Przejście do sekcji:

Treść strony - wrzesien

1 września. Wójt Wieczyński składa życzenia społeczności szkolnej

1 września. Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński składa życzenia społeczności szkolnej naszej gminy na nowy rok szkolny 2022 / 2023.

Z okazji nowego roku szkolnego życzę całej społeczności szkolnej naszej gminy Obrowo dużo spokoju i zdrowia. To bowiem najważniejsze, abyśmy mogli cieszyć się każdym dniem pracy i nauki.

Uczniom życzę, aby pamiętali, że uczą się dla siebie, a nie dla ocen. Nie warto porównywać się z innymi. Każdy jest wyjątkowy, a to, jaka cyferka znajdzie się w dzienniku, nie zawsze jest istotne. Wiedza jest wartością i poczucie satysfakcji, że się ją zdobywa.

Nauczycielom i Pracownikom oświaty życzę natomiast pogody ducha i optymizmu. Po emocjonującym i bardzo trudnym ze względu na pandemię oraz wojnę w Ukrainie ubiegłym roku szkolnym wszyscy tęsknimy za spokojnymi warunkami pracy, bez rewolucji i nagłych zwrotów. Oby ten rok szkolny taki właśnie był.

Gdyby jednak przyszło mierzyć nam się ponownie z e-nauczaniem czy innymi wyzwaniami, wiem, że sobie poradzimy. W gminie Obrowo mamy bowiem świetną kadrę dydaktyczną. Mamy doskonale wyposażone placówki i nowoczesne szkoły. Razem na pewno damy radę.

Wszystkiego dobrego, drodzy Państwo!

Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński

 

Rozpoczynamy rozbudowę kanalizacji w Osieku nad Wisłą

6 mln 335 tys. zł kosztuje rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Osieku nad Wisłą. Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński i Arkadiusz Chojecki, prezes firmy Rollstick Toruń Sp. z o.o. podpisali umowę w tej sprawie.

Wykonawca ma 20 miesięcy na wykonanie inwestycji, co oznacza, że budowa ma potrwać do kwietnia 2024 roku. Wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma Rollstick Toruń Sp. z o.o. ma ponad 30-letnie doświadczenie na rynku i nie pierwszy raz współpracuje z naszą gminą.

- Rollstick budował kanalizację sanitarną w Brzozówce i w Głogowie, to dla nas sprawdzony partner - mówi wójt Wieczyński. - Obecnie, kiedy zamawiający i wykonawcy ze względu na ogromny wzrost cen rezygnują od zawartych umów, podpisanie umowy z wiarygodnym, znającym nas przedsiębiorstwem, jest bardzo ważne. Jestem spokojny o tę inwestycję.

Odcinek, który powstanie w ramach tego przedsięwzięcia, będzie miał 6,1 km długości. Z inwestycji będzie mogło skorzystać ponad 500 mieszkańców ze 126 budynków.

Oprócz kolektora oraz przyłączy w ramach zadania powstanie również 6 przepompowni oraz studnie rewizyjne, rozprężne i napowietrzająco-odpowietrzające - łącznie 105 szt.

- Za atut współpracy z gminą Obrowo uważamy to, że zlecane nam zadania są kompleksowe, dokładnie przemyślane. W Osieku nad Wisłą, jak zawsze w gminie Obrowo, będziemy budować kolektor od razu wraz z przyłączami do posesji, a wcale nie jest to normą u zamawiającychtłumaczy Arkadiusz Chojecki, prezes spółki Rollstick Toruń. – Bywa czasem i tak, że aby położyć rury kanalizacyjne, musimy wycinać i zniszczyć asfaltową drogę. To wydłuża nam czas pracy, a poza tym jest nieekonomiczne dla zamawiającego. W Obrowie widać spójność tych działań. Widać, że są one dokładnie zaplanowane.

Sieć kanalizacyjna obejmie następujące ulice: ul. Wypoczynkowa dz. nr 533/2, ul. Polna, ul. Spacerowa dz. nr 497/22 ul. Polna dz. nr 497/23 ul. Polna dz. nr 449 ul. Spacerowa dz. nr 514 ul. Spacerowa dz. nr 533/1 ul. Spacerowa dz. nr 534 ul. Spacerowa dz. nr 146/29 ul. Jodłowa dz. nr 555/9 ul. Akacjowa dz. nr 958 ul. Akacjowa dz. nr 554/36 ul. Jodłowa dz. nr 553/8 ul. Bobrowniacka dz. nr 610/17 ul. Bobrowniacka dz. nr 853 ul. Osikowa dz. nr 609/26 ul. Osikowa dz. nr 609/9 ul. Kasztanowa dz. nr 608 ul. Księżycowa dz. nr 168/2 ul. Motylkowa dz. nr 41/2 ul. Wesoła, ul. Strażacka dz. nr 57 ul. Słoneczna dz. nr 156/1 ul. Tęczowa dz. nr 83/11 ul. Pogodna dz. nr 47 ul. Księżycowa dz. nr 166 ul. Miła dz. nr 45/5 ul. Letnia dz. nr 125/8 ul. Księżycowa dz. nr 167/6 ul. Pszenna dz. nr 156/2.

Dzięki sukcesywnym inwestycjom w infrastrukturę do sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Obrowo na koniec 2021 roku podłączone były dokładnie 2594 budynki, a jej łączna długość wynosiła 127,6 km. Zaplanowana w Osieku nad Wisłą inwestycja umożliwi dalszą rozbudowę sieci.

Na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w Osieku nad Wisłą pozyskaliśmy pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Kapsuła czasu na budowie szkoły i przedszkola w Brzozówce

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022 / 2023 w szkole podstawowej w Brzozówce miało wyjątkowy charakter. Podczas uroczystości wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński i dyrektor placówki Anna Koźlikowska w towarzystwie uczniów szkoły: Adama i Wiktora oraz dziewczynek z przedszkola: Aurelii i Gabrieli osadzili w murach powstającej szkoły kapsułę czasu.

Kapsuła czasu to przedmiot (tuba), do którego wkłada się rzeczy istotne dla danej społeczności, będące znakiem czasów. Kapsułę wmurowuje się na budowie ważnych, przełomowych inwestycji, a symboliczny akt wmurowania podkreśla wagę chwili i powstającego obiektu. Trwająca obecnie w Brzozówce rozbudowa szkoły podstawowej i budowa przedszkola jest taką historyczną, kluczową dla gminy Obrowo inwestycją, toteż warto było upamiętnić ją w ten sposób.

Wmurowanie kapsuły czasu odbyło się 1 września 2022 roku podczas inauguracji nowego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się w sali gimnastycznej, gdzie wicedyrektor Renata Kwiatkowska powitała przybyłych na spotkanie szczególnych gości: wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego, wicestarostę toruńskiego Michała Ramlaua, przewodniczącego Rady Gminy Obrowo Romana Skórskiego, zastępczynię wójta Joannę Zielińską, wiceprzewodniczących Rady Gminy Alicję Tarkowską i Wiesława Popławskiego wraz z radnymi, sekretarz gminy Obrowo Mirosławę Kłosińską, skarbniczkę Joannę Faleńską, księdza prałata Mirosława Michalaka, projektanta szkoły Rafała Grendę, przedstawicielkę wykonawcy Amelię Strzelecką i redaktora naczelnego dwutygodnika Poza Toruń Radosława Rzeszotka.

P. Kwiatkowska powitała również dyrektor szkoły Annę Koźlikowską i przedstawicieli społeczności szkolnej: Monikę Okrój z Rady Rodziców oraz Adama Pruszkowskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Dziecięcej Szkoły Podstawowej imienia Janusza Korczaka w Brzozówce, Wiktora Gorzelańczyka, premiera Rzeczypospolitej Dziecięcej szkoły oraz Aurelię Dyko i Gabrielę Gąsiewicz z Przedszkola Samorządowego im. Króla Maciusia I w Brzozówce.

Następnie wójt wraz dyrektor Koźlikowską, prezydentem szkoły Adamem, premierem Wiktorem oraz Aurelką i Gabrysią udali się plac budowy. Na budowę przeszli także wszyscy uczestnicy uroczystości.

- Jesteśmy dziś świadkami historycznej chwili, ponieważ ta inwestycja jest jedną z najważniejszych inwestycji kubaturowych w naszej gminie i jednocześnie najdroższą jako jedno całościowe zadanie. Podkreślania wymaga więc fakt, że realizuje ją firma Betpol Bis z Silna w gminie Obrowo i że szkołę budują między innymi nasi mieszkańcymówił wójt na placu budowy, podkreślając wagę wydarzenia. - Jesteśmy gminą ludzi młodych, najmłodszą w powiecie i jedną z najmłodszych w kraju, więc mamy wielu uczniów i wiele dzieci. Rozbudowa szkoły i budowa przedszkola jest naszą odpowiedzią na tę strukturę wiekową. Szkoły w gminie są nowoczesne, świetnie wyposażone i przede wszystkim mają rewelacyjną kadrę. Nasze dzieci mają więc doskonałe warunki do nauki.

Wójt zapowiedział też, że wkrótce infrastruktura edukacyjna w gminie się jeszcze powiększy, ponieważ urząd pracuje nad projektem nowego przedszkola w Obrowie.

W dalszej kolejności, przy wyeksponowanych na sztalugach archiwalnych zdjęciach szkoły, odczytano akt erekcyjny o następującej treści:

Działo się to 1 września Anno Domini 2022 w miejscowości Brzozówka w gminie Obrowo.

Dla pamięci przyszłych pokoleń, w obecności zaproszonych gości oraz społeczności szkolnej uroczyście wmurowano akt erekcyjny budowy nowej części Szkoły Podstawowej imienia Janusza Korczaka i budowy Przedszkola imienia Króla Maciusia I w Brzozówce.

Zadanie pn. „Rozbudowa budynku szkoły podstawowej oraz budowa przedszkola wraz niezbędną infrastrukturą techniczną w Brzozówce”, którego wartość wynosi 12 200 000,00 zł jest finansowane ze środków gminy Obrowo (7 200 000,00 zł) oraz z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (5 000 000,00 zł).

Projekt techniczny rozbudowy Szkoły i budowy Przedszkola wykonały firmy: Biuro Projektów Budowlanych Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku oraz Biuro Projektów i Inwestycji Budowlanych „Jagodziński Projekt” z Ryńska.

Wykonawcą inwestycji jest firma Betpol Bis Dariusz Strzelecki z Silna w gminie Obrowo.

Niniejszy akt erekcyjny chowamy do kapsuły czasu wraz z aktualnym numerem gminnego kwartalnika „Kurier Obrowa” oraz aktualnym wydaniem lokalnej gazety, tj. z dwutygodnikiem „Poza Toruń”. Do kapsuły chowamy również pracę wykonaną przez dzieci, przedstawiającą ich obecne szkolne zajęcia, list obecnych uczniów do przyszłych uczniów oraz  pendrive, na który wgraliśmy archiwalne zdjęcia szkoły w Brzozówce.

Akt erekcyjny kończył się sentencją Ad futuram rei memoriam (łac. na przyszłą rzeczy pamiątkę).

W trakcie odczytywania aktu Wiktor pokazywał zgromadzonym gazety, Adam – listy uczniów, Gabrysia – pracę plastyczną, a Aurelka - pendrive.

Akt erekcyjny został następnie uroczyście podpisany. Podpisy złożyli: wójt Andrzej Wieczyński, przewodniczący Rady Gminy Roman Skórski, dyrektor Zespołu Szkół Anna Koźlikowska, projektant Rafał Grenda – Wołkow i przedstawicielka wykonawcy Amelia Strzelecka. 

Dokument zwinięto i umieszczono z gazetami, pracą plastyczną, listami i pendrajwem w kapsule czasu. Po jej szczelnym zamknięciu wójt z dyrektor, przewodniczącym Rady Gminy i dziećmi przeszli na miejsce montażu kapsuły. Wójt umieścił tubę w skrzyni, a następnie kierownik robót Szymon Lewandowski osadził ją w posadzce budowanej części szkoły. Skrzynię zamyka wyjątkowo odporne na uderzenia hartowne szkło, dzięki czemu kapsuła będzie widoczna dla wszystkich osób wchodzących do szkoły. Będzie na stałe dokumentować to, co się wydarzyło.

Po wmurowaniu uczestnicy uroczystości wrócili na szkolną salę gimnastyczną, gdzie odbyło się tradycyjne rozpoczęcie roku szkolnego. Dyrektor Koźlikowska podsumowała historyczną chwilę, dziękując wszystkim za spotkanie.

Po dyrektor głos zabrał Piotr Kąkol, paraolimpijczyk, brązowy medalista Mistrzostw Europy w pchnięciu kulą, wielokrotny złoty medalista Mistrzostw Polski, absolwent placówki. Sportowiec wyraził uznanie dla budowanej inwestycji, a zwłaszcza dla jej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Mówił, że pamięta wcześniejsze, dwukrotne rozbudowy szkoły i że wrażenie robi na nim rozmach obecnego przedsięwzięcia. Piotr Kąkol podkreślił, że każdy niezależnie od przeciwności losu i mimo tego, że jest mieszkańcem małej wsi, ma wpływ na swoją przyszłość. – Warto wierzyć w siebie i w ludzizaznaczał paraolimpijczyk.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów. Śpiewając, dzieci pożegnały wakacje i przywitały nowy rok szkolny. W asyście sztandaru oddano hołd patronowi Januszowi Korczakowi i chwilą ciszy uczczono 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Spotkanie zakończyła dyrektor Kwiatkowska, przedstawiając nowych nauczycieli i mówiąc dzieciom o opaskach odblaskowych na rękę, jakie otrzymują na początek nowego roku szkolnego od gminy.

Fot. Weronika Rumińska, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrowie

AKT Budo Obrowo zaprasza na treningi

Od 5 września br. we wtorki i czwartki klub AKT Budo zaprasza młodzież i dzieci od 6 lat na zajęcia karate tradycyjnego. Nasi zdolni karatecy trenują na sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Obrowie. Treningi rozpoczynają się o godzinie 18:00 i trwają godzinę. Członkowie klubu osiągają bardzo dobre wyniki na zawodach krajowych i międzynarodowych. Wyjeżdżają również na obozy sportowe, na których atrakcji nigdy nie brakuje. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 507149719.

Weekend w Obrowie. Dożynki!

Przed nami jeden z najważniejszych i najpiękniejszych weekendów w naszej gminie – weekend z dożynkami! W tym roku świętujemy z rolnikami w niedzielę 4 września w Łążynie II, na terenie szkoły podstawowej. W sobotę natomiast okazja do rozgrzewki: o godz. 10.00 w Smogorzewcu cykliczny marsz z kijkami, a po południu od godz. 14.00 rodzinny piknik w Kawęczynie na boisku firmy Reiter. Bądźmy razem w ten weekend!

Sobota, 3 września

Godz. 10.00 Smogorzewiec, ul. The Beatles 2, marsz Nordic walking za uśmiech
Jak zawsze w sobotni poranek maratończyk, marynarz (i radny) Kazimierz Musiałowski zaprasza na bezpłatny marsz Nordic walking za uśmiech. – Zabieramy napoje – przypomina organizator.

Godz. 14.00 – 19.00 Kawęczyn 48a, siedziba firmy Reiter Poland, II rodzinny piknik
W programie imprezy: turniej piłkarski dla dzieci, dmuchańce, wata cukrowa, grill, pokazy wozów strażackich i retromilitariów. O godz. 16.00 rozpocznie się mecz piłkarski drużyny urzędu z ekstraklasową drużyną FC Reiter Poland. To niecodzienna okazja, aby zobaczyć, jak ogrywamy chłopaków z Torunia!

Aby dowiedzieć się, co czeka nas na pikniku, kliknij w ten link

Godz. 17.00, Osiek nad Wisłą, boisko prafialne przy kościele, Narodowe Czytanie
Już po raz czwarty Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna włącza się w Narodowe Czytanie - w akcję zainicjowaną przez Prezydenta RP. W tym roku czytamy wspólnie Ballady i Romanse Adama Mickiewicza. OGTW zaprasza na wspólne delektowanie się poezją naszego wieszcza.

Niedziela, 4 września, dożynki!

W tym roku gminne dożynki odbędą się w niedzielę 4 września w Łążynie II, na terenie szkoły podstawowej. Święto plonów tradycyjnie rozpoczniemy około południa korowodem i Mszą Świętą. Po niej będziemy mogli wziąć udział w niezliczonych atrakcjach. Swoje rewelacyjne wyroby zaprezentują koła gospodyń wiejskich terenu gminy, lokalni przedsiębiorcy i wystawcy. Przygotujemy osobną, dużą strefę zabaw dla dzieci z wieloma atrakcjami i pysznościami. Nie zabraknie grochówki, mnóstwa kiełbasek z grilla i słodyczy dla dzieci.

Jak dożynki, to musi być i dobra muzyka. Na scenie wystąpią zatem nasi fantastyczni lokalni artyści, m. in. Kawęczynianki, Kapela Ludowa im. Kamińskich, Klub Seniora Sami Swoi, Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna, schola Źródło, kapela Bobrowiacy i Orkiestra Dęta z Dobrzejewic. Pod wieczór będziemy bawić się w rytm utworów legendarnego szwedzkiego zespołu Abba, którego piosenki przypomni grupa Abba Cover Show. Po nich zagra dla nas gwiazda wieczoru - zespół EratoX. Niedzielny wieczór zakończymy z kapelą Sami Swoi z Rypina oraz z zespołem Applause. 

- Wspólne śpiewanie i tańce są jak najbardziej wskazane - uśmiecha się wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. - Spotykamy się po to, aby podziękować rolnikom za ich pracę. Niech będzie to zatem podziękowanie serdeczne i pełne radości. Zapraszam w niedzielę 4 września do Łążyna na dożynki gminy Obrowo.

Plan dożynek w gminie Obrowo, Łążyn II, 4 września 2022 roku

12.30 Zbiórka przy Świetlicy Wiejskiej w Łążynie II
12.40 Przemarsz korowodu w stronę Kościoła w Łążynie II
13.00 Msza Święta w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła
14.00 Przemarsz korowodu z Kościoła na boisko szkolne w Łążynie II
14.10 Uroczystości dożynkowe
15.30 Występy lokalnych artystów: Orkiestra Dęta z Dobrzejewic, Zespół Ludowy Kawęczynianki, Osiecka Grupa Teatralno – Wokalna, Kapela Ludowa im. Kamińskich, Klub Seniora Sami Swoi z Obrowa
17.00 Kapela Bobrowiacy
18.00 Abba Cover Show
19.30 Eratox 
20.30 Kapela Sami Swoi z Rypina
22.00 Zabawa taneczna z zespołem Applause 

Zapraszamy!

FC Sąsieczno wygrywa dożynkowy turniej piłki nożnej

Dożynki już w najbliższą niedzielę, ale tydzień przed nimi został rozegrany dożynkowy turniej piłki nożnej, w którym udział wzięły drużyny FC Sąsieczno oraz Wisła Osiek. Na boisku orlik przy Zespole Szkół w Dobrzejewicach lepsi okazali się seniorzy z Sąsieczna, który pokonali Wisłę Osiek 6:3. Niestety planowany turniej drużyn oldbojów nie odbył się z powodu braku zgłoszeń. Gratulujemy zwycięzcom i jeszcze raz gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców do brania udziału w gminnych turniejach.

  • 203
  • 204
  • 219
  • 201
  • 207
  • 208
  • 213
  • 218
  • 220
  • 202
  • 217
  • 200

Impact Obrowo z drugim ligowym zwycięstwem

Nasi orlikowi piłkarze z Obrowa mają za sobą udaną inaugurację sezonu. W drugiej kolejce mierzyli się z Nankatsu, które w poprzednim sezonie dwa razy pokonało obrowian. Tym razem lepsi okazali się pomarańczowo-czarni. Największym problemem poprzedniego sezonu była frekwencja, ale nie ma już po tym śladu. Szeroka ławka, dobre transfery i ogranie na wyższym poziomie daje pierwsze efekty. Najlepszym zawodnikiem spotkania został Patryk Wrześniewski. Nasi drugi raz wygrali 5:3.

Od początku pierwszej połowy mecz był wyrównany, ale to Impact rozpoczął strzelanie. W przeciągu 3 minut zdobyli trzy bramki. Najpierw na listę strzelców wpisał się Patryk Wrześniewski, który huknął z rzutu wolnego nie do obrony, minutę później gola zdobył Jarek Zawada, a trzecią bramkę po szybkim wznowieniu zdobył Franciszek Motyka, który niepilnowany w polu karnym dostał dobre podanie od Daniela Stanisławskiego. W pierwszej połowie nie padło więcej bramek, ale doszło do słownych sprzeczek między kapitanem obrowian Michałem Myszkowskim, a zawodnikiem przeciwników. Sędzia zainterweniował, ale to nie wystarczyło i Michał został ukarany żółtym kartonikiem. 

W drugiej połowie powstał niepotrzebny chaos, nieprzemyślane zmiany dały rywalom dużo miejsca i 7 minut po wznowieniu gry było już 3:2. Na szczęścię najstarszy członek zespołu Paweł Paczkowski potrząsnął młodszymi kolegami i Ci wrócili na odpowiednie tory. Po bramce dołożyli strzelcy dwóch pierwszych bramek i na boisko wrócił spokój. W końcówce rywalom udało się zdobyć jeszcze jedną bramkę i końcowy rezultat prezentował się identycznie jak w poprzednim tygodniu - 5:3. 

W następnej kolejce na Impact czeka poważniejszy sprawdzian. Zagrają z drużyną z czołówki ligi i miejmy nadzieję, że odpowiednio przygotują się do tego starcia. Zagrają o godzinie 19:00 przy ul. Wojska Polskiego 47A w Toruniu.

  • 20220831184
  • 20220831187
  • 20220831188
  • 20220831189
  • 20220831193
  • 20220831194
  • 20220831195
  • 20220831197
  • 20220831200
  • 20220831201
  • 20220831203

Dożynki. Życzenia dla rolników

4 września w Łążynie II odbywają się nasze dożynki. Z tej okazji wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński kieruje życzenia do rolników.

 

Szanowni Państwo!

Jest mi niezmiernie miło, że po dwóch latach przerwy ponownie spotkamy się na święcie plonów. W tym roku będę mieć zaszczyt i przyjemność podziękować Państwu za pracę w niedzielę 4 września w Łążynie. Bawiąc się, rozmawiając i ciesząc spotkaniem, będę mógł ponownie wyrazić swoje uznanie dla Państwa wysiłku i zapewnić o wielkim szacunku, jakim darzę osoby pracujące na roli. 

Dobrze znam tę pracę. Jak Państwo wiedzą, do dziś pomagam synowi w gospodarce. Lubię te zajęcia, widzę ich sens i znam wartość pracy fizycznej. Wiem, jak wiele każdy z nas zawdzięcza rolnikom.

W dniu Państwa święta, które jest jednocześnie świętem gminy wiejskiej Obrowo, składam Państwu życzenia zdrowia i satysfakcji z własnej pracy. Życzę również spokoju, miłości w rodzinach i wiele uśmiechu. Zapewniam o wielkim szacunku gminy Obrowo dla rolników.

Pozdrawiam!

Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński

 

***

Zdjęcie na stronie głównej pochodzi z profilu fejsbukowego sołectwa Kawęczyn, które wspólnie z sołectwem Łążyn i Zębowo przygotowuje dożynkowe witacze.

  • Kapsula czasu 001
  • Kapsula czasu 01
  • Kapsula czasu 02
  • Kapsula czasu 03
  • Kapsula czasu 04
  • Kapsula czasu 05
  • Kapsula czasu 06
  • Kapsula czasu 07
  • Kapsula czasu 08
  • Kapsula czasu 09
  • Kapsula czasu 10
  • Kapsula czasu 11
  • Kapsula czasu 12
  • Kapsula czasu 13
  • Kapsula czasu 14
  • Kapsula czasu 15
  • Kapsula czasu 16
  • Kapsula czasu 17
  • Kapsula czasu 18
  • Kapsula czasu 19
  • Kapsula czasu 20
  • Kapsula czasu 21
  • Kapsula czasu 22
  • Kapsula czasu 23
  • Kapsula czasu 24
  • Kapsula czasu 25
  • Kapsula czasu 26
  • Kapsula czasu 27
  • Kapsula czasu 28
  • Kapsula czasu 29
  • Kapsula czasu 30
  • Kapsula czasu 31
  • Kapsula czasu 32
  • Kapsula czasu 32a
  • Kapsula czasu 32aa
  • Kapsula czasu 33
  • Kapsula czasu 35
  • Kapsula czasu 36
  • Kapsula czasu 37
  • Kapsula czasu 38
  • Kapsula czasu 39
  • Kapsula czasu 40
  • Kapsula czasu 41
  • Kapsula czasu 42
  • Kapsula czasu 43
  • Kapsula czasu 44
  • Kapsula czasu 45
  • Kapsula czasu 46
  • Kapsula czasu 47
  • Kapsula czasu 48
  • Kapsula czasu 49
  • Kapsula czasu 50
  • Kapsula czasu 51
  • Kapsula czasu 52
  • Kapsula czasu 53
  • Kapsula czasu 54
  • Kapsula czasu 55
  • Kapsula czasu 56
  • Kapsula czasu 57
  • Kapsula czasu 58
  • Kapsula czasu 59
  • Kapsula czasu 60
  • Kapsula czasu 61
  • Kapsula czasu 62
  • Kapsula czasu 63
  • Kapsula czasu 64
  • Kapsula czasu 65
  • Kapsula czasu 66
  • Kapsula czasu 67
  • Kapsula czasu 68
  • Kapsula czasu 69
  • Kapsula czasu 70
  • Kapsula czasu 71
  • Kapsula czasu 72
  • Kapsula czasu 73
  • Kapsula czasu 74
  • Kapsula czasu 75
  • Kapsula czasu 76
  • Kapsula czasu 77
  • Kapsula czasu 78

FC Toruń kontra urząd – 10 do 10!

Po emocjonującej walce, hektolitrach wylanego potu i wielu zapierających dech w piersiach atakach na bramki wynikiem 10 do 10 zakończył się drugi w historii naszej gminy mecz piłki nożnej FC Toruń kontra urząd gminy.

Mecz odbył się podczas pikniku rodzinnego zorganizowanego na boisku firmy Reiter w Kawęczynie w sobotę 3 września. Organizatorzy: firma Reiter Poland, sołectwo Kawęczyn, OSP KSRG Kawęczyn i gmina Obrowo zapewnili uczestnikom wiele atrakcji: dmuchańce, trampoliny, watę cukrową i popcorn dla dzieci oraz kiełbaski z grilla i napoje dla dorosłych. Liczne konkursy z nagrodami, zabawy sportowe i animacje dla dzieci kończyły się, co ważne, nagrodami dla wszystkich. Pokazy sprzętu i umiejętności strażackich odbyły się dzięki OSP KSRG Kawęczyn, a pokazy retromilitariów dzięki grupie Military Moto Toruń i okolice.

Wiele radości zapewniły mecze piłkarskie rozgrywane przez najmłodszych zawodników Orła Głogowo. Była okazja posłuchać, jak kibicować i dopingować potrafią rodzice zawodników!

Nie mniej emocji przyniósł mecz pokazowy ekstraklasowej, międzynarodowej drużyny FC Toruń przeciw drużynie urzędu gminy. Zawodnikom FC Toruń przewodził Patryk Stasiuk, prezes Reiter Poland, a kapitanem drużyny urzędu był wójt Andrzej Wieczyński.
Drużynę wójta reprezentowali: Maria Zduńska, Przemysław Cąbrowski, Dawid Głowacki, Przemysław Kwintera, Dawid Plichta, Łukasz Rygielski, Daniel Stanisławski, Radosław Stanisławski, Wojciech Świderek, Tomasz Wieczyński i Krzysztof Zarębski.

- Drużyno, dziękuję za profesjonalizm i pełną zaangażowania grę. Jestem z was bardzo dumny zapewniał swoich zawodników wójt Wieczyński, zdobywca trzech bramek.

Serdecznym akcentem pikniku było przekazanie przez grupę Military Moto Toruń i okolice toreb pluszaków strażakom z Kawęczyna. Pluszaki przeznaczone są dla dzieci poszkodowanych w wypadkach. 

Piknik zorganizowali: Reiter Poland, OSP KSRG Kawęczyn, sołectwo Kawęczyn i gmina Obrowo. Pokazy militariów odbyły się dzięki grupie Military Moto Toruń i okolice.

FC Reiter kontra urząd 10 do 10!

  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-01
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-02
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-03
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-04
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-05
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-06
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-07
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-08
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-09
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-10
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-11
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-12
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-14
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-15
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-16
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-17
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-18
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-19
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-20
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-21
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-22
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-23
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-24
  • Piknik-rodzinny-Kaweczyn-03-09-22-25

Dziękujemy za wspólną zabawę na dożynkach 2022

Po trzech latach znów bawiliśmy się wspólnie na dożynkach, dziękując rolnikom za ich pracę. Piękne, okazałe wieńce ze zbóż, kosze owoców i kwiatów, a przede wszystkim wspaniałe, ozdobne bochny chleba to symbole święta plonów. Wszystkie nasze sołectwa i koła gospodyń wyeksponowały piękną wiejskość gminy Obrowo.

Korowodem idziemy na mszę świętą

Dożynki rozpoczęliśmy korowodem spod świetlicy wiejskiej do kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Korowód otwierali strażacy ochotnicy, następnie do świątyni szli sołtysi, rady sołeckie i koła gospodyń wiejskich, a za nimi bryczką jechali starosta i starościna dożynkowi: Ewelina Zielińska i Mariusz Marcinkowski. Towarzyszyli im lokalni samorządowcy ze Starostą Toruńskim Markiem Olszewskim i gospodarzem – wójtem gminy Obrowo Andrzejem Wieczyńskim na czele. O wiejskiej tradycji naszej gminy przypominały dary, jakie niesiono w korowodzie: wieńce zrobione z kłosów zbóż i kwiatów, kosze owoców i okazałe bochny chleba.

Mszę świętą odprawił proboszcz łążyńskiej parafii ks. Krzysztof Czyżak. Pierwsze i drugie czytanie przeczytali starościna i starosta dożynkowi, a wezwania modlitwy wiernych – sołtyska Łążyna II Barbara Kłosińska. Na końcu mszy wójt Wieczyński podziękował księdzu za odprawienie dożynkowej eucharystii, a przygotowującym nabożeństwo wyraził wdzięczność za wyjątkowo uroczystą oprawę.

Część oficjalna dożynek

Po mszy dożynkowy korowód przeszedł na boisko szkolne. Jako pierwszy ze sceny głos zabrał wójt gminy Andrzej Wieczyński, który powitał znakomitych gości uroczystości, a wszystkim organizatorom święta plonów podziękował za ich profesjonalizm i zaangażowanie. Osobne słowa podziękowania wójt skierował do rolników – najważniejszych gości dożynek:

Szanowni Państwo!

Jest mi niezmiernie miło, że po trzech latach przerwy ponownie spotkamy się na święcie plonów. Mam zaszczyt i przyjemność dziękować Państwu na tegorocznych dożynkach w Łążynie. Bawiąc się, rozmawiając i ciesząc spotkaniem, ponownie mogę wyrazić swoje uznanie dla Państwa wysiłku i zapewnić o wielkim szacunku, jakim darzę osoby pracujące na roli. 

Dobrze znam tę pracę. Jak Państwo wiedzą, do dziś pomagam synowi w gospodarce. Lubię te zajęcia, widzę ich sens i znam wartość pracy fizycznej. Wiem, jak wiele każdy z nas zawdzięcza rolnikom.

W dniu Państwa święta, które jest jednocześnie świętem gminy wiejskiej Obrowo, składam Państwu życzenia zdrowia i satysfakcji z własnej pracy. Życzę również spokoju, miłości w rodzinach i wiele uśmiechu. Zapewniam o wielkim szacunku gminy Obrowo dla rolników.

Po wójcie głos zabrali Starosta Toruński Marek Olszewski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Samorządowcy podziękowali za zaproszenie na dożynki, wyrazili szacunek dla pracy rolników i podkreślili wagę dobrych kontaktów powiatu, Torunia i gminy Obrowo. Również reprezentująca Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego radna Katarzyna Lubańska oraz radny powiatowy Tomasz Zakrzewski zapewniali o swoim zrozumieniu dla trudnej pracy rolników.

Po przemówieniach przyszedł czas na wręczenie dożynkowych nagród i wyróżnień. W tym roku ta część uroczystości rozpoczęła się od przyznania Odznak Honorowych za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego. Otrzymali je Henryk Kamiński i Ryszard Cąbrowski z Kapeli Ludowej im. Kamińskich z Osieka nad Wisłą. Sylwetki obu artystów prezentujemy poniżej. Odznaki wręczali Starosta Toruński Marek Olszewski i Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski. Muzykom gratulacje złożył również wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Następnie wójt przedstawił starostów dożynek. W tym roku byli nimi Ewelina Zielińska z Łążyna II i Mariusz Marcinkowski z Łążynka.

Pan Ewelina Zielińska wraz z mężem Kamilem od 2005 roku prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha (grunty własne i dzierżawione). Specjalizuje się ono w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Państwo Zielińscy uprawiają zboża, kukurydzę oraz hodują bydło opasowe. Od kwietnia 2008 roku są mamą trojaczków Martyny, Filipa i Kacpra. 

Pan Mariusz Marcinkowski jest ojcem czwórki dzieci. Wraz z żoną Barbarą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 120 hektarów łącznie z dzierżawami. Specjalizuje się ono w produkcji zwierzęcej z nastawieniem na produkcję mleka. W gospodarstwie pracuje od 1997 roku. W 2005 r. przejął je po rodzicach.

Starostowie wręczyli wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu kosz z produktami wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stajenczynkach jako dar tegorocznych plonów oraz w podziękowaniu za dożynki.

Symbolicznym uhonorowaniem rolników gminy Obrowo za ich tegoroczną pracę były indywidualne podziękowania składane przez wójta sołtysom miejscowości – reprezentantom mieszkańców. Upominki i hortensje otrzymali:

  1. Wiesław Raciniewski, sołtys Bartoszewa
  2. Maria Morawska, sołtyska Brzozówki
  3. Jolanta Sadowska, sołtyska Dobrzejewice
  4. Włodzimierz Sokołowski, sołtys Dzikowa
  5. Jan Jeżewski, sołtys Głogowa
  6. Zofia Kowalska, sołtyska Kawęczyna
  7. Sławomir Duszkiewicz, sołtys Kazimierzewa
  8. Barbara Kłosińska, sołtyska Łążyna II
  9. Roman Lemański, sołtys Łążynka
  10. Lucyna Walczyk, sołtyska Obór
  11. Piotr Wojtylewski, sołtys Obrow
  12. Tomasz Wieczyński, sołtys Osieka nad Wisłą
  13. Magdalena Kolowca, sołtyska Silna
  14. Małgorzata Rafacz, sołtyska Sąsieczna
  15. Karolina Słomczewska, sołtyska Skrzypkowa
  16. Jolanta Krajewska, sołtyska Smogorzewca
  17. Marzenna Niemczewska, sołtyska Stajenczynek
  18. Wojciech Witkowski, sołtys Szembekowa
  19. Alicja Tarkowska, sołtyska Zawał
  20. Anna Łańcucka, sołtyska Zębowa
  21. Stanisław Lewandowski, sołtys Zębówca

Kolejną częścią dożynek było rozstrzygnięcie gminnego konkursu Piękna Zagroda 2022. Na scenie nagrody odbierali zwycięzcy poszczególnych kategorii.

  • Kategoria gospodarstwo rolne: I miejsce Wioleta i Zenon Rutkowscy ze Skrzypkowa, II miejsce Krystyna Balewska z Osieka nad Wisłą, III miejsce Justyna i Mariusz Waliccy z Dzikowa.
  • Kategoria działka ogrodnicza: I miejsce Jowita i Dariusz Gębiccy z Osieka nad Wisłą, II miejsce Anna i Zbigniew Lewiccy z Obór, III miejsce Anna Ruszkiewicz z Brzozówki.
  • Nagrody za udział w kategorii działka ogrodnicza otrzymali: Piotr Górski z Obrowa, Anna Kuczma z Zawał, Agnieszka i Rafał Szramka z Dzikowa, Barbara i Jarosław Jaskulscy z Dzikowa, Patrycja Ratkowska z Dzikowa, Marek Matusiak z Dzikowa, Bożena i Jan Brzezińscy z Dzikowa.

Podczas dożynek wójt Andrzej Wieczyński nagrodą finansową uhonorował również sportowców mieszkających w gminie Obrowo, którzy osiągnęli indywidualne sukcesy na szczeblu co najmniej ogólnopolskim. Byli to:

  • Kolarstwo: Krzysztof Gurzyński, Sandra Kaczmarek, Mateusz Sawicki, Tomasz Błażejewski, Szymon Wiśniewski, Jakub Kasparow, Zuzanna Charyga, Oliwia Gerc.
  • Tenis stołowy: Monika Sonnenberg
  • Teakwondo: Agata Dondalska
  • Wioślarstwo: Alan Zapałowski
  • Pływanie w płetwach: Rozalia Kordowska
  • Akrobatyka rowerowa: Daniel Rumiński
  • Kulturystyka i fitness: Radosław Siciun
  • Pchnięcie kulą: Piotr Kąkol
  • Łyżwiarstwo: Natalia Barańska
  • Taniec: Amelia Wierzba

Na koniec części oficjalnej wręczono również podziękowania od dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni Agnieszki Brzezińskiej naszym strażakom ochotnikom: OSP KSRG Kawęczyn, OSP KSRG Dobrzejewice, OSP KSRG Szembekowo i OSP Zawały oraz gospodyniom z KGW Szembekowo i KGW Stajenczynki za pomoc w organizacji I Camino Polaco Maratonu.

Jak dożynki, to musiała być i dobra muzyka!

Na scenie wystąpili najpierw nasi lokalni artyści: Kapela im. Kamińskich, Kawęczynianki, Chór Seniora Sami Swoi i schola Źródło. Folkowe nuty płynęły ze sceny także podczas występu zespołu Bobrowiacy i Sami Swoi z Rypina.

Po tradycyjnej, ludowej i folkowej muzyce współczesne rytmy zapewnili: Abba Cover Show, Eratox i Applause.

Nasze dożynki zgromadziły tłumy gości. Nic dziwnego!

Trudno wyliczyć wszystkie atrakcje, jakie czekały na uczestników zabawy, ale wśród nich były: animacje, dmuchańce, konkursy, karuzele i słodycze dla dzieci oraz swojski chleb ze smalcem z ogórkami, grochówka, kiełbaski z grilla i bułkami dla wszystkich. Obfitujące w regionalne smakowitości, pięknie przystrojone stoiska zorganizowały koła gospodyń wiejskich z terenu gminy: z Brzozówki, Osieka nad Wisłą, Obór, Głogowa, Łążyna, Łążynka, Szembekowa, Sąsieczna, Dobrzejewic, Zębowa, Stajenczynek i Dzikowa.

- Dziękuję wszystkim za obecność na święcie rolników i wiejskiej gminy Obrowo. Znów, po czasie pandemii, możemy być razem, bawić się i rozmawiać przy wspaniałym jedzeniu. Wdzięczni za plony i pracę rolników, cieszmy się swoją obecnością. Kłaniam się nisko wszystkim, którzy przygotowali to święto. Nie sposób wymienić każdego, więc dziękuję wszystkim i każdego doceniam za pomoc. Piękne jest to, że ilość osób chcących włączyć się w organizację dożynek z roku na rok rośnie. Dziękuję wspaniałym mieszkańcom gminy Obrowo za to, że jesteśmy niemal jak rodzina - mówił wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

***

Henryk Kamiński,  ur. w 1939 roku w Osieku nad Wisłą, to wieloletni akordeonista osieckiej Kapeli Ludowej im. Kamińskich, która w 2025 r będzie obchodziła 100. rocznicę istnienia. Zespół został utworzony na początku XX wieku, w 1925 roku, kiedy to Adam Kamiński, dziadek Henryka, wspólnie ze swoimi synami Wacławem i Józefem, zabawiali sąsiadów grając na harmonijce i skrzypcach, dzięki czemu uświetniali różne rodzinne uroczystości.

Henryk w wieku około 17 lat dołączył do kapeli grając na akordeonie i wraz z innymi muzykami grywał na majówkach, potańcówkach, przyjęciach, chrzcinach, weselach w rodzinnej wiosce oraz innych pobliskich miejscowościach: Silnie, Grabowcu, Złotorii.

Zamiłowanie do muzyki pojawiło się u Henryka bardzo wcześnie, a ulubionym instrumentem stał się akordeon. Pierwsze lekcje gry udzielał mu wujek Józef, brat ojca. Następnie naukę na akordeonie Henryk kontynuował w ognisku muzycznym w Ciechocinku, przeprawiając się łódką na drugą stronę Wisły. Niestety obowiązek patriotyczny, konieczność pójścia do wojska, uniemożliwił dokończenie nauki w ognisku. Po wypełnieniu służby wojskowej Henryk kontynuował muzykowanie w rodzinnej kapeli. Skład kapeli w ciągu jej istnienia ulegał zmianie, jednak Henryk niezmiennie jest jej członkiem ponad 60 lat.

Obecnie, od roku 2010, Henryk jest kierownikiem Kapeli Ludowej im. Kamińskich z wielopokoleniową tradycją. Bazując na repertuarze dawnych oberków, poleczek czy walczyków, kapela pielęgnuje dawne tradycje regionu, kultywuje obyczaje muzyczne i ludowe wśród mieszkańców gminy Obrowo i Ziemi Dobrzyńskiej.

Osiecka Kapela Ludowa im. Kamińskich występuje na wszelkiego rodzaju koncertach, imprezach rozrywkowych, dożynkach, a także przeglądach kapel weselnych i festiwalach w całym regionie i nie tylko, m.in.: w Golubiu Dobrzyniu, Dobrzejewicach, Unisławiu, Ugoszczu, Skłudzewie, Kikole, Czernikowie, Toruniu, Chełmży, itp. Kapela za swoje dokonania otrzymała wiele podziękowań, była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, zajmując czołowe miejsca na podium.

Henryk Kamiński wraz ze swoją kapelą przez wiele lat krzewił tradycję, rozpowszechniał muzykę i kulturę ludową wśród wielu pokoleń słuchaczy, począwszy od najmłodszych dzieci z oddziałów przedszkolnych, przez dzieci i młodzież szkolną ( np. przy realizacji 3-letniego programu regionalnego ,, OSIEK- moja mała ojczyzna”  w SP w Osieku nad Wisłą), kończąc na pensjonariuszach domów pomocy społecznej oraz członkach klubów senioralnych. Był i jest przykładem wspaniałego artysty ludowego. Reprezentował Gminę Obrowo w wielu miejscach Polski na różnych uroczystościach. Nie sposób wymienić zakresu całej działalności artystycznej Henryka i jego kapeli, ponieważ na przestrzeni tak wielu lat zasób ten jest ogromny. 

Pan Kamiński szerzy muzykę ludową na terenie całego powiatu toruńskiego, województwa kujawsko-pomorskiego i kraju.

Ryszard Cąbrowski, ur. w 1946 roku w Osieku nad Wisłą, autor wielu wierszy, pastorałek i piosenek dla Kapeli Ludowej im. Kamińskich w Osieku nad Wisłą. Skrzypek, organista. Niejednokrotnie towarzyszył podczas mszy świętych  organistom  na terenie całego powiatu. Od 2009 roku członek - wokalista Kapeli Ludowej im. Kamiński w Osieku. Wraz z kapelą występuje na wszelkiego rodzaju koncertach, imprezach rozrywkowych, a także przeglądach kapel weselnych, dożynkach minno- powiatowych m.in. w Golubiu Dobrzyniu, Dobrzejewicach, Obrowie, Osieku nad Wisłą, Łążynie II, Głogowie, Unisławiu, Ugoszczu, Skłudzewie, Kikole, Czernikowie, Toruniu i Chełmży. Wraz z kapelą za swoje dokonania otrzymał wiele podziękowań i wyróżnień. Niejednokrotnie występuje dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej na terenie powiatu przygrywając na akordeonie, harmonijce ustnej.  Był aktorem  Osieckiej Grupy Teatralno – Wokalnej.  Szerzy muzykę ludową na terenie całego powiatu toruńskiego, województwa kujawsko-pomorskiego i Kraju. 

 

Dożynki 2022 w Łążynie II

  • 1 (10)
  • 1 (11)
  • 1 (12)
  • 1 (14)
  • 1 (15)
  • 1 (16)
  • 1 (17)
  • 1 (18)
  • 1 (19)
  • 1 (2)
  • 1 (20)
  • 1 (21)
  • 1 (22)
  • 1 (23)
  • 1 (24)
  • 1 (25)
  • 1 (26)
  • 1 (27)
  • 1 (28)
  • 1 (29)
  • 1 (3)
  • 1 (30)
  • 1 (31)
  • 1 (32)
  • 1 (33)
  • 1 (4)
  • 1 (5)
  • 1 (6)
  • 1 (7)
  • 1 (8)
  • 1 (8a)
  • 1 (9)
  • 1 (34)
  • 1 (35)
  • 1 (36)
  • 1 (37)
  • 1 (38)
  • 1 (39)
  • 1 (40)
  • 1 (41)
  • 1 (42)
  • 1 (43)
  • 1 (44)
  • 1 (45)
  • 1 (46)
  • 1 (47)
  • 1 (48)
  • 1 (49)
  • 1 (50)
  • 1 (51)
  • 1 (52)
  • 1 (53)
  • 1 (54)
  • 1 (55)
  • 1 (56)
  • 1 (57)
  • 1 (58)
  • 1 (59)
  • 1 (60)
  • 1 (61)
  • 1 (62)
  • 1 (63)
  • 1 (64)
  • 1 (65)
  • 1 (66)
  • 1 (67)
  • 1 (68)
  • 1 (69)
  • 1 (70)
  • 1 (71)
  • 1 (71a)
  • 1 (71b)
  • 1 (71c)
  • 1 (71d)
  • 1 (71e)
  • 1 (71f)
  • 1 (71g) (2)
  • 1 (71g)
  • 1 (71i)
  • 1 (71j)
  • 1 (71)
  • 1 (72)
  • 1 (73)
  • 1 (74)
  • 1 (75)
  • 1 (76)
  • 1 (77)
  • 1 (78)
  • 1 (81)
  • 1 (82)
  • 1 (83)
  • 1 (84)
  • 1 (85)
  • 1 (86)
  • 1 (87)
  • 1 (88)
  • 1 (100)
  • 1 (102)
  • 1 (103)
  • 1 (104)
  • 1 (106)
  • 1 (107)
  • 1 (108)
  • 1 (109)
  • 1 (110)
  • 1 (111)
  • 1 (112)
  • 1 (113)
  • 1 (114)
  • 1 (115)
  • 1 (116)
  • 1 (117)
  • 1 (120)
  • 1 (121)
  • 1 (125)
  • 1 (126)
  • 1 (127)
  • 1 (89)
  • 1 (90)
  • 1 (91)
  • 1 (92)
  • 1 (93)
  • 1 (94)
  • 1 (96)
  • 1 (97)
  • 1 (98)
  • 1 (99)
  • 1 (128)
  • 1 (129)
  • 1 (130)
  • 1 (131)
  • 1 (132)
  • 1 (133)
  • 1 (133a)
  • 1 (134)
  • 1 (135)
  • 1 (136)
  • 1 (137)
  • 1 (138)
  • 1 (139)
  • 1 (140)
  • 1 (141)
  • 1 (142)
  • 1 (143)
  • 1 (147)
  • 1 (148)
  • 1 (151)
  • 1 (152)
  • 1 (153)
  • 1 (155)
  • 1 (156)
  • 1 (157)
  • 1 (158)
  • 1 (159)
  • 1 (160)
  • 1 (162)
  • 1 (163)
  • 1 (164)
  • 1 (165)
  • 1 (165a)
  • 1 (166)
  • 1 (167)
  • 1 (168)
  • 1 (169)
  • 1 (170)
  • 1 (171)
  • 1 (172)
  • 1 (173)
  • 1 (174)
  • 1 (175)
  • 1 (176)
  • 1 (177)
  • 1 (178)
  • 1 (181)
  • 1 (184)
  • 1 (185)
  • 1 (186)
  • 1 (187)
  • 1 (188)
  • 1 (189)
  • 1 (190)
  • 1 (191)
  • 1 (192)
  • 1 (193)
  • 1 (194)
  • 1 (195)
  • 1 (196)
  • 1 (197)
  • 1 (198)
  • 1 (199)
  • 1 (200)
  • 1 (201)
  • 1 (203)
  • 1 (204)
  • 1 (205)
  • 1 (206)
  • 1 (207)
  • 1 (208)
  • 1 (209)
  • 1 (210)
  • 1 (211)
  • 1 (212)
  • 1 (213)
  • 1 (214)
  • 1 (215)
  • 1 (216)
  • 1 (217)
  • 1 (218)
  • 1 (219)
  • 1 (219b)
  • 1 (220)
  • 1 (221)
  • 1 (222)
  • 1 (223)
  • 1 (224)
  • 1 (225)
  • 1 (226)
  • 1 (226A)
  • 3 (1)
  • 3 (2)
  • 3 (3)
  • 3 (4)
  • 3 (5)
  • 3 (10)
  • 3 (11)
  • 3 (12)
  • 3 (13)
  • 3 (14)
  • 3 (15)
  • 3 (16)
  • 3 (17)
  • 3 (6)
  • 3 (7)
  • 3 (8)
  • 3 (9)
  • 5 (1)
  • 5 (10)
  • 5 (11)
  • 5 (12)
  • 5 (12a)
  • 5 (13)
  • 5 (15)
  • 5 (16)
  • 5 (2)
  • 5 (3)
  • 5 (4)
  • 5 (5)
  • 5 (5a)
  • 5 (6)
  • 5 (7)
  • 5 (9)
  • 6 (1)
  • 6 (1a)
  • 6 (2)
  • 6 (3)
  • 6 (12)
  • 6 (13)
  • 6 (14)
  • 6 (16)
  • 6 (18)
  • 6 (19)
  • 6 (20)
  • 6 (21)
  • 6 (4)
  • 6 (5)
  • 6 (7)
  • 6 (8)
  • 6 (9)
  • DSC_2246
  • DSC_2270
  • DSC_2282
  • DSC_2289
  • DSC_2296
  • DSC_2350
  • DSC_2363
  • DSC_2364
  • DSC_23641
  • DSC_2385
  • DSC_2388
  • 1 (1)
  • 1 (101)
  • 1 (105)
  • 1 (111a)
  • 1 (123)
  • 1 (13)
  • 1 (146)
  • 1 (167a)
  • 1 (179)
  • 1 (206a)
  • 1 (3a)
  • 1 (71ff)
  • 1 (71k)
  • 5 (8)
  • 6 (10)
  • 6 (17)
  • DSC_2113
  • Dozynki-2022-01
  • Dozynki-2022-02
  • Dozynki-2022-03
  • Dozynki-2022-04
  • Dozynki-2022-05
  • Dozynki-2022-06
  • Dozynki-2022-07
  • Dozynki-2022-08
  • Dozynki-2022-09
  • Dozynki-2022-10
  • Dozynki-2022-11
  • Dozynki-2022-12
  • Dozynki-2022-13
  • Dozynki-2022-14
  • Dozynki-2022-15
  • Dozynki-2022-16
  • Dozynki-2022-17
  • Dozynki-2022-18
  • Dozynki-2022-19
  • Dozynki-2022-20
  • Dozynki-2022-21
  • Dozynki-2022-22
  • Dozynki-2022-23
  • Dozynki-2022-24
  • Dozynki-2022-25
  • Dozynki-2022-26
  • Dozynki-2022-27
  • Dozynki-2022-28
  • Dozynki-2022-29
  • Dozynki-2022-30
  • Dozynki-2022-31
  • Dozynki-2022-32
  • Dozynki-2022-33
  • Dozynki-2022-34
  • Dozynki-2022-35
  • Dozynki-2022-36
  • Dozynki-2022-37
  • Dozynki-2022-38
  • Dozynki-2022-39
  • Dozynki-2022-40
  • Dozynki-2022-31
  • Dozynki-2022-32
  • Dozynki-2022-33
  • Dozynki-2022-34
  • Dozynki-2022-35
  • Dozynki-2022-36
  • Dozynki-2022-37
  • Dozynki-2022-38
  • Dozynki-2022-39
  • Dozynki-2022-40
  • Dozynki-2022-41
  • Dozynki-2022-42
  • Dozynki-2022-43
  • Dozynki-2022-44
  • Dozynki-2022-45
  • Dozynki-2022-46
  • Dozynki-2022-47
  • Dozynki-2022-48
  • Dozynki-2022-49
  • Dozynki-2022-50
  • Dozynki-2022-51
  • Dozynki-2022-52
  • Dozynki-2022-53
  • Dozynki-2022-54
  • Dozynki-2022-55
  • Dozynki-2022-56
  • Dozynki-2022-57
  • Dozynki-2022-58
  • Dozynki-2022-59
  • Dozynki-2022-60
  • Dozynki-2022-61
  • Dozynki-2022-62
  • Dozynki-2022-63
  • Dozynki-2022-64
  • Dozynki-2022-65
  • Dozynki-2022-66
  • Dozynki-2022-67
  • Dozynki-2022-68
  • Dozynki-2022-69
  • Dozynki-2022-70
  • Dozynki-2022-71
  • Dozynki-2022-72
  • Dozynki-2022-73
  • Dozynki-2022-74
  • Dozynki-2022-75
  • Dozynki-2022-76
  • Dozynki-2022-77
  • Dozynki-2022-79
  • Dozynki-2022-80
  • Dozynki-2022-81
  • Dozynki-2022-82
  • Dozynki-2022-83
  • Dozynki-2022-84
  • Dozynki-2022-85
  • Dozynki-2022-86

Unieważnienie konkursu na dotacje sportowe

Gmina Obrowo informuje, że unieważnia konkurs na wspieranie organizacji imprez popularyzujących rozwój kultury fizycznej o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym oraz niecyklicznych turniejów, sparingów, festiwali, mistrzostw i innych akcji i wydarzeń sportowych, rekreacyjnych oraz zgrupowań i obozów sportowych na terenie gminy Obrowo w 2022 roku.

Nowy konkurs na realizację zadań sportowych

Do 27 września br. do godz. 16.15 czekamy na oferty dotyczące realizacji zadań sportowych na terenie naszej gminy w 2022 roku. Do podziału jest 20 000 zł.

Dofinansowanie może być przyznane na organizację imprez popularyzujących rozwój kultury fizycznej o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym oraz niecyklicznych turniejów, sparingów, festiwali, mistrzostw i innych akcji i wydarzeń sportowych i rekreacyjnych oraz zgrupowań i obozów sportowych.

Zadanie powinno być realizowane dla jak największej liczby mieszkańców gminy Obrowo.

Na realizację bieżącego zadania, zgodnie z budżetem gminy Obrowo na rok 2022, planujemy przeznaczyć kwotę do 20.000,00 zł.

Oferty należy składać w terminie od dnia 6 września 2022 r. do dnia 27 września 2022 r. do godz. 16:15 na niżej podany adres:

Urząd Gminy Obrowo, sekretariat – pokój nr 1,
ul. Aleja Lipowa 27, 87-126 Obrowo.

O zachowaniu terminu decyduje data dostarczenia oferty do urzędu gminy.

Druk oferty i regulamin konkursu publikujemy poniżej. Dokumenty można otrzymać również w pokoju nr 10 Urzędu Gminy lub pobrać ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Obrowo http://bip.obrowo.pl w zakładce „Konkursy otwarte”.

Oferta musi spełniać wszystkie warunki określone w uchwale nr XXIV/156/2013 Rady Gminy Obrowo z dnia 19 marca 2013 r. w sprawie określenia warunków i trybu finansowania zadania własnego Gminy Obrowo w zakresie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi sportu.

Zadanie, na które jest składana oferta, musi być wykonane w roku 2022 (dotacja musi być wykorzystana nie później niż do dnia 15 grudnia 2022 r.)

Dofinansowanie może być przeznaczone w szczególności na:

  • realizację programów szkolenia sportowego,
  • zakup sprzętu sportowego, obuwia, odzieży sportowej, niezbędnych do realizacji zadania,
  • pokrycie kosztów organizowania regularnych zawodów, rozgrywek,
  • pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
  • sfinansowanie stypendiów i wynagrodzenia kadry szkoleniowej,
  • nagrody (puchary, medale, dyplomy, statuetki okolicznościowe i inne nagrody rzeczowe),
  • wydatki związane z zakupem napojów, wody, lekarstw, artykułów sanitarnych i medycznych,
  • wydatki związane z zakupem usług: transportowych, wynajmu obiektów sportowych, urządzeń i sprzętu sportowego, noclegów, wyżywienia,
  • programów, komunikatów, wynajmu karetki pogotowia, ochrony,
  • wydatki związane z kosztami osobowymi dotyczącymi płac obsługi sędziowskiej, opłat w Polskim Związku Sportowym, obsługi technicznej, medycznej i spikera, itp.,
  • wydatki związane z opłatami bankowymi, pocztowymi, itp.

Komisja oceniająca oferty będzie brała pod uwagę m. in. ilościowe i jakościowe rezultaty zadania. Preferowane będą zatem oferty uwzględniające jak największą liczbę mieszkańców gminy Obrowo oraz te, które będą mieć znaczenie dla społeczności lokalnej. Istotny będzie także czas trwania zadania, ponieważ dotacja obejmie zadania krótkoterminowe.

Szczegółowe wymagania znajdują się w zarządzeniu, regulaminie i w załącznikach. Informacji w tej sprawie udziela Referatu Oświat i Sportu, tel. 56 678 60 22 wew. 159, e-mail: sport@obrowo.pl, edukacja@obrowo.pl.

Muzyczna awantura w Sąsiecznie

W piątek 9 września o godz. 19.00 w świetlicy wiejskiej w Sąsiecznie przy ul. Długiej 49 wystąpi orkiestra dęta Vabank.

Orkiestra brała udział w programie „Mam talent”, a do nas przyjeżdża z programem „Kolberg z puzonem pod pachą. Awantura muzyczna”. W składzie zespołu jest troje artystów naszej gminy: Waldemar Urbański - kapelmistrz, Michał Sobociński – saksofon i Dobrosława Wierzbowska - flet poprzeczny. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Zapraszamy!

  • 44996

Trwają prace przy budynku byłego dworca PKP w Obrowie

Rozpoczął się remont budynku byłego dworca PKP w Obrowie. Do tej pory pracownicy wyłonionej w przetargu firmy MOONART Anna Tomalkiewicz ze Stajenczynek zabezpieczyli teren inwestycji, odkuli stare tynki, wzmocnili otwory drzwiowe wmurowując nowe nadproża oraz zdemontowali stare pokrycie dachowe. Ponadto odkopano i zaizolowano fundamenty budynków. Rozpoczęły się również pierwsze prace murarskie - trwa uzupełnianie ceglanych murów oraz stawiane są nowe ściany z bloczków betonowych.

Równolegle prowadzone są podobne prace w budynku gospodarczym znajdującym się na terenie inwestycji. Jak mówi Anna Tomalkiewicz, na najbliższe dni zaplanowano pierwsze prace dociepleniowe i tynkarskie, a na plac budowy zostaną dostarczone zamówione już materiały budowlane, m. in. nowa stolarka okienna, elementy więźby dachowej i pokrycia dachu.

W zakres prac remontowych, które mają być wykonane w zniszczonym budynku dworca wchodzi m.in.:

  • Odkopanie i zaizolowanie ścian fundamentowych
  • Odbicie tynków i uzupełnienie ubytków tynków zewnętrznych
  • Naprawa logii zewnętrznej ściany frontowej
  • Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
  • Wymiana pokrycia dachowego z eternitu na inne
  • Naprawa więźby dachowej
  • Przemurowanie kominów
  • Wymiana schodów zewnętrznych
  • Odnowienie i renowacja elementów ceglanych zewnętrznych ścian piwnic
  • Wymiana wewnętrznej instalacji elektrycznej
  • Wymiana przyłączy wod-kan i energetycznych
  • Wykonanie tynków wewnętrznych
  • Wymiana podłóg i posadzek
  • Wymiana ogrzewania

Zmiany będą widoczne również na terenie wokół budynku. Wykonawca w ramach umowy przeprowadzi prace:

  • Wykonanie miejsc parkingowych
  • Instalacja lamp solarnych
  • Wykonanie ciągu pieszego z kostki betonowej
  • Wykonanie terenu rekreacyjnego (np. ławki, stoły, śmietniki, trawnik, rabaty kwiatowe, krzewy ozdobne)

Całkowity koszt inwestycji wynosi 701.100,00 zł, z czego 456.883 zł gmina pozyskała  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie.”

  • DSC_3138
  • DSC_3401
  • DSC_3403
  • DSC_3420
  • DSC_3423

Jakub Krzyżanowski zwycięzcą na "Pingpongowym Narodowym"

Ogólnopolskie zawody w tenisie stołowym w 10 kategoriach, które odbyły się na PGE Narodowym w Warszawie były prawdziwym świętem tenisa stołowego. W zawodach brał udział nasz mieszkaniec Jakub Krzyżanowski, który notował bardzo dobre wyniki w zimowych gminnych imprezach. Tym razem wystąpił na szczeblu ogólnopolskim i na pewno zaliczy ten występ do udanych. W kategorii wiekowej do 12 lat okazał się najlepszy i z imprezy wrócił do Brzozówki ze złotym medalem.

Jakub za zajęcie pierwszego miejsca otrzymał puchar oraz nagrodę rzeczową. Gratulujemy naszemu młodemu mistrzowi ogromnego sukcesu i życzymy dalszego rozwoju.

Patronami wydarzenia były Enea, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Toyota Bielany, TIBHAR oraz Totalizator Sportowy - właściciel marki Lotto. Medialni partnerzy imprezy to Przegląd Sportowy oraz TVP SPORT.

  • m12

Wielu kolejnych spokojnych lat w zdrowiu, Pani Władysławo!

Pani Władysława Zielińska skończyła sto lat. Z tej okazji wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński odwiedził jubilatkę w Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach, gdzie otoczona jest troskliwą opieką.

Podczas spotkania była okazja do rozmów i wspomnień. W uroczystości uczestniczyła rodzina pani Władysławy, jej opiekunowie, proboszcz dobrzejewickiej parafii, a także sekretarz gminy Obrowo Mirosława Kłosińska, skarbnik Joanna Faleńska oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. 

 

Fot. DPS Dom Kombatanta w Dobrzejewicach.

Psycholog dla naszych mieszkańców

Wszyscy nasi mieszkańcy mogą od września korzystać z bezpłatnej opieki psychologicznej. Beata Modrzyk – Dobrzyńska, psycholog, psychoonkolog, mediator przyjmuje osoby potrzebujące wsparcia we wtorki w godz. 14.15 – 16.15 w Sąsiecznie lub w Obrowie (zgodnie z załączonym harmonogramem).

Od września oferujemy naszym mieszkańcom bezpłatną pomoc psychologiczną. Konsultacji udziela Beata Modrzyk – Dobrzyńska, psycholog, psychoonkolog, mediator.

Pomoc psychologiczna udzielana jest w postaci konsultacji indywidualnych osobom i rodzinom mieszkającym na terenie gminy Obrowo. 

Psycholog Beata Modrzyk – Dobrzyńska zaprasza na wizyty w każdy wtorek miesiąca w godzinach od 14:15 do 16:15 według poniższego harmonogramu:

Wrzesień 2022

13.09.2022  14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
20.09.2022  14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
27.09.2022  14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet przy świetlicy Wiejskiej w Obrowie ul. Aleja lipowa 29

Pażdziernik 2022

04.10.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
11.10.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
18.10.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
25.10.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet przy świetlicy Wiejskiej w Obrowie ul. Aleja lipowa 29

Listopad 2022

08.11.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
15.11.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
22.11.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
29.11.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet przy świetlicy Wiejskiej w Obrowie ul. Aleja lipowa 29

Grudzień 2022

06.12.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
13.12.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
20.12.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet psychologa w Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie ul. Długa 49
27.12.2022   14:15  - 16:15 (wtorek) Gabinet przy świetlicy Wiejskiej w Obrowie ul. Aleja lipowa 29

Informacji w tej sprawie udziela Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrowie, ul. Aleja Lipowa 27, pod numerem telefonu: 56 678 60 22. Można się również kontaktować bezpośrednio z panią psycholog, do której nr tel. to 502 045 966.

Psycholog Beata Modrzyk - Dobrzyńska

 

Tydzień sportu w gminie Obrowo i pożegnanie lata na sportowo na Orliku w Dobrzejewicach

W dniach 12-16 września w gminie Obrowo będzie trwał tydzień sportu. Wydarzenie to nawiązuje do Narodowego Dnia Sportu, który w tym roku przypada 18 września 2022. Do akcji włączyły się szkoły z terenu gminy Obrowo. Jedną z imprez towarzyszących będzie pożegnanie lata na sportowo, które zapowiedzieliśmy w czerwcu podczas wydarzenia rozpoczynającego wakacje. Zapraszamy we wtorek 13.09 o godz. 16:00 na boisko orlik w Dobrzejewicach - mamy propozycję zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkie wydarzenia w ramach tygodnia sportu:

Poniedziałek 12.09:
- SP Obrowo - Bieg Fair Play prowadzony przez nauczycieli WF
9:35-10:20 klasy IV; 
10:30-11:15 klasy VI; 
11:30-12:15 klasy V

Wtorek 13.09:
16:00 SP Dobrzejewice - zajęcia na Orliku poprowadzą animatorzy. 
W tym dniu pożegnamy na sportowo lato. Zapraszamy dzieci i młodzież z terenu naszej gminy na godzinę 16:00 do Dobrzejewic. Orlikowe gry i zabawy poprowadzi animator Dariusz Rozwadowski we współpracy z miejscowymi nauczycielami wychowania fizycznego. Na uczestników czekają konkursy w różnych dyscyplinach. Dla zwycięzców uczestników przygotowaliśmy pamiątkowe dyplomy i upominki. Mamy również propozycję dla dorosłych i starszej młodzieży: od godz. 16:00 Kazimierz Musiałowski poprowadzi zajęcia i spacer nordic walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w kijkowych marszach. Osoby, które nie posiadają własnego sprzętu, będą mogły w czasie zajęć skorzystać z 15 przygotowanych par regulowanych kijków! Czekamy na Was od godziny 16:00 na boisku orlik w Dobrzejewicach. 

Środa 14.09:
- zajęcia sportowe dla uczniów SP Łążyn II.

Czwartek 15.09:
- SP Osiek nad Wisłą - rajd rowerowy dla uczniów szkoły;
- trening otwarty karate - Klub Do Ronin g. 18:30-19:30 dla wszystkich zainteresowanych.

Piątek 16.09:
- SP Brzozówka - zajęcia dla uczniów w formie treningów prowadzonych przez trenerów i instruktorów dyscyplin, których kluby działają lub chcą prowadzić zajęcia w najbliższej okolicy 
8:00 - 8:30 spotkanie z tenisem ziemnym - zajęcia dla przedszkolaków; 
8:40 - 9:20 trening tenisa ziemnego dla klas I-II; 
9:35 - 11:10 trening kolarski na cykloergometrach Kometa Obrowo dla kl. III-IV-V; 
11:30 - 13:10 trening tenisa stołowego dla kl. VI; 
13:15 -15:00 zajęcia Nordic Walking dla dziewcząt kl. VII-VIII. 

Weekend w Obrowie

Weekend tuż tuż! Jak można spędzić najbliższe dni w gminie Obrowo? Muzycznie: podczas koncertu orkiestry dętej Vabank, patriotycznie: uczestnicząc w Biegu ku Pamięci Sybiraków, rodzinnie: podczas festynów rycerskich i zawodów strażackich. Fanów sportu z kolei zachęcamy do spacer nordic walking w okolicach Smogorzewca oraz do kibicowania zawodnikom Orła Głogowo podczas sobotniego meczu. Zapraszamy i życzymy udanego wypoczynku!

Piątek 9 września
  • O godz. 19:00 w świetlicy wiejskiej w Sąsiecznie koncert "Kolberg z puzonem pod pachą - Muzyczna awantura" zagra orkiestra dęta Vabank, w której składzie grają trzy osoby z gminy Obrowo: Waldemar Urbański (kapelmistrz), Michał Sobociński (saksofon), Dobrosława Wierzbowska (flet poprzeczny).
Sobota 10 września
  • O godz. 9:00 na placu przy remizie OSP Szembekowo zostaną rozegrane  zawody strażackie jednostek OSP i młodzieżowych drużyn pożarniczych z terenu gminy Obrowo.
  • Wyjątkowo o godz. 11:00 do Smogorzewca ul. The Beatles 2, na cotygodniową dawkę ruchu i świeżego powietrza podczas marszu Nordic walking za uśmiech zaprasza Kazimierz Musiałowski.
  • Od godz. 11:00 przy Remiza OSP Zawały odbędą się równolegle dwie imprezy:
    - Na gry i zabawy podczas Rycerskiego pożegnania lata zaprasza Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej. W programie przewidziano również występ Osieckiej Grupy Teatralno-Wokalnej, pokazy ratowników medycznych, strażaków i policji.
    - Festyn "Śladami Naszych Przodków" organizuje Bractwo Rycerskie Ziem Toruńskich. W planie konkursy, gry i zabawy, kaskaderski pokaz konny oraz inscenizacja bitwy historycznej.
  • Od godz. 14:00 na tarasie widokowym w Stajenczynkach - Bieg ku Pamięci Sybiraków. Zawodom towarzyszyć będzie rodzinny piknik z dmuchańcami dla dzieci, loterią fantową, pokazami sprzętu wojskowego, strażackiego, policyjnego oraz służb medycznych. Podczas pikniku regionalnymi potrawami poczęstują nas koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Obrowo; będą także lody, grochówka i ognisko z kiełbaskami. W trakcie biegu prowadzona będzie zbiórka finansowa na rzecz Weroniki Urbanowicz z Brzozówki.

    Bieg organizują osoby prywatne: Wiktoria Grenda-Wołkow, Marcin Wojas oraz Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie. Współorganizatorami imprezy są: Gmina Obrowo, Miasto Chełmża, Gmina Lubicz, Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży.

    Patronem wydarzenia jest toruński oddział Związku Sybiraków. Organizatorzy otrzymali również patronat Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

    Szczegóły i regulamin: https://bit.ly/3AR6IB8
  • O godz. 17:00 na boisku w Głogowie w 3 kolejce piłkarskiej B klasy Orzeł Głogowo podejmie drużynę Kasztelan Papowo Biskupie. Zapraszamy do kibicowania! 
  • bieg_ku_pamieci_sybirakow
  • orkiestra_Vabank
  • rycerskie_pozegnanie_lata
  • sladami_naszych_przodkow

Pobiegli by uczcić pamięć o Sybirakach

10 września na tarasie widokowym nad Wisłą odbył się Bieg ku Pamięci Sybiraków. W trakcie biegu prowadzona była zbiórka finansowa na rzecz Weroniki Urbanowicz z Brzozówki - zebrano kwotę 2155,40 zł i 6 euro. Zawodom towarzyszył rodzinny piknik z atrakcjami: loterią fantową, pokazami militarnymi oraz służb ratownictwa medycznego. Uczestnicy mogli posilić się kiełbaskami z grilla i rozgrzać wojskową grochówką. Regionalnymi potrawami i samodzielnie przygotowanymi ciastami częstowały panie z KGW Osiek nad Wisłą i Stajenczynki.

Zawody były wyjątkowo zacięte. Licznie przybyli zawodnicy wystartowali w 4 kategoriach:

  • dzieci do lat 6 – na dystansie 200 m
  • dzieci od lat 7 do lat 11 - na dystansie 500 m
  • młodzież od lat 12 do lat 16 – na dystansie 1500 m
  • open od lat 17 – na dystansie 3000 m. 

Dla zwycięzców w poszczególnych grupach organizatorzy przygotowali nagrody i puchary, a wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale.

Bieg zorganizowały osoby prywatne: Wiktoria Grenda-Wołkow, Marcin Wojas oraz Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie, współorganizatorami imprezy byli: Gmina Obrowo, Miasto Chełmża, Gmina Lubicz, Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży. Patronat nad wydarzeniem objął toruński oddział Związku Sybiraków oraz Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

  • DSC_3432
  • DSC_3440
  • DSC_3447
  • DSC_3458
  • DSC_3459
  • DSC_3462
  • DSC_3468
  • DSC_3475
  • DSC_3486
  • DSC_3488
  • DSC_3492
  • DSC_3501
  • DSC_3523
  • DSC_3524
  • DSC_3533
  • DSC_3535
  • DSC_3537
  • DSC_3544
  • DSC_3550
  • DSC_3554
  • DSC_3561
  • DSC_3563
  • DSC_3581
  • DSC_3586
  • DSC_3599

Zapraszamy do Silna na VII Wiślany Festyn Przyrodniczy

Wiślany Festyn Przyrodniczy stowarzyszenia Nasze Silno to już tradycja. Również w tym roku, w sobotę 17 września o godz. 14:00 nad brzegiem Wisły w Silnie przy ul. Widokowej odbędzie się jego kolejna VII edycja. Uczestnicy będą mogli odbyć rejs drewnianą łodzią flisacką oraz wziąć udział w spacerze przyrodniczym. Najmłodszych organizatorzy zapraszają do własnoręcznego wykonania Motanek – ludowych lalek dobrych życzeń, a wszystko to przy ognisku, konkursach, kanapkach i napojach w towarzystwie miłośników przyrody i Wisły.

Organizatorzy w tym roku oprócz oglądania przyrody nadwiślańskiej zaproszą uczestników do wspólnego poszukiwania wiślanej historii Silna i okolic. Podczas festynu będzie można zobaczyć historyczny strój szkutnika z Silna - Ernesta Stoyke, a także wyobrazić sobie drogę wodną w czasie istnienia komory celnej w Silnie.

Podczas wydarzenia zostanie rozstrzygnięty konkurs fotograficzny "Wisła - dzika rzeka". Do 15 września można przesyłać swoje zdjęcia konkursowe. Komisja nagrodzi najlepsze prace atrakcyjnymi upominkami. Regulamin oraz warunki uczestnictwa znajdują się na stronie organizatora.

Stowarzyszenie w trakcie festynu zainicjuje prace nad swoją Wiślaną Inicjatywą Lokalną w projekcie Wisła Wciąga, w którym gmina Obrowo również bierze udział. Nasze Silno planuje stworzyć ścieżkę nadwiślańską od ujścia Tążyny do punktu widokowego w Silnie, w formie opisu i mapy. Jednym z efektów projektu Wisła wciąga ma być zawiązanie współpracy pomiędzy wiślanymi partnerami w naszym regionie, dlatego postanowiliśmy częściowo powiązać nasze projekty - opracowana trasa zostanie ujęta w gminnej inicjatywie wiślanej - zabawie w geocaching pn. "Odnaleźć Wisłę - spacery wiślane w gminie Obrowo". Nad naszymi Wiślanymi Inicjatywami Lokalnymi będziemy pracować na wspólnym stoisku projektowym.

Organizatorem festynu jest stowarzyszenie Nasze Silno w ramach realizacji zadania publicznego Powiatu Toruńskiego, przy Wsparciu Gminy Obrowo.

 

  • VII_Wiślany-Festyn-Przyrodniczy

Nasi mieszkańcy złożyli już ponad 3 500 wniosków o dodatek węglowy

3 500 wniosków o dodatek węglowy złożyli już nasi mieszkańcy od 17 sierpnia, tj. od dnia, w którym można było wnioskować o przyznanie funduszy, do końca sierpnia.

Do dziś drzwi do pokojów Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie, który przyjmuje dokumenty, nie zamykają się. Kolejka osób chcąc złożyć wniosek tworzy się już po godzinie 7 i nie maleje do końca dnia. Tak wielu chętnych przychodzi również do dobrzejewickiej filii GOPS-u.

Przyjmując dokumenty, pracowniczki GOPS sprawdzają ich poprawność i pomagają właściwie wypisać formularz. Panie odpowiadają również na pytania i tłumaczą przepisy ustawy.

– Od 17 sierpnia, to jest od dnia, gdy można były wnioskować o dodatek węglowy, do końca sierpnia nasi mieszkańcy złożyli aż 3 500 wniosków mówi Renata Kwiatkowska, kierowniczka GOPS w Obrowie. Obsługa tego programu jest więc naprawdę dużym wyzwaniem dla nas, ale życzliwość przychodzących do nas klientów pomaga sprostać zadaniu. Mogę zapewnić, że nasze codzienne prace wykonujemy bez zmian, mimo dodatkowych obowiązków.

GOPS złożył już zapotrzebowanie na kwotę 9,5 mln zł aby móc rozpocząć przelewanie pieniędzy. Panie z GOPS czekają też na nowelizację prawa, która ma wyjaśnić, czy 3 000 zł dodatku przysługuje na jeden dom czy na jedno gospodarstwo domowe. - O to zresztą głównie pytają nas mieszkańcy przyznaje Renata Kwiatkowska.

***

Wnioski przyjmujemy codziennie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Obrowie  przy ul. Aleja Lipowa 27 oraz w Dziale Świadczeń Rodzinnych w  Dobrzejewicach 54 A, w godzinach pracy urzędu, tj. w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7.15 – 15.15, w piątki w godz. 7.15 – 14.15, a we wtorki w godz. 7.15 -16.15.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego należy złożyć do 30 listopada 2022 r. Wnioski złożone po 30 listopada 2022 pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.

GOPS w Obrowie prosi wnioskodawców o przygotowanie numerów PESEL członków gospodarstwa domowego oraz numeru rachunku bankowego do wypłaty świadczenia.

Wnioski można składać w formie papierowej oraz w formie elektronicznej - przy pomocy systemu ePUAP. Adres elektronicznej skrzynki podawczej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie: /GOPSObrowo/domyslna 

Komu przysługuje dodatek węglowy?

  • osobie w gospodarstwie domowym 1 osobowym;
  • osobie w gospodarstwie domowym co najmniej 2 osobowym.

Warunki, które należy spełnić:

  • głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi (przez paliwo stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego);
  • źródło ogrzewania jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wysokość świadczenia to 3 000,00 zł (jednorazowo).

Amelia Wierzba 18. na Mistrzostwach Europy federacji IDO

W dniach 8-11.09 w Skopje w Macedonii Północnej odbywały się Mistrzostwa Europy federacji IDO (International Dance Organisation) w stylach Ballet, Jazz oraz Modern&Contemporary. Zaszczytu udziału w tym wydarzeniu dostąpili najlepsi tancerze z Europy, prezentując się w swoich stylach i kategoriach wiekowych. Nasza Amelia z dumą reprezentowała biało-czerwone barwy, startując w tych zawodach jako jedna z 5 Polek w kategorii solo Modern&Contemporary junior 1 (13-14 lat).

Zawody w stolicy Macedoni były dla naszej tegorocznej laureatki Akademii Zdolnych pierwszą imprezą takiej skali. W debiucie na europejskim czempionacie poradziła sobie bardzo dobrze. Dostała się do półfinału, zajmując 18 miejsce (na 53 zawodniczki z 16 krajów).

Udział w tak wielkim wydarzeniu, możliwość tańczenia w Reprezentacji Polski, rywalizacja z najzdolniejszymi tancerkami w Europie i zajęcie w takim gronie 18. miejsca to dla Amelii i jej rodziców niezwykłe wyróżnienie i powód do dumy.

Po powrocie do kraju Amelia wraca do treningów i przygotowuje się do startu w kolejnych zawodach. Gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego rozwoju ogromnego talentu.

  • image0
  • image1

Szkoła w Brzozówce włącza się Narodowy Dzień Sportu

Narodowy Dzień Sportu (18.09.2022 r.) to ogólnopolska kampania społeczna zachęcająca do aktywności sportowej. To już X edycja tego wydarzenia, organizowana przez Fundację Zwalcz Nudę, której ideą jest umożliwienie wszystkim chętnym dostępu do nieodpłatnych, specjalnie przygotowanych treningów w wielu dyscyplinach sportowych. Projekt skierowany jest zarówno dla osób, które już uprawiają sport rekreacyjnie, jak i tych, które dopiero planują rozpoczęcie treningów.

Do wydarzenia o pięknej idei włączyła się również nasza szkoła w Brzozówce. Akcja odbędzie się 16 września, w piątek, w formie bezpłatnych treningów prowadzonych przez trenerów i instruktorów dyscyplin, których kluby działają lub chcą prowadzić zajęcia w najbliższej okolicy.

Program imprezy w dniu 16.09.2022 r.:

  • g. 8.00-8.30 spotkanie z judo - zajęcia dla przedszkolaków;
  • g. 8.40 - 9.20 trening judo dla klas I-II;
  • g. 9.35 - 11.10 trening kolarski na cykloergometrach dla kl. III-IV-V;
  • g. 11.30 - 13.10 trening tenisa stołowego dla kl. VI;
  • g.13.15 -15.00 zajęcia Nordic Walking dla dziewcząt kl. VII-VIII;
  • g. 18.45-19.30 piłka nożna na boisku w Głogowie trening otwarty Orlików,
  • g. 19.30-20.30 piłka nożna na boisku w Głogowie trening otwarty Młodzików,

Dodatkowo dzień wcześniej, tj. 15 września w godzinach 18.30-19.30 odbędzie się trening otwarty karate dla małych i dużych.  

Do akcji włączyły się Kluby: Judo Tigers, Kometa Obrowo (kolarstwo), Nowa Era (tenis stołowy), Orzeł Głogowo (piłka nożna), Do-Ronin sekcja Brzozówka (karate), maratończyk i radny gminy Obrowo Kazimierz Musiałowski (nordic walking).

 

  • 290647242_10224716369048475_263529690277695331_n
  • 1
  • 295463697_1288918141917070_1076127360103135993_n

Pożegnaliśmy lato na sportowo

W gminie Obrowo trwa tydzień sportu. Z tej okazji 13 września na boisku orlik w Dobrzejewicach do wspólnej sportowej zabawy zaprosiliśmy dzieci i dorosłych. Gry i konkursy dla najmłodszych poprowadzili animatorzy: Dariusz Rozwadowski i Krzysztof Zarębski. Jak zwykle uczestnicy wykazali się wielką sprawnością i duchem walki. Nieco starsi uczestniczyli w zajęciach nordic walking prowadzonych przez Kazimierza Musiałowskiego: zapoznawali się z techniką chodu i sprzętem.

Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki - wręczyli je zastępca wójta Joanna Zielińska wraz z radną Alicją Tarkowską i Kazimierzem Musiałowskim. Imprezę zakończyliśmy poczęstunkiem przygotowanym przez pracowników SP Dobrzejewice.

Dziękujemy uczestnikom za obecność i zachęcamy do codziennych aktywności sportowych! 

  • DSC_3645
  • DSC_3663
  • DSC_3670
  • DSC_3673
  • DSC_3677
  • DSC_3687
  • DSC_3695
  • DSC_3705
  • DSC_3709
  • DSC_3714

Podziękowania to zawsze miła niespodzianka 

„Za humanitarne i serdeczne ustosunkowanie się do naszych działań na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych” oraz „za pomoc i zaangażowanie w organizację I Camino Polaco Maratonu; za otwartość i życzliwość, które przyczyniły się do promocji Szlaku Św. Jakuba w Województwie Kujawsko – Pomorskim” – w ostatnim czasie do wójta spłynęły takie podziękowania.

Osobiste zaangażowanie i pomoc wójta Andrzeja Wieczyńskiego doceniły Elżbieta Czaplińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych oraz Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

 

Ballady i romanse Adama Mickiewicza w naszej gminie

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP. Polega ona na wspólnym, głośnym czytaniu wybitnych polskich dzieł. W tym roku Narodowe Czytanie promowało Ballady i romanse Adama Mickiewicza. W naszej gminie otwarte czytanie zorganizowały Osiecka Grupa Teatralno – Wokalna oraz Biblioteka Publiczna w Dobrzejewicach.

Aktorzy Osieckiej Grupy Teatralno – Wokalnej czytali utwory wieszcza na placu przy kościele w Osieku nad Wisłą. Oglądając i słuchając aktorów Grupy występujących w strojach nawiązujących do dawnych ubiorów wiejskich, w piękny, ciepły dzień, przy popołudniowym słońcu można było poczuć prawdziwie romantyczny klimat.

Książki Ballady i romanse Adama Mickiewicza zakupił dla Osieckiej Grupy Teatralno - Wokalnej Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie.

Fot. Marek Rabiasz

  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
  • Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna
    Narodowe Czytanie 2022 Osiecka Grupa Teatralno - Wokalna

XXXII Olimpiada Wiedzy Rolniczej

Wzorem lat ubiegłych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzona zostanie dwuetapowa XXXII Olimpiada Wiedzy Rolniczej. Eliminacje powiatowe odbędą się 30 września 2022r. o godz. 10.00 w Zespole Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie.

Celem olimpiady jest krzewienie wiedzy wśród młody rolników, która przyczyni się do upowszechniania postępu w rolnictwie. Uczestnikami olimpiady mogą być młodzi rolnicy w wieku 18-40 lat, właściciele gospodarstw rolnych oraz osoby gospodarujące z rodzicami.

Organizatorem olimpiady jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Współorganizatorem jest Powiat Toruński.

Autorem zdjęcia przy artykule na stronie głównej jest Łukasz Piecyk.

 

  • Olimpiada_Wiedzy_Rol_ 2022_plakat

Festiwal rękodzielników i zbiórka krwi

W sobotę 17 września w Lubiczu Górnym odbywa się Festiwal Rękodzielników. Biorą w nim udział twórcy z naszej gminy. Organizująca wydarzenie fundacja Trybik wciąż przyjmuje zgłoszenia osób chcących zaprezentować swoje dzieła i umiejętności.

W programie festiwalu znalazły się także wystawa prac artystycznych, prezentacje wyrobów kół gospodyń wiejskich, zabawy i animacje dla dzieci, pokazy wozu strażackiego i poczęstunek.

Podczas spotkania odbędzie się zbiórka krwi. Do dziś, mimo postępującego rozwoju medycyny, ludzkość nie potrafi wyprodukować krwi. To dlatego mówi się o niej, że jest darem życia.

Wydarzenie odbywa się w Lubiczu Górnym przy amfiteatrze. Festiwal trwa w godz. 10.00 - 13.00, a zbiórka krwi w godz. 9.30 - 13.00.

Na festiwal zaprasza fundacja Trybik, w ramach projektu Radośni i aktywni. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej 11. Wzrost aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców objętych Lokalnymi Strategiami Rozwoju, Działanie 11.1. Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko–Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Kontakt do fundacji Trybik: Barbara Mońko tel. 508 256 559.

  • Festiwal Rekodzielnikow plakat
  • Zbiorka krwi plakat

Sportowa rywalizacja strażaków ochotników

Cztery jednostki OSP z terenu naszej gminy: z Szembekowa, Kawęczyna, Zawał i z Osieka nad Wisłą brały udział w gminnych zawodach sportowo – pożarniczych. Zwycięzcy: OSP KSRG Szembekowo i OSP KSRG Kawęczyn będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym.

Mimo deszczu, zawody przyciągnęły wielu widzów – pasjonatów pożarnictwa i członków rodzin zawodników. Doping i oklaski pomagały więc druhom rywalizować w dwóch nieprostych konkurencjach. Były to: bieg sztafetowy, w którym strażacy zamiast tradycyjnej pałeczki przekazywali sobie prądownicę oraz ćwiczenia bojowe, polegające na sprawianiu linii ssawnej (linia ssawna to linia zbudowana z węży ssawnych, służąca do pobierania, czyli ssania wody z otwartych punktów jej czerpania), linii głównej i dwóch linii gaśniczych. Strumieniem wody z linii gaśniczych strażacy musieli następnie obrócić tarczę i przewrócić pachołki.

Wśród dopingujących byli wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, druh OSP KSRG Dobrzejewice, zastępczyni wójta Joanna Zielińska i sekretarz gminy Mirosława Kłosińska, druhna OSP KSRG Kawęczyn. - Gratuluję sprawności i krzepy, druhowie! Kibicuję wam wszystkim, każda drużna mogłaby godnie reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych - mówił wójt.

W rywalizacji dorosłych strażaków zwyciężyli druhowie z Szembekowa, którzy otrzymali od wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego 3 000,00 zł na potrzeby jednostki. Drugie miejsce zajęli druhowie z Kawęczyna, którym wójt przekazał 2 500,00 zł. Trzecie miejsce i 2 000,00 zł wywalczyli strażacy z Zawał, a czwarte - strażacy z Osieka nad Wisłą. OSP KSRG Osiek nad Wisłą otrzymał 1 500,00 zł. Wśród drużyn młodzieżowych (10 – 16 lat) najlepsi okazali się druhowie z Kawęczyna, a drugie miejsce zajęli druhowie z Szembekowa. Młodzież otrzymała od wójta nagrody finansowe w wysokości 1 500, 00 zł (1 miejsce) i 1000,00 zł (2 miejsce).

Wszystkie drużyny dostały okazałe pamiątkowe puchary i dyplomy. Zawody odbyły się 17 września w Szembekowie.

Dwie zwycięskie drużyny w obu kategoriach wiekowych będą reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych, które mają odbyć się wiosną 2023 roku w Toruniu.

Bogata galeria zdjęć z zawodów znajduje się na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie (kliknij i przejdź na www GOK)

Gminne zawody sportowo - pożarnicze 2022

Serocki #100 kino

Kulturalna okazja! 23 września w CKK Jordanki w Toruniu odbędzie się koncert muzyki filmowej Serocki #100 Kino. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Adam Banaszak, a koncert Karol Furtak. W programie muzyka z filmów Potop, Ziemia obiecana, Zazdrość i medycyna, Ojciec Mateusz, Kryminalni oraz wielu innych.

Bilety grupowe w cenie 25 zł (to cena okazyjna, regularna cena biletów to 35 zł ulgowy i 45 zł normalny) można zamówić do 16 września u Eweliny Mytlewskiej z Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie, tel. 697 083 076. Dojazd na koncert we własnym zakresie.

Przed koncertem, o godz. 17:30, odbędzie się wykład Muzyka artystyczna i / a użytkowa - o roli kompozytora w kulturze masowej PRL-u i spotkanie z gościem specjalnym.

Adam Banaszak - dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Karol Furtak – prowadzenie

W programie:

K. Serocki - Suita z filmu Potop (prapremiera)
W. Kilar - Walc z filmu Ziemia obiecana
W. Kilar - Marsz kawalerii z filmu Kronika wypadków miłosnych
W. Kilar - Tango z filmu Zazdrość i medycyna
W. Kilar - Suita muzyki filmowej Śmierć i dziewczyna
K. Dębski - Suita z filmu W pustyni i w puszczy
M. Lorenc - Temat z filmu Zakochani
M. Lorenc - Taniec Eleny z filmu Bandyta
M. Lorenc - Pogoń z filmu Bandyta
M. Lorenc - Tematy z serialu Ojciec Mateusz
M. Zieliński - Pocałunek z filmu Tylko mnie kochaj
M. Zieliński - Temat główny z serialu Kryminalni
M. Zieliński - Finał z filmu Nigdy w życiu

Więcej informacji o koncercie na stronie internetowej TOS

Weekend w Obrowie

Dwie zbiórki krwi (do dziś, mimo postępującego rozwoju medycyny, ludzkość nie potrafi jej wyprodukować), Festiwal Rękodzielników z udziałem twórców z naszej gminy w Lubiczu Górnym, Wiślany Festyn Przyrodniczy w Silnie, a także warsztaty kiszenia i oczywiście tradycyjny, bezpłatny marsz Nordic walking za uśmiech z doświadczonym instruktorem – wiele dzieje się w ten weekend w naszej gminie. Zapraszamy. Do zobaczenia!

 

Sobota, 17 września

Godz. 9.30, Dobrzejewice, DPS Dom Kombatanta

Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzejewicach oraz Dom Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach zapraszają na warsztaty kiszenia. Wydarzenie ma charakter spotkania i dzielenia się przepisami. – Są Państwo dla nas skarbnicą wiedzy – mówią organizatorzy, zapraszając na warsztaty.

Godz. 11.00 Smogorzewiec, bezpłatny marsz Nordic walking za uśmiech

Na cosobotnie tradycyjne wędrówki po gminie zaprasza jak zawsze maratończyk, marynarz (i radny) Kazimierz Musiałowski. Zbiórka w Smogorzewcu przy ul. The Beatles 2.

Godz. 9.30 – 13.00, Lubicz Górny, amfiteatr

W sobotę 17 września w Lubiczu Górnym odbywa się Festiwal Rękodzielników. Biorą w nim udział twórcy z naszej gminy. W programie festiwalu znalazły się także wystawa prac artystycznych, prezentacje wyrobów kół gospodyń wiejskich – w tym z Brzozówki, zabawy i animacje dla dzieci, pokazy wozu strażackiego i poczęstunek.

Podczas spotkania odbędzie się zbiórka krwi. Do dziś, mimo postępującego rozwoju medycyny, ludzkość nie potrafi wyprodukować krwi. To dlatego mówi się o niej, że jest darem życia.

Kliknij i dowiedz się więcej o festiwalu

Godz. 14.00 Silno, punkt widokowy, ul. Widokowa

Stowarzyszenie Nasze Silno już po raz siódmy organizuje Wiślany Festyn Przyrodniczy. Jego uczestnicy będą mogli odbyć rejs drewnianą łodzią flisacką oraz wziąć udział w spacerze przyrodniczym. Najmłodszych organizatorzy zapraszają do własnoręcznego wykonania motanek – ludowych lalek dobrych życzeń, a wszystko to przy ognisku, konkursach, kanapkach i napojach w towarzystwie miłośników przyrody i Wisły.

Stowarzyszenie w trakcie festynu zainicjuje prace nad swoją Wiślaną Inicjatywą Lokalną w projekcie Wisła Wciąga, w którym gmina Obrowo również bierze udział. Nasze Silno planuje stworzyć ścieżkę nadwiślańską od ujścia Tążyny do punktu widokowego w Silnie, w formie opisu i mapy. Jednym z efektów projektu Wisła wciąga ma być zawiązanie współpracy pomiędzy wiślanymi partnerami w naszym regionie, dlatego postanowiliśmy częściowo powiązać nasze projekty. Oracowana przez stowarzyszenie trasa zostanie ujęta w gminnej inicjatywie wiślanej - zabawie w geocaching pn. Odnaleźć Wisłę - spacery wiślane w gminie Obrowo. Nad naszymi Wiślanymi Inicjatywami Lokalnymi będziemy pracować na wspólnym stoisku projektowym.

Gmina Obrowo wspiera finansowo organizację festynu.

Kilknij i dowiedz się więcej o wydarzeniu

Niedziela, 19 września

9.00 – 14.00 Dobrzejewice, parking przy kościele

Sołectwo Dobrzejewice i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy organizują zbiórkę krwi. Krwiobus jak zawsze stanie na parkingu przy kościele.

  

Rozmawiamy o autobusie z północno-wschodniej części gminy do Torunia

Jest szansa na lepsze skomunikowanie północno-wschodniej części naszej gminy z Toruniem. Wójt Andrzej Wieczyński prowadzi rozmowy z różnymi przewoźnikami, aby mieszkańcy m. in. Łążynka, Łążyna i Zębowa mieli łatwiejszy autobusowy dostęp do Torunia. W rozmowach uczestniczą władze Ciechocina, ponieważ możliwe jest wspólne porozumienie obu gmin z jednym z przewoźników. 

- Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy SA we Włocławku uprzejmie informuje, iż w porozumieniu z Departamentem Transportu w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu planuje od 2 stycznia 2023 roku uruchomienie linii 27750 relacji Golub Dobrzyń – Toruń w ramach linii użyteczności publicznej, która będzie zlecana i dofinansowana przez organizatora transportu (Urząd Marszałkowski) – napisano w informacji do wójta Wieczyńskiego.

 

W remontowanej remizie trwają roboty elewacyjne i tynkarskie 

Trwa remont i termomodernizacja remizy OSP w Dobrzejewicach. Koszt inwestycji to niemal 2 mln zł, w tym 422 tys. zł to środki zewnętrzne.


Gmina remontuje remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzejewicach. Budynek przechodzi gruntowną, niemal całkowitą przebudowę. Zakres prowadzonych prac jest bardzo szeroki i obejmuje m. in. montaż instalacji fotowoltaicznej, roboty ziemne, betonowe, zbrojarskie, murarskie, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, pełną termomodernizację budynku, roboty posadzkowe i wymianę konstrukcji dachu. Po zakończeniu remontu nowy obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Aktualnie na budowie trwają roboty elewacyjne oraz tynkarskie. W garażu wykonaliśmy ścianki działowe oraz posadzkę betonową z wyłączeniem garażu. Układamy płytki w pomieszczeniach sanitarnych - mówi Rafał Grenda-Wołkow, inżynier kontraktu. - Kontynuujemy również roboty elektryczne i prowadzimy prace polegające na montażu obróbek blacharskich.

Koszt inwestycji to 1 mln 983 tysiące złotych, w tym 422 tysiące zł na termomodernizację pochodzą ze środków unijnych. Przebudowa remizy jest natomiast całkowicie finansowana z budżetu gminy.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 3. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Celu Tematycznego 4. Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach, Priorytetu Inwestycyjnego 4c. Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym.

Fot. Biuro Projektów Budowlanych

  • remiza Dobrzejewice 2022 09-01
  • remiza Dobrzejewice 2022 09-02
  • remiza Dobrzejewice 2022 09-03
  • remiza Dobrzejewice 2022 09-04

Bieg ku pamięci Sybiraków, gmina Obrowo 2022

Zostań wolontariuszem Szlachetnej paczki w rejonie gminy Obrowo

Zespół Szlachetnej Paczki w gminie Obrowo poszukuje wolontariuszy. Każdy z nas ma wpływ na zmianę w życiu najbardziej potrzebujących. Wolontariusz realnie wpływa na życie konkretnych osób, uruchamiając tym samym zmianę w swojej lokalnej społeczności – mówią członkowie Szlachetnej Paczki.

Na jednym z osiedli mieszka schorowana 73-letnia pani Janina. Nikt nie przejmuje się tym, że jest zupełnie sama, a na przeżycie dnia zostaje jej 2 zł... Wśród nas są osoby w potrzebie, których nikt nie dostrzega. Nie godzimy się na to. Właśnie do takich osób docieramy dzięki Wolontariuszom Szlachetnej Paczki.

Bądź wsparciem dla najbardziej potrzebujących!

Wejdź na https://bit.ly/BądźWolontariuszem i zostań Wolontariuszem_-ką Szlachetnej Paczki!

Dołącz do wolontariatu i zyskaj radość z pomagania! Masz wpływ na zmianę w życiu najbardziej potrzebujących. Bycie wolontariuszem to wyraz troski o osoby z najbliższego otoczenia. Wolontariusz realnie wpływa na życie konkretnych osób, uruchamiając tym samym zmianę w swojej lokalnej społeczności. To dzięki Wolontariuszom pomoc może docierać do Rodzin z Paczki, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Wolontariat to propozycja dla osób, które wierzą, że każdemu człowiekowi, bez względu na okoliczności, należy się szacunek i zaufanie. Ich życie może się zmienić - dzięki dostarczeniu pomocy dostosowanej do indywidualnych potrzeb. 

- Dołącz do naszej paczki. Działajmy razem dla mieszkańców naszej gminy - zachęca Sylwia Markuszewska-Grosik, liderka Szlachetnej Paczki na terenie gminy Obrowo. Sylwia Markuszewska-Grosik udziela informacji pod nr tel. 691 94 31 39.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego

Podwórkowe gry chodnikowe w osieckiej szkole

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą mogą korzystać z gier chodnikowych na szkolnym dziedzińcu. Gry zamontowano dzięki udziałowi mieszkańców w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim Powiatu Toruńskiego.

Zestaw zawiera gry edukacyjne i ruchowe wykonane z prefabrykowanej masy termoplastycznej, w pięknych, żywych kolorach. Dzieci zyskały nowe, atrakcyjne miejsce służące do aktywnego spędzania przerw międzylekcyjnych oraz zajęć ruchowych i świetlicowych na świeżym powietrzu.

- Podwórkowe gry chodnikowe to wspólne osiągnięcie  naszej osieckiej społeczności, ponieważ pieniądze pozyskaliśmy z Budżetu obywatelskiego Powiatu Toruńskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy głosowali na ten projekt mówi Lidia Szumska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Osieku nad Wisłą.

  • Podworkowe-gry-chodnikowe-Osiek-nad-Wisla-2022-01
  • Podworkowe-gry-chodnikowe-Osiek-nad-Wisla-2022-02
  • Podworkowe-gry-chodnikowe-Osiek-nad-Wisla-2022-03
  • Podworkowe-gry-chodnikowe-Osiek-nad-Wisla-2022-04
  • Podworkowe-gry-chodnikowe-Osiek-nad-Wisla-2022-05
  • Podworkowe-gry-chodnikowe-Osiek-nad-Wisla-2022-06
  • Podworkowe-gry-chodnikowe-Osiek-nad-Wisla-2022-07

Orkiestra Dęta Vabank zagrała w Sąsiecznie

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła – śpiewała Halina Kunicka, a jej słowa idealnie określają koncert, jaki odbył się w Sąsiecznie. W wypełnionej po brzegi świetlicy wiejskiej zagrała Orkiestra Dęta Vabank pod batutą Waldemara Urbańskiego. Charyzmatyczny kapelmistrz jest mieszkańcem naszej gminy, podobnie jak dwoje innych członków zespołu: Dobrosława Wierzbowska, grająca na flecie poprzecznym oraz Michał Sobociński, saksofonista. 

W piątek, 9 września w wypełnionej po brzegi Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie, za sprawą  koncertu Orkiestry Dętej Vabank, mieliśmy okazję przekonać się, że „jest w orkiestrach dętych jakaś siła” jak śpiewała Halina Kunicka. Waldemar Urbański, charyzmatyczny kapelmistrz Orkiestry, jest mieszkańcem naszej gminy. Przez wiele lat był organizatorem koncertów kolęd w Osieku nad Wisłą z udziałem muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Filharmonii Bydgoskiej.

Orkiestra przyjechała do nas z programem „Kolberg z puzonem pod pachą. Muzyczna awantura”. Podczas koncertu, oprócz wspaniałej muzyki, usłyszeliśmy wiele ciekawostek o ludowej tradycji. Zespół zaprezentował się w pięknych strojach oraz pokazał swój ogromny potencjał. Publiczność była zachwycona. Orkiestra skradła wszystkim serca, a znane, dynamiczne utwory nawet porwały niektórych do tańca! Owacjom na stojąco nie było końca.

W repertuarze znalazło się wiele różnorodnych utworów - od polskiej muzyki rozrywkowej poczynając, poprzez muzykę filmową, na światowych hitach kończąc. Mamy powód do dumy, gdyż wśród członków orkiestry są nasi mieszkańcy: Dobrosława Wierzbowska – flet poprzeczny oraz Michał Sobociński – saksofon.

- Jesteśmy wdzięczni, że zespół o takiej renomie odwiedził naszą gminę. Dziękujemy za porywający, energetyczny koncert. Mury dawnej szkoły w Sąsiecznie dzięki Państwu znów pełne są muzyki i temperamentu. Szczególnie podziękowania kieruję do naszych mieszkańców, którzy swoim kunsztem znakomicie promują gminę - mówił wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Wójt przekazał kapelmistrzowi Waldemarowi Urbańskiemu zestaw gminnych upominków.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

***

Dziękujemy Wójtowi Gminy Obrowo Andrzejowi Wieczyńskiemu za zapewnienie transportu dla członków orkiestry. Podziękowania składamy gospodarzom Świetlicy Wiejskiej w Sąsiecznie: Kierowniczce Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sąsiecznie Renacie Kwiatkowskiej wraz z pracownikami oraz Sołtysce Małgorzacie Rafacz wraz z KGW Sąsiedzkie Klimaty za gościnność oraz przygotowanie sali.

***

Orkiestra Dęta Vabank

Orkiestra Dęta OSP w Aleksandrowie Kujawskim powstała w 1909r. Po wojnie największe sukcesy odnosiła w latach 70-tych i 80-tych. Od sierpnia 2022 nazwa zespołu to -"Orkiestra Dęta Vabank", od tego też czasu zespół nie jest już w strukturach OSP.

Po latach stagnacji i braku inwestycji, dzięki nowemu stowarzyszeniu i kierownictwu muzycznemu w osobie Waldemara Urbańskiego wyszła z cienia i realizuje nowe, nowatorskie i nieszablonowe przedsięwzięcia.

Oto ich przykłady:

  • "Koncert muzyki filmowej z komedii kryminalnych" w 2016 r. uznany został wydarzeniem kulturalnym roku w Aleksandrowie Kujawskim i uhonorowany specjalną nagrodą przez Burmistrza Miasta Aleksandrów Kujawski,
  • w 2017 r. orkiestra zdobyła wyróżnienie na XVIII Konkursie Orkiestr Dętych im. Leona Landowskiego za najlepsze wykonanie utworu tegoż kompozytora oraz zdobyła I nagrodę w XIX Przeglądzie Orkiestr Dętych o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego,
  • w 2017 r. zrealizowała projekt „Muzyka bliżej nas – audycje muzyczne dla dzieci”, - w 2017 r. orkiestra zrealizowała koncert "Farmerskie dźwięki", na którym grała w rytm 60 letniego traktora,
  • w 2018 r. orkiestra wraz z Gminną Orkiestrą Dętą z Dobrzejewic zorganizowała w szkole w Obrowie "Koncert Muzyki Filmowej",
    Stowarzyszenie w 2018 roku zrealizowało zadanie pn. „Orkiestra Dęta OSP - Ostoja tradycji muzycznych na Kujawach”  z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • w 2018 r. po przeglądach regionalnych Orkiestr Dętych OSP, które odbyły się w całym kraju, orkiestra została sklasyfikowana na 20. miejscu w kraju wśród 750 działających orkiestr,
  • w 2019 r. orkiestra zrealizowała projekt dla dzieci pod nazwą "Rytm Luz - Po nutce do kłębka", zakończony konkursem Przedszkole Talentów,
  • 2019 r. "Koncert podwodny" na łodziach i...pod wodą,
  • 2019 r. orkiestra zorganizowała koncert na Rynku Staromiejskim w Toruniu, pn. „W 80 minut dookoła świata”
  • 2019 r. orkiestra wystąpiła z sukcesem w 12 edycji programu Mam Talent,
  • 2019 r. orkiestra obchodziła jubileusz 112-lecia swojej działalności, i zorganizowała koncert pod nazwą 110 RO(c)K,  i w którym wystąpili zawodowi, lokalni artyści (m.in. Joanna Czajkowska, Maciej Tacher, Andrzej Kubacki)
  • 2020 r. orkiestra zrealizowała cykl koncertów online pn. "Orkiestra-Reszta Świata", w którym oprócz orkiestry udział brali muzycy z orkiestr symfonicznych z Polski, Włoch, Niemiec i Hiszpanii oraz muzycy jazzowi i rozrywkowi,
  • 2021 r. zagrali  koncert na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego na zaproszenie TOS, na festiwalu "Nova i architektura"
  • 2021 r.  wspólnie z zespołem Zdrowa Woda nagrali studyjne utworu “Gość” z nowej płyty zespołu,
  • 2021 r. orkiestra zrealizowała w studiu nagranie utworów Republiki w 20-tą rocznicę śmierci Grzegorza Ciechowskiego.
    niedawno 2022r koncert z okazji rocznicy urodzin Grzegorza Ciechowskiego "Obywatel GC i Republika" przed CKK Jordanki

Ewelina Mytlewska, Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Fot. Andrzej Mytlewski

  • Orkiestra-Vabank-Sasieczno-09-2022-01
  • Orkiestra-Vabank-Sasieczno-09-2022-02
  • Orkiestra-Vabank-Sasieczno-09-2022-03
  • Orkiestra-Vabank-Sasieczno-09-2022-04
  • Orkiestra-Vabank-Sasieczno-09-2022-05
  • Orkiestra-Vabank-Sasieczno-09-2022-06
  • Orkiestra-Vabank-Sasieczno-09-2022-07
  • Orkiestra-Vabank-Sasieczno-09-2022-08

Sympatycy nadwiślańskiej przyrody i historii spotkali się w Silnie

W sobotę 17 września w Silnie odbył się kolejny Wiślany Festyn Przyrodniczy zorganizowany przez stowarzyszenie Nasze Silno. W trakcie tegorocznej edycji organizatorzy zaprosili uczestników do poznawania nadwiślańskiej przyrody oraz historii i dziedzictwa kulturowego związanego z rzeką. Nie zabrakło rejsów repliką łodzi flisackiej, atrakcji dla dzieci, konkursów i wspólnego ogniska.

Uczestnicy spaceru przyrodniczego dzięki wskazówkom przewodników ornitologów uczyli się rozpoznawać odgłosy ptaków zamieszkujących nadwiślańskie tereny i wysłuchali ciekawostek na ich temat. Wisłę i przyrodę można było oglądać również od strony wody - na chętnych czekały drewniane łodzie flisackie. Dużą atrakcją był historyczny strój Ernesta Stoyke - szkutnika z Silna, pieczołowicie zrekonstruowany i zaprezentowany dzięki pracom badawczym członków stowarzyszenia. 

W trakcie festynu rozstrzygnięta została kolejna edycja konkursu fotograficznego "Wisła - dzika rzeka". Komisja wyłoniła trzy zwycięskie prace: "Dymy nad Wisłą" Magdaleny Majewskiej, "Magia poranka" Tomasza Wesołowskiego oraz "Żywa Martwa Wisła" Krzysztofa Majewskiego. Wyróżnienie otrzymali: Kamila Halapacz za fotografię "Kamienne puzle"  oraz Dariusz Chrobak za "Refleksy". Wszyscy otrzymali nagrody - plecaki na sprzęt fotograficzny ufundowane przez gminę Obrowo, pakiety niespodzianek od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz publikację "Sileńska Krypa".

Festyn zorganizowało stowarzyszenie Nasze Silno w ramach realizacji zadania publicznego Powiatu Toruńskiego, przy Wsparciu Gminy Obrowo.

Wiślany Festyn Przyrodniczy

  • 1_DSC_3859
  • 10_DSC_3929
  • 11_DSC_3905
  • 12_DSC_3932
  • 2_DSC_3869
  • 3_DSC_3842
  • 4_DSC_3874
  • 5_DSC_3836
  • 6_DSC_3863
  • 7_DSC_3867
  • 8_DSC_3845
  • 9_DSC_3919

Barbara Mońko-Juraszek pracowała dla szkoły w Brzozówce 30 lat

Pani Barbara Mońko–Juraszek, dotychczasowa polonistka Szkoły Podstawowej w Brzozówce, przeszła na emeryturę. B. Mońko-Juraszek rozpoczęła pracę w tej szkole 1 września 1992 roku. Nauczała języka polskiego, rosyjskiego, niemieckiego, plastyki i techniki. Wiele lat opiekowała się też szkolną biblioteką, która zawdzięcza jej dużą ilość książek.

Przez minione 30 lat Barbara Mońko-Juraszek współpracowała nie tylko z obrowską oświatą. P. Juraszek była i nadal jest autorką lub współautorką wielu szkolnych oraz gminnych konkursów, zajęć, projektów i działań. Profesjonalizm w pracy na różnych polach zapewniał jej szacunek uczniów, rodziców, społeczności szkolnej, a także włodarzy gminy Obrowo.

- Pani Barbaro, droga Basiu, wyrażamy nadzieję, że nadal będziesz dzielić się z nami wiedzą i umiejętnościami. Życzymy Ci spokoju i odpoczynku emeryturze wiedząc, że tym Twoim „spokojem” i „odpoczynkiem” można by obdzielić co najmniej dwadzieścia osóbmówił podczas spotkania wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, dziękując Barbarze Mońko–Juraszek za lata pracy. - Powodzenia na nowym etapie życia!

 

  • Pani Barbara Monko Juraszek odchodzi na emeryture 02
  • Pani Barbara Monko Juraszek odchodzi na emeryture 01

W krainie melodii

W piątek 30 września kolejna okazja posłuchać muzyki klasycznej w gminie Obrowo. Piosenki i pieśni z najbardziej znanych oper, operetek i musicali oraz przeboje gwiazd estrady wykona dla nas Śpiewająca Rodzinka Kaczmarków. Zespół wystąpi w Rytkówce w Obrowie o godz. 19.00. Koncert organizuje radny Jerzy Falkowski.

Śpiewającą Rodzinę Kaczmarków tworzą:

  • Iwona Kaczmarek - sopran, mama
  • Piotr Kaczmarek - tenor, tata
  • Wojciech Kaczmarek - baryton, syn
  • Adam Kaczmarek - baryton, syn

Rodzina śpiewa utwory z najbardziej znanych operetek i musicali, światowe przeboje gwiazd estrady, muzykę filmową, pieśni patriotyczne i religijne. Kaczmarkowie koncertują w towarzystwie orkiestry kameralnej „Alla Vienna” i „Bogna Band”, ale także przy akompaniamencie samego pianisty lub z podkładami instrumentalnymi. Występują w filharmoniach, domach kultury, na różnego rodzaju koncertach okolicznościowych. Występują także dla Polonii w wielu ośrodkach polonijnych zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych.

Koncert w naszej gminie organizuje radny Jerzy Falkowski. Bilety kupione u niego są 20 zł tańsze niż na plakacie i kosztują 60,00 zł. Radny zaprasza zainteresowanych do kontaktu pod nr tel. 503 965 881.

Śpiewająca Rodzinka Kaczmarków wystąpi 30 września br. w Rytkówce w Obrowie, przy ul. Szkolnej 39. Początek koncertu o godz.19.00.

Na budowie szkoły w Brzozówce mury sięgają już 3 metrów

Nowa część szkoły w Brzozówce rośnie w oczach. Wykonawca – firma Betpol Bis z Silna kontynuuje roboty murarskie. Mury sięgają już 3 metrów, wykonywane są zbrojenia i trwa szalowanie słupów konstrukcyjnych.

Często odwiedzamy budowę nowej części szkoły i przedszkola w Brzozówce i obserwujemy postęp prac. Nowa część szkoły w Brzozówce dosłownie rośnie w oczach. Wykonawca – firma Betpol Bis z Silna kontynuuje obecnie roboty murarskie. Mury sięgają już 3 metrów, wykonywane są zbrojenia i trwa szalowanie słupów konstrukcyjnych. Zgodnie z zawartą umową wykonawca ma zakończyć zadanie do czerwca 2024 roku. Wartość umowy to 12 mln 200 tys. złotych.

Jaka będzie nowa szkoła?

Nowa szkoła będzie dwukondygnacyjna. Na parterze znajdzie się przedszkole z sześcioma salami dla dzieci, szatniami, pomieszczeniem na wózki i gabinetem pielęgniarki. Każda sala dla przedszkolaków będzie oczywiście miała osobną łazienkę z prysznicami i toaletę.

Na parterze powstanie także nowoczesna, duża kuchnia, gotująca posiłki na potrzeby wszystkich uczniów. Kuchnia wyposażona będzie w sterylizator oraz w zmywalnię ze zmywarkami z funkcją wyparzania. W kuchni znajdą pomieszczenia do obróbki określonego rodzaju żywności. Będą to: pomieszczenie do magazynowania i obróbki jaj, stanowisko do przygotowania potraw mącznych, stanowisko obróbki mięsa, magazyn warzyw oraz osobne stanowiska do ich obróbki wstępnej oraz wtórnej.

Bezpośrednio przy kuchni będzie się mieścić stołówka.

Na piętrze ulokowana zostanie nowa część szkoły.

Powstanie w niej 10 przestronnych sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet logopedy i gabinet wczesnego wspomagania. Na piętrze znajdzie się również aula oraz sala rekreacyjna, z zamontowanymi świetlikami dachowymi dostarczającymi wymaganą ilość światła dziennego do pomieszczenia. Także tutaj przewidziano łazienki i toalety oraz pomieszczenia magazynowe.

Przy szkole powstanie parking, a cały teren wokół budynku zyska nowe nasadzenia. Wokół placówki będzie więc zielono.
Obiekt będzie wyposażony w kotłownię gazową.

Budynek przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zaprojektowano pochylnię zewnętrzną przy głównych wejściach oraz zastosowano drzwi bez progów. Na każdej kondygnacji przystosowano po jednym WC dla osób niepełnosprawnych. Aby zapewnić dostęp na I piętro, w jednej z klatek schodowych zaprojektowano platformę schodową. Na terenie inwestycji powstaną także miejsce postojowe przystosowane dla osób  z niepełnosprawnościami.

Projekt pn. „Rozbudowa budynku szkoły podstawowej i budynku przedszkola wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości Brzozówka” dofinansowany jest kwotą 5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Pozostała część środków (7 mln 200 tys. zł) pochodzi z budżetu gminy Obrowo.

Fot. Biuro Projektów Budowlanych

  • Budowa-szkoly-Brzozowka-wrzesien-2022-01
  • Budowa-szkoly-Brzozowka-wrzesien-2022-02
  • Budowa-szkoly-Brzozowka-wrzesien-2022-03
  • Budowa-szkoly-Brzozowka-wrzesien-2022-04

Narodowy dzień sportu w Brzozówce za nami

Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska kampania społeczna zachęcająca do aktywności sportowej. X edycję tego wydarzenia obchodziliśmy również w naszej gminie. Dzieci i młodzież z SP w Brzozówce tego dnia miała dostęp do nieodpłatnych, specjalnie przygotowanych treningów w aż sześciu dyscyplinach sportowych. Treningi zarówno w hali sportowej jak i na świeżym powietrzu przeprowadziły kluby sportowe, które na co dzień trenują młodzież z terenu naszej gminy. 

Zajęcia tego dnia przeprowadzali:

  • Judo Tigers - trening judo dla najmłodszych,
  • Kometa Obrowo (kolarstwo) - trening na cykloergometrach dla klas III, IV oraz V,
  • Nowa Era (tenis stołowy) - trening tenisa stołowego dla klas VI
  • Orzeł Głogowo - trening piłki nożnej dla grup wiekowych orlik oraz młodzik.
  • Do-Ronin - trening karate dla małych i dużych

Z młodzieżą czas spędził również maratończyk, radny naszej gminy Kazimierz Musiałowski, który przygotował dla dziewcząt z klas VII i VIII zajęcia Nordic Walking.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za przeprowadzenie zajęć. Mamy nadzieję, że taki sposób promocji zdrowego trybu życia zachęci naszą młodzież do częstej aktywności fizycznej.

 

  • 168
  • 130
  • 186
  • 139
  • 126
  • 150
  • 146
  • 135
  • 185
  • 154
  • 145
  • 137
  • 143
  • 188
  • 147
  • 164
  • 152
  • 123
  • 158
  • 132
  • 151
  • 157
  • 129
  • 120
  • 169
  • 161

25 września spędźmy w Osieku nad Wisłą

W najbliższą niedzielę na naszych mieszkańców czekać będą atrakcje na boisku parafialnym w Osieku nad Wisłą. O godzinie 19:00 koncert zagra zespół Kapitan Thorn, który w swoim repertuarze ma muzykę celtycką, tradycyjną muzykę irlandzką, szanty, folk, muzykę akustyczną i filmową. Godzinę później rozpocznie się kolejny mecz drużyny pracowników Urzędu Gminy w Obrowie, którzy tym razem zmierzą się z druhami i druhnami OSP Osiek nad WIsłą o Puchar Wójta Gminy Obrowo.

Mamy nadzieję, że muzyczne rozpoczęcie podgrzeje atmosferę i zachęci do gorącego dopingowania zawodników. Pracownicy urzędu mają za sobą udane spotkanie z ekstraklasową drużyną FC Reiter i emocji tego wieczoru na pewno nie zabraknie. Kapitanom obu drużyn ustalenie taktyki na ten arcyważny mecz od wielu tygodni spędza sen z powiek. Telefony z wiodących stacji sportowych na polskim rynku ciągle się urywają, ale nikt nie chce zdradzić tajemnic, przygotowanych specjalnie na ten mecz.

Na dalszy plan schodzą nadchodzące mecze kadry narodowej, tego dnia liczy się tylko spotkanie OSP Osiek nad Wisłą - Pracownicy Urzędu Gminy. 

Gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy i zapraszamy wszystkich naszych mieszkańców do wzięcia udziału w imprezie.

  • 25 WRZERSNIA 2022

Przegląd Chórów i Zespołów Senioralnych z koncertem Grażyny Rutkowskiej-Kusej

W sobotę 24 września w szkole w Obrowie odbędzie się piąty już Przegląd Chórów i Zespołów Senioralnych. Weźmie w nim udział piętnaście grup, wśród których nie zabraknie oczywiście naszego chóru Sami Swoi z Obrowa.

Przegląd rozpocznie się od recitalu Grażyny Rutkowskiej-Kusej, finalistki The Voice Senior, aktorki toruńskiego Baja Pomorskiego. Wokalistce akompaniować będzie charyzmatyczny pianista Krzysztof Zaremba.

Wstęp na przegląd i koncert jest bezpłatny.

- Majowy koncert pani Grażyny i pana Krzysztofa w Osieku nad Wisłą spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, otrzymałem po nim tyle próśb o powtórzenie recitalu, że nie mogłem im odmówić. Zapraszam zatem wszystkich miłośników duetu do szkoły w Obrowie na drugi występ artystów dla naszej gminy. Wstęp na przegląd chórów i zespołów senioralnych jest bezpłatnymówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Przyjmujemy wnioski o dodatek z wykorzystywania innych źródeł ciepła

Nasz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrowie rozpoczął przyjmowanie wniosków na dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania innych źródeł ciepła.

Wnioski przyjmowane są codziennie w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Obrowie, przy ulicy Aleja Lipowa 27 oraz w Dziale Świadczeń Rodzinnych w  Dobrzejewicach 54 A, w godzinach pracy urzędu, tj.

  • w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7.15 – 15.15,
  • w piątki w godz. 7.15 – 14.15
  • we wtorki w godz. 7.15 -16.15.

GOPS prosi wnioskodawców o przygotowanie numerów PESEL członków gospodarstwa domowego oraz numeru rachunku bankowego do wypłaty świadczenia.

Wnioski można składać w formie papierowej oraz w formie elektronicznej - przy pomocy systemu ePUAP. Adres elektronicznej skrzynki podawczej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie: /GOPSObrowo/domyslna 

Komu przysługuje dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania innych źródeł ciepła?

  • osobie w gospodarstwie domowym 1 osobowym;
  • osobie w gospodarstwie domowym co najmniej 2 osobowym.

Warunki, które należy spełnić:

  • głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:
    1. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo
    2. kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo
    3. kocioł olejowy
  • źródło ogrzewania jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków)

Ile wynosi jednorazowy dodatek dla gospodarstwa domowego z tytułu wykorzystywania innych źródeł ciepła?

  • 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego;
  • 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Termin złożenia wniosku:

Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstwa domowego należy złożyć do 30 listopada 2022 r. Wnioski złożone po 30 listopada 2022 pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.

Turystyka w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym (MOF) Torunia – ankieta

Stowarzyszenie Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia opracowuje Analizę potrzeb turystycznych i kierunków rozwoju turystyki Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Torunia. W związku z tym, jako że gmina Obrowo jest członkiem MOF Torunia, prosimy o wypełnienie ankiety, która pomoże określić cechy wyróżniające nasz MOF.

Badanie składa się z 6 pytań związanych z rozwojem turystyki na analizowanym obszarze, w tym w naszej gminie i powiecie.

Ankietę można wypełnić klikając na niniejszy link:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfoYcV0-SsRfgbslZLnfah8SzDd0XfgnQPTWdr-Rp0YxshElA/viewform?usp=pp_url

Ankieta ma charakter anonimowy.

Proces badawczy realizowany jest w terminie od 21.09.2022 do 3.10.2022 r.

Autorzy ankiety z góry dziękują za udział w badaniu.

 

Fotomapa powiatu - krajobrazy, znajdująca się przy informacji na stronie głównej, pochodzi ze strony https://powiattorunski.pl

 

Osiecka schola Źródło nagrała płytę

Dzięcięco – młodzieżowa schola parafialna Źródło, działająca przy parafii w Osieku nad Wisłą, została zaproszona do wzięcia udziału w nagraniu płyty dla dzieci z łódzkim zespołem muzycznym Mocni w Duchu. Zespół działa od ponad 30 lat i ma na koncie już 22 płyty.

Scholaki solidnie przygotowywały się do nagrania – u nas, w gminie Obrowo i w Łodzi, ponieważ od wielu lat jeżdżą na warsztaty prowadzone przez łódzkich profesjonalistów.

- Premiera krążka przewidziana jest na 19 listopada. Dziękujemy panu wójtowi Andrzejowi Wieczyńskiemu za zapewnienie transportu dla zespołu – mówi Ewelina Mytlewska, opiekunka osieckiej scholi.

  • Schola-Zrodlo-nagrywa-plyte-09-2022-01
  • Schola-Zrodlo-nagrywa-plyte-09-2022-02
  • Schola-Zrodlo-nagrywa-plyte-09-2022-03
  • Schola-Zrodlo-nagrywa-plyte-09-2022-04

Dzieci dzieciom na Dzień Przedszkolaka 

20 września najmłodsi mieli swoje święto - Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dzieci z grupy teatralnej Teatrzaki, działającej przy Osieckim Klubie Kultury Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie, wystąpiły w przedszkolu w Osieku nad Wisłą.

Młodzi aktorzy przedstawili krótkie formy teatralne – adaptacje znanych wierszy polskich poetów. Szczególną niespodzianką okazał się pokaz iluzji w wykonaniu młodego magika. Teatrzaki wystąpiły w przedszkolu na specjalne zaproszenie pań nauczycielek.

  • Teatrzaki-na-Dzien-Przedszkolaka-20-09-2022-01
  • Teatrzaki-na-Dzien-Przedszkolaka-20-09-2022-02
  • Teatrzaki-na-Dzien-Przedszkolaka-20-09-2022-03
  • Teatrzaki-na-Dzien-Przedszkolaka-20-09-2022-04
  • Teatrzaki-na-Dzien-Przedszkolaka-20-09-2022-05
  • Teatrzaki-na-Dzien-Przedszkolaka-20-09-2022-06

W piątek 23 września sesja nadzwyczajna

W piątek 23 września br. o godz. 14.00 w świetlicy wiejskiej w Obrowie rozpocznie się XXXVI nadzwyczajna sesja Rady Gminy Obrowo. Sesja została zwołana ze względu na konieczność wprowadzenia do budżetu gminy środków przeznaczonych na wypłatę dodatku węglowego (I transza).

Sesja będzie transmitowana pod adresem https://bit.ly/3DGQZXa

Plan sesji zakłada podjęcie tylko jednej uchwały - tej związanej ze zmianą budżetu gminby na rok 2022.

Plan sesji znajdą Państwo pod tym linkiem: https://bit.ly/3UtViek

Rozpoczynamy rozbudowę kanalizacji w Osieku nad Wisłą – utrudnienia w ruchu

W poniedziałek 26 września 2022r. rozpoczynamy rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Osieku nad Wisłą. W najbliższym czasie dla ruchu kołowego całkowicie zamykana będzie ulica Polna.

W poniedziałek 26 września 2022r. rozpoczynamy rozbudowę kanalizacji sanitarnej w Osieku nad Wisłą. W tej części miejscowości, w której będą trwały prace (południowo – zachodnia część sołectwa: na południe od ulicy Toruńskiej, na odcinku od Silna do wysokości placu przy kościele) będą występować okresowe utrudnienia w ruchu. W najbliższym czasie dla ruchu kołowego całkowicie zamykana będzie ulica Polna. Prosimy o kierowanie się drogami alternatywnymi. Przepraszamy za utrudnienia.

Inwestycja na dużą skalę. Kosztowna, lecz niespektakularna

Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w Osieku nad Wisłą 6 mln 335 tys. zł. Budowa ma potrwać do kwietnia 2024 roku.

Odcinek, który powstanie w ramach tego przedsięwzięcia, będzie miał 6,1 km długości. Z inwestycji będzie mogło skorzystać ponad 500 mieszkańców ze 126 budynków.

Oprócz kolektora oraz przyłączy w ramach zadania powstanie również 6 przepompowni oraz studnie rewizyjne, rozprężne i napowietrzająco-odpowietrzające - łącznie 105 szt.

Sieć kanalizacyjna obejmie następujące ulice: ul. Wypoczynkowa dz. nr 533/2, ul. Polna, ul. Spacerowa dz. nr 497/22 ul. Polna dz. nr 497/23 ul. Polna dz. nr 449 ul. Spacerowa dz. nr 514 ul. Spacerowa dz. nr 533/1 ul. Spacerowa dz. nr 534 ul. Spacerowa dz. nr 146/29 ul. Jodłowa dz. nr 555/9 ul. Akacjowa dz. nr 958 ul. Akacjowa dz. nr 554/36 ul. Jodłowa dz. nr 553/8 ul. Bobrowniacka dz. nr 610/17 ul. Bobrowniacka dz. nr 853 ul. Osikowa dz. nr 609/26 ul. Osikowa dz. nr 609/9 ul. Kasztanowa dz. nr 608 ul. Księżycowa dz. nr 168/2 ul. Motylkowa dz. nr 41/2 ul. Wesoła, ul. Strażacka dz. nr 57 ul. Słoneczna dz. nr 156/1 ul. Tęczowa dz. nr 83/11 ul. Pogodna dz. nr 47 ul. Księżycowa dz. nr 166 ul. Miła dz. nr 45/5 ul. Letnia dz. nr 125/8 ul. Księżycowa dz. nr 167/6 ul. Pszenna dz. nr 156/2.

Na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w Osieku nad Wisłą pozyskaliśmy pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład.

20 lat inwestycji wodociągowych w gminie Obrowo

Niemal 20 lat temu, w roku 2003, gmina zrealizowała potężną inwestycję, jaką była przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Dobrzejewicach. Po tym przedsięwzięciu gmina Obrowo rozpoczęła regularną rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Jej skalę obrazują dane: w 2004 roku do sieci wodociągowej podłączonych było 168 budynków, a sieć liczyła 27,5 km. Dzięki sukcesywnym inwestycjom do sieci kanalizacyjnej na koniec 2021 roku podłączone były dokładnie 2594 budynki, a sieć jest o 100 km dłuższa! Zaplanowana w Osieku nad Wisłą inwestycja umożliwi dalszą rozbudowę sieci.

 

Weekend w Obrowie

Przed nami kolejny wrześniowy w weekend, podczas którego w naszej gminie odbywa się kilka interesujących imprez kulturalnych i sportowych. Oto szczegóły:

Sobota 24 września 

Od godz. 11.00 szkoła w Obrowie, Przegląd Chórów i Zespołów Senioralnych z koncertem Grażyny Rutkowskiej-Kusej

W sobotę 24 września w szkole w Obrowie odbędzie się piąty już Przegląd Chórów i Zespołów Senioralnych. Weźmie w nim udział piętnaście grup, wśród których nie zabraknie oczywiście naszego chóru Sami Swoi z Obrowa.

Przegląd rozpocznie się od recitalu Grażyny Rutkowskiej-Kusej, finalistki The Voice Senior, aktorki toruńskiego Baja Pomorskiego. Wokalistce akompaniować będzie charyzmatyczny pianista Krzysztof Zaremba.

Wstęp na przegląd i koncert jest bezpłatny.

Więcej informacji o przeglądzie znajduje się pod tym linkiem

Godz. 11.00 Smogorzewiec, bezpłatny marsz Nordic walking za uśmiech

Na cosobotnie tradycyjne wędrówki po gminie zaprasza jak zawsze maratończyk, marynarz (i radny) Kazimierz Musiałowski. Zbiórka w Smogorzewcu przy ul. The Beatles 2.

Niedziela 25 września

Godz. 11.00 Brzozówka, przy leśniczówce, początek Międzygminnego Rodzinnego Rajdu Rowerowego

Trasa rajdu wiedzie trzema gminami: Obrowo, Lubicz i Czernikowo. Punkty startowe znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • godz. 11.00 Brzozówka, przy leśniczówce
  • godz. 11.00 Złotoria, przy szkole podstawowej, ul. Pomorska 11
  • godz. 12.00 Czernikowo, na placu 700-lecia przy pomniku
  • godz. 12.00 Dzikowo, przy mostku, skrzyżowanie ulic Leśnej i Sadowej
  • godz.12.30 Obrowo, przy szkole, ul. Szkolna 4.

Meta i piknik z atrakcjami odbędą się w Sąsiecznie w Daglezjowym Dworze. Gmina Obrowo zapewnia uczestnikom rajdu wodę oraz jednorazowe sztućce i tacki.

Godz. 19.00 boisko parafialne w Osieku nad Wisłą Szanty, mecz piłki nożnej i ognisko w Osieku nad Wisłą

Niedzielny wieczór spędźmy na boisku parafialnym w Osieku nad Wisłą! O godzinie 19:00 koncert zagra tam zespół Kapitan Thorn, który w swoim repertuarze ma muzykę celtycką, tradycyjną muzykę irlandzką, szanty, folk, muzykę akustyczną i filmową. Godzinę później rozpocznie się kolejny mecz drużyny pracowników Urzędu Gminy w Obrowie, którzy tym razem zmierzą się z druhami i druhnami OSP KSRG Osiek nad Wisłą o Puchar Wójta Gminy Obrowo. - Radzę strażakom dobrze przygotować się na ten mecz - sugeruje wójt Andrzej Wieczyński.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się pod tym linkiem

 

Święto Pani Marianny

Pani Marianna Stankiewicz, mieszkająca na co dzień w Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach, obchodziła dziś setne urodziny. Z kwiatami i upominkami odwiedziło ją wielu szacownych gości, w tym zastępca wójta Joanna Zielińska i skarbnik Joanna Faleńska, reprezentujące gminę Obrowo.

- W imieniu wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego składam pani życzenia wielu kolejnych lat w zdrowiu i spokojumówiła zastępca wójta Joanna Zielińska. – Życzę satysfakcji i radości z tego, co udało się pani osiągnąć.

Zastępca wójta i skarbnik przekazały jubilatce kwiaty, dyplom gratulacyjny oraz zestaw wysokiej jakości kosmetyków, soków i witamin.
 
Marianna Stankiewicz urodziła się w 1922 roku. W czasie wojny została wywieziona do pracy fizycznej w Niemczech, a po wojnie rozpoczęła prace w toruńskiej firmie odzieżowej Torpo. Urodziła dwoje dzieci, ma dwoje wnucząt i dwoje prawnucząt. Jej hobby były książki, działka i robótki na szydełku.

W DPS zamieszkała w 2016 roku. Mimo sędziwego wieku, aktywnie uczestniczyła w życiu placówki, jeździła na wycieczki i reprezentowała DPS w konkursach artystycznych i sportowych. Dzięki swojej serdeczności, otwartości i empatii zaskarbiła sobie sympatię wielu mieszkańców. Mimo że obecnie nie uczestniczy już na co dzień w zajęciach, jest nadal obecna w rozmowach mieszkańców.

Godną oprawę artystyczną uroczystości zapewniło troje uczniów szkoły muzycznej w Osieku nad Wisłą wraz nauczycielką Emilią Szcześniewską. Na akordeonie dla Jubilatki zagrał Jan Kamiński, na gitarze Nikodem Gronowski, a na flecie poprzecznym Emilia Rabiasz wraz z akompaniamentem Emilii Szcześniewskiej. 

 

  • Sto-lat-pani-Marianny-09-2022-01
  • Sto-lat-pani-Marianny-09-2022-02
  • Sto-lat-pani-Marianny-09-2022-03
  • Sto-lat-pani-Marianny-09-2022-04
  • Sto-lat-pani-Marianny-09-2022-05
  • Sto-lat-pani-Marianny-09-2022-06
  • Sto-lat-pani-Marianny-09-2022-07
  • Sto-lat-pani-Marianny-09-2022-09

Och, życie, kocham cię nad życie!

Och, życie, kocham cię nad życie! - te słowa z piosenki Edyty Geppert doskonale oddają nastrój i emocje, jakie towarzyszyły artystom i uczestnikom V Przeglądu chórów i zespołów senioralnych.

Słowa te wybrzmiały również na scenie, fenomenalnie wyśpiewane przez Grażynę Rutkowską-Kusą, aktorkę toruńskiego Baja Pomorskiego, finalistkę The Voice Senior. Wokalistce towarzyszył kompozytor, pianista Krzysztof Zaremba, kierownik muzyczny Baja. Recital artystów otworzył piąty Przegląd chórów i zespołów senioralnych, który po pandemicznej przerwie powrócił do naszej gminy.

- Jak miło widzieć się z państwem po pandemicznej przerwiemówił wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, otwierając Przegląd.Bardzo się cieszę, że nasza gmina znów będzie słyszeć waszą muzykę i wspaniałe głosy. Jak wiemy, śpiewać każdy może, a o tym, że państwo śpiewają coraz lepiej, a nie gorzej, świadczy rosnąca z roku na rok ilość uczestników i słuchaczy Przeglądu.

Po recitalu artystów Baja Pomorskiego na scenie wystąpiło szesnaście zespołów senioralnych z powiatu toruńskiego i powiatów ościennych. Były to:

  • Zespół Ludowy Kawęczynianki,
  • Chór Seniora Sami Swoi,
  • Chór Radość,
  • Chór Dolina Drwęcy,
  • Zespół Wokalno-Instrumentalny Złota Jesień,
  • Zespół Wokalny Lubiczanie,
  • Zespół Echo Ziemi Dobrzyńskiej,
  • Stowarzyszenie Kulturalne Pokolenia,
  • Zespół  Jutrzenka,
  • Duet Eden,
  • Zespół Duet My,
  • Zespół Appassionata,
  • Zespół Śpiewaczy Wspomnienie,
  • Zespół Wrzos,
  • Chór Złota Jesień,
  • recytator Kazimierz Radwański.

Każdy występ trwał po ok. 15 minut. Artyści otrzymywali na pamiątkę od wójta gminy Obrowo podziękowania, puchary oraz zbiory poezji gminnej twórczyni Aliny Żebrowskiej. Również recital Grażyny Rutkowskiej-Kusej i Krzysztofa Zaremby był prezentem wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego dla seniorów przybyłych na wydarzenie.

Przegląd odbył się 24  września 2022 roku w szkole podstawowej w Obrowie. Przygotowali go Gminny Ośrodek Kultury w Obrowie oraz Grzegorz Filut, kierownik Chóru Seniora Sami Swoi z Obrowa oraz przewodniczący Klubu Seniora Sami Swoi.

Fotorelacja: Marta Cąbrowska, Iwona Winnicka

Więcej zdjęć znajdą Państwo na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Obrowie

  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-01
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-02
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-03
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-04
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-05
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-06
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-07
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-08
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-09
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-10
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-11
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-12
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-13
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-14
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-15
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-16
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-17
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-18
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-19
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-20
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-21
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-22
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-23
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-24
  • Przeglad-chorow-zespolow-senioralnych-09-2022-25

Zadaszona wiata rowerowa w Obrowie

W Obrowie, przy pętli autobusowej, gmina ustawiła zadaszoną wiatę rowerową. Mieści się pod nią dziesięć jednośladów. Kolejne wiaty planujemy posadowić wkrótce Łążynie II oraz w Osieku nad Wisłą. Sprawdzamy też możliwości montażu wiat w innych miejscowościach.

Wiata posłuży mieszkańcom dojeżdżającym na pętlę rowerem i przesiadającym się na autobus. W miastach tego typu funkcje pełnią parkingi samochodowe zwane park&ride (ang. zaparkuj i jedź), ulokowane na obrzeżach osiedli, blisko węzłów komunikacyjnych. Nasza wiata pełni więc funkcję miejsca typu park & ride. Dzięki zadaszeniu chroni rowery przez opadami.

Gmina planuje wkrótce zamontować podobne wiaty w Łążynie II i w Osieku nad Wisłą. Sprawdzamy możliwości posadowienia zadaszonych wiat również w innych miejscowościach, ale nie wszędzie są do tego odpowiednie warunki. Wiatę montujemy na betonowej posadzce o wymiarach co najmniej 3 na 6 m2. Nie przy każdym przystanku autobusowym jest w pasie drogowym tyle miejsca. Wówczas będziemy się starać zamontować zwykłe stojaki rowerowe, jeśli będzie taka możliwość techniczna. 

Pierwsza wiata rowerowa tego typu stanęła w Brzozówce na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z ulicą Owocową.

  • wiata-rowerowa-Obrowo-01
  • wiata-rowerowa-Obrowo-02
  • wiata-rowerowa-Obrowo-03
  • wiata-rowerowa-Obrowo-04

Chłopcy z Obrowa i Brzozówki zwycięzcami gminnych zawodów w piłce nożnej

W ubiegłą sobotę (24.09.2022 r.) chłopcy z naszych szkół rywalizowali na boisku szkolnym w Obrowie w zawodach piłki nożnej. Wśród klas VII i VIII swoje reprezentacje wystawiły szkoły podstawowe z Obrowa, Łążyna II, Brzozówki i Dobrzejewic. Najlepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali 2 z 3 meczów. W zawodach młodszych roczników wystartowały szkoły z Obrowa, Dobrzejewic i Brzozówki i to Ci ostatni okazali się najlepsi. Oba mecze wygrali wysoko i to oni będą reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych.

Sportowa rywalizacja, to to, co nasi uczniowie lubią najbardziej. Zawody przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego z Obrowa, p. Jacek Makowski i p. Tomasz Rumiński. Emocji w rozgrywkach nie brakowało, a poziom był wyrównany szczególnie wśród starszych roczników. Chłopcy z Obrowa pokonali rówieśników z Brzozówki i Łążyna II, ale przegrali swój mecz z reprezentacją SP Dobrzejewice. Najsłabiej wypadli chłopcy z Łążyna, którzy po 2 remisach zajęli 4. miejsce. W spotkaniu między uczniami z Brzozówki i Dobrzejewic zwyciężyli Ci czekający na rozbudowę swojej szkoły i ostatecznie to oni zajęli 2. miejsce.

Wśród młodszych roczników bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Brzozówki, którzy poprawili wynik starszych kolegów. Wygrali wysoko z rówieśnikami z Obrowa i Dobrzejewic i to oni razem ze starszymi kolegami z Obrowa będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym. W rywalizacji pozostałych drużyn lepsi byli chłopcy z Obrowa, którzy wygrali 2:0.

Dziękujemy wszystkim naszym uczniom za wspaniałą sportową rywalizację, a zwycięzcom życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym. Jako pierwsi do zmagań z rówieśnikami z powiatu staną uczniowie klas V-VI, którzy 3. października udadzą się do Kończewic/Ostaszewa. Trzy dni później starsze roczniki spotkają się w Czernikowie.

Dyplomy, napoje, transport i obsadę sędziowską zapewnił Urząd Gminy w Obrowie.

Za współpracę w przeprowadzeniu imprezy dziękujemy panom Jackowi Makowskiemu i Tomaszowi Rumińskiemu ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Obrowie.

  • 20220924_091250
  • 20220924_091321
  • 20220924_105106
  • 20220924_091048
  • 20220924_111759
  • 20220924_095421
  • 20220924_105059
  • 20220924_110420
  • 20220924_104916
  • 20220924_091345
  • 20220924_104842
  • 20220924_090309
  • 20220924_111800
  • 20220924_092657
  • 20220924_093655
  • 20220924_092702
  • 20220924_102811
  • 20220924_104026
  • 20220924_110015
  • 20220924_093710
  • 20220924_092615
  • 20220924_104136
  • 20220924_095511
  • 20220924_090220
  • 20220924_104014
  • 20220924_110116
  • 20220924_110249
  • 20220924_102803
  • 20220924_103944
  • 20220924_101710
  • 20220924_110013
  • 20220924_112357
  • 20220924_090222
  • 20220924_104914
  • 20220924_092346
  • 20220924_104054
  • 20220924_091100
  • 20220924_105103
  • 20220924_095836
  • 20220924_091322
  • 20220924_095927
  • 20220924_103946
  • 20220924_091203

Prowadzisz firmę? Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju oferuje pożyczki unijne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

UKS Kometa Obrowo zaprasza na zawody kolarskie

08 października (sobota) 2022 roku od godz. 9.00 przy Zielonym Zakątku blisko siedziby Nadleśnictwa Dobrzejewice Kometa przeprowadzi gminne współzawodnictwo kolarskie na rowerach górskich (długość trasy 1,3 km) z podziałem na płeć, oddzielnie dla klas III, IV oraz V. Nasza młodzież będzie korzystać wyłącznie z rowerów przygotowanych przez organizatora. Zapewniamy dowóz 20 uczniom z każdej szkoły, a pozostałych chętnych mogą dowieźć rodzice. Po rywalizacji dekoracja zwycięzców oraz ciepły posiłek.

Nasi kolarze są jednymi z najlepszych w regionie. Trenują nie tylko na miejscu, wyjeżdżają również na obozy, na których oprócz treningu mają okazje zwiedzać piękne miejsca. W tegoroczne wakacje odwiedzili Zamek Książ, Zamek Grodno, Zaporę na jeziorze Bystrzyckim, Sztolnie Walimskie oraz zaliczyli wędrówkę po Górach Sowich. 

Zarówno w ubiegłym jak i w tym roku brali udział w Tour de Pologne Junior. W tym roku najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Angelika Lipińska, która zakończyła zawody na 13 miejscu.

W ostatnich zawodach w Robakowie członkowie naszego klubu zajęli w swoich kategoriach wiekowych:

Żakini - jazda parami:

  • 6. miejsce Lipińska Angelika - Łaszkiewicz Aleksandra
  • 10. miejsce Kosztowna Natalia - Aleksandra Lipińska

Żak - jazda parami:

  • 7. miejsce Król Tymon- Jan Wysocki
  • 17. miejsce Gurzyński Stanisław- Kasprzak Filip

Młodziczka - jazda parami:

  • 6. miejsce Chinc Laura – Figurska Nadia

Sztynwag - start wspólny:

Żakini:

  • 8. miejsce Lipińska Angelika
  • 11. miejsce Kosztowna Natalia

Żak:

  • 16. miejsce Król Tymon

Młodziczka:

  • 6. miejsce Chinc Laura
  • 13. miejsce Narkiewicz Julia

Młodzik:

  • 19. miejsce Król Radosław

Sukcesy odnoszą nie tylko członkowie klubu, ale także jego wychowankowie, mieszkańcy naszej gminy. Ich ostatnim ogromnym sukcesem są srebrne medale w sprincie olimpijskim na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w kolarstwie torowym, która odbyła się w Pruszkowie

Zachęcamy do wzięcia udziału w zawodach i skorzystania z okazji rozmowy z trenerami, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i umieją zadbać o prawidłowy rozwój naszej młodzieży.

  • 296270201_548611257058538_4255981654045013914_n
  • 300798352_562496615670002_2071113233147716461_n
  • 300800957_562496559003341_7183589961592624043_n
  • 300825096_562497549003242_7202513813071431217_n
  • 300879082_562497752336555_8905919401504307798_n
  • 300881577_562497652336565_2363548089813276508_n
  • 300895430_562496079003389_1772241900572481579_n
  • 300915783_562496425670021_1133235602052327381_n
  • 300956469_562496755669988_6011480327887058851_n
  • 301015198_562496719003325_6754223012818308680_n
  • 301053802_562497622336568_7543389762815090417_n
  • 307379544_582296017023395_3342129136145196605_n
  • 307871460_582296407023356_9008225079828618645_n
  • 307914894_582296837023313_1734416947080514056_n
  • 307960276_582296590356671_3285993449658356488_n
  • 307976859_582296360356694_6181266949515580089_n
  • Zwiedzanie (1)
  • Zwiedzanie (2)
  • Zwiedzanie (4)
  • ZZAngelika Lipiska na Tour de Pologne Junior
  • ZZwiedzanie (3)

Europejski Dzień Języków – konkursy dla uczniów pod patronatem gminy

Gmina Obrowo objęła patronat nad dwoma konkursami organizowanymi przez Szkołę Podstawową w Brzozówce z okazji Europejskiego Dnia Języków. Konkursy skierowane są do uczniów szkół w naszej gminie.

Pierwszy to konkurs plastyczny pt. Znając języki obce, wszędzie czujesz się jak w domu dla uczniów klas I-IV. Drugi zaś jest przeznaczony dla uczniów klas V-VIII, a jego tytuł brzmi: Tego jeszcze nie wiesz o językach. Uczestnicy tego konkursu są proszeni o przygotowanie gry lub quizu online.

Konkurs plastyczny dla klas I – IV Znając języki obce, wszędzie czujesz się jak w domu

  1. Technika i format prac jest dowolna.
  2. Zachęcamy do pomocy rodziców:).
  3. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę.
  4. Zgłaszane prace powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem oraz nazwą szkoły.
  5. Prace należy składać do 10.10.2022 do nauczycieli języków obcych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 20.10.2022.
  6. Pod uwagę brane będą: trafność doboru tematu pracy, jakość wykonania, oryginalność oraz stopień trudności wykonania.
  7. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone.
  8. Udział w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą na publikację pracy.

Konkurs dla klas V – VIII Tego jeszcze nie wiesz o językach

  1. W ramach konkursu uczniowie tworzą grę lub quiz online dotyczący wiedzy o językach na platformach Blooket, Kahoot, Quizlet, Wordwall, LearningApps.org itp.
  2. Każda gra/ quiz powinien zawierać 10 pytań/ zadań w języku polskim.
  3. Gry/ quizy można stworzyć indywidualnie lub zespołowo (max. 3 osoby)
  4. Do każdej zgłoszonej gry należy załączyć pytania wraz z kluczem odpowiedzi w wersji tekstowej.
  5. Swoje prace należy zgłaszać za pomocą aktywnego linku do gry na mail: kmlodziankiewicz@wp.pl lub kprzytarska@spobrowo.pl
  6. Prace należy nadsyłać do 10.10.2022 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 20.10.2022 r.
  7. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone.
  8. Udział w konkursie jest jednoznaczny ze zgodą na publikację pracy.

Razem z organizatorkami: Kamilą Deręgowska, Magdaleną Oparkowską-Kozak, Moniką Pawlikowską i Katarzyną Przytarską zapraszamy do udziału w konkursach.

Więcej informacji o konkursach znajduje się w plikach pdf zamieszczonych poniżej.

Rozstrzygnęliśmy konkurs sportowy – nowe wydarzenia dla naszych mieszkańców

Turniej Młodych Wojowników (kickbokserów), zawody w kolarstwie górskim dla uczniów szkół podstawowych oraz zajęcia z elementami karate dla całych rodzin – takie trzy wydarzenia gmina wesprze finansowo w ramach drugiego w tym roku otwartego konkursu na realizację zadań sportowych.

Gmina Obrowo rozstrzygnęła drugi w tym roku konkurs na realizację zadań sportowych. Na konkurs wpłynęły trzy oferty: od klubu kolarskiego Kometa Obrowo, z Akademii Karate Tradycyjnego Budo z Osieka nad Wisłą oraz od klubu kickbokserskiego A&W Team Obrowo.

Z dotacji gminnej w najbliższym czasie realizowane będą następujące wydarzenia sportowe:

Wyścig mtb – VI Mistrzostwa kolarskie szkół podstawowych gminy Obrowo

UKS Kometa Obrowo ma doświadczenie w organizacji wyścigów kolarskich – tak szosowych, jak i przełajowych nie tylko w naszej gminie. Jesienią br. klub zamierza zorganizować kolejny wyścig - na terenie Nadleśnictwa Dobrzejewice, w pobliżu tzw. Zakątka leśnego w Zawałach. W imprezie weźmie udział ok. 90 dzieci klas 4 – 8 ze szkół naszej gminy.

Gmina dofinansuje wyścig mtb kwotą 5 990,00 zł.

Aktywna rodzina – zajęcia ogólnorozwojowe z elementami karate tradycyjnego

Akademia Karate Tradycyjnego Budo z Osieka nad Wisłą poprowadzi od października do grudnia zajęcia sportowe z elementami karate dla całych rodzin. Projekt realizowany będzie w szkole w Obrowie dla grupy około dwudziestu mieszkańców (grupa będzie otwarta). Spotkania będą się odbywać we wtorki w godzinach popołudniowych.

Gmina dofinansuje program kwotą 2 520,00 zł.

Turniej Młodych Wojowników

A&W Team Obrowo wznowi organizację turnieju, który cieszył się dużym zainteresowaniem kickbokserów z całej Polski. Impreza odbędzie się w sobotę 5 listopada br. (z możliwością przedłużenia do 6 listopada) w szkole w Obrowie. W turnieju wezmą udział kadeci starsi i młodsi oraz juniorzy, dziewczęta i chłopcy, w różnych kategoriach wagowych. Organizatorzy spodziewają się około 100 uczestników.

Gmina dofinansuje turniej kwotą 4 158,00 zł.

Wszystkie trzy złożone oferty były poprawne i spełniały kryteria konkursowe. Szczegółowe wyniki konkursu znajdują się w poniższym pliku pdf.
 

Wspólnie pomóżmy Weronice - zapraszamy na piknik charytatywny

1 października (sobota) o godz. 11:00 przy Zespole Szkół w Dobrzejewicach odbędzie się piknik charytatywny dla Weroniki. Aby wspomóc leczenie i rehabilitację absolwentki szkoły - Weroniki Urbanowicz - organizatorzy poprowadzą aukcje oraz loterię fantową. W programie są również występy dzieci i młodzieży oraz słodki poczęstunek w kawiarence. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc Weronice. Serdecznie zapraszamy! Warto pomagać!

  • piknik_dla_Weroniki

Weekend w Obrowie

Weekend otwieramy już w piątkowe popołudnie świętem pieczonego ziemniaka w Łążynie II i koncertem arii operowych i operetkowych w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków w Obrowie. W sobotę zapraszamy natomiast do Dobrzejewic na piknik charytatywny dla Weroniki Urbanowicz, na sprzątanie Sąsieczna (gmina kupuje kiełbaski!) oraz na kilka imprez sportowych: smogorzewiecki bezpłatny marsz Nordic walking za uśmiech, mecz piłki nożnej Orła Głogowo oraz do Osieka nad Wisłą na gminne zawody w biegach przełajowych uczniów. Do zobaczenia!

Piątek 30 września

Godz. 16.00 – 18.00 Łążyn, szkolne boisko, Święto pieczonego ziemniaka

Szkoła Podstawowa w Łążynie II serdecznie zaprasza na święto pieczonego ziemniaka. W programie imprezy znajdują się: degustacja potraw z ziemniaków, loteria fantowa, licytacje, kiermasze zimowych przetworów i występ zespołu Regaton.

Całkowity dochód z festynu przekazany zostanie na wykonanie gier podwórkowych na szkolnym boisku.

Godz. 19.00 Obrowo, Rytkówka, ul. Szkolna 39, koncert Śpiewającej Rodziny Kaczmarków

W piątek 30 września kolejna okazja posłuchać muzyki klasycznej w gminie Obrowo. Piosenki i pieśni z najbardziej znanych oper, operetek i musicali oraz przeboje gwiazd estrady wykona dla nas Śpiewająca Rodzinka Kaczmarków. Koncert organizuje radny Jerzy Falkowski.

Więcej informacji o koncercie znajduje się pod tym linkiem

Sobota 1 października 

Godz. 9.00 Osiek nad Wisłą, sztafetowe biegi przełajowe uczniów naszych szkół

Uczniowie klas 7 i 8 oraz klas 6 i młodszych gminnych szkół zmierzą się w sztafetowych biegach przełajowych. Zwycięzcy będą nas reprezentować na szczeblu powiatowym.

Transport zawodnikom i ich opiekunom zapewnia jak zawsze gmina Obrowo.

Godz. 11.00 Dobrzejewice, plac przy szkole, piknik charytatywny dla Weroniki

Weronika Urbanowicz, absolwentka szkoły, zachorowała latem 2021 roku. Aby wspomóc jej leczenie i rehabilitację, organizatorzy – społeczność szkolna - poprowadzą aukcje oraz loterię fantową. W programie są również występy dzieci i młodzieży oraz słodki poczęstunek w kawiarence. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na pomoc Weronice. 

Godz. 11.00 Smogorzewiec, bezpłatny marsz Nordic walking za uśmiech

Na cosobotnie tradycyjne wędrówki po gminie zaprasza jak zawsze maratończyk, marynarz, radny Kazimierz Musiałowski. Zbiórka w Smogorzewcu przy ul. The Beatles 2.

Godz. 11.00 Sąsieczno, wspólne sprzątanie miejscowości

Koło Gospodyń Wiejskich Sąsiedzkie Klimaty z Sąsieczna i sołtyska Małgorzata Rafacz zapraszają na wspólne sprzątanie miejscowości. Zbiórka przy świetlicy wiejskiej oraz koło Daglezjowego Dworu. Organizatorzy zapewniają rękawiczki, worki i dobry humor. Po sprzątaniu będzie okazja zjeść sushi oraz kiełbaski, a dla dzieci będą również słodycze i lody.

Kiełbaski kupiła gmina Obrowo.

Godz. 15.30 Głogowo, stadion, mecz piłki nożnej

VI kolejka klasy B - Orzeł Głogowo podejmuje na swoim boisku drużynę Ogniwo Zegartowice. 

Bezpłatne zajęcia sportowe z elementami karate dla całych rodzin

Pierwsze spotkanie już we wtorek 4 października. Akademia Karate Tradycyjnego Budo z Osieka nad Wisłą zaprasza mieszkańców – całe rodziny – do udziału w bezpłatnych, sportowych zajęciach ogólnorozwojowych z elementami karate tradycyjnego.

Na projekt pn. Aktywna rodzina AKT Budo pozyskała pieniądze od gminy Obrowo w ramach konkursu na realizację zadań sportowych.

Zajęcia sportowe będą się odbywać we wtorki października, listopada i grudnia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Obrowie, w sali korekcyjnej, w godzinach 19.00 – 20.00. Pierwsze spotkanie już 4 października!

Na zajęcia nie ma zapisów – są otwarte. Sensei, prezes AKT Budo Jarosław Mejer zaprasza do szkoły do Obrowa wszystkich chętnych i prosi o zabranie stroju sportowego i lekkiego, sportowego obuwia.

 

Fot. na stronie głównej przy informacji pochodzi ze strony www.akkt.torun.pl

Pomóż klimatowi! – konsultacje Planu Adaptacji do Zmian Klimatu MOF Torunia

W związku z trwającymi pracami nad przygotowaniem dokumentu Plan Adaptacji do Zmian Klimatu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (PAMOFT), w imieniu wykonawcy dokumentu - firmy Energy bundle, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na I oraz II konsultacje społeczne, połączone z konsultacjami przedstawicieli samorządów z obszaru MOF Torunia.

Spotkania te odbędą się w dniu 05.10.2022 r. w godzinach 10:00-11:00 oraz 15:30-17:00. Konsultacje odbędą się w formie online za pomocą platformy Microsoft Teams.

Poniżej znajdą Państwo odnośniki internetowe do ww. spotkań:

I spotkanie 05.10.2022 r. godz. 10:00-11:00

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NmFmODZiNDctODk4OC00NWFlLWJlYzgtYmYwNjBiMGIxYmVi%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%225b1faf08-e205-4f38-a763-9deb7a51d5e2%22%2c%22Oid%22%3a%22656f787d-a882-47f0-a60c-255852f42228%22%7d

II spotkanie 05.10.2022 r. godz. 15:30- 17:00

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ODJlYmQzNmYtZmFkMS00YTI0LTljNGQtYjc5MmZjZGE2ZWIx%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%225b1faf08-e205-4f38-a763-9deb7a51d5e2%22%2c%22Oid%22%3a%22656f787d-a882-47f0-a60c-255852f42228%22%7d

Konsultacje poprowadzi wykonawca dokumentu firma Energy bundle.

Pomóż klimatowi! Serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacjach PAMOFT! 

 

Fot. przy informacji na stronie głównej - Łukasz Piecyk

Na budowie szkoły w Brzozówce kończy się budowa murów kondygnacji zerowej

Same dobre wiadomości płyną do nas z budowy nowej części szkoły i przedszkola w Brzozówce. Inżynier projektu oraz wykonawca - Firma Betpol Bis z Silna informują, że obecnie kończy się murowanie murów kondygnacji zerowej, wykonywane są nadproża oraz szalowanie i zbrojenie trzpieni betonowych. Szkoła rośnie w oczach!

Zgodnie z zawartą umową wykonawca ma zakończyć zadanie do czerwca 2024 roku. Wartość umowy to 12 mln 200 tys. złotych.

Jaka będzie nowa szkoła?

Nowa szkoła będzie dwukondygnacyjna. Na parterze znajdzie się przedszkole z sześcioma salami dla dzieci, szatniami, pomieszczeniem na wózki i gabinetem pielęgniarki. Każda sala dla przedszkolaków będzie oczywiście miała osobną łazienkę z prysznicami i toaletę.
Na parterze powstanie także nowoczesna, duża kuchnia, gotująca posiłki na potrzeby wszystkich uczniów. Kuchnia wyposażona będzie w sterylizator oraz w zmywalnię ze zmywarkami z funkcją wyparzania. W kuchni znajdą pomieszczenia do obróbki określonego rodzaju żywności. Będą to: pomieszczenie do magazynowania i obróbki jaj, stanowisko do przygotowania potraw mącznych, stanowisko obróbki mięsa, magazyn warzyw oraz osobne stanowiska do ich obróbki wstępnej oraz wtórnej.

Bezpośrednio przy kuchni będzie się mieścić stołówka.

Na piętrze ulokowana zostanie nowa część szkoły.

Powstanie w niej 10 przestronnych sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet logopedy i gabinet wczesnego wspomagania. Na piętrze znajdzie się również aula oraz sala rekreacyjna, z zamontowanymi świetlikami dachowymi dostarczającymi wymaganą ilość światła dziennego do pomieszczenia. Także tutaj przewidziano łazienki i toalety oraz pomieszczenia magazynowe.

Przy szkole powstanie parking, a cały teren wokół budynku zyska nowe nasadzenia. Wokół placówki będzie więc zielono.

Obiekt będzie wyposażony w kotłownię gazową.

Budynek przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zaprojektowano pochylnię zewnętrzną przy głównych wejściach oraz zastosowano drzwi bez progów. Na każdej kondygnacji przystosowano po jednym WC dla osób niepełnosprawnych. Aby zapewnić dostęp na I piętro, w jednej z klatek schodowych zaprojektowano platformę schodową. Na terenie inwestycji powstaną także miejsce postojowe przystosowane dla osób  z niepełnosprawnościami.

Projekt pn. „Rozbudowa budynku szkoły podstawowej i budynku przedszkola wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości Brzozówka” dofinansowany jest kwotą 5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Pozostała część środków (7 mln 200 tys. zł) pochodzi z budżetu gminy Obrowo.

Fot. Biuro Projektów Budowlanych

  • budowa-szkoly-w-Brzozowce-09-2022-01
  • budowa-szkoly-w-Brzozowce-09-2022-02
  • budowa-szkoly-w-Brzozowce-09-2022-03
  • budowa-szkoly-w-Brzozowce-09-2022-04

Urząd gminy kontra OSP Osiek nad Wisłą: 6 do 5

To był bardzo wyrównany mecz! 6 do 5 – takim wynikiem zakończył się mecz piłki nożnej Urzędu Gminy w Obrowie kontra druhowie OSP KSRG Osiek nad Wisłą. Mecz odbywał się podczas rodzinnego pikniku, zorganizowanego 25 września przez druhów OSP i osiecką parafię.

Rodzinny piknik z ogniskiem z kiełbaskami, słodkim poczęstunkiem, kawą i herbatą oraz smakołykami dla dzieci odbywał się na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Osieku nad Wisłą. Znakomitą muzykę zapewnił zespół Kapitan Thorn, który w swoim repertuarze ma muzykę celtycką, tradycyjną muzykę irlandzką, szanty, folk, muzykę akustyczną i filmową. Niemałą atrakcją była salwa armatnia na cześć gości pikiniku, którą wykonał Henryk Łangowski z Łążyna II.

Piknik zakończył się meczem piłki nożnej pomiędzy drużyną Urzędu Gminy w Obrowie, której przewodził wójt Andrzej Wieczyński a drużyną druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Wisłą, dowodzonej przez proboszcza osieckiej parafii Rafała Bogusa. Ostatecznie puchar wójta wygrała reprezentacja urzędu, a puchar sołtysa miejscowości – reprezentacja strażaków. Meczowi sędziował Dariusz Machajewski, gminny koordynator sportu.

Fot. Krzysztof Balewski

  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 01
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 02
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 03
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 04
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 05
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 06
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 07
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 08
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 09
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 10
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 11
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 13
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 15
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 16
  • mecz OSP Osiek nad Wisla - UG 09 2022 17
Przejdź do początku strony