcję, a także do wszystkich darczyńców, którzy okazali wielką hojność.
Całość wydarzenia podkreśla znaczenie solidarności lokalnej, gdzie każda pomoc, nawet ta najmniejsza, ma ogromne znaczenie.
Karatecy walczyli o medale
W Brzozówce odbył się coroczny Ogólnopolski Turniej Karate Tradycyjnego AWAR CUP 2025 pod patronatem Wójta Gminy Obrowo.
O medale walczyło około 80 zawodników i zawodniczek z całej Polski.
W sobotę, 5 kwietnia, odbył się już IX Ogólnopolski Turniej Karate Tradycyjnego pod Patronatem Wójta Gminy Obrowo. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Karate, Komisja Karate Fudokan wraz z Akademią Karate Tradycyjnego Budo z Obrowa.
W turnieju brali udział zawodnicy z całej Polski, w tym m.in. z Krajenki, Okonka, Głubczyna, Złotowa, Tarnówka, Jastrowia, Gniewu i Torunia. Łącznie brało w nim udział około 80 zawodników i zawodniczek.
Z województwa kujawsko-pomorskiego startowały trzy kluby. Z Torunia Akademicki Klub Karate Tradycyjnego, z Obrowa Akademia Karate Tradycyjnego Budo oraz Toruński Klub Karate Do Ronin.
Ostatnie dwa kluby otrzymały w tym roku środki z budżetu Gminy Obrowo na realizację zadań sportowych, a szczegóły o przyznanych dotacjach można znaleźć tutaj Dotacje na sportowe inicjatywy i tutaj Wspieramy lokalne kluby sportowe
Podopieczni dotowanych klubów zajęli wysokie miejsca w turnieju, a pełne wyniki można pobrać poniżej.
Zagrają w zawodach powiatowych!
29 marca rozegrano zawody koszykówki dziewcząt i chłopców z klas 5-6 szkół podstawowych gminy Obrowo. W rywalizacji wzięły udział po dwie szkoły. Dziewczęta zagrały na hali sportowej w Brzozówce, a chłopcy w Dobrzejewicach. Zwyciężyły drużyny: dziewcząt z Obrowa i chłopców z Dobrzejewic. Współzawodnictwo przeprowadzili: Bartłomiej Figurski i Dariusz Machajewski. Dyplomy, napoje i transport zapewnił samorząd gminy Obrowo.
Dane liczbowe dotyczące programu „Czyste Powietrze” w Gminie Obrowo
Dane liczbowe dotyczące programu „Czyste Powietrze” w Gminie Obrowo
Zgodnie z §2 ust. 2 pkt 6 aneksu do porozumienia w sprawie realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze poniżej udostępniamy dane o ilości złożonych wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z wymianą źródeł ciepła i poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych z terenu Gminy Obrowo.
Realizacja Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" w Gminie Obrowo
I kwartał 2025
- Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie-1 845 sztuk
- Liczba zawartych umów-1 716 sztuk
- Liczba zrealizowanych przedsięwzięć-1 158 sztuk
- Kwota wypłaconych dotacji-31 735 145,38 zł.
Stan na dzień 31.03.2025 r. (Włącznie)
Informacja
W dniu drugiego maja 2025 r. (piątek) Urząd Gminy w Obrowie będzie nieczynny w zamian za święto przypadające w sobotę 03.05.2025 r. (Zarządzenie Wójta Gminy Obrowo 45/2025 z dnia 07.04.2025 r.)
W przypadku nagłego zgonu kontakt telefoniczny z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego tel. +48 883 273 555
Awar Cup
Awar Cup
Ogólnopolski Turniej Karate
Sukces Młodego Piłkarza
Michał Melkowski, mieszkaniec naszej gminy, wraz z drużyną Unisław Team zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski w Futsalu. Po emocjonującym finale rozgrywek został zaproszony na spotkanie z wójtem gminy Obrowo Andrzejem Wieczyńskim, aby podzielić się swoimi sukcesami.
Michał na co dzień jest uczniem klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą.
Przygodę z piłką nożną rozpoczął w miejscowym klubie Feniks Obrowo, gdzie zaraził się pasją do gry i zdobywał pierwsze umiejętności. Był powoływany do kadry wojewódzkiej i uczestniczył w makroregionalnym obozie dla najbardziej uzdolnionych młodych piłkarzy w Polsce. Chcąc doskonalić swoją technikę, wielokrotnie rywalizował w Turnieju Umiejętności Indywidualnych na obiektach Legii Warszawa, gdzie pięć razy zwyciężył.
Jest uczestnikiem programu Lechii Gdańsk pod nazwą Przyszły Zawodnik Ekstraklasy. Michał był zapraszany na treningi i turnieje przez czołowe akademie piłkarskie w Polsce, w tym: Legię Warszawa, Wisłę Płock oraz Widzew Łódź. Aktualnie jest zawodnikiem Akademii Elany Toruń, z którą w zeszłym sezonie świętował wicemistrzostwo 1. Ligi Wojewódzkiej.
Życzymy Michałowi wytrwałości w ciężkiej pracy oraz dalszych sukcesów!
Podziękowanie dla Komendanta
Wójt Andrzej Wieczyński podziękował byłemu już komendantowi Komisariatu Policji w Dobrzejewicach, Bartoszowi Kryszakowi, za dotychczasową pracę oraz zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszej gminy.
Wójt Andrzej Wieczyński podziękował panu Bartoszowi Kryszakowi, który przez ostatnie lata pełnił funkcję komendanta Komisariatu Policji w Dobrzejewicach. W uznaniu za dotychczasową pracę oraz zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy, wójt wyraził wdzięczność oraz gratulował objęcia stanowiska p.o. Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji Toruń-Śródmieście.
- Praca pana Komendanta przyczyniła się do poprawy poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Jako wójt, ale przede wszystkim jako mieszkaniec gminy, składam serdeczne podziękowania za wszystko, co zrobił dla naszej społeczności – powiedział wójt.
Życzymy panu p.o. Komendanta Komisariatu Policji Toruń-Śródmieście Bartoszowi Kryszakowi wielu sukcesów w nowej roli, nieustającej satysfakcji z pełnionej służby oraz dalszego rozwoju zawodowego, który pozwoli na osiąganie kolejnych, wybitnych rezultatów w służbie publicznej i na rzecz bezpieczeństwa obywateli.
Umowa w ramach KPO podpisana
Gmina Obrowo jako jedna z pierwszych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce otrzymała w pierwszej turze środki w ramach programu priorytetowego Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół.
W dniu 2 kwietnia wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński podpisał umowę w tej sprawie. W imieniu NFOŚiGW umowę podpisał zastępca prezesa zarządu Józef Matysiak. W spotkaniu uczestniczyła również zastępca wójta gminy Obrowo Joanna Zielińska, prezes zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oraz dyrektor Departamentu Efektywności Energetycznej Katarzyna Jastrzemska.
- Zawarłem dzisiaj w Warszawie umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach której Gmina Obrowo otrzymała 2,7 mln zł dotacji na termomodernizację budynku Zespołu Szkół w Dobrzejewicach – mówi wójt Andrzej Wieczyński. – Jest to niewątpliwie bardzo duży sukces i wyróżnienie dla naszej gminy – podkreśla.
Gmina Obrowo była jedną z 11 jednostek samorządu terytorialnego, z którą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł umowę.
Celem inwestycji jest poprawa efektywności energetycznej budynku, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz obniżenie kosztów energii, co pozytywnie wpłynie na komfort uczniów i pracowników szkoły oraz koszty utrzymania obiektu.
Termomodernizacja głównego budynku szkoły obejmie:
- docieplenie ścian, fundamentów i dachu,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- wymianę instalacji grzewczej, wentylacji,
- wymianę oświetlenia,
- montaż instalacji paneli fotowoltaicznych.
Całkowita wartość inwestycji: 3 676 942,00 zł
Pozyskane dofinansowanie: 2 744 168,09 zł
Wkład własny gminy Obrowo: 932 773,91 zł
Inwestycja zostanie zakończona do 30 czerwca 2026 roku.
Więcej informacji o przyznanych środkach w ramach ww. programu
Inwestycja pn. „Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Dobrzejewicach” realizowana jest w ramach inwestycji B1.1.3 Termomodernizacja instytucji edukacyjnych Komponent B „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności" Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
fot. NFOŚiGW
Postęp prac przy budowie kompleksu
W Obrowie trwają intensywne prace budowlane nad kompleksem przedszkolno-żłobkowym, który zaspokoi potrzeby najmłodszych mieszkańców gminy.
Kompleks ma na celu nie tylko zwiększenie dostępności do usług edukacyjnych, ale również poprawę komfortu i jakości nauki oraz opieki nad dziećmi. Realizacja inwestycji zakłada stworzenie odpowiednich warunków zarówno dla maluchów w wieku żłobkowym, jak i dla dzieci uczęszczających do przedszkola.
- Kolejny obiekt edukacyjny, po rozbudowie szkoły i budowie przedszkola w Brzozówce, w znaczący sposób wpłynie na rozwój lokalnej infrastruktury edukacyjnej oraz zaspokoi rosnące potrzeby mieszkańców w zakresie opieki nad dziećmi, związane z dynamicznym rozwojem gminy – podkreśla zastępca wójta Joanna Zielińska. - Już teraz widoczny jest zarys obiektu, który imponuje swoją wielkością. Powierzchnia zabudowy wynosi 2 tys. m², a powierzchnia użytkowa przekroczy 1,7 tys. m² - dodaje.
Kompleks zostanie oddany do użytku we wrześniu 2026 roku.
Koszt budowy obiektu wynosi 10 892 094,57 zł.
Gmina Obrowo otrzymała na realizację inwestycji dofinansowanie w wysokości 8 048 409,07 zł z funduszy unijnych oraz 2 547 339,84 zł z programu Aktywny Maluch.
Szczegółowe informacje o inwestycji zamieściliśmy tutaj
Inwestycja pn. „Budowa kompleksu przedszkolno – żłobkowego w Obrowie” realizowana jest w ramach: Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027, Priorytet: 6 Fundusze europejskie na rzecz zwiększenia dostępności regionalnej infrastruktury dla mieszkańców, Działanie: 6.2 Inwestycje w infrastrukturę przedszkolną ZITy regionalne Nr naboru: FEKP.06.02-IZ.00-028/23 oraz Aktywny Maluch 2022-2029.
fot. Łukasz Piecyk
Wspólne inwestycje
Wójtowie gmin Obrowo i Ciechocin spotkali się, aby omówić możliwości współpracy w zakresie budowy kanalizacji oraz usprawnienia komunikacji na granicy obu gmin.
Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński spotkał się z przedstawicielami gminy Ciechocin – wójtem Andrzejem Okrucińskim oraz jego zastępcą, Mariuszem Gutowskim. Podczas rozmów omawiano przyszłą współpracę w obszarze inwestycji związanych z kanalizacją oraz usprawnieniem komunikacji między oboma gminami.
- Pod koniec ubiegłego roku zaproponowałem Gminie Ciechocin współdziałanie przy realizacji inwestycji kanalizacyjnych na przestrzeni kilku najbliższych lat. Wśród propozycji znalazło się m.in. wspólne opracowanie dokumentacji na czwarty etap kanalizacji w Szembekowie. Nowa sieć kanalizacyjna miałaby obejmować także większą przepompownię, która w przyszłości pozwoliłaby sprostać wymaganiom rozwijającego się osiedla w sąsiedniej gminie – wyjaśnia wójt Wieczyński.
Dodatkowo poruszono kwestie poprawy komunikacji między gminami, z naciskiem na odpowiednią kolejność inwestycji.
- W pierwszej kolejności stawiam na realizację projektów wodno-kanalizacyjnych, a dopiero później na inwestycje drogowe – dodaje wójt gminy Obrowo.
Włodarze sąsiedniej gminy pozytywnie odnieśli się do przedstawionej propozycji. Podczas spotkania rozważali dalsze szczegóły współpracy oraz omawiali, w jaki sposób miałyby przebiegać pierwsze prace nad planowanymi inwestycjami.
Obowiązkowa segregacja tekstyliów i odzieży
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wprowadzony został nowy obowiązek segregacji odpadów (tekstyliów i odzieży).
W związku z nowymi regulacjami dotyczącymi segregacji odpadów na terenie Unii Europejskiej, 1 stycznia 2025 r. weszła w życie zmiana prawa nakładająca na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Ma to na celu zwiększenie recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska.
W wyniku tych zmian, odzież i inne tekstylia będą traktowane jako odrębna frakcja odpadów, co oznacza, że każdy z nas ma obowiązek oddzielać je od pozostałych odpadów komunalnych.
Pamiętaj! Ubrania/tekstylia nie mogą być wyrzucane do kosza na odpady zmieszane.
W gminie Obrowo funkcjonują dwa Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych:
- w Osieku nad Wisłą (przy ulicy Agrestowej)
- w Dobrzejewicach (przy oczyszczalni ścieków)
Na stronie jest dostępny HARMONOGRAM PRACY PSZOK
Bezpłatne szkolenie
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Toruniu z/s w Chełmży zaprasza na bezpłatne szkolenie ,,Ekoschematy – wymogi i płatności w realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt”.
Wiosenny Kurier Obrowa już w sieci
Można w nim znaleźć informacje o bieżących inwestycjach w infrastrukturę gminną, w tym oświatową. Ponadto piszemy o nowym wozie strażackim dla ochotników oraz o sukcesach sportowych mieszkańców naszej gminy.
Budowa kompleksu przedszkolno-żłobkowego
W Obrowie rozpoczęto budowę kompleksu przedszkolno-żłobkowego. Trwają prace ziemne, a planowany termin oddania obiektu do użytku to wrzesień 2026 roku.
Chodnik przy Długiej
Ulica Długa w Głogowie przejdzie kompleksową modernizację. Kilometrowy odcinek zyska nową nawierzchnię oraz chodnik.
Termomodernizacja obiektów
„Gmina przystąpiła do realizacji inwestycji pod nazwą „Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Dobrzejewicach”. Ponadto zlecono opracowanie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej na termomodernizację budynku świetlicy w Zębowie.
Sportowcy z sukcesami
Piszemy również o sportowcach, którzy swoją pasję przekuli na sukcesy, a także o dotacjach z budżetu gminy dla klubów sportowych.