Ważne strony
Treść strony - lipiec
Wędrówki po Beskidzie Żywieckim z ZS w Brzozówce
Lato i wakacje to idealny czas na wycieczki. Już po raz trzeci Zespół Szkół w Brzozówce pod kierownictwem pani Anny Pędzierskiej, zorganizował dla uczniów kolonie letnie przy wsparciu finansowym gminy Obrowo. Tym razem wyjazd odbył się od 3 do 11 lipca, a kierunkiem podróży był Beskid Żywiecki.
Jak co roku na uczestników czekało mnóstwo zaplanowanych wycieczek i atrakcji. Podróż rozpoczęła się od zwiedzania Kopalni Soli w Kłodawie - największej czynnej kopalni soli kamiennej oraz najgłębszej w Polsce podziemnej trasy turystycznej, znajdującej się na poziomie 600 metrów pod ziemią.
Na miejscu poznano historię powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Następnie na uczestników czekał zjazd windą na poziom 600 m z prędkością 6 m/s, która pozostawił niezapomniane wrażenia. Uczniowie oraz kadra kolonijna z przewodnikiem przeszli wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych, obejrzeli wyeksploatowane komory solne, mieli możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
Po dotarciu na miejsce zakwaterowania kolonię odwiedzili miejscowi gawędziarze - Babiogórscy górale, którzy opowiedzieli ciekawe legendy i historie regionu.
Kolejne dni zaplanowane były równie bardziej aktywnie. Wędrówkę rozpoczęto od udania się na wycieczkę pieszą śladami Wawrzyńca Szkolnika, popularyzatora oświaty i turystyki w Zawoi, który był jednym z pierwszych przewodników babiogórskich. Spacer ten dał możliwość zaznajomienia się z charakterystycznymi elementami architektonicznymi budownictwa Babiogórców. Było to przedsmakiem przed zdobycia królowej Beskidu, tj. Babiej Góry, którą uczestnicy zdobyli już następnego dnia. Ponadto wspięli się na Mosorną Groń.
Oprócz wędrówek górskich na uczestników czekały takie atrakcje jak wizyta w parku linowym, paintball, wizyta w Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego czy pobyt w Świecie Marzeń w Inwałdzie.
Uczestnicy mieli możliwość brania udziału w warsztatach związanych z kulturą regionu, a także odwiedzili warsztat pana Jerzego Żurka, twórcy szachownicy na trzy osoby.
Uczniowie spędzili również aktywny dzień na Słowacji, gdzie zwiedzali Zamek Orawski (Oravský hrad), wybudowany na sposób „orlego gniazda “, na skale nad rzeką Orava, w mieście Oravský Podzámok, a także udali się do największej Jaskini Lodowej leżącej w Słowackim Raju, której niecodzienne wnętrze tworzy spoczywającą pod kamiennymi sklepieniami masę lodu.
Przedostatni dzień spędzono w największym parku rozrywki w Polsce – Energylandii. Na miejscu czekało ponad 130 atrakcji, w tym kolejki górskie i karuzele.
Wieczory upływały na odpoczynku na świeżym powietrzu, wspólnych grach i rozgrywkach sportowych. Uczestnicy jak co roku mieli możliwość poznania fragmentu historii oraz zawarcie nowych więzi i przyjaźni, które po powrocie będą kontynuowane. Dzieci szczęśliwe, pełne entuzjazmu i chęci na kolejne przygody wróciły do domu.
Ćwiczenia systemu wykrywania i alarmowania
Informuję, iż dnia 1 sierpnia 2024roku o godz. 17.00 zostanie uruchomiony system wykrywania i alarmowania na terenie gminy Obrowo poprzez włączenie syren alarmowych na czas 1 minuty.
Informacja
W związku z wpięciem nowego odcinka sieci wodociągowej w m. Sąsieczno i Obrowo (kolonia Obrowska) dnia 01.08.2024r. w godz. 9.30-12.30. Za utrudnienia przepraszamy.
Treningi próbne karate w Głogowie
Akademia Karate Tradycyjnego „BUDO” zachęca do wstąpienia do klubu i rozpoczęcia przygody z karate. Treningi próbne dla zainteresowanych odbędą się w sierpniu w Świetlicy Wiejskiej w Głogowie
Treningi próbne odbędą się w dniach 20, 22 i 27 sierpnia w godzinach od 17:00 do 18:00 w budynku Świetlicy Wiejskiej w Głogowie, ul. Olimpijska 23. Obowiązkowy strój sportowy!
Treningi od września odbywać się będą w szkole w Obrowie od godziny 18:00 we wtorki i czwartki.
Więcej informacji udziela sensei Jarosław Mejer – adres e-mail do kontaktu: akktorun@wp.pl
Ćwiczenia i nocowanka młodych strażaków
W ubiegły weekend w Zawałach odbyły się ćwiczenia dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Po intensywnym dniu na młodzież czekały pyszności i nocowanka w remizie tamtejszej ochotniczej straży pożarnej.
Młodzi mieszkańcy należący do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przy gminnych OSP wzięli udział w ćwiczeniach i nocowance, w której również uczestniczyli opiekunowie z jednostek: Anna Lewandowska, Sebastian Tecmer, Sławomir Lewandowski, Marcin Czynszak, Patryk Jobczyński, Konrad Tarkowski i Alicja Tarkowska.
Ćwiczenia zorganizowane przez OSP Zawały, OSP Szemebekowo i OSP Kawęczyn miały na celu uświadomienie młodzieży, jak ważna jest pierwsza pomoc i jakie kroki należy podjąć w pierwszych minutach po zdarzeniu, które często decydują o dalszym losie poszkodowanego.
Spotkanie było również dobrą okazją do podziękowań za wsparcie młodzieżowych drużyn pożarniczych – podziękowano m.in. wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu za wsparcie finansowe, dzięki któremu dzieci i młodzież mogły ostatnio wziąć udział w obozie szkoleniowym MDP w Pile-Młyn, sekretarzowi gminy Mirosławie Kłosińskiej, ratownikom Mariuszowi Wojciechowskiemu i Wiktorowi Grendzie oraz radnym Agnieszce Narkiewicz i Zofii Kowalskiej.
- To dobrze rokuje na przyszłość. Rośnie nam kolejne pokolenie oddanych strażaków. Przynależność do MDP kształtuje młodego człowieka. Rozwijane są tam wartościowe postawy, patriotyzm, bezinteresowna chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To bardzo ważne wartości w dzisiejszych czasach – mówi wójt o gminnych młodzieżowych drużynach pożarniczych. – Pragnę podziękować także opiekunom MDP za pomoc w kształtowaniu tych ważnych postaw – dodaje.
Zdjęcia pochodzą z FB OSP Zawały
Wystąpienie siły wyższej w gospodarstwie
Hartowiec 2024. Młodzież wróciła pełna wspaniałych wrażeń.
Od kilku lat młodzież z naszej gminy bierze udział w 4-dniowych Dniach Młodzieży w Hartowcu. W tym roku wydarzenie odbyło się w dniach 18-21 lipca. Hartowiec to malownicza wioska, o której się mówi, że jest bramą Mazur. Młodzież miała okazję spędzić wspaniały czas na łonie natury.
W programie znalazły się: Eucharystia, integracja, zabawy terenowe, świadectwa, warsztaty, koncerty. Były to dni pełne refleksji, niesamowitej energii, wspólnych rozmów, budowania nowych przyjaźni i pogłębiania tych istniejących. Młodzi czerpali radość z bycia razem i dzielenia się swoimi pasjami. W przyszłym roku zapraszamy młodzież w terminie 17-20 lipca.
Dziękujemy Panu Wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu za zapewnienie transportu dla młodzieży, a Panu Wiesławowi, kierowcy za szczęśliwą podróż.
Wyjazd zorganizowała Ewelina Mytlewska z Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie.
Domy dla ptaków
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy poszukuje miejsc do montaży platform dla bocianów na specjalnych słupach oraz miejsc na duże skrzynki lęgowe dla sów (płomykówka, włochatka, pójdźka, puszczyk), pustułek i nurogęsi.
Z właścicielami gruntów, na których zostaną zamontowane platformy dla bocianów planuje się podpisanie porozumień. RDOŚ będzie odpowiedzialny za realizację zamówienia obejmującego zakup słupa z platformą lęgową, transport i montaż.
Natomiast duże skrzynki lęgowe zostaną przekazane chętnym właścicielom działek do samodzielnego montażu.
Właścicieli nieruchomości zainteresowanych propozycją RDOŚ, prosimy o zgłoszenie chęci współpracy do 2 sierpnia w (pok. nr 33) Urzędu
Gminy Obrowo lub mailowo na adres: rrg36@obrowo.pl. Prosimy o podanie danych: imię i nazwisko, adres i telefon właściciela nieruchomości.
Artystycznie i twórczo z Gminnym Ośrodkiem Kultury
18 lipca 2024r. Gminny Ośrodek Kultury zorganizował warsztaty z ceramiki dla dzieci. To doskonała okazja do rozwijania kreatywności i zdolności manualnych. W pracowni ceramicznej Melerart w Wąpielsku odbyły się zajęcia, podczas których dzieci miały możliwość stworzenia ozdobnych pojemniczków z gliny.
Prowadząca pani Karolina Meler pokazała jak można zrobić naczynie. Każde dziecko miało swobodę w wyborze motywów i kolorów, co sprawiło ogromną radość. Warsztaty z ceramiki to nie tylko świetna zabawa, dzieci mogły wyrazić siebie poprzez sztukę, rozwijać wyobraźnię oraz cieszyć się z własnych osiągnieć.
Zapraszamy do galerii zdjęć na stronę Gminnego Ośrodka Kultury
KOMUNIKAT
ARiMR publikuje zaktualizowany harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2024 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR).
Obecnie prowadzone są nabory wniosków w ramach interwencji: I.1.1 Płatność dla małych gospodarstw, I.4.7 Ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji, I.7.1-7.6 Interwencje sektorowe - owoce i warzywa, I.10.3 Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF, I.11 Premie dla młodych rolników oraz I.8.10 i I.10.11-I.10.14 - interwencje leśne.
Od 1 marca 2024 r. uruchomione zostały trzy nabory wniosków w ramach instrumentów finansowych, w których wsparcie jest udzielane w formie bezpłatnych gwarancji oraz dotacji na spłatę odsetek do kredytów komercyjnych. Pomoc udzielana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. ARiMR nie prowadzi naborów wniosków w tym zakresie.
Nabory wniosków planowane do końca 2024 roku
Jeszcze w 2024 roku w ramach PS WPR zostanie uruchomionych 17 naborów wniosków, w tym cztery nabory dotyczące interwencji inwestycyjnych lub ograniczających ryzyko prowadzenia działalności:
- I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie m.in. na zakup maszyn, urządzeń wpływających na poprawę ochrony środowiska i klimatu np. opryskiwacze, rozsiewacze, maszyny do uprawy bezorkowej, siatki przeciwgradowe, zbiorniki do retencji wody.
- I. 10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje)
w obszarach:
- B – wsparcie operacji dotyczących produkcji ekologicznej w gospodarstwach ekologicznych – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na budowę lub modernizację budynków, zastosowanie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego
w budynkach, zapewnienie wybiegów oraz pastwisk dla zwierząt, zakup sprzętu do przygotowywania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania
i konfekcjonowania produktów rolnych, zakup lub leasing maszyn i urządzeń oraz budowę i zakup elementów infrastruktury technicznej wpływającej bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej. - C – wsparcie operacji dotyczących bezpiecznego dla konsumenta i efektywnego przedłużania trwałości produktów, przechowalnictwa oraz lepszego przygotowania do sprzedaży (w tym bezpośredniej) – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na budowę lub modernizację budynków, zakup sprzętu do przygotowywania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, konfekcjonowania produktów rolnych
- B – wsparcie operacji dotyczących produkcji ekologicznej w gospodarstwach ekologicznych – wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na budowę lub modernizację budynków, zastosowanie rozwiązań rolnictwa precyzyjnego
- I.10.5 Rozwój małych gospodarstw w obszarach:
- produkcji ekologicznej lub produkcji i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi, lub
- rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw (rolniczy handel detaliczny, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie)
– wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie na inwestycje budowlane, wyposażenie budynków lub budowli, zakup maszyn i urządzeń.
- I.12.1 Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich – pomoc przyznawana będzie w wysokości 70% kwoty składki z tytułu ubezpieczenia prowadzonej działalności rolniczej w zakresie produkcji zwierząt.
Zmiany w harmonogramie na 2024 r.
28 czerwca br. Polska uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie dodatkowych środków w ramach PROW 2014-2020. Dodatkowe środki pozwolą sfinansować:
- około 6 000 wniosków z obszaru D dotyczącego zakupu maszyn w ramach operacji typu Modernizacja gospodarstw rolnych.
- ponad 1 000 dodatkowych wniosków w ramach Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Mając na uwadze:
- konieczność usprawnienia obsługi wniosków złożonych w ramach PROW 2014-2020, KPO oraz PS WPR,
- zbieżność zakresu wsparcia w obszarach A w interwencji 10.1.1 ze wsparciem udzielanym w ramach Rolnictwa 4.0 KPO,
- umożliwienie rolnikom lepszego przygotowania wniosków na nowe interwencje, poprzez bardziej równomierne rozłożenie terminów
- naborów oraz
- łatwiejszy dostęp rolników do doradców ODR,
podjęto decyzję o przesunięciu z 2024 rok na 2025 rok naborów w ramach poniższych interwencji PS WPR 2023-2027:
- I.10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) obszar A,
- I.10.10.1 Infrastruktura na obszarach wiejskich – przydomowe oczyszczalnie,
- I.10.15 Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń,
- I.13.5.1 Współpraca Grup Operacyjnych EPI - Wsparcie przygotowawcze,
- I.14.1.2 Doskonalenie zawodowe rolników, moduł 2 Szkolenia profilowane dla rolników,
- I.14.3.2 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 3 Studia podyplomowe,
- I.14.3.3 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 4 Mentoring,
- I.14.3.5 Doskonalenie zawodowe kadr doradczych, moduł 2 Szkolenia profilowane.
Inne nabory planowane w 2025 r.
Oprócz ww. przesuniętych naborów, w 2025 r. planuje się przeprowadzenie naborów wniosków m.in. w ramach interwencji:
- I.10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) obszar D,
- I.13.5.2 Współpraca Grup Operacyjnych EPI - Realizacja operacji EPI,
- I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.
Planowane terminy uruchomienia naborów w 2025 roku zostaną opublikowane do końca bieżącego roku.
Kampania 2024 – wnioski obszarowe
W harmonogramie wprowadzone zostały również zmiany w zakresie płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych, mające charakter porządkujący.
W związku z uruchomieniem nowych interwencji w harmonogramie zostały zaktualizowane orientacyjne limity środków finansowych przeznaczonych na realizację płatności.
ARiMR przypomina, że bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca. Nabór w ramach kampanii potrwa jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc. Natomiast do 2 września ubiegający się o dopłaty mogą się starać o wsparcie w ramach dwóch nowych interwencji: 1.1 Płatność dla małych gospodarstw oraz 4.7 Ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.
Więcej informacji - https://www.gov.pl/web/arimr/harmonogram-naborow-wnioskow-o-przyznanie-pomocy-w-2024-r-w-ramach-planu-strategicznego-dla-wspolnej-polityki-rolnej-na-lata-2023-2027
Informacja
W związku z wpięciem nowego odcinka sieci wodociągowej oraz wymianą hydrantu ppoz. w m. Zawały nastąpi przerwa w dostawie wody w m. Zawały dnia 25.07.2024r. w godz. 8.00-12.30. Za utrudnienia przepraszamy.
CHCESZ SKOŃCZYĆ SZKOŁĘ I ZDOBYĆ ZAWÓD ???
Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Toruniu zaprasza do kontynuacji nauki w roku szkolnym 2024/2025 z możliwością zakwaterowania w bezpłatnym internacie. PRZYJDŹ DO NAS !!!
Dołączając do nas uczeń uzyskuje możliwość kształcenia w następujących formach i zawodach:
SZKOŁA PODSTAWOWA: KLASA VII i VIII
- możliwość nauki od 15 roku życia
- system nauki: dzienny
- przyuczenie do wykonywania określonej pracy
- wynagrodzenie zgodne z rozporządzeniem o zatrudniani i wynagradzaniu młodocianych
Różne zawody: sprzedawca, kucharz, piekarz, cukiernik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, fryzjer, stolarz
SZKOŁA BRANŻOWA I STOPNIA
SZKOLENIE ZAWODOWE W FORMIE KURSOWEJ (FORMA POZASZKOLNA):
- Różne zawody: Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, Murarz – tynkarz, Kucharz, Fryzjer, Mechanik poj. Samochodowych, Elektromechanik pojazdów samochodowych, Stolarz, Piekarz, Elektryk, Cukiernik, Monter sieci i instalacji sanitarnej, Automatyk, Elektronik)
- system nauki: dzienny
- wynagrodzenie za naukę zawodu zgodne z rozporządzeniem o zatrudnianiu i wynagradzaniu młodocianych
NAUKA JEST BEZPŁATNA!!!
OŚRODEK SZKOLENIA I WYCHOWANIA W TORUNIU,
UL. POZNAŃSKA 11/13,
TEL. 56 654 70 68 w. 228, 249
e-mail: 2-2osiw.torun@ohp.pl
Uczestnicy OHP objęci zostają opieką wychowawczą, zajęciami profilaktycznymi, resocjalizacyjnymi i wyrównawczymi. Młodzież będzie mogła uczestniczyć w szeregu imprez kulturalnych i sportowych, wziąć udział w realizowanych w ośrodku programach i projektach, a także uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych. Proponujemy również szeroko pojęte wsparcie doradców zawodowych i możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Uczestnik OHP uzupełnia wykształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej z jednoczesnym przyuczeniem do wykonywania określonej pracy lub zdobywa kwalifikacje zawodowe na poziomie szkoły branżowej I stopnia. Praktyczne przygotowanie zawodowe odbywa się u pracodawców zewnętrznych lub w warsztatach szkoleniowych OHP. Nauka zawodu trwa trzy lata.
Absolwent OHP otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły, a po zdaniu egzaminu kwalifikacje zawodowe lub zaświadczenie o ukończeniu przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Zatrudnienie i przygotowanie zawodowe uczestników OHP odbywa się na podstawie indywidualnych umów o pracę zawartych pomiędzy pracodawcą a uczestnikiem OHP na zasadach dotyczących pracowników młodocianych. Uczestnicy OHP otrzymują wynagrodzenie za czas pracy i nauki, korzystają z przysługujących im świadczeń socjalnych, a okres przygotowania zawodowego zaliczany jest im do stażu pracy.
OŚRODEK SZKOLENIA I WYCHOWANIA W TORUNIU mieści się przy ulicy Poznańskiej 11/13 i zaprasza wszystkich, którzy mają ochotę coś w życiu zmienić, chcą skończyć szkołę i zdobyć dobry zawód.
Ostatnie lipcowe dyżury telefoniczne
Platforma Usług Elektronicznych ZUS, udzielanie pełnomocnictw, 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenie wspierające, 300 plus z programu „Dobry Start” czy zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. To tematy najbliższych dyżurów telefonicznych, które odbędą się od 22 do 31 lipca- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
O Platformę Usług Elektronicznych ZUS, jak krok po kroku założyć konto na platformie i z niego korzystać będzie można zapytać ekspertów
25 lipca odbędzie się specjalny dyżur telefoniczny dla lekarzy i asystentów medycznych. W godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 389 40 23 będą mogli zapytać o certyfikaty i wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
26 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 386 68 52 będzie można uzyskać informacje dotyczące świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a pod nr tel. 54 282 83 32 na temat świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością.
W ostatnim tygodniu lipca odbędą się dwa dyżury. 29 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 386 68 45 ekspertów będzie można zapytać o świadczenie 300+ z programu "Dobry Start”, a 31 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 386 68 67 o zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia.
Przedsiębiorco, pamiętaj o comiesięcznym składaniu deklaracji rozliczeniowej
Każdy przedsiębiorca niezależnie od tego, czy zatrudnia pracowników, czy też nie, ma obowiązek składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe do ZUS-u. Mimo to wielu o tym obowiązku zapomina.
Płatnicy składek bez względu na to, czy zatrudniają pracowników, czy zobowiązani są opłacać tylko składkę na własne ubezpieczenie, a także osoby z nimi współpracujące muszą co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS-u. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wielu płatników nie wywiązuje się z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych, mimo że ZUS wysyła elektronicznie na ich profil PUE informacje o braku dokumentów za dany miesiąc. Właścicielom firm, którzy nie przekażą dokumentów za dany miesiąc, ZUS utworzy automatycznie wymiar składek z urzędu, co może skutkować błędnym rozliczeniem.
Przedsiębiorcy rozliczający składki za maksymalnie 5 osób, mogą do ZUS-u przekazywać dokumenty w formie papierowej. Jeśli rozliczają składki za ponad 5 osób, to przekazują dokumenty w formie elektronicznej. Mogą to zrobić za pośrednictwem ePłatnika albo programu Płatnik.
Termin składania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek
Jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, czyli m.in. urzędy gminy i miasta przekazują dokumenty rozliczeniowe i opłacają składki do 5. dnia następnego miesiąca. Dla pozostałych płatników termin zależy od tego, czy mają osobowość prawną, czy też nie. Dla podmiotów z osobowością prawną np. spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca, a dla pozostałych płatników m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej będzie to termin do 20. dnia następnego miesiąca.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacja dla rolników ubiegających się o zwrot podatku akcyzowego
Informacja dla rolników ubiegających się o zwrot podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego w 2024 roku.
Przypominamy, że:
- w terminie od 1 sierpnia 2024 r. do 2 września2024 r. można złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2024 r.
Limit ustala się jako sumę:
- kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 110 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku, oraz
- kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, oraz
- kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 4 oraz średniej rocznej liczby świń będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, oraz
- kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych owiec będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony
wniosek o zwrot podatku, oraz - kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych kóz będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, oraz
- liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych koni będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.
Producent rolny składając pierwszy raz w tym roku wniosek o zwrot podatku akcyzowego, w przypadku ubiegania się również o zwrot tego podatku z tytułu posiadanych świń, owiec, kóz i koni, będzie obowiązany do podania we wniosku również informacji o średniej rocznej liczbie świń oraz o średniej rocznej liczbie dużych jednostek przeliczeniowych owiec, kóz i koni będących w jego posiadaniu. Informację tę będzie podawał na podstawie uzyskanego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokumentu zawierającego informację w tym zakresie.
Stawka zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawi stawki zwrotu podatku akcyzowego na paliwo rolnicze w 2024 roku z dnia 7.12.2023 r. stanowi, że stawka zwrotu podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w wynosi 1,46 zł..
Termin wypłaty zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze za drugą transzę na rachunek bankowy podany we wniosku:
- do 31 października 2024 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie.
Miejsce składania wniosków- Urząd Gminy w Obrowie, pok. Nr 8, Krystyna Balewska
tel. 56/6786022 wew. 121.
OREW w Głogowie – informacje po spotkaniu
Od stycznia w Głogowie będzie funkcjonować OREW, jednakże żeby zapewnić dziecku w nim miejsce, należy zgłosić go do placówki już teraz.
Od 1 września istnieje możliwość realizacji obowiązku szkolnego w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Lipnie. W styczniu 2025 r. taki ośrodek powstanie w Głogowie. Dzieci, które będą uczęszczały do Lipna przez okres 4 miesięcy (do otwarcia placówki w Głogowie), będą miały zapewnione miejsce w Ośrodku w Głogowie od stycznia. Pobyt dzieci w placówce jest całkowicie bezpłatny.
Dojazd do Lipna będzie finansowany przez Gminę Obrowo, co oznacza, że rodzice nie będą ponosić żadnych kosztów w związku z dojazdem.
Zajęcia dla podopiecznych będą odbywać się od godziny 8:00 do godziny 16:00.
Oprócz zajęć obowiązkowych dzieci i młodzież realizować będą zajęcia dodatkowe (bezpłatne) m.in. nauka pływania, gra w tenisa, zajęcia sensoryczne, zajęcia z obsługi komputera, trening umiejętności społecznych, język angielski itp.
Każde z dzieci będzie miało zapewnione zajęcia z psychologiem w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Dodatkowo według potrzeb dzieci realizowane są zajęcia z logopedii, integracji sensorycznej i rehabilitacji.
Wnioski o przyjęcie dziecka można pobierać w gminie w Referacie Oświaty i Sportu, a także w Centrum Terapii i Rozwoju SENSO w Lubiczu Górnym lub z pliku poniżej.
W celu złożenia wniosku oraz uzyskania odpowiedzi na Państwa pytania prosimy kontaktować się bezpośrednio z placówką pod numerem telefonu 573 089 892.
Dyrektor czeka na zgłoszenia dzieci do placówki do 10 sierpnia 2024 roku.
Szkolenie pn. „Zasady ubiegania się o wsparcie na Rozwój małych gospodarstw w ramach PS WPR 2023-2027"
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na szkolenie pn. „Zasady ubiegania się o wsparcie na Rozwój małych gospodarstw w ramach PS WPR 2023-2027", które odbędzie się 24 lipca 2024 r. o godz. 10:00.
Szkolenie odbędzie się online. Bezpośredni link do rejestracji: https://kpodr.clickmeeting.com/zasady-ubiegania-sie-o-wsparcie-na-rozwoj-malych-gospodarstw-w-ramach-ps-wpr/register
Program:
- Procedury ubiegania się o wsparcie w ramach interwencji I.10.5 Rozwój małych gospodarstw w ramach Planu Strategicznego dla
- Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
- Kryteria dostępu do wsparcia
- Wysokość wsparcia oraz kwalifikowalność kosztów
- Rodzaj i trwałość zobowiązań
Szkolenie poprowadzi:
Łukasz Piotrowski, Główny specjalista ds. ekonomiki
Bezpłatne badanie wzroku
30 lipca zapraszamy na bezpłatne badania wzroku w godz. 14.30 - 16.00 na parkingu przy Przychodni Family-Md w Obrowie. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu 570 107 107
Informacja
Informujemy, że w dniach 22.07.2024 - 02.08.2024 r. Gminny Punkt Konsultacyjno-informacyjny Programu "Czyste Powietrze" w Urzędzie Gminy Obrowo będzie nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.
Do 30 listopada trwa nabór wniosków o 300 plus
Wnioski o świadczenie 300 plus cały czas wpływają do ZUS-u. Ponad 79,3 tys. wniosków złożyli rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego. ZUS wypłacił już pierwsze świadczenia. Na konta uprawnionych w regionie trafiło niemal 132 tys. zł.
Świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start” dofinansowuje zakup wyprawki szkolnej dla uczniów w wieku do 20 lat lub do 24 lat, jeśli mają orzeczoną niepełnosprawność. Za uzyskane środki rodzice mogą zakupić na przykład podręczniki, przybory szkolne czy inne niezbędne akcesoria szkolne. 300 zł wypłacane jest raz w roku bez względu na osiągany dochód. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczące się w zerówkach i dla studentów, nawet jeśli są w wieku uprawniającym do świadczenia – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20 albo 24 rok życia osiągnęli przed rozpoczęciem roku szkolnego w danym roku kalendarzowym.
Wnioski o świadczenie 300 plus ZUS przyjmuje od lipca. Można je składać tylko do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną przez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Warto się pospieszyć i złożyć wniosek jak najszybciej, bo od daty jego wysłania zależy, kiedy otrzymamy świadczenie. Jeśli rodzic złożył poprawnie wypełniony i kompletny wniosek w lipcu albo złoży go w sierpniu, to ma gwarancję wypłaty świadczenia nie później niż do końca września – dodaje rzeczniczka.
Jak dotąd w całym kraju ponad 1,4 mln uprawnionych złożyło wniosek o wyprawkę szkolną na blisko 2,1 mln dzieci. W województwie kujawsko-pomorskim o jednorazowe wsparcie rodzice i opiekunowie złożyli ponad 79,3 tys. wniosków. ZUS wypłacił już pierwsze świadczenia. Do rodzin w całym kraju trafiło ponad 3 mln zł, w regionie niemal 132 tys. zł.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Tylko ZUS czy ZUS i OFE. Jeszcze można składać oświadczenia
Jeszcze do końca lipca mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.
Otwarte właśnie okienko transferowe pozwala ponownie wybrać, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Decyzja dotyczy 2,92 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej. Jeśli ubezpieczony zdecyduje, że 2,92 proc. ma być przekazywane do OFE, to na jego subkoncie prowadzonym przez ZUS będzie zapisywana pozostała część składki emerytalnej w wysokości 4,38 proc. Jeśli zdecyduje się na ZUS, to całość na II filar w wysokości 7,3 proc. (2,92 proc.+4,38 proc.) będzie zapisywana na subkoncie w ZUS-ie – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Formularz „Oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych” (ZUS-US-OFE-03) można złożyć w ZUS-ie osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną, korzystając z profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Termin upływa z końcem lipca, zatem czasu na decyzję zostało niewiele.
Kto nie składa oświadczenia
Oświadczenia nie składają osoby, które nie chcą zmieniać wcześniejszej decyzji o sposobie podziału składki emerytalnej, a także osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. W ich przypadku uruchomiony został tzw. suwak bezpieczeństwa, który chroni środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. Dlatego na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie.
Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 powinien zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE.
Kolejne okno transferowe będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Wycieczki za ponad 200 tysięcy złotych
Szkoły zorganizują dla uczniów wycieczki w ramach programu „Podróże z klasą”. Nasza gmina otrzyma ponad 170 tysięcy złotych dofinansowania – najwięcej w regionie!
Wnioskowanie przez gminę o środki w Programie jest bardzo trudne, gdyż działa zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a zainteresowanie dofinansowaniem do wycieczek jest ogromne.
W naszym województwie przeznaczono 3 125 324,00 zł na realizację przedsięwzięcia, a środki zostały rozdysponowane w zaledwie 10 minut od otwarcia systemu do wnioskowania.
Nasza gmina otrzyma aż 177 760,00 zł, a uczniowie z wszystkich pięciu szkół podstawowych będą uczestniczyć w siedmiu wycieczkach w miesiącach od września do grudnia 2024 r.
Będą to cztery dwudniowe wycieczki, jedna trzydniowa oraz dwie czterodniowe, a uczniowie zwiedzać będą m.in. Kraków, Wieliczkę, Warszawę, Malbork oraz Frombork.
Zadeklarowany wkład własny w przedsięwzięciu to 24 830,00 zł.
Więcej informacji o Programie https://www.gov.pl/web/edukacja/podroze-z-klasa
Stawka za odpady nadal taka sama
W odpowiedzi na liczne pytania mieszkańców informujemy, że stawka za odpady komunalne od 1 kwietnia 2022 roku nie zmieniła się, a więc obowiązuje nadal uchwała nr XXXI/286/2022 Rady Gminy Obrowo z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Obrowo oraz ustalenia stawki tej opłaty od nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.
- Od ponad dwóch lat utrzymujemy taką samą stawkę za odbiór odpadów komunalnych w naszej gminie – mówi wójt Andrzej Wieczyński.
- Należy również podkreślić, że nasze stawki są niższe niż w sąsiednich gminach, a nawet najniższe. Zrobię wszystko, żeby ten stan rzeczy zachować i utrzymać stawki na aktualnym poziomie – dodaje.
Zgodnie z uchwałą stawki za odbiór odpadów komunalnych są następujące:
- opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny – 24,00 zł miesięczne od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość;
- stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – 48,00 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość;
- obowiązuje częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 1,00 zł od stawki obowiązującej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeśli właściciel wypełnia obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – 23,00 zł.
Więcej informacji na temat gospodarki odpadami, w tym stosowne uchwały, znajduje się Odpady komunalne
Informacja
W związku z wpięciem nowego odcinka sieci wodociągowej oraz wymiana hydrantu ppoz. w m. Łążynek nastąpi przerwa w dostawie wody w m. Dobrzejewice, Łążyn, Kuźniki, Zębowo, Łążynek, Głogowo (ul. Radosna, Kościelna, Wesoła) dnia 17.07.2024r. w godz. 9.30-14.30. Za utrudnienia przepraszamy.
Nie zawsze ZUS ponownie przeliczy emeryturę
Z wnioskiem o ponowne przeliczenie emerytury może wystąpić emeryt, jeśli są ku temu podstawy. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt dysponuje nowymi dokumentami dotyczącymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeliczyć wysokość emerytury w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe, gdy emeryt:
- przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie dysponował wszystkimi dokumentami za okresy ubezpieczenia, które ZUS może uwzględnić przy obliczaniu świadczenia,
- obecnie może udokumentować zarobki za lata przed przejściem na emeryturę lub zarobki, jakie uzyskiwał po przyznaniu świadczenia,
- po przyznaniu świadczenia pracował lub opłacał składki na ubezpieczenia społeczne.
Jeśli emeryt nie ma nowych dowodów, które mogą mieć wpływ na wysokość emerytury, to złożenie wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia jest bezzasadne. Mimo to w ostatnim czasie wielu seniorów przychodzi do ZUS-u z książeczką wojskową i składa wniosek o ponowne przeliczenie (druk ERPO). ZUS może taki wniosek uwzględnić tylko pod warunkiem, że wcześniej książeczka wojskowa lub zaświadczenie z wojskowej komendy uzupełnień nie było dostarczone do ZUS-u i lata służby nie były uwzględnione w stażu- wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Od 1999 r. każda osoba ubezpieczona ma indywidualne konto w ZUS-ie, na którym zapisywane są wszystkie składki należne (w przypadku osób, za które pracodawca miał obowiązek opłacenia składek) lub opłacone za dana osobę po 1998 r. (w przypadku osób prowadzących działalność). Wcześniej ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont dla ubezpieczonych. Dlatego wiele osób, aby ustalić kapitał początkowy, musi dostarczyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia przed 1999 rokiem. Z zakładów pracy zatrudniających powyżej 20 osób świadectwa pracy i dokumenty o wynagrodzeniu są konieczne, ponieważ składki były odprowadzane bezimiennie za wszystkich pracowników łącznie.
Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia przed 1999 rokiem
Dokumenty, które umożliwiają przeliczenie emerytury to np.: świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. W przypadku braku tych dokumentów do ZUS-u można dostarczyć dowody szczątkowe, które zostaną przez Zakład przeanalizowane. Są nimi np. legitymacja ubezpieczeniowa z wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, umowy o pracę, angaże, listy płac uzyskane z archiwum lub jednostki, która przechowuje dokumentację zlikwidowanych zakładów pracy. To może być też książeczka wojskowa albo zaświadczenie wojskowej komendy uzupełnień. Mogą to być wpisy w „książeczkowym” dowodzie osobistym np. o zatrudnieniu, czy dotyczące dzieci, legitymacje związków zawodowych, czy zeznania świadków (najlepiej byłych współpracowników).
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych można udokumentować zaświadczeniem z urzędu pracy, a okres pobierania stałego zasiłku z opieki społecznej, od którego były opłacone składki na ubezpieczenia społeczne — zaświadczeniem z ośrodka pomocy społecznej. Natomiast okres niewykonywania zatrudnienia z powodu opieki nad dzieckiem lub dziećmi można udowodnić na podstawie odpisu aktu urodzenia dziecka lub odpisów aktów urodzenia dzieci.
Osoby, które studiowały przed 1999 r. i studia ukończyły, okres nauki mogą potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem z uczelni (musi być w nim okres trwania i programowy wymiar studiów), dyplomem i indeksem, o ile jest w nim zawarty programowy wymiar studiów.
Osobom, które były zatrudnione u małych przedsiębiorców (zatrudniających do 20 pracowników), ZUS sam poświadczy ubezpieczenie. By tak się stało, należy podać w Informacji o okresach składkowych i nieskładkowych (ERP-6) okres zatrudnienia, nazwę zakładu pracy lub imię i nazwisko pracodawcy, adres zakładu pracy, numer konta płatnika (NKP) – pracodawcy – jeśli go znamy. Numer NKP był nadawany przez ZUS przed 1999 r. Można sprawdzić w legitymacji ubezpieczeniowej, czy pracodawca go podał.
Osoby, które indywidualnie opłacały składkę na ubezpieczenie społeczne jako prowadzący działalność gospodarczą albo współpracujący z taką osobą, w formularzu ZUS EKP podają:
- okres, w którym prowadzili działalność lub współpracowali przy jej prowadzeniu,
- adres miejsca, w którym była prowadzona działalność,
- numer konta płatnika składek (NKP),
- adres ZUS-u, do którego opłacane były z tego tytułu składki przed 1999 r.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
XV Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych
Piękna pogoda, piękne stroje, a przede wszystkim muzyka w pięknej aranżacji… XV Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych już za nami. Przegląd to ważne dla kultury wydarzenie. Dzięki niemu od lat udaje się dokumentować i upowszechniać repertuar ludowy, tradycyjny styl muzykowania i śpiewu.
W sobotnie popołudnie, na Tarasie Widokowym Wisły na scenie zaprezentowali się: Chór Seniora „Sami Swoi” z Obrowa, Dziecięco-Młodzieżowa Schola Parafialna „Źródło”, Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna, Kapela „Spod Kowala”, Kapela im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza, Kapela Ludowa im. Kamińskich, Kapela „Powrót”, Kapela „Echo Kujaw” z Wierzbinka, Kapela „Rach-Ciach” oraz Kapela „Sami swoi” z Rypina.
Serdecznie pragniemy podziękować za wsparcie naszych działań kulturalnych związanych z przygotowaniem tegorocznego XV Przeglądu Tradycyjnych Kapel Weselnych:
- KGW Kawęczyn
- KGW Szembekowo
- KGW Obrowo
- KGW Sąsiedzkie Klimaty z Sąsieczna
- KGW Dobrzejewice
- Stowarzyszenie „Przyszłość Kawęczyna”
- OSP KSRG Osiek nad Wisłą
- OSP KSRG Kawęczyn
oraz pracownikom Urzędu Gminy w Obrowie.
Plakat informacyjny
Plakat informacyjny dotyczący ochrony zwierząt gospodarskich i towarzyszących przed upałami.
UWAGA!!! ZAKAZ WSTĘPU DO LASU
Rehabilitacja z ZUS dla osób pracujących głosem
Osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy, np. nauczyciele często są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. By temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu.
Już od 1996 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Początkowo program obejmował schorzenia narządu ruchu i krążenia. Potem dochodziły kolejne schorzenia, a w 2013 roku objęto nim także schorzenia narządu głosu. Tylko w ubiegłym roku z rehabilitacji w schorzeniach narządu głosu skorzystało ponad 2,8 tys. osób z tego 2589 kobiet i 214 mężczyzn – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
- Rehabilitacja w schorzeniach narządu głosu skierowana jest przede wszystkim do osób, które na co dzień pracują głosem i narażone są przez to na zaburzenia głosu, w tym dysfonię i chrypkę, utratę głosu, wysoki i niski dźwięk mowy. Wskazaniem do takiej rehabilitacji jest także psychogenne zaburzenia głosu, guzki głosowe miękkie, czy przewlekłe zanikowe zapalenie krtani. Dzięki rehabilitacji takie osoby będą rzadziej chorować na choroby zawodowe narządu głosu, unikną wtórnych zmian
w obrębie narządu głosu wymagających leczenia operacyjnego, poprawi się ich kondycja głosowa,
a także będą wiedzieć, jak zapobiegać chorobom narządu głosu – mówi Natalia Fons z Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji oddziału ZUS w Bydgoszczy
Przeciwwskazania do rehabilitacji w schorzeniach narządu głosu to: porażenie nerwu krtaniowego wstecznego, brodawczaki krtani, poważne zmiany zapalne górnych dróg oddechowych, poważne schorzenia alergiczne, trwała niewydolność głośni, guzki głosowe twarde, polipy fałdów głosowych, niedosłuch, czy niewydolność podniebienno-gardłowa znacznego stopnia.
O skierowaniu na rehabilitację leczniczą decyduje lekarz orzecznik ZUS-u. Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji może wydać na wniosek (druk PR-4) lekarza prowadzącego leczenie, przy kontroli zwolnienia lekarskiego, przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego albo przy orzekaniu o niezdolności do pracy do celów rentowych. Z rehabilitacji mogą skorzystać osoby ubezpieczone (podlegające ubezpieczeniom społecznym), jeżeli z powodu choroby czy urazu grozi im utrata zdolności do pracy, ale mają szansę odzyskać ją po rehabilitacji. Prawo do rehabilitacji leczniczej mają także osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, a także osoby na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, jeśli jednocześnie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub mają prawo do zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego.
Jak wygląda rehabilitacja narządu głosu?
Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni. Prowadzona jest w systemie stacjonarnym, czyli całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów.
Program rehabilitacji obejmuje
- szczegółową diagnostykę foniatryczną przed rozpoczęciem rehabilitacji,
- ustalenie indywidualnego programu rehabilitacji,
- nadzór lekarzy nad przebiegiem rehabilitacji,
- całodobową opiekę pielęgniarską i lekarską,
- edukację zdrowotną,
- codziennie:
– ćwiczenia emisji głosu,
– zajęcia z logopedą – indywidualne i grupowe,
– zajęcia z psychologiem – indywidualne i grupowe,
– terapię manualną narządu głosu,
– fizykoterapię – inhalacje, elektryzację krtani, jonoforezę,
– gimnastykę – korygowanie postawy, ćwiczenia mięśni szyi, kręgosłupa szyjnego, obręczy barkowej, naukę przeponowego toru oddychania.
Osoba skierowana do ośrodka z ZUS-u nie ponosi żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, wyżywieniem czy zakwaterowaniem. Leczenie jest finansowane w całości przez Zakład, który również pokrywa koszty dojazdu do sanatorium i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji publicznej.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Informacja
W związku z wpięciem nowego odcinka sieci wodociągowej oraz wymiany hydrantu ppoz. w m. Obrowo nastąpi przerwa w dostawie wody w m. Obrowo (kolonia Obrowska) i m. Sąsieczno dnia 16.07.2024r. w godz. 9.30-14.30.
Za utrudnienia przepraszamy.
Zmiana godzin otwarcia PSZOK w Osieku nad Wisłą.
UWAGA! Zmiana godzin otwarcia PSZOK w Osieku nad Wisłą.
W dniach od 16 do 19 lipca 2024 r., w związku z warunkami atmosferycznymi, ulegają zmianie godziny otwarcia punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Osieku nad Wisłą, tj. od 6:00 do 13:00.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.
ORW w gminie Obrowo – spotkanie informacyjne
W Głogowie wkrótce powstanie Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy. Wobec tego Gmina Obrowo we współpracy z Centrum Terapii i Rozwoju SENSO zaprasza wszystkich rodziców oraz opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami na spotkanie informacyjne.
Centrum Terapii i Rozwoju SENSO rusza z budową Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Głogowie. Uczęszczać do niego będą mogły dzieci z autyzmem, niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i głębokim. Jeśli zajdzie taka potrzeba i pozwoli na to ilość miejsc, przyjmowane też będą dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim.
Dodatkowo przy ośrodku będzie działało Centrum Terapii i Rozwoju.
Spotkanie informacyjne odbędzie się 16 lipca br. (wtorek) o godzinie 14:00 w Świetlicy Wiejskiej w Obrowie.
Zdolni w odwiedzinach u wójta
Agnieszka – stypendystka, a także wyróżnieni: Emilka, Marysia, Olek i Bartek z Akademii Zdolnych odwiedzili wójta Andrzeja Wieczyńskiego. Nie mogli być oni obecni na gali, toteż podczas wizyty odebrali nagrody.
Agnieszka, jako stypendystka, otrzymała stypendium w ramach Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo za osiągnięcia naukowe. Stypendium wynosiło 3 000 zł. Emilka, Marysia, Olek i Bartek, jako wyróżnieni, otrzymali karty podarunkowe. Uczniowie odwiedzili wójta wraz z rodzicami.
Więcej informacji o programie stypendialnym Akademia Zdolnych Wójta Gminy Obrowo, znajduje się w zakładce Oświata. (hiperłącze przy oświacie https://www.obrowo.pl/9290,akademia-zdolnych-wojta-gminy-obrowo
Projektu grantowego „Cyberbezpieczny Samorząd”
Gmina Obrowo uzyskała dofinansowanie Projektu grantowego „Cyberbezpieczny Samorząd” w ramach Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021–2027 (FERC) Działanie 2.2. pn. „Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa”.
Projekt ma na celu podniesienie bezpieczeństwa informacji w JST przez poprawę odporności i umiejętność efektywnego przeciwdziałania oraz reagowania na incydenty w systemach informacyjnych.
Zaplanowano w ramach Projektu dla Gminy: aktualizacje posiadanej dokumentacji, audyty KRI, wzmocnienie bezpieczeństwa sieci, wzmocnienie systemu zarządzania tożsamościami i uprawnieniami, wdrożenie rozwiązań wzmacniających utrzymanie ciągłości działania, wzmocnienie systemów kopii zapasowej, wdrożenie mechanizmów i środków zwiększających odporność na ataki z cyberprzestrzeni, oraz przeszkolenie personelu z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Projekt realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (Beneficjent Projektu) w Partnerstwie z NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy).
Wsparcie w ramach Projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” w zakresie cyberbezpieczeństwa dla Urzędu Gminy w Obrowie udziela firma Doering & Partnerzy sp. z o.o.
Urząd Gminy Obrowo
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrowie
Wartość wydatków kwalifikowanych: 849 978,65 zł
Wartość dofinansowania (bez wkładu własnego): 849 978,65 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 696 982,49 zł
Dyżur eksperta ZUS
Placówki ZUS w regionie organizują kolejne dyżury eksperckie. Będzie można dowiedzieć się m.in. na temat świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, zasiłków, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej, ulgi na start, czy 300+ z programu „Dobry Start” - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
15 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 42 eksperci będą udzielać informacji w zakresie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
16 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 56 610 93 24 będzie można zapytać o zasiłki, a w godz. 10-12.00 pod nr tel. 56 610 94 73 o wypadki przy pracy i świadczenia z tym związane.
Dyżur dotyczący świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością odbędzie się 17 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 43 i pod nr tel. 56 610 93 32. 18 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 333 08 31 będzie można także uzyskać informacje w sprawie świadczenia wspierającego, renty socjalnej i 500+ dla niesamodzielnych.
O świadczenie 300+ z programu „Dobry Start” będzie można zapytać ekspertów 19 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 356 10 96, a o ulgę na start dzwoniąc w godz. 9-10.30 pod nr tel. 54 288 61 57.
Z kolei Biuro Terenowe ZUS w Rypinie zaprasza 19 lipca na drzwi otwarte. Będzie można uzyskać pomoc przy składaniu wniosków o świadczenie wspierające.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
773 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji
Już prawie 773 tys. emerytów i rencistów pobrało mLegitymację ZUS. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie dzięki aplikacji mObywatel.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od 2023 roku wystawia z urzędu elektroniczne legitymacje emeryta-rencisty. Aby zacząć korzystać z mLegitymacji wystarczy na swoim smartfonie zainstalować bezpłatną aplikację mObywatel. Znajdziemy ją w sklepie Google Play i App Store. Po zalogowaniu należy kliknąć opcje „dodaj dokument” i wybrać z listy dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty – tłumaczy rzeczniczka.
Wygoda i nowoczesność
Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty to znakomite rozwiązanie dla świadczeniobiorców ze smartfonem. Nie trzeba nosić przy sobie tradycyjnej, plastikowej legitymacji, by potwierdzić swój status emeryta-rencisty. Można pokazać mLegitymację na ekranie swojego smartfona i bez problemu korzystać z przysługujących ulg i uprawnień. Korzystając z elektronicznego dokumentu, senior ma takie same prawa, przywileje i benefity jak w przypadku tradycyjnego dokumentu. Lista przywilejów – oprócz zniżek np. na bilety komunikacji lokalnej czy dalekobieżnej – jest szeroka i zazwyczaj inna w przypadku różnych samorządów. Zniżek na usługi udzielają także przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych oraz instytucje oferujące zabiegi zdrowotne.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Świadczenia honorowe dla 100 latków – w kujawsko-pomorskim pobiera je 220 osób
Po ukończeniu 100 lat seniorzy otrzymują specjalną premię za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Na Kujawach i Pomorzu dodatkowe pieniądze z ZUS-u otrzymuje 220 osób. Najstarsza z nich ma 109 lat i mieszka w Toruniu.
Świadczenie honorowe przyznawane jest osobom, które ukończyły 100 lat życia. Jest dożywotnie i wypłacane, co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa zmienia się co roku wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które kończą 100 lat w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, a więc i świadczenie honorowe będzie w różnej wysokości – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
- Raz przyznany specjalny dodatek za wiek wypłacany jest do końca życia w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury lub renty. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto. Jeszcze do końca lutego br. była to kwota 5540,25 zł brutto- mówi Krystyna Michałek
W województwie kujawsko-pomorskim gratyfikację za wiek otrzymuje z ZUS-u 220 osób. Bydgoski oddział ZUS-u wypłaca 112 świadczeń dla stulatków, a toruński oddział ZUS-u – 108. Najstarsza seniorka z naszego województwa, która otrzymuje świadczenie honorowe z Zakładu ma obecnie 109 lat i mieszka w Toruniu. Natomiast z terenu działania oddziału ZUS w Bydgoszczy najstarsza mieszkanka, która otrzymuje z ZUS-u świadczenie z okazji setnych urodzin ma 104 lata i mieszka w Kruszwicy.
Komu ZUS przyzna emeryturę honorową z urzędu, a kto musi złożyć wniosek
Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, aby dostać dodatkową gratyfikację za wiek,
nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS-u, lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS-ie i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.
ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Jak poszło ósmoklasistom na egzaminie?
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu ósmoklasisty. Mają one decydujący wpływ w ubieganiu się o miejsca w szkołach ponadpodstawowych. Dlatego też przyjrzeliśmy się efektom wieloletniej pracy uczniów.
3-go lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminów, do których w maju przystąpili uczniowie klas ósmych. W naszej gminie do nich przystąpiło 104 uczniów.
Uczniowie najlepiej napisali egzamin z języka angielskiego, gdzie średni wynik to 62,71 proc. Dalej jest język polski ze średnim wynikiem 59,21 proc oraz matematyka ze średnim wynikiem 51,23 proc.
Najlepiej egzamin z języka polskiego i matematyki napisali uczniowie ze szkoły w Łążynie II (odpowiednio: 71,06 proc. i 59,25 proc.), a język angielski okazał się najłatwiejszy dla uczniów z Dobrzejewic (69,53 proc.).
Najlepszy średni wynik uzyskała Szkoła Podstawowa w Łążynie II – 65,73 proc.
Nasza gmina wypadła również dobrze w porównaniu z wynikami na poziomie powiatu toruńskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego.
Należy również pochwalić naszych uczniów za wyniki z matematyki, gdzie uzyskali oni drugi średni wynik w powiecie, a 32. w województwie (na około 180 gmin).
Nauczyciele awansowali
Dziesięciu nauczycieli przystąpiło do egzaminu, dzięki któremu awansowali na stopień nauczyciela mianowanego. Aby uzyskać wyższy stopień awansu najpierw musieli spełnić wszystkie warunki formalne m.in. posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz odbyć staż.
Zdający prezentowali efekty swojej pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej oraz umiejętność samooceny. Wszystkie osoby biorące udział w procesie egzaminacyjnym uzyskały pozytywną ocenę komisji oraz, dzięki temu, awans na stopień nauczyciela mianowanego.
- Stawiacie na rozwój, po to aby stać się jeszcze lepszymi przewodnikami dla naszych dzieci. Serdecznie gratuluję i życzę niesłabnącego zapału oraz kolejnych, licznych sukcesów w dalszej pracy zawodowej – mówiła Joanna Zielińska, zastępca wójta i przewodnicząca komisji, w trakcie wręczania zaświadczeń o zdaniu egzaminu.
Awanse na stopień nauczyciela mianowanego otrzymali następujący nauczyciele:
Zespół Szkół w Osieku nad Wisłą:
- Katarzyna Maksel-Żytko,
- Ewa Golińska,
- Aleksandra Kręciszewska,
- Krystyna Borowska;
Szkoła Podstawowa w Łążynie II:
- Dagmara Chmielewska;
Szkoła Podstawowa w Obrowie:
- Paulina Formella-Kwiatkowska,
- Izabela Konarzewska;
Zespół Szkół w Brzozówce:
- Ewelina Przybylska,
- Karolina Szyplik,
- Katarzyna Jaworska.
- Egzamin na uzyskanie wyższego stopnia nauczyciela mianowanego to podsumowanie pewnego etapu jego pracy. A właśnie ta praca przekłada się na wychowywanie naszych pociech. Ciągłe podnoszenie kompetencji zawodowych przez pedagogów to nade wszystko korzyści. Nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla rodziców i opiekunów - mówi wójt Andrzej Wieczyński.
Świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych. Kto może je dostać?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od września 2019 roku przyznaje i wypłaca świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tylko w 2023 roku przeciętna miesięczna liczba osób pobierających to świadczenie wyniosła niemal 385 tys., w województwie kujawsko-pomorskim 25,8 tys.
Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji potocznie nazwanym świadczeniem 500+ dla osób niesamodzielnych mogą otrzymać osoby, które spełniają określone warunki. Świadczenie przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Polce i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, czyli potrzebują pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, takich jak przygotowywanie posiłków, mycie itd. Co ważne łączna kwota brutto emerytury, renty albo innych świadczeń ze środków publicznych lub z zagranicznej instytucji emerytalno-rentowej nie może przekroczyć 2 419,33 zł- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Kiedy świadczenie wynosi 500 zł
Maksymalna kwota świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 500 zł. Mogą ją otrzymać osoby, które nie są uprawnione do emerytury ani renty i nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, lub mają takie świadczenia, ale ich łączna kwota brutto nie przekracza 1919,33 zł.
Nie zawsze 500 zł
Świadczenie uzupełniające nie zawsze będzie przysługiwać w wysokości 500 zł. Jeśli osoba uprawniona pobiera emeryturę, rentę lub inne świadczenie ze środków publicznych i łączna kwota brutto wynosi więcej niż 1919,33 zł, ale nie przekracza 2 419,33 zł brutto, to świadczenie uzupełniające będzie niższe niż 500 zł. Będzie wynosiło tyle, ile różnica między kwotą 2419,33 zł
a łączną kwotą przysługujących tej osobie świadczeń ze środków publicznych. Na przykład, jeżeli suma pobieranych świadczeń wynosi 2000 zł brutto, to świadczenie uzupełniające będzie przyznane w kwocie 419,33 zł.
Świadczenia finansowane ze środków publicznych to np. emerytury czy renty wypłacane przez ZUS, KRUS i inne organy. Do tej grupy zaliczają się również świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe, dodatek mieszkaniowy. Do dochodu uwzględniane są również świadczenia otrzymywane z zagranicznych instytucji właściwych do spraw emerytalno-rentowych. Nie jest natomiast wliczany np. dodatek i zasiłek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej, dodatek kombatancki czy też ryczałt energetyczny. Nie są ujmowane także świadczenia o charakterze jednorazowym, np. zasiłki socjalne lub zasiłek pogrzebowy. Przy ustalaniu kwoty pobieranych świadczeń nie jest brane pod uwagę świadczenie wspierające, czy renta rodzinna dla dziecka, które stało się całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy – przed ukończeniem 16 lat lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.
Katalog świadczeń finansowanych ze środków publicznych mających wpływ na prawo i wysokość świadczenia uzupełniającego dostępny jest na stronie www.zus.pl oraz na sali obsługi klienta w każdej placówce ZUS.
Konieczny wniosek
Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie jest wypłacane z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Wniosek o świadczenie trzeba złożyć w tzw. organie właściwym. Właściwość organu zależy od tego, czy osoba ubiegająca się o świadczenie uzupełniające jest uprawniona do świadczenia emerytalno-rentowego. I tak osoby uprawnione do świadczeń w ZUS – wniosek składają w Zakładzie (formularz ESUN), a np. osoby uprawnione do emerytur lub rent w KRUS – wnioski składają w oddziale terenowym KRUS. Z kolei osoby, które nie są uprawnione do żadnego świadczenia emerytalno-rentowego z żadnej instytucji, wniosek składają w ZUS-ie. W Zakładzie wniosek składają także osoby, które są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych w ZUS-ie i w innym organie rentowym, ale to ZUS wypaca dodatek pielęgnacyjny.
Aby otrzymać świadczenie uzupełniające z ZUS-u, do wniosku ESUN należy dołączyć dokument potwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji, chyba że jest on w posiadaniu Zakładu, wówczas nie trzeba go dołączać. Osoby, które nie posiadają takiego orzeczenia albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się znajdują (druk OL- 9) oraz – jeśli posiadają – dokumentację medyczną i inne zaświadczenia, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji (np. karta leczenia szpitalnego, historia choroby, dokumentacja rehabilitacji leczniczej, zawodowej, orzeczenie o niepełnosprawności). Formularz wniosku i druk zaświadczenia o stanie zdrowia można pobrać ze strony internetowej Zakładu albo w ZUS-ie.
O czym należy powiadomić ZUS
Osoby, które otrzymują świadczenie 500+ dla niesamodzielnych mają obowiązek powiadomić ZUS
o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do świadczenia uzupełniającego lub na jego wysokość. W szczególności dotyczy to sytuacji:
- uzyskania prawa do świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, w tym także do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, które przyzna KRUS lub inny organ emerytalny, oraz pobierania takiego świadczenia,
•zwiększenia się kwoty świadczenia finansowanego ze środków publicznych, które wypłaca podmiot inny niż ZUS (np. KRUS czy ośrodek pomocy społecznej), - tymczasowego aresztowania albo odbywania kary pozbawienia wolności (nie dotyczy odbywania tej kary w systemie dozoru elektronicznego).
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Na PUE ZUS jest już informacja o stanie konta ubezpieczonego po waloryzacji składek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył już generowanie i udostępnianie na PUE ZUS informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) za 2023 rok. Każdy ubezpieczony może sprawdzić na swoim profilu, jaki kapitał zgromadził na przyszłą emeryturę.
W wyniku czerwcowej waloryzacji stany kont i subkont ubezpieczonych zwiększyły się o 521,7 mld zł. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc. Dane wynikające z przeprowadzonej waloryzacji są widoczne dla ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zostały one również zawarte w informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2023 roku.
Informacja o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) przygotowywana jest co roku dla każdej osoby urodzonej po 1948 roku, która nie ma ustalonej wysokości emerytury, a która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi i na jej koncie w ZUS-ie została zapisana choćby jedna składka. W tym roku Zakład wygenerował łącznie ponad 23,9 mln IOSKU za 2023 rok i udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Z całej puli dokumentów 10,5 mln zawiadomień zostało udostępnionych osobom posiadającym profil na PUE. Tych, którzy nie mają swojego indywidualnego konta na PUE, ZUS zachęca do założenia, tym bardziej że od 2020 roku Zakład nie wysyła już papierowych listów z informacją o stanie konta, chyba że poprosi o to klient- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
- IOSKU odwzorowuje stan środków po ostatniej rocznej, czerwcowej waloryzacji składek, które ubezpieczony zgromadził na koncie i subkoncie w ZUS-ie do 31 grudnia 2023 roku. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2023 roku ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury w czterech wariantach. Warto więc zajrzeć na swój profil i sprawdzić jaki kapitał został zgromadzony na przyszłą emeryturę – mówi Krystyna Michałek
Aby znaleźć informację o stanie swojego konta emerytalnego, wystarczy wejść na PUE ZUS w panel „Ubezpieczonego”, w menu po lewej stronie wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, zaznaczyć 2023 rok, wejść w szczegóły, a następnie w podgląd. Po wykonaniu tych czynności widoczny będzie plik pdf, który można pobrać lub wydrukować.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Student idzie do pracy w wakacje. Co ze składkami ZUS?
Cykl artykułów z serii: „Bezpieczna przyszłość”
Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają studentów na umowę zlecenia nie tylko w wakacje, ale i przez cały rok. Tym bardziej że za studenta do ukończenia 26. roku życia nie muszą opłacać składek z takiej umowy. Warto jednak wiedzieć, jakie świadczenia przysługują, gdy odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne.
Podczas wakacji wielu studentów chętnie podejmuje zatrudnienie czy to na umowę o pracę, umowę zlecenia czy o dzieło. Decydując się na objęcie posady, warto wiedzieć, z jakich świadczeń można korzystać, gdy odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne -informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Gdy z umowy są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, można liczyć na szereg świadczeń z ZUS-u np. w razie choroby, macierzyństwa, konieczności opieki nad chorym członkiem rodziny czy długotrwałej niezdolności do pracy. Składki powiększają również zgromadzone na koncie emerytalne środki. Nie każda jednak umowa zawarta ze studentem rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Umowa zlecenia bez składek
Studenci bardzo często zatrudniani są na umowę zlecenia z uwagi na to, że do 26 roku życia student nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, pod warunkiem że nie wykonuje umowy zlecenia z własnym pracodawcą albo na jego rzecz. Zleceniodawca w takiej sytuacji nie opłaca za niego składek do ZUS-u. By tak się stało, zleceniobiorca musi posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia.
Z takiej umowy student co prawda ma większe wynagrodzenie, ale nie ma ubezpieczenia i gdy przydarzy się mu wypadek, czy choroba nie będzie mógł korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, czy chorobowego.
Umowa zlecenia ze składkami
Jeśli student podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą albo z innym podmiotem, ale będzie wykonywać pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, to z takiej umowy trzeba opłacić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę oskładkowania stanowić będzie suma wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia.
Po ukończeniu 26 lat przez studenta lub gdy utracił on status studenta, bo np. w czerwcu obronił licencjat i od października rozpoczyna uzupełniające studia magisterskie, zleceniodawca będzie musiał zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Tym samym student będzie obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu
i zdrowotnemu z wyjątkiem ubezpieczenia chorobowego, które jest dobrowolne. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, z którego są wypłacane np. zasiłki chorobowe i macierzyńskie następuje na wniosek zleceniobiorcy (studenta) zgłoszony do zleceniodawcy.
Status studenta traci się także po obronie pracy dyplomowej, a jeśli nie ma takiej obrony np. na kierunkach lekarskich, to studentem jest się do dnia zdania ostatniego egzaminu. Z kolei studenci farmacji zachowują status studenta do ostatniego dnia obowiązkowych praktyk. Co ważne osoba, która uczy się na studiach doktoranckich lub podyplomowych, nie jest studentem według przepisów ubezpieczeniowych, nawet jeśli ma mniej niż 26 lat.
Umowa o pracę
Zatrudnienie studenta na umowę o pracę bez względu na jego wiek, czy posiadanie statusu studenta zawsze rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Student na etacie zyskuje wiele przywilejów, których nie mają osoby pracujące na umowę zlecenia. Między innymi ma prawo do płatnego urlopu czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jest też objęty wszystkimi obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, a dzięki temu korzysta z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – ma prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Z kolei objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym daje np. prawo do bezpłatnych wizyt lekarskich.
Umowa o dzieło
W przypadku umowy o dzieło niezależnie czy jest się studentem, czy nie, nie płaci się żadnych składek, o ile jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Student, który decyduje się na wykonywanie pracy na umowę, która nie rodzi obowiązku ubezpieczeń, powinien pamiętać o tym, że będzie co prawda więcej zarabiał, ale nie będzie miał żadnych ubezpieczeń i np. w przypadku czasowej lub trwałej niezdolności do pracy nie będzie miał prawa do świadczeń z ZUS-u. Dlatego, zanim student szukający pracy podpisze umowę, warto by zastanowił się, jakie są plusy i minusy każdej z nich.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Nagrody wręczone. IV gala Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo za nami
5 lipca w Świetlicy Wiejskiej w Obrowie odbyła się gala wręczenia nagród Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo za rok szkolny 2023/2024. Dziesięcioro najwybitniejszych oraz czternaścioro wyróżnionych uczniów ze szkół gminy Obrowo odebrało nagrody. Podczas uroczystości laureatów oklaskiwali dumni rodzice, dziadkowie, opiekunowie oraz zaproszeni goście.
Tak jak w poprzedniej edycji, również w tym roku wybór 10 finalistów okazał się nie lada wyzwaniem. Spośród złożonych wniosków, wybrano dziesięcioro najwybitniejszych uczniów, jednak wyrazy uznania należą się wszystkim, którzy złożyli podania.
W tegorocznej edycji Akademii nagrodzeni zostali: Konstanty Bagiński, Lena Bartkowska, Judyta Kwiatkowska, Agnieszka Mączyńska, Miłosz Paurowski, Franciszek Różycki, Jan Topolski, Mikołaj Topolski, Kinga Wilczewska, Katarzyna Zielińska.
"Gratuluję wszystkim stypendystom wspaniałych osiągnięć Mamy nadzieję, że wasze talenty w przyszłości zaprocentują i przyczynią się do rozwoju naszej gminy - Gminy Obrowo." - mówił wójt Andrzej Wieczyński w trakcie uroczystości.
W związku z ilością osiągnięć, komisja stypendialna wystąpiła do wójta o uhonorowanie dodatkowych osób, którzy także szczególnie wyróżnili się swoimi dokonaniami. Wójt wyraził zgodę, dzięki czemu do dziesięciorga stypendystów dołączy w tym roku czternaścioro wyróżnionych: Dąbrowska Dominika, Grzybowski Jan, Jachowski Aleksander, Motyka Emilia, Wiśniewski Fabian, Dulkiewicz Oliwier, Głazowski Bartosz, Gorzelańczyk Wiktor, Grabowski Wiktor, Gronowski Nikodem, Jachowska Maria, Majewska Natalia, Perlik Jakub oraz Piątkowska Barbara.
Uczniom, za włożony trud, podziękowała również zastępca wójta Joanna Zielińska: „Pokazujecie nam oraz swoim kolegom i koleżankom, że nauka może być wspaniałą przygodą. Wasza sumienność i determinacja w dążeniu do celu są godne pochwały, dlatego też jesteście w dniu dzisiejszym tutaj, z nami, wspólnie świętując Wasze osiągnięcia.” – mówiła.
Laureaci otrzymali stypendia w wysokości 3 000,00 zł oraz certyfikaty poświadczające przynależność do elitarnego grona stypendystów, a wyróżnieni nagrody finansowe w postaci karty podarunkowej.
W gali uczestniczyli rodzice i bliscy uczniów, wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, zastępca wójta Joanna Zielińska oraz dyrektorzy gminnych szkół.
Ekspert ZUS na dyżurze
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na lipcowe dyżury telefoniczne. Będzie można zapytać o świadczenie wspierające, świadczenia dla rodzin, kapitał początkowy, rentę, jak wyjechać do sanatorium z ZUS-em, kiedy zgłosić studenta do ubezpieczeń, czy PUE ZUS- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
8 lipca w godz. 8-10.00 pod nr tel. 56 494 70 44 eksperci będą udzielać informacji w zakresie świadczenia wspierającego, a w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 356 10 96 na temat świadczenia 300 plus z programu "Dobry Start”.
Osoby, które zamierzają zatrudnić uczniów lub studentów w okresie wakacyjnym i zadają sobie pytania dotyczące obowiązku ubezpieczeń społecznych, mogą skorzystać ze specjalnego dyżuru telefonicznego, który odbędzie się 10 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 336 61 20.
Z kolei 10 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 502 008 688 oraz 11 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 389 40 24 będzie można zapytać ekspertów o zasady udzielania pełnomocnictwa, a także o to, jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i z niego korzystać.
Kolejny dyżur dotyczyć będzie kapitału początkowego. Dzwonić będzie można 11 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 56 610 93 32.
12 lipca zaplanowano cztery dyżury telefoniczne z ekspertami ZUS-u:
- w godz. 9-10.30 pod nr tel. 54 288 61 58 będzie można zapytać o świadczenie 800 plus,
- w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 389 40 26 uzyskamy informacje na temat świadczenia wspierającego, renty socjalnej oraz 500 plus dla osób niesamodzielnych,
- w godz. 9-11.00 pod nr tel. 56 610 93 32 eksperci wyjaśnią krok po kroku, jak wyjechać do sanatorium z ZUS-em,
- w godz. 9-11.00 pod nr tel. 502 008 688 będzie można dowiedzieć się na temat renty z tytułu niezdolności do pracy.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Letnie warsztaty kreatywne
Mamy za sobą twórczą przygodę! Dnia 4 lipca dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach ceramicznych w pracowni Melerart w Wąpielsku.
Podczas zajęć, pod fachowym okiem Pani Karoliny Meler uczestnicy warsztatów mogli poprzez lepienie z gliny stworzyć (wg własnego pomysłu) unikalne dzieła i poddać je szkliwieniu. Na finalny rezultat musimy poczekać, ponieważ ostatnim etapem jest wypalanie.
Był też czas na relaks przy ognisku i pieczenie kiełbasek.
Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji: https://www.gok.obrowo.pl/1393,lipiec?tresc=4001
Projektujemy rozbudowę budynku remizy OSP w Łążynku
21 czerwca bieżącego roku odbyły się konsultacje społeczne z sołtysem Romanem Lemańskim i Radą Sołecką miejscowości Łążynek w celu ustalenia wstępnej koncepcji modernizacji i rozbudowy budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łążynku.
Zakres prac ma obejmować budowę kuchni, pomieszczenia socjalne, węzeł sanitarny oraz przebudowę istniejącego budynku z przeznaczeniem na salę bankietową. Zostanie również wymienione źródło ciepła.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja pn. „Budowa boiska wielofunkcyjnego z bieżnią, skocznią, oświetleniem oraz elementami towarzyszącymi wraz z budową placu zabaw w Osieku nad Wisłą” mająca na celu poprawę stanu i jakości infrastruktury dostępnej dla mieszkańców i turystów współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Kolejny Plac zabaw na terenie gminy został wybudowany
Cieszy kolejna inwestycja - nowy plac zabaw został wybudowany przy Zespole Szkół w Osieku nad Wisłą. Na placu zabaw znajdują się następujące urządzenia: huśtawka wieloosobowa, zjazd linowy, sześcian gimnastyczny, huśtawka wagowa, zestaw zabawowy i piaskownica.
-Urządzenia placu zabaw zostały dobrane przez rodziców i zgodnie z ich oczekiwaniami zaprojektowane i wykonane. Na placu zabaw mamy nową i bezpieczną nawierzchnię pod urządzeniami i w obrębie stref m.in. maty bezpieczne. Pod zjazdem linowym wykonana została nawierzchnia z piasku, a cały teren został ogrodzony - mówi zastępca wójta Joanna Zielińska.
Wszystkie urządzenia zamontowane na boisku i placu zabaw posiadają stosowne certyfikaty.
Koszt budowy placu zabaw - 289 422,69 zł.
Zadanie finansowane jest z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania "Budowa lub przebudowa infrastruktury rekreacyjnej, turystycznej lub kulturalnej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Pierwsze ze spotkań informacyjnych dotyczących programu „Czyste powietrze”
W dniu 20.06.2024 r. w Świetlicy Wiejskiej w Obrowie odbyło się spotkanie informacyjne – dyżur gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste powietrze”.
XXXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.
W dniach 24-25 czerwca br. w Warszawie odbyło się XXXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej (ZGWRP). W tym roku Zgromadzenie Ogólne miało charakter sprawozdawczy jak i również wyborczy. Delegaci wybrali nowe władze Związku na kolejną kadencję.
Wójt Andrzej Wieczyński został wybrany na członka Komisji Rewizyjnej ZGWRP IX kadencji na lata 2024-2029.
Wśród omawianych tematów były m.in. bieżąca sytuacja dotycząca szybko rosnących wydatków gmin, finansowanie oświaty. We wtorek na panelu ekspertów omawiano m.in. tematy: realizacji zadań z zakresu gospodarki komunalnej, podatków i przepisów podatkowych oraz dostępu do informacji publicznej.
fot. www.zgwrp.pl
Spotkanie kończące pierwszy etap współpracy z firmą Nexera
W ostatnim czasie odbyło się spotkanie z firmą Nexera kończące pierwszy etap współpracy w realizacji inwestycji polegającej na budowie światłowodu na terenie gminy Obrowo.
Dokładnie w 2021 roku mieszkańców gminy odwiedziła przedstawicielka firmy Nexera Iwona Dawid, projektant sieci światłowodowych, która przedstawiła projekt zakładający wykorzystanie, tam gdzie to możliwe, istniejącej podbudowy słupowej lub kanalizacji teletechnicznej.
- Jesteśmy ogromnie wdzięczni firmie NEXERA za zapoczątkowanie procesu budowy światłowodu w gminie Obrowo. To właśnie firma Nexera wyróżniła naszą gminę wnosząc niemal 1 mln zł ze środków własnych na budowę światłowodu w gminie Obrowo – mówi zastępca wójta Joanna Zielińska.
Nexera dała możliwość podłączenia się do światłowodu 1007 gospodarstwom domowym, a kolejne kilkaset jest w trakcie odbiorów. Bez wysiłku, który włożyła firma Nexera budowa światłowodu nie rozpoczęłaby się, a na pewno nie zostałaby zrealizowana w tak krótkim czasie. Obecnie na terenie gminy ze światłowodu położonego przez firmę Nexera korzysta 50% mieszkańców, którzy znajdują się w zasięgu. Inwestycja ta daje liczne korzyści mieszkańcom, a także wpłynie na rozwój lokalnej społeczności i gospodarki.
Kolejny numer Kuriera Obrowa już w sieci
Można w nim znaleźć informacje o bieżących i nadchodzących inwestycjach. Piszemy o oddanej do użytku szkole w Brzozówce oraz kolejnych domostwach, które dostaną dostęp do sieci światłowodowej.
Już wkrótce wersja papierowa będzie dostępna w siedzibie Urzędu oraz trafi w Państwa ręce.
Zapraszamy do lektury!
Kurier Obrowa
Informacja
W związku z awarią wodociągową w miejscowości Głogowo nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowości Głogowo i Brzozówka (prawa strona w kierunku Torunia) dnia 04.07.2024r. w godz. 12.00-16.00. Za utrudnienia przepraszamy.
Letnie warsztaty kreatywne
Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji z drugiego dnia letnich warsztatów z Gminnym Ośrodkiem Kultury.
https://www.gok.obrowo.pl/1395,drugi-dzien-letnich-warsztatow-kreatywnych-dzien-drugi
Letnie Warsztaty Kreatywne z Gminnym Ośrodkiem Kultury
W Gminnym Ośrodku Kultury w Obrowie rozpoczęły się Letnie Warsztaty Kreatywne dla dzieci.
Pierwszego dnia uczestnicy zajęć wcielili się w rolę pszczelarzy… tworzyli ule oraz je zasiedlali rodzinami pszczół. Dzieci wszystko wykonały same – wycinając, klejąc, malując.
Kreatywne warsztaty pobudzają wyobraźnię, rozwijają u dzieci umiejętność pracy w grupach oraz zdolności manualne.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja pn. „Budowa boiska wielofunkcyjnego z bieżnią, skocznią, oświetleniem oraz elementami towarzyszącymi wraz z budową placu zabaw w Osieku nad Wisłą” mająca na celu poprawę stanu i jakości infrastruktury dostępnej dla mieszkańców i turystów współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zakończyła się budowa boiska przy Zespole Szkół w Osieku nad Wisłą.
Wykonawca zakończył już prace na boisku sportowym przy Zespole Szkół w Osieku nad Wisłą. To duży obiekt ponadstandardowy, wymiary boiska wynoszą 22 metry na 44 metry.
W skład wielofunkcyjnego boiska wchodzą:
- boisko do piłki ręcznej,
- 2 boiska do koszykówki,
- 2 boiska do piłki siatkowej,
- czterotorowa, 60 metrowa bieżnia prosta,
- skocznia w dal z 22-metrowym rozbiegiem.
Boisko posiada bezpieczną, poliuretanową nawierzchnię, na której jednocześnie rozgrywać będzie można różne dyscypliny sportu. Jest ogrodzone piłkochwytami i oświetlone, co pozwoli na dłuższe korzystanie z obiektu. Posiada również trybuny dla 60 widzów.
Koszt budowy boiska to 1 146 202,62 zł.
Zadanie finansowane jest z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach działania "Budowa lub przebudowa infrastruktury rekreacyjnej, turystycznej lub kulturalnej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Kolejni najwybitniejsi. Stypendia „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo” za rok szkolny 2023/2024 przyznane
Mamy zaszczyt przedstawić stypendystów 4. edycji „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo” za rok szkolny 2023/2024. Laureaci otrzymają stypendia w wysokości 3 000,00 zł oraz certyfikaty poświadczające przynależność do elitarnego grona stypendystów.
Lista stypendystów czwartej edycji „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo”:
Lp. |
Nazwisko i imię |
Osiągnięcia |
1. |
Bagiński Konstanty |
sportowe |
2. |
Bartkowska Lena |
artystyczne |
3. |
Kwiatkowska Judyta |
naukowe |
4. |
Mączyńska Agnieszka |
naukowe |
5. |
Paurowski Miłosz |
naukowe |
6. |
Różycki Franciszek |
naukowe |
7. |
Topolski Jan |
naukowe |
8. |
Topolski Mikołaj |
naukowe |
9. |
Wilczewska Kinga |
naukowe |
10. |
Zielińska Katarzyna |
naukowe |
O stypendium przyznawane w tegorocznej edycji „Akademii Zdolnych Wójta Gminy Obrowo” ubiegało się 43 uczniów – każdy wyjątkowo zdolny. Komisja stypendialna oceniała wnioski pod kątem ich zgodności z kryteriami określonymi w uchwale oraz zarządzeniu wójta.
- Zainteresowanie programem jest nadal duże, co niezmiernie mnie cieszy. Najbardziej jednak cieszy nas to, że mamy w naszych szkołach aż tylu utalentowanych uczniów – mówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.
Wśród kandydatów przeważały dzieci z bardzo dobrymi, a nawet świetnymi wynikami w nauce, sporcie i kulturze. Jednak celem programu jest promowanie uczniów osiągających wyniki wybitne w swoich dziedzinach. Wśród nagrodzonych są więc uczniowie posiadający wiele osiągnięć.
- Z uwagi na cały szereg osiągnięć uczniów, komisja stypendialna wystąpiła do wójta o uhonorowanie dodatkowych osób, którzy także szczególnie wyróżnili się swoimi dokonaniami. Wójt wyraził zgodę, dzięki czemu do dziesięciorga stypendystów dołączy w tym roku czternaścioro wyróżnionych – mówi zastępca wójta Joanna Zielińska.
Wyróżnienia otrzymali:
- Dąbrowska Dominika za osiągnięcia sportowe,
- Grzybowski Jan za osiągnięcia sportowe,
- Jachowski Aleksander za osiągnięcia sportowe,
- Motyka Emilia za osiągnięcia sportowe,
- Wiśniewski Fabian za osiągnięcia sportowe,
- Dulkiewicz Oliwier za osiągnięcia naukowe,
- Głazowski Bartosz za osiągnięcia naukowe,
- Gorzelańczyk Wiktor za osiągnięcia naukowe,
- Grabowski Wiktor za osiągnięcia naukowe,
- Gronowski Nikodem za osiągnięcia naukowe,
- Jachowska Maria za osiągnięcia naukowe,
- Majewska Natalia za osiągnięcia naukowe,
- Perlik Jakub za osiągnięcia naukowe,
- Piątkowska Barbara za osiągnięcia naukowe.
Każdy wyróżniony uczeń otrzyma nagrodę finansową w postaci bonu podarunkowego.
Jednocześnie informujemy, że uroczyste wręczenie nagród nastąpi w piątek, 5 lipca br., o godzinie 11:00 w budynku Świetlicy Wiejskiej w Obrowie.
Serdecznie zapraszamy i jednocześnie gratulujemy wszystkim wysokich wyników w minionym roku szkolnym!
Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu
Serdecznie zapraszamy na 4-dniowe Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu. Koszt z wyżywieniem i noclegiem tylko 100 zł. Zapisy: Ewelina Mytlewska (Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie), tel. 697083076
Okienko transferowe otwarte do końca lipca
Został miesiąc na podjęcie decyzji dotyczącej przyszłej emerytury. Mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat a kobiety 50 lat, mogą zdecydować czy składki będą trafiać tylko do ZUS-u, czy do ZUS-u i OFE. Oświadczenie o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE albo zapisywaniu jej wyłącznie na subkoncie w ZUS-ie można złożyć tylko do 31 lipca.
Do 31 lipca przyszli emeryci mogą zmienić decyzję w sprawie przekazywania części składki emerytalnej na II filar. Mogą zdecydować, że w całości (7,3 proc.) ma trafiać na subkonto w ZUS-ie albo że 4,38 proc. ma być przekazywane na subkonto do ZUS-u, a 2,92 proc. do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Zmiana decyzji wymaga złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03. Wypełniony formularz można dostarczyć do placówki ZUS-u osobiście lub pocztą. Można go również wysłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jeśli przyszły emeryt nie chce nic zmieniać w dotychczasowym podziale składki emerytalnej, to nie musi składać oświadczenia. Druku nie składają także osoby, które są objęte tzw. suwakiem bezpieczeństwa (tj. są w wieku niższym o 10 lat od powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącym 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) - dodaje rzeczniczka.
W przypadku osób objętych suwakiem bezpieczeństwa na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje już składek do OFE. W ten sposób chroni środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie.
Ważne
Jeśli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem żadnego OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek otwartego funduszu, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 powinien zawrzeć umowę z wybranym przez siebie funduszem emerytalnym.
Kolejne okno transferowe będzie od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Tylko do 1 lipca można skorygować składkę zdrowotną za 2023 rok
Kończy się czas na składanie korekt składki zdrowotnej za ubiegły rok. Termin mija 1 lipca. Dokumenty korygujące mogą złożyć ci płatnicy, którym z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok wyszła nadpłata, a nie złożyli wniosku o jej zwrot.
Płatnicy składek mają obowiązek składania co miesiąc dokumentów rozliczeniowych z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Do 20 maja część płatników składek była też zobowiązana przekazać do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Chodzi o przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jeśli z rozliczenia wyszła nadpłata i płatnik nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to do 3 czerwca mógł złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki. ZUS w takiej sytuacji przekaże nadpłatę na wskazany we wniosku rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia 2024 r. Jeśli natomiast przedsiębiorca nie złożył wniosku o zwrot, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.
Korekta rocznej składki zdrowotnej
Przedsiębiorca ma prawo skorygować dokumenty rozliczeniowe ze składką zdrowotną tylko do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki, która wynika z rocznego rozliczenia. Jeśli płatnik nie składał takiego wniosku, to korekty składki zdrowotnej za 2023 rok może przekazać do 1 lipca- wyjaśnia rzeczniczka.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o 800 plus
Zostały ostatni dni na złożenie wniosku o 800 plus na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. 30 czerwca mija termin, by go przesłać elektronicznie do ZUS-u. Złożenie dokumentów po terminie sprawi, że świadczenie za czerwiec przepadnie.
Większość rodziców i opiekunów złożyła już wniosek o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 31 maja przyszłego roku. Do ZUS-u wpłynęło 4,5 mln wniosków o 800 plus na ponad 7 mln dzieci. Ci, którzy będą zwlekać ze złożeniem dokumentów, mogą stracić świadczenie za czerwiec- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wnioski o świadczenie 800 plus można składać tylko do końca czerwca 2024 r. wyłącznie drogą elektroniczną przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Rodzic, który spóźni się ze złożeniem wniosku i złoży go po 30 czerwca br., otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku, np. formularz złożony w lipcu da prawo do świadczenia tylko od tego miesiąca. Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie dokumentów.
Wypłaty tylko na konto
ZUS na bieżąco realizuje wypłaty 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Pierwsze przelewy trafiły do uprawnionych już pod koniec maja. Rodzice i opiekunowie, którzy złożyli wniosek o 800 plus do 30 kwietnia, mieli gwarancję wypłaty jeszcze w czerwcu. Jeśli dokumenty zostały przekazane w maju, to przelewu na konto należy spodziewać się w lipcu. A jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można spodziewać się najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. W ramach nowego okresu świadczeniowego 800 plus do 26 czerwca ZUS przyznał 6,2 mln świadczeń, a do rodziców z tego tytułu trafiło 4,9 mld zł.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Konkurs Prezesa ZUS na najlepszą pracę licencjacką, magisterską oraz doktorską
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do wzięcia udziału w IV edycji Konkursu Prezesa ZUS na najlepszą pracę licencjacką, magisterską oraz doktorską z zakresu ubezpieczeń społecznych. Termin zgłaszania prac do 30 września.
Do konkursu mogą przystąpić osoby, które w okresie między 1 stycznia 2021 r. a 31 lipca 2024 r. obroniły pracę licencjacką, magisterską lub doktorską na polskiej uczelni w dowolnej dyscyplinie naukowej. Temat pracy powinien bezpośrednio dotyczyć ubezpieczeń społecznych. Wymaganym językiem pracy jest język polski. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat funkcjonowania ubezpieczeń społecznych oraz popularyzacja wiedzy w tym obszarze - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Co ważne, pracę do konkursu można zgłosić tylko raz i takiego zgłoszenia dokonuje promotor lub kierownik jednostki naukowej, na której praca została obroniona. Termin zgłaszania prac mija 30 września br. Ogłoszenie wyników nastąpi w lutym 2025 r. Laureaci konkursu otrzymają nagrodę finansową, a prace zostaną opublikowane nakładem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W poprzedniej edycji konkursu na najlepszą pracę licencjacką, magisterską oraz doktorską z zakresu ubezpieczeń społecznych nadesłano łącznie 16 prac – 3 doktorskie, 3 magisterskie oraz 10 licencjackich. Rozprawy zgłoszone na konkurs były poświęcone różnorodnym zagadnieniom dotyczącym systemu emerytalnego i ubezpieczeń społecznych. Ich autorzy zaprezentowali badania
i rozważania na temat procedur postępowań emerytalno-rentowych, strategii inwestycyjnych w zarządzaniu oszczędnościami emerytalnymi, kwalifikacji i zatrudnienia w kontekście zmian technologicznych, a także świadomości społecznej w zakresie zabezpieczenia emerytalnego.
Prace oceniało 22 recenzentów – pracowników ZUS, ekspertów zewnętrznych, wykładowców i naukowców. Komisja konkursowa przyznała jedną nagrodę i pięć wyróżnień. Pierwszą nagrodę otrzymał pan Andrzej Sołdek za rozprawę doktorską pt. „Strategie inwestycyjne cyklu życia w zarządzaniu oszczędnościami emerytalnymi”.
Jak zgłosić prace do konkursu
1 .Komplet dokumentacji na konkurs należy przesłać na adres konkurs_zus@zus.pl
2 .Dokumentację należy przesłać w formacie DOC lub PDF.
3 W temacie albo tytule maila przekazującego dokumentację należy wpisać: „Konkurs Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na najlepszą pracę dyplomową”.
4. Komplet dokumentacji obejmuje:
a. egzemplarz pracy w wersji elektronicznej, tj. w formacie DOC;
b. skan wypełnionego formularza zgłoszeniowego, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do Regulaminu;
c. streszczenie pracy (maksymalnie 1800 znaków ze spacjami w formacie DOC lub PDF), określające cel pracy, jej główne założenia oraz ogólne wnioski;
d. w przypadku prac licencjackich i magisterskich skan zaświadczenia wydanego przez władze uczelni potwierdzającego uzyskaną ocenę z pracy wraz z informacją o terminie obrony pracy, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do Regulaminu lub według innego wzoru, który zawiera zakres danych zgodny ze wskazanym załącznikiem nr 2;
e. krótki biogram autora;
f. skan dyplomu ukończenia studiów lub nadania stopnia naukowego doktora;
g. rekomendacja promotora bądź opiekuna naukowego pracy zawierająca informacje o walorach naukowych i aplikacyjnych pracy, które decydują o jej zgłoszeniu do Konkursu;
h. opinia recenzentów pracy.
Zgłoszenia przesłane w formie papierowej albo na inny adres e-mail nie będą rozpatrywane.
Regulamin Konkursu dostępny jest stronie internetowej Zakładu.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim
Obwieszczenie
Obwieszczenie
Wójta Gminy Obrowo
z dnia 1 lipca 2024r.
w sprawie zwołania zebrania wiejskiego sołectwa Kazimierzewo w celu wyboru sołtysa
Podaje się do wiadomości mieszkańców sołectwa Kazimierzewo, iż w związku z pisemną rezygnacją Pana Sławomira Duszkiewicz z pełnienia funkcji dotychczasowego sołtysa sołectwa Kazimierzewo, Zarządzeniem Nr 61/2024 z dnia 1 lipca 2024r. Wójt Gminy Obrowo zwołał na dzień 24 lipca 2024r. na godzinę 15:30 zebranie wiejskie sołectwa Kazimierzewo w celu odwołania dotychczasowego oraz przeprowadzenia wyboru nowego sołtysa.
Zebranie wiejskie odbędzie się w Świetlicy Wiejskiej w Łążynie II.
Proponowany porządek zebrania:
1.Otwarcie zebrania.
2.Wybór przewodniczącego zebrania.
3.Stwierdzenie ważności zebrania wiejskiego i przyjęcie porządku obrad.
4.Odwołanie dotychczasowego sołtysa w głosowaniu jawnym.
5.Dokonanie wyboru nowego sołtysa:
1) wybór komisji skrutacyjnej (w głosowaniu jawnym),
2) wybory sołtysa
a) przyjęcie przez komisję skrutacyjną zgłoszeń kandydatów na sołtysa,
b) przeprowadzenie głosowania tajnego,
c) ustalenie wyników głosowania,
d) sporządzenie protokołu z wyników wyborów,
3) ogłoszenie wyników wyborów.
6.Wnioski i zapytania.
Wójt Gminy Obrowo
/-/ Andrzej Wieczyński
Lipcowe dyżury telefoniczne w ZU
Placówki ZUS w regionie także w wakacje organizują dyżury telefoniczne dla swoich klientów. Pierwszy dyżur dotyczyć będzie zakładania konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, umawiania e-wizyt i poprawnego wypełniania pełnomocnictw do załatwiania spraw w ZUS-ie.
Dzwonić będzie można 1 lipca w godz. 8-9.00 pod nr tel. 56 450 67 21 i w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 303 06 25 oraz 5 lipca w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 303 06 19 - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
O świadczenia dla rodzin jak: 800 plus, 300 plus z programu „Dobry Start”, żłobkowe, czy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie można zapytać ekspertów 2 lipca w godz. 8-9.00 pod nr tel. 56 450 67 21 i 5 lipca w godz. 8-10.00 pod nr tel. 54 230 73 24. Z kolei dzwoniąc 3 lipca w godz. 8-9.00 pod nr tel. 56 450 67 21 i w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 303 06 18 będzie można uzyskać informacje w sprawie świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością. 4 lipca odbędą się dwa dyżury telefoniczne. W godz. 8-10.00 pod nr tel. 54 230 73 17 będzie można zapytać o nowe zasady przyznawania świadczeń dla nauczycieli, a w godz. 9-11.00 pod nr tel. 52 333 08 31 o warunki wymagane do przyznania świadczenia przedemerytalnego.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim