Przejście do sekcji:

Treść strony - luty

Pamiętajmy: ptasia grypa wciąż jest niebezpieczna

Wojewoda Kujawsko – Pomorski wydał zarządzenie, w którym przypomina, że w naszym powiecie i całym województwie wciąż istnieje ryzyko wystąpienia wysoko zjadliwej grypy ptaków.

W dokumencie jest mowa o środkach, jakie należy podjąć, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby u ptactwa. Osoby hodujące drób mają obowiązek informować właściwego miejscowo lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności zwierząt.



Znamy terminy rekrutacji do przedszkoli i klas pierwszych

Od 28 lutego do 18 marca będzie trwać rekrutacja do gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz do klas pierwszych w gminnych szkołach. Rodzice dzieci już uczęszczających do przedszkoli muszą pamiętać o złożeniu deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego. Mają na to czas do 18 lutego.

Znamy terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz pierwszych klas szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/2023, dla których organem prowadzącym jest gmina Obrowo.

Terminy te szczegółowo opisane są w zarządzeniu, które publikujemy poniżej. Najważniejsze daty są następujące:

Rekrutacja i postępowanie uzupełniające do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych

  • Złożenie deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego lub obowiązku przedszkolnego, dla dzieci już uczęszczających do przedszkola lub oddziału przedszkolnego: 31.01.2022 – 18.02.2022.
    Deklaracje są do pobrania na miejscu w przedszkolach i szkołach.
  • Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi przez kandydata warunków i kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: 28.02. 2022 – 18.03.2022.
  • Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów niezakwalifikowanych i zakwalifikowanych: 28 marca 2022.

Rekrutacja i postępowanie uzupełniające do klas pierwszych w szkołach podstawowych

  • Złożenie wniosku o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków i kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: 28.02. 2022 – 18.03.2022.
  • Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów niezakwalifikowanych i zakwalifikowanych: 28 marca 2022.

Wszystkie dokumenty związane z rekrutacją będą przyjmowane w placówkach oświatowych w podanych terminach do godziny 15.00.

Policja z Dobrzejewic apeluje o właściwe korzystanie z boiska w Brzozówce

Komendant Komisariatu Policji w Dobrzejewicach apeluje o właściwe korzystanie z boiska szkolnego i urządzeń sportowych znajdujących się w Brzozówce przy ul. Szkolnej. „Będą wyciągane konsekwencje prawne” ostrzega komendant Bartnik w związku z prowadzonymi działaniami w tym zakresie.

„W związku z prowadzonymi działaniami związanymi z problematyką dot. aktów wandalizmu oraz grupowaniem się młodzieży zagrożonej demoralizacją na terenie boiska szkolnego znajdującego się w miejscowości Brzozówka przy ul. Szkolnej zwracam się z prośbą o umieszczenie komunikatu" napisał do urzedu Komendant Komisariatu Policji w Dobrzejewicach nadkom. Szymon Bartnik.

Komunikat brzmi następująco:

"Komisariat Policji w Dobrzejewicach apeluje o właściwe korzystanie z boiska szkolnego i urządzeń sportowych znajdujących się na terenie boiska w miejscowości Brzozówka przy ul. Szkolnej. Wobec młodzieży zagrożonej demoralizacją oraz po ujawnieniu aktów wandalizmu powyższego obiektu będą wyciągane konsekwencje prawne. W związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców Brzozówki, którzy uskarżają się na notoryczne akty wandalizmu oraz na grupowanie się młodzieży zagrożonej demoralizacją, apelujemy o właściwe korzystanie z boiska szkolnego i urządzeń sportowych, a młodzież prosimy o zachowanie się w sposób zgodny z prawem."

Nowe wyposażenie już w szkołach

Do szkół dotarło już nowoczesne wyposażenie, kupione w ramach projektu „Wyższe kompetencje uczniów - sukces w przyszłości. Kompleksowy system wsparcia 5 szkół podstawowych z Gminy Obrowo”. 


Od sierpnia 2021 roku nasza gmina realizuje projekt „Wyższe kompetencje uczniów - sukces w przyszłości. Kompleksowy system wsparcia 5 szkół podstawowych z Gminy Obrowo”. W jego ramach wyposażamy wszystkie gminne szkoły w nowoczesny, multimedialny sprzęt do nauki i pomoce dydaktyczne. Oprócz „tradycyjnych” już komputerów, laptopów, rzutników, projektorów, tablic interaktywnych, drukarek i skanerów szkoły otrzymują nowatorskie pomoce dydaktyczne.

Na realizację projektu pozyskaliśmy środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to 1.760.750,44 zł.  

- Gdy rozmawiamy o szkołach, mamy na myśli najczęściej ich infrastrukturę. Wspominamy o udanej rozbudowie szkoły w Obrowie oraz o planowanej rozbudowie szkoły w Brzozówce. Jednak same mury to za mało, aby można było mówić o odpowiedniej, interesującej dla dzieci, nauce. Dlatego teraz zadbaliśmy o mniej widoczne, ale tak ważne dla każdego ucznia, nowoczesne wyposażenie i narzędzia do nauki. W gminie Obrowo wpieramy więc szkoły kompleksowopodsumowuje wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

W ramach projektu gmina nie tylko unowocześnia wyposażenie szkół, ale także opłaca dodatkowe, pozalekcyjne i nowatorskie zajęcia dla uczniów każdej ze szkół. Uczestniczy w nich aż 666 uczniów, w tym 190 uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a prowadzi je 144 nauczycieli gminnych szkół.

W grudniu 2021 roku rozstrzygnęliśmy dwa postępowania przetargowe na dostawy sprzętu i wyposażenie. Łącznie na ten cel wydaliśmy 453.071,43 zł. Materiały dotarły już do szkół, dzieci (te, które uczą się stacjonarnie) już z nich korzystają.

- Kupiony sprzęt posłuży między innymi kształceniu kompetencji cyfrowych – kompetencji TIK, czyli związanych z technologiami informacyjno – komunikacyjnymi wyjaśnia Joanna Zielińska, kierownik Referatu Oświaty i Sportu, autorka projektu. - Chcemy, aby nasze szkoły dotrzymywały kroku przyspieszeniu cyfrowemu, dlatego tylko z tego projektu (a korzystamy przecież z wielu innych źródeł finansowania oraz środków własnych) kupiliśmy między innymi kolejne 43 laptopy, 35 tabletów, 18 komputerów stacjonarnych z monitorami, 12 monitorów interaktywnych, rzutniki multimedialne z ekranami, tablice interaktywne, projektory i wizualizery.

Zakupiliśmy również wyposażenie pracowni tematycznych m.in. pracowni fizycznej, przyrodniczej, matematycznej, chemicznej, geograficznej oraz liczne pomoce naukowe, m.in. zestawy przyrządów do pracowni fizycznej i chemicznej, mikroskopy, modele, fantom ratowniczy, przewodniki, atlasy, okazy, wagi laboratoryjne, przenośne zestawy do badań, probówki, zlewki, zestawy brył, gry, zestawy do pomiarów, barometry, deszczomierze, higrometry. 

Kupiliśmy także sprzęt do indywidualnej pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi. Są to między innymi: panele sensoryczne, walizeczki logopedyczne, logopedyczne zabawy i pakiety programów. Do szkół trafiły również materac rehabilitacyjny, bungee, wałek rehabilitacyjny, piłki rehabilitacyjne, deskorolki, squeeze, deska rotacyjna, dyski sensoryczne, grzybek i hamak elastyczny, podwiesie z platformą i drabinką i linami.

Dzieci z problemami logopedycznymi będą mogły ćwiczyć np. z mównicami logopedycznymi T i D i R, P i B i R, K i G na usługach głoski R oraz z wibratorami logopedycznymi.

Sprzęt i pomoce dydaktyczne, jakie otrzymały szkoły, są wynikiem zamówień złożonych przez poszczególne placówki. Wszystkie szkoły otrzymały identyczne katalogi sprzętu i pomocy dydaktycznych do wyboru oraz identyczny czas na określenie, co chcą kupić. Szkoły mogły swobodnie decydować w tym zakresie. Poniżej publikujemy tabelkę, w której widać, na jaką kwotę szkoły złożyły zamówienia, a jaką kwotę otrzymały po negocjacjach z Urzędem Marszałkowskim.

Projekt „Wyższe kompetencje uczniów - sukces w przyszłości. Kompleksowy system wsparcia 5 szkół podstawowych z Gminy Obrowo” jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020., w ramach osi priorytetowej RPKP.10.00.00 „Innowacyjna Edukacja”, działanie 10.02.00 Kształcenie ogólne i zawodowe.

  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_01
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_02
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_03
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_04
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_05
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_06
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_07
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_08
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_09
  • pomoce_dydaktyczne_projekt_gmina_Obrowo_10

Weekend w Obrowie

Przedstawiamy zestawienie wydarzeń na nadchodzący weekend:

  • W sobotę 4 lutego organizator Kazimierz Musiałowski zaprasza na Nordic Walking za Uśmiech. Start o godz. 11:00 na ulicy The Beatles w Smogorzewcu.
  • W niedzielę 6 lutego od godz. 10:00 w hali sportowej w Osieku nad Wisłą będzie rozgrywany gminny turniej halowej piłki nożnej seniorów.
  • Również w niedzielę od godziny 10:00  nad jeziorem w Osieku nad Wisłą spotykają się fani morsowania i zapraszają do dołączenia. Dostępna będzie mobilna sauna parowa.  Chęć korzystania z sauny (odpłatność ok. 20 zł) prosimy ustalać z organizatorem - tel. 609 792 111. 

Życzymy udanego weekendu!

Postępują prace związane z przebudową remizy OSP w Dobrzejewicach

Postępują prace budowlane związane z przebudową i termomodernizacją remizy OSP w Dobrzejewicach. Wójt Andrzej Wieczyński i prezes OSP Wojciech Rygielski doglądali dziś inwestycji. Wykonawca usunął tynki, posadzkę i ściany działowe oraz odsłonił więźbę dachową. Inwestycja warta 2 mln złotych współfinansowana jest ze środków unijnych.

Ruszyła przebudowa i termomodernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzejewicach. Wykonawca - firma P.P.H.U. WO-BUD Wojciech Młodziejewski z Wąbrzeźna - usunął tynki, posadzkę i ściany działowe oraz odsłonił więźbę dachową. Od wewnątrz obiekt jest niemal całkowicie przygotowany do dalszych prac.

Zakres przebudowy jest bardzo szeroki i obejmuje:

  • wykonanie robót ziemnych;
  • wykonanie robót betonowych;
  • wykonanie robót zbrojarskich;
  • wykonanie robót murarskich;
  • wykonanie nadproży;
  • wykonanie rozbudowy budynku;
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej;
  • wykonanie termomodernizacji ścian zewnętrznych;
  • wykonanie termomodernizacji istniejącego budynku;
  • wykonanie robót tynkarskich;
  • wykonanie robót posadzkowych;
  • wykonanie robót wykończeniowych;
  • wymianę konstrukcji dachu wraz z pokryciem;
  • wykonanie nowych obróbek blacharskich;
  • wykonanie instalacji elektrycznej oświetleniowej podstawowej;
  • wymianę instalacji gniazd wtykowych jednofazowych;
  • wykonanie instalacji fotowoltaicznych;
  • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania;
  • wymianę instalacji wodno - kanalizacyjnej;
  • wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Inwestycja obejmuje zatem również pełną modernizację systemu grzewczego poprzez montaż i instalację pompy ciepła w miejsce obecnie działającego kotła na olej opałowy.

Termomodernizacja obiektu to:

  • montaż odnawialnych źródeł energii w postaci instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 25 kW,
  • usprawnienie w zakresie modernizacji oświetlenia wewnętrznego i zastosowania technologii LED,
  • docieplenie podłogi na gruncie,
  • docieplenie ścian zewnętrznych (gr. 41cm, 46cm, 42cm, 45 cm, 70cm, 55 cm, 47 cm, 51cm),
  • izolację dachu ocieplonego,
  • modernizację stolarki okiennej i drzwiowej,
  • zmianę wentylacji grawitacyjnej na rekuperację,
  • modernizację systemu grzewczego i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 3. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Celu Tematycznego 4. Wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach, Priorytetu Inwestycyjnego 4c. Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w budynkach publicznych i sektorze mieszkaniowym.

Całkowity koszt inwestycji to 1 mln 983 tysiące złotych, w tym 422 tysiące zł dofinansowania unijnego. Przebudowa jest całkowicie finansowana z budżetu gminy.

Postęp prac na budowie remizy w Dobrzejewicach, luty 2022

  • remiza_Dobrzejewice_02_2022_01
  • remiza_Dobrzejewice_02_2022_02
  • remiza_Dobrzejewice_02_2022_03
  • remiza_Dobrzejewice_02_2022_04
  • remiza_Dobrzejewice_02_2022_05
  • remiza_Dobrzejewice_02_2022_06
  • remiza_Dobrzejewice_02_2022_07
  • remiza_Dobrzejewice_02_2022_08

W środę rolnicy będą protestować na DK 10

W środę w godz. 9 – 17 przejazd drogą krajową nr 10 będzie utrudniony. Swoje niezadowolenie z obecnych działań partii politycznych będą manifestować rolnicy. Organizatorzy zgromadzenia zapowiadają udział ok. 100 traktorów, które zwartą kolumną będą przejeżdżać i zatrzymywać się wzdłuż drogi.

Organizatorzy w zawiadomieniu do naszej gminy piszą, że planują kilkukrotne przejazdy zwartej kolumny ciągników rolniczych na drodze krajowej nr 10 na odcinku naszej gminy. „Przejazd ma charakter symboliczny i nie ma na celu całkowitego zamknięcia ruchu, lecz zwrócenie uwagi na nasze działania.”

Podczas zgromadzenia mają odbyć się również wystąpienia działaczy, uczestników i panele dyskusyjne. Zgromadzenie będzie wyposażone w sprzęt nagłośnieniowy i oraz syreny. Traktory wyposażone będą we flagi oraz banery.

170 000 na sport w 2022 roku - są wyniki konkursu

Osiem klubów sportowych złożyło wnioski o dotacje na realizacje zadań sportowych w 2022 roku. Wszystkim ośmiu oferentom gmina udzieli wsparcia finansowego. 

Na Otwarty Konkurs Ofert nr 1/2022 na wykonanie zadań publicznych związanych  realizacją zadań gminy Obrowo w 2022 roku w zakresie sportu pod nazwą: „Wspieranie organizacji szkolenia, treningów i zajęć sportowych oraz współzawodnictwa sportowego w różnych dyscyplinach sportu na terenie gminy Obrowo w roku 2022” w wyznaczonym terminie do urzędu wpłynęło osiem ofert.

Komisja konkursowa w składzie: Magdalena Krzyżanowska, Joanna Zielińska i Dariusz  Machajewski dokonała ich oceny formalnej i merytorycznej. Następnie, w oparciu o niżej wymienione kryteria, opisane w regulaminie konkursowym, komisja zaopiniowała pozytywnie wszystkie osiem ofert, przyznając im następującą (uśrednioną) ilość punktów:

Oferta nr 1 = 30,99 pkt./ max 45 pkt.
Oferta nr 2 = 44 pkt./max 45 pkt.
Oferta nr 3 = 28,66 pkt./max 45 pkt.
Oferta nr 4 = 43,67 pkt./max 45 pkt.
Oferta nr 5 = 35 pkt./max 45 pkt.
Oferta nr 6 = 30,33 pkt./max 45 pkt.
Oferta nr 7 = 28,33 pkt./max 45 pkt.
Oferta nr 8 = 38,67 pkt./max 45 pkt.

W budżecie gminy Obrowo na 2022 rok na ww. zadanie zarezerwowano kwotę 170 000,00 zł.

Komisja zarekomendowała wójtowi gminy Andrzejowi Wieczyńskiemu następujący podział środków:

Oferta nr 1: Akademia Karate Tradycyjnego „BUDO” Osiek nad Wisłą - Organizacja, szkolenie i udział dzieci i młodzieży w imprezach sportowych w 2022 roku - 9 100,00 zł

Oferta nr 2: Klub Sportowy „ORZEŁ” Głogowo - Rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu przez Klub Sportowy „Orzeł Głogowo” - 55 000,00 zł

Oferta nr 3: Uczniowski Klub Sportowy „FENIKS OBROWO” - Akademia młodego piłkarza – lokalny rozwój kultury fizycznej z organizacją sparingów, turniejów oraz zgrupowaniem piłkarskim - 3 000,00 zł

Oferta nr 4: Uczniowski Klub Sportowy „KOMETA” Obrowo - Prowadzenie szkolenia dzieci i młodzieży w kolarstwie w UKS „Kometa” Obrowo oraz udział we współzawodnictwie sportowym - 61 850,00 zł

Oferta nr 5: UKS A&W TEAM Obrowo - Upowszechnianie kultury fizycznej i rozwój sportu - 24 000,00 zł

Oferta nr 6: Toruński Klub KARATE – DO „RONIN” - 1. Organizacja Festiwalu Sztuk Walki; 2. Organizacja kujawsko-pomorskich konsultacji karate olimpijskiego WKF; 3. Uczestnictwo w zawodach karate; 4. Prowadzenie zajęć sportowych - 9 050,00 zł

Oferta nr 7: Obrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Sportu „Nasza Szkoła”/Uczniowski Klub Sportowy „Jordan Obrowo” „W duecie zawsze raźniej edycja 4” - 2 000,00 zł

Oferta nr 8: Klub Sportowy „IMPACT OBROWO” - Łączymy pokolenia – Piłka nożna dla młodzieży i dorosłych - 6 000,00 zł

Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński przychylił się do rekomendacji komisji i zarządzeniem numer 11/2022 z dnia 7 lutego 2022 roku podjął decyzję o dofinansowaniu zadań w takiej wysokości, jak proponowała komisja.

W uzasadnieniu wyboru komisja napisała: Osiem ofert wybranych w otwartym konkursie podejmuje działania związane ze wspieraniem kultury fizycznej i wpływa na rozwój sportu w Gminie Obrowo w różnych dyscyplinach. Prowadzone przez wybrane w konkursie kluby sportowe i stowarzyszenia działania zachęcają do udziału we współzawodnictwie sportowym, co wpływa na popularyzowanie sportu w gminie i zdrowego trybu życia nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród osób dorosłych.

Komisja oceniała oferty w oparciu o następujące kryteria:

  • zgodność oferty z celem publicznym określonym w konkursie;
  • kalkulację kosztu realizacji zadania publicznego (budżet jest kompleksowy, racjonalny, adekwatny, zasadność przyjętych stawek jednostkowych w odniesieniu do cen rynkowych, relacje kosztów do planowanych rezultatów);
  • udział środków własnych lub środków z innych źródeł na zadanie (wysokość wnioskowanej dotacji, porównanie jej z planowanym wkładem własnym,  możliwość realizacji zadania przez oferenta, w tym posiadanie zasobów rzeczowych i lokalowych (posiadany sprzęt, lokal, materiały, itp.);
  • jakość realizowanego zadania (kwalifikacje kadry oraz spójność oferty);
  • dotychczasowe doświadczenie we współpracy z Gminą Obrowo;
  • zakładane rezultaty realizacji zadania (zakładane efekty ilościowe - preferowane były oferty uwzględniające jak największą liczbę mieszkańców gminy Obrowo) i jakościowe (trwałość efektów po zakończeniu realizacji zadania, znaczenie realizacji zadania dla społeczności lokalnej);
  • czas trwania zadania (systematyczność, regularność): preferowanie były zadania długoterminowe – skala ocen od 0 do 5 pkt., zadania krótkoterminowe od 0 do 3 pkt.
  • promocję gminy Obrowo poprzez sport.

W każdym kryterium skala możliwych do uznania punktów wynosiła od 0 do 5. 

Minimalny próg umożliwiający przyznanie dotacji wyniósł 60% sumy punktów możliwych do uzyskania.

O tym, kiedy będą zawierane umowy finansowe, prezesi klubów będą powiadomieni indywidualnie.

Zgodnie z regulaminem konkursu prosimy kluby o dostarczenie zaktualizowanych harmonogramów i kosztorysów realizacji zadania.

Dziękujemy za udział w konkursie. 

UKS Kometa Obrowo z dotacją na szkolenia w kolarstwie i udział w zawodach

Uczniowski Klub Sportowy Kometa Obrowo z Dobrzejewic otrzymał 61 850 zł gminnej dotacji na cykliczne szkolenie dzieci i młodzieży w kolarstwie oraz na udział podopiecznych w wyścigach kolarskich. Umowę z wójtem Andrzejem Wieczyńskim przy kontrasygnacie skarbnik Joanny Faleńskiej podpisali dziś w tej sprawie Andrzej Kiejnowski – prezes klubu i Andrzej Wachowiak – skarbnik.

Oferta, na którą UKS Kometa Obrowo otrzymał dotację, obejmuje kilka zadań, spośród których najważniejsze jest cykliczne szkolenie dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy w kolarstwie. Zajęcia prowadzone są na obiektach szkolnych w Dobrzejewicach, na terenie Nadleśnictwa Zawały oraz na drogach gminnych i powiatowych. Szkolenie wiąże się także ze startami kontrolnymi w zawodach lokalnych i wojewódzkich, które prowadzą do udziału w wyścigach o randze ogólnopolskiej - na szosie, na torze kolarskim i w wyścigach przełajowych.

- Mieszkańcy Obrowa doskonale znają zawodników Komety i państwa samochód towarzyszący im w treningach. Krzysztof Gurzyński, Sandra Kaczmarek, Hubert Gil, Laura Chinc, Natalia Konczalska, Angelika Lipińska, Tatiana Murawska i Nadia Figurska – ci młodzi ludzie wspaniale promują naszą gminę, podobnie jak dawniejsi zawodnicy Komety, dziś chluba Akademii Michała Kwiatkowskiego Copernicus i toruńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego: Mateusz Sawicki, Tomasz Błażejewski, Zuzanna Charyga, Oliwia Gerc i Szymon Wiśniewski. Jesteśmy dumni z ich osiągnięć, ale doceniamy także trud i systematyczną pracę pozostałych podopiecznych Komety podkreśla wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. Nie mam wątpliwości, że 2022 rok będzie kolejnym rokiem dobrym dla naszych kolarzy.

Zawodnikami UKS Kometa Obrowo opiekują się między innymi:

  • Błażej Janiaczyk – mgr wychowania fizycznego, trener kolarstwa prowadzący zajęcia sportowe, mający za sobą 24-letnią karierę sportową oraz 5-letnie doświadczenie trenerskie, pracownik Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Toruniu.
  • Andrzej Kiejnowski – trener kolarstwa prowadzący zajęcia specjalistyczne w toruńskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego i Akademii Michała Kwiatkowskiego Copernicus, prezes UKS Kometa Obrowo,
  • Tomasz Owsian – wspierający działania szkoleniowe trener Kadry Narodowej Juniorów w roku 2020, były trener Michała Kwiatkowskiego, trener koordynator Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Toruniu, wiceprezes UKS Kometa Obrowo.

Ze strony UKS Kometa Obrowo umowę podpisywali prezes Andrzej Kiejnowski (w środku) oraz skarbnik Andrzej Wachowiak.

Covid-19 w szkole w Dobrzejewicach

Na mocy decyzji sanepidu wszystkie klasy 0 – 4 Zespołu Szkół w Dobrzejewicach do poniedziałku 14 lutego br. włącznie będą mieć prowadzone lekcje w formie zdalnej. Przyczyną jest ilość zakażeń koronawirusem. Jednocześnie trzy-, cztero- i pięciolatki mogą uczęszczać do przedszkola na zajęcia stacjonarnie.

Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński prosi wszystkich o dbanie o siebie i swoich bliskich. - Wszystkim życzę dużo zdrowia i przypominam o obowiązku noszenia maseczek oraz o konieczności dezynfekcji rąk i zachowywaniu dystansu.

 

Rewitalizacja linii kolejowej 27 – po spotkaniu roboczym

W Starostwie Powiatowym w Toruniu odbyło się kolejne spotkanie dotyczące rewitalizacji linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń – Czernikowo. Celem cyklicznych narad jest doprowadzenie do rewitalizacji linii kolejowej nr 27 Toruń Sierpc na odcinku Toruń – Czernikowo przez Lubicz i Obrowo po to, aby ułatwić mieszkańcom wschodnich gmin powiatu komunikację z Toruniem. Codzienne korki na drodze krajowej nr 10 od lat stanowią gehennę dla osób dojeżdżających do grodu Kopernika.

W naradzie udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko- Pomorskiego, Urzędu Miasta Torunia, Polskich Linii Kolejowych z Bydgoszczy oraz wójtowie trzech gmin, przez które przebiega na terenie powiatu toruńskiego linia kolejowa 27, tj. wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz, wójt Czernikowa Tomasz Krasicki oraz nasz wójt Andrzej Wieczyński. Inicjatorem i koordynatorem spotkań jest Starosta Toruński Marek Olszewski.

Celem cyklicznych spotkań jest doprowadzenie do rewitalizacji linii kolejowej nr 27 Toruń Sierpc na odcinku Toruń – Czernikowo przez Lubicz i Obrowo po to, aby ułatwić mieszkańcom wschodnich gmin powiatu komunikację z Toruniem. Codzienne korki na drodze krajowej nr 10 od lat stanowią gehennę dla osób dojeżdżających do grodu Kopernika.

- Dużą nadzieję pokładam w spotkaniach dotyczących nowego wykorzystania linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń - Czernikowo, które organizuje i koordynuje Starosta Toruński Marek Olszewski – mówi wójt Obrowa Andrzej Wieczyński. - Miejmy jednak na uwadze, że ta tak potężna, wysokonakładowa inwestycja, w minimalnym stopniu zależy od samorządów gminnych. Za transport kolejowy odpowiadają bowiem wspólnie Polskie Linie Kolejowe i samorząd województwa, który organizuje transport. Cieszy mnie więc, że ze strony obu tych naszych partnerów widać wolę odciążenia drogi krajowej nr 10 transportem kolejowym. Kolej jest ekologiczna i szybka, a półgodzinna poranna podróż pociągiem Obrowo - Toruń ze smartfonem w ręku mogłaby być przyjemnością.

Podczas narady przedstawiciele PLK zauważyli, że  teoretycznie możliwe byłoby już wkrótce uruchomienie pociągu Toruń - Czernikowo przez Lubicz i Obrowo co 50 minut w godzinach porannych. Wójtowie z zadowoleniem przyjęli te wstępne deklaracje i przedstawili propozycje ulokowania nowych przystanków na trasie Toruń Główny – Czernikowo. Aby bowiem mieszkańcy gmin chcieli korzystać z nowego połączenia z Toruniem, dworce muszą znajdować się w dogodnych dla nich miejscach, a pociągi kursować z możliwie jak największą częstotliwością.

Wójt Wieczyński potwierdził, iż gmina Obrowo zamierza utworzyć przystanek w Brzozówce, w Zawałach i w Obrowie.

Konkretne propozycje ulokowania nowych przystanków zostaną przekazane staroście, który – po uzyskaniu pozytywnej opinii ze strony urzędu marszałkowskiego – prześle je do oceny technicznej pracownikom PLK. 

Następne spotkanie zaplanowane jest na kwiecień. Wówczas spodziewane są konkretne deklaracje co do terminu i możliwości finansowych realizacji inwestycji.

- Jeśli Urząd Marszałkowski podtrzyma wolę realizacji tej inwestycji i zapewni dodatkowy tabor, gminy na wschód od Torunia czeka prawdziwa komunikacyjna rewolucja ocenia wójt Wieczyński. - Dojazd do Torunia będzie tak prosty, jak jazda tramwajem po grodzie Kopernika. Jestem gorącym orędownikiem tego przedsięwzięcia.

Więcej o spotkaniu przeczytają Państwo na stronie Powiatu Toruńskiego

Walentynkowy mini konkurs (prawie) poetycki

Zapraszamy do udziału w walentynkowym mini konkursie (prawie) poetyckim. Do wygrania pyszności od Makówki Bistro&Catering z Osieka nad Wisłą. Konkurs polega na ułożeniu wierszyka o długości od 4 do 8 wersów, w którym znajdą się słowa: gmina Obrowo oraz walentynki.

Organizatorem konkursu jest gmina Obrowo, a sponsorem resturacja Makówka Bistro&Catering z Osieka nad Wisłą, znajdująca się przy ul. Toruńskiej 1.

Zasady konkursu są bardzo proste:

Kto może brać udział w konkursie?

Każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku. Jedynym warunkiem jest polubienie profilu fejsbukowego "Obrowo – nasza gmina" lub instagramowego "Obrowonaszagmina".

Na czym polega konkurs?

Konkurs polega na ułożeniu wierszyka o długości od 4 do 8 wersów, w którym obowiązkowo znajdą się słowa: gmina Obrowo oraz walentynki (w dowolnym przypadku, tj. np. również gminie Obrowo, gminą Obrowo, walentynkach, walentynkami).

Wierszyk należy przesłać na fb@obrowo.pl do niedzieli 13 lutego 2022 roku do północy. Kto ma ochotę, może zamieścić wierszyk także w komentarzach na fb i inst. 

Kto zwycięży i otrzyma pyszności od Makówki?

W poniedziałek 14 lutego, czyli w walentynki, rano w Urzędzie Gminy Obrowo, zbierze się komisja, która wyłoni trzech zwycięzców. W skład komisji wejdą: sekretarz gminy Mirosława Kłosińska jako przewodnicząca, przedstawiciel sponsora – Makówki oraz Małgorzata Gerus, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Decyzja komisji jest ostateczna.

Zwycięzców nagrodzimy pysznościami od sponsora. Wygranym Makówka funduje:

1 miejsce - voucher za 50 zł do zrealizowania w Makówce,
2 miejsce – wybrana przez laureata pizza i napój,
3 miejsce - wybrana przez laureata pizza.

Jedzenie w Makówce będzie można zamówić na miejscu bądź na wynos dowolnego dnia. Obierając nagrodę, trzeba będzie podać swoje imię i nazwisko lub adres e-mail, z którego wysłano do nas wierszyk.

Ważna informacja:

Gmina Obrowo zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego wykorzystywania nadesłanych wierszyków (wraz z podaniem ich autora lub jego nicku) w celach promocyjnych. 

Walentynkowy Weekend w Obrowie

Nadchodzi weekend - wyjątkowy, bo walentynkowy. Tradycyjnie publikujemy zestawienie propozycji na spędzenie wolnego czasu w gminie Obrowo.

  • Już dziś, w piątek 11 lutego o godz. 19:00 w Świetlicy wiejskiej w Sąsiecznie, ul. Długa 49 odbędzie się koncert walentynkowy "Miłość w Poezji". Wystąpią Piotr Pieńkowski i Wojtek Lachowski. Organizatorzy: Sołtyska Sąsieczna oraz Koło Gospodyń Wiejskich Sąsiedzkie klimaty z Sąsieczna. Wstęp wolny. Organizatorzy proszą o zachowanie zasad sanitarnych.
  • W sobotę 12 lutego organizator Kazimierz Musiałowski tradycyjnie zaprasza na Nordic Walking za Uśmiech. Start o godz. 11:00 na ulicy The Beatles w Smogorzewcu.
  • 13 lutego (niedziela) od godz. 10:00 w szkole w Brzozówce będzie rozgrywany 5. Turniej tenisa stołowego. Jednocześnie informujemy, że termin turnieju szachowego zaplanowanego na niedzielę 13 lutego w szkole w Obrowie uległ zmianie - zostanie rozegrany 13 marca.
  • W niedzielę od godziny 10:00 nad jeziorem w Osieku nad Wisłą do wspólnych lodowatych kąpieli zapraszają morsy. Dostępna będzie mobilna sauna parowa - chęć korzystania (odpłatność ok. 20 zł) prosimy ustalać z organizatorem - tel. 609 792 111. Będzie można również nabyć wyjątkowe walentynkowe danie - rozgrzewającą zupę z afrodyzjakiem od Makówka Bistro&Catering.
Przypominamy również o walentynkowym mini konkursie poetyckim. Zakochani w gminie Obrowo mogą wygrać voucher na pyszności od Makówka Bistro&Catering. Na Wasze walentynkowe wiersze czekamy do 13 lutego. Szczegóły konkursu na naszym gminnym profilu FB - @obrowonaszagmina.
 
Życzymy udanego weekendu!

Życzenia z okazji Światowego Dnia Chorego

Z okazji przypadającego w dniu 11 lutego Światowego Dnia Chorego wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński przekazuje chorym słowa troski i otuchy.

Z okazji Światowego Dnia Chorego wszystkim osobom chorym życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Jeśli niestety z jakiś powodów nie jest to możliwe, życzę naszym chorym optymizmu oraz umiejętności znajdywania pięknych chwil każdego dnia.

Korzystając z okazji, składamy podziękowania lekarzom, pielęgniarkom oraz wszystkim opiekunom osób cierpiących za okazywaną pomoc i dobre serce.

W tym niesłychanie trudnym czasie wszyscy życzmy sobie wzajem dużo zdrowia i okazujmy troskę o siebie.

Wójt Gminy Obrowo Andrzej Wieczyński

W Dniu Chorego przypominamy kampanię „Gramy przeciwko rakowi”, w której uczestniczyliśmy na zaproszenie Powiatu Toruńskiego. Dzięki kampanii osoby chorujące na nowotwory miały możliwość porozmawiać z pacjentkami onkologicznymi, otrzymać wsparcie i przekonać się, że rak to nie wyrok.

Realizacja filmu: Łukasz Piecyk

Gramy przeciwko rakowi 2021

Przedostatni turniej halowej piłki nożnej za nami

Wielkich emocji dostarczyli nasi piłkarze zgromadzonym w hali sportowej w Osieku nad Wisłą kibicom. Trzymające w napięciu mecze i wyrównana walka do samego końca udzielała się wszystkim dopingującym. Ostatecznie przez lepszy bilans bramkowy w turnieju zwyciężył Impact Obrowo, który tak jak Wisła Osiek zgromadził w 3 meczach 7 punktów. Trzecie miejsce przypadło drużynie z Obór, która w ostatnim meczu sensacyjnie pokonała reprezentację Sąsieczna. Kolejne i zarazem ostatnie zmagania już w marcu.

W walce o pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej turniejów nadal rywalizują drużyny z Obrowa i Osieka. Obie zgromadziły po 30 punktów, więc o zwycięstwie jednej z nich zdecyduje ostatnia impreza. Szczegółowe wyniki znajdziecie w załączniku poniżej. Wszystkim zawodnikom dziękujemy za wspaniałą sportową rywalizację i zapraszamy na decydujące rozgrywki.

  • luty 2022 148
  • luty 2022 155
  • luty 2022 167
  • luty 2022 145
  • luty 2022 165
  • luty 2022 143
  • Obory
  • luty 2022 172
  • luty 2022 160
  • luty 2022 158
  • luty 2022 142
  • luty 2022 156
  • luty 2022 159
  • luty 2022 171
  • luty 2022 157
  • luty 2022 138
  • luty 2022 153
  • luty 2022 146
  • luty 2022 147
  • luty 2022 161
  • luty 2022 164
  • luty 2022 144
  • luty 2022 141

Rozpoczęliśmy naprawy gminnych dróg

Orzechowa, Laskowa, Morelowa, Wegierkowa w Brzozówce, Pistacjowa, Cytrynowa, Arbuzowa, Poranna Rosa, Muślinowa w Głogowie – te ulice zostały utwardzone i wyrównane. Pogoda pozwoliła nam na podjęcie prac naprawczych. - Jeśli takie warunki pogodowe utrzymają się na dłużej, prace będziemy kontynuować w kolejnych miejscowościach – zapowiada Marcin Zduński, inspektor ds. dróg w Urzędzie Gminy Obrowo.

Dziś było słonecznie i sucho, a synoptycy zapowiadają, że taka pogoda utrzyma się w najbliższych dniach, toteż gmina – mimo soboty, dnia wolnego od pracy - rozpoczęła pozimowe prace naprawcze na drogach.

- Rozpoczęliśmy od Zawał na osiedlu Betpol. Następnie utwardzone i  wyrównane zostały ulice w Brzozówce: Orzechowa, Laskowa, Morelowa, Wegierkowa i w Głogowie: Pistacjowa, Cytrynowa, Arbuzowa, Poranna Rosa, Muślinowa – relacjonuje Marcin Zduński, inspektor do spraw dróg w Urzędzie Gminy Obrowo. - W użyciu był ciężki sprzęt: równiarka, koparko – ładowarka i walec. Dziękujemy mieszkańcom za ciepłe przyjęcie i wyrazy sympatii. To bardzo nam pomaga w tym trudnym okresie roztopów i opadów, kiedy mieszkańcy denerwują się na nas za zły stan dróg gruntowych, a my nie mamy żadnych technicznych możliwości ich naprawy, gdy stale pada, a nocami chwyta przymrozek.


Inspektor Zduński tłumaczy, że nie ma możliwości utwardzania dróg gruntowych podczas deszczu i wiatrów, ponieważ mija się to z celem.

- Taka praca nie przynosiłaby żadnych efektów. Poza tym, obecnie nocami temperatura stale jest ujemna, a po deszczach pojawiają się kałuże. Sprzęt odsyłam tam, gdzie nie ma wody. Wjeżdżając w błoto, tylko pogorszylibyśmy sytuację i zniszczyli maszyny. W związku tym, że naprawa dróg gruntowych tak bardzo uzależniona jest od pogody, a obecnie także od zdrowia naszych pracowników i oczywiście sprawności sprzętu, nie jestem w stanie podać harmonogramu prac. Wiem, że mieszkańcom na tym zależy, ale nie chcę nic obiecywać, jeśli wiem, że nie będzie to miało pokrycia w faktach. Wiem też, że mieszkańcy nie lubią, gdy proszę o cierpliwość, ale naprawdę dróg gruntowych nikt nie naprawia zimą. Muszę więc prosić naszych mieszkańców i cierpliwość i zrozumienie.

  • Zawaly_naprawa_drog_02_2022_01
  • Zawaly_naprawa_drog_02_2022_02
  • Zawaly_naprawa_drog_02_2022_03

Walentynkowy konkurs (prawie) poetycki 2022 rozstrzygnięty

24 wesołe rymowanki wpłynęły na walentynkowy konkurs prawie poetycki. Jury, zgodnie uznając, że wszystkie utwory są piękne i zasługują na nagrody, musiało jednak wybrać zwycięzców. Po naradzie jury zdecydowało, że 1 miejsce przyznaje Emilii Kunickiej, 2 miejsce – Michałowi Juszkiewiczowi, a trzecie – Joannie Talkowskiej. Serca pań z komisji skradł również utwór Kazimierza Musiałowskiego, któremu panie ślą pozdrowienia i wirtualne serduszka.

24 słodkie, walentynkowe rymowanki wpłynęły w terminie na walentynkowy konkurs prawie poetycki. Jego organizatorem była gmina Obrowo, a sponsorem restauracja Makówka Bistro&Catering z Osieka nad Wisłą, znajdująca się przy ul. Toruńskiej 1.

Komisja konkursowa wspaniale się bawiła przy głośnym odczytywaniu romantycznych wierszyków. Zgodnie uznała, że każda rymowanka zasługuje na uznanie i że niemal każda może być śmiało wykorzystywana jako wzór miłosnego wyznania. Trudno się więc dziwić, że jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie jednak, po długich naradach,  komisja walentynkowego konkursu prawie poetyckiego wybrała laureatów.

Są nimi:

  • Emilia Kunicka – 1 miejsce,
  • Michał Juszkiewicz – 2. miejsce,
  • Joanna Talkowska – 3. miejsce.

Zwycięzców nagrodzi sponsor - restauracja Makówka Bistro&Catering z Osieka nad Wisłą, która funduje:

  • za 1 miejsce - voucher za 50 zł do zrealizowania w Makówce,
  • za 2 miejsce – wybrana przez laureata pizza i napój,
  • za 3 miejsce - wybrana przez laureata pizza.

Jedzenie w Makówce można zamówić na miejscu bądź na wynos dowolnego dnia. 

- Dziękuję wszystkim za udział w konkursie. Dawno nie miałam tak miłego poniedziałku, jak ten dzisiejszy, gdy odczytywałyśmy sobie na głos konkursowe wierszykiśmieje się Mirosława Kłosińska, sekretarz gminy Obrowo, przewodnicząca komisji oceniającej "utwory". – Wena i umiejętności naszych mieszkańców są niesamowite! Kto wie, czy ten konkurs nie stanie się naszą walentynkową tradycją, skoro wpłynęło do nas tyle pięknych rymowanek.

Panie z jury zachwycone były wszystkimi utworami, ale zdecydowały się – oprócz wskazania zwycięzców - wyróżnić jeszcze jednego autora. Jest nim Kazimierz Musiałowski, którego rymowanka: W gminie Obrowo piękne są dziewczynki, kochajcie je nie tylko w walentynki skradła im serca. Komisja konkursowa przesyła panu Kazimierzowi pozdrowienia i wirtualne ❤️ serduszka ❤️

1 miejsce: walentynkowa rymowanka Emilii Kunickiej:

Gdyby moje życie miało zacząć się od nowa,
znów chciałabym je spędzić w najpiękniejszych w Polsce sceneriach Obrowa.
Wstawać budzona świergotem ptaków, 
Czuć zapach lasów, łąki i świeżych kwiatów.
Szczęściem jest dom na ziemiach obrowskich,
gdzie życzliwość ludzi i szczerość pozwala ci żyć bez troski.
Rozkoszuj się naturą, pięknem, miej miejsce na swoje wypoczynki,
czuj się zakochanym w życiu nie tylko w walentynki.

2. miejsce: walentynkowa rymowanka Michała Juszkiewicza:

"Romans w gminie''

Gmina Obrowo piękna, leśna, czysta,
Przede wszystkim romantyczna.
Pełna jezior, miejsc do zabaw,
Tutaj wścibski wzrok nie pada.
Można zatem w naszej gminie 
Piękny wieczór dać dziewczynie.
Walentynki - taka gmina
miłości i kochaniu sprzyja.

3. miejsce: walentynkowa rymowanka Joanny Talkowskiej:

Wywiózł mnie chłopak z toruńskiego powiatu. Rzekł do mnie: "Chodź, pokażę Ci kawałek pięknego światu". 
Myślałam ze podróż czeka mnie takowoż.
Tymczasem on wywiózł mnie do gminy Obrowo.
Pokazuje mi: Tu las, tu pole, tu krówka. Tu Kawęczyn, Dobrzejewice, Brzozówka.
I w sercu mym się miłość zebrała. Ja żem się w tej gminie zakochała! 
Dom mi tu postawił, mam synka i dwie dziewczynki i spędzam tu już kolejne walentynki! 
Wspaniałe to miejsce, wspaniała gmina cała. Ja już tu będę na wnuki czekała.

Orzeł Głogowo od 7 stycznia rozpoczął przygotowanie do rundy jesiennej

Seniorzy Klubu Sportowego Orzeł Głogowo trenują 2 razy w tygodniu, by jak najlepiej przygotować się do rundy wiosennej. Zanim jednak rozpoczną rundę wiosenną czekają ich cztery zaległe kolejki rundy jesinnej, które ze względu na krótki dzień oraz panujące warunki atmosferyczne nie zostały rozegrane. Nasze orły rozegrają mecze z Unislavią Unisław, Opatrunkami Toruń, LZS Świedziebnia oraz LZS Bobrowo. W ostatnim czasie wygrali dwa mecze sparingowe, przed nimi jeszcze 3 spotkania. 

Mecze sparingowe zaplanowane na miesiące luty i marzec br.:

  • 6. lutego sparing w Inowrocławiu z drugą drużyną Unii Gniewkowo zakończony zwycięstwem 3:1, bramki zdobywali Dawid Żóchowski, Paweł Kulasiński, Damian Stefaniak;
  • 13. lutego sparing w Grudziądzu z KP Wandowo - wygrana naszych orłów 5:1, gole dla naszych zdobyli: Dawid Żóchowski x3, Jan Kulasiński oraz Damian Stefaniak;
  • 19. lutego sparing we Włocławku o godzinie 18:00 z drużyną Wiślanin Bobrowniki - zwycięstwo w ciężkich warunkach atmosferycznych 7:4 - bramki dla naszych strzelali Dawid Żóchowski x3, Damian Stefaniak x2, Krzysztof Smoliński i Wojciech Błażejewski;
  • 26. lutego o 16:00 w Toruniu przy Skarpie sparing z Victorią Niemcz;
  • 5. marca w Bydgoszczy lub Solcu Kujawskim mecz z drugą drużyną Unii Solec Kujawski. Godzina jeszcze nie jest ustalona;
  • 13 marca start rundy wiosennej. Mecz domowy z Unislavią Unisław o godz. 14:00.

Po rozegraniu zaległych kolejek Kujawsko-Pomoroski Związek Piłki Nożnej zadecyduje w jakiej formie rozegrana zostanie druga tura spotkań. Pozostaje nam trzymać kciuki za naszych piłkarzy i życzyć powodzenia w kolejnych sparingach i meczach o punkty.

 

  • 274107482_4700682946709782_8358518959091907742_n
  • 274215052_4700682500043160_4040474607026642149_n
  • 274421384_4700682883376455_4931973877570382317_n

5. otwarty turniej tenisa stołowego Gminy Obrowo za nami

13. lutego do hali sportowej SP w Brzozówce zjechali się najlepsi tenisiści z naszej gminy oraz gmin ościennych. W kategorii kobiet zwyciężyła nasza młoda mistrzyni Monika Sonnenberg, drugie miejsce zajęła Agnieszka Rutkowska, podium zamknęła Bytner Aleksandra. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Piotr Zieliński, który w meczu finałowym wygrał z Jakubem Krzyżanowskim, trzecie miejsce zajął Mateusz Bytner. 

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za chęć wspólnego spędzenia czasu na sportowo. Kolejny i zarazem ostatni turniej tenisa stołowego już 13. marca. Zagramy jak zwykle w Brzozówce. Wyniki znajdziecie w załączniku poniżej.

  • 5.TS 003
  • 5.TS 006
  • 5.TS 009
  • 5.TS 010
  • 5.TS 011
  • 5.TS 012
  • 5.TS 014
  • 5.TS 015
  • 5.TS 016
  • 5.TS 018
  • 5.TS 019
  • 5.TS 021
  • 5.TS 022
  • 5.TS 023
  • 5.TS 024
  • 5.TS 025
  • 5.TS 027
  • 5.TS 029
  • 5.TS 032
  • 5.TS 038
  • 5.TS 040
  • 5.TS 041
  • 5.TS 044
  • 5.TS 047

Kulturalne walentynki za nami. Koncert, teatr, sukces.

W piątek, 11 lutego w świetlicy w Sąsiecznie odbył się koncert walentynkowy. W krainę poezji śpiewanej zabrali nas Piotr Pieńkowski oraz Wojtek Lachowski. Usłyszeliśmy utwory znanych poetów a także autorskie piosenki.

Koncert odbył się w pięknej, miłosnej scenerii przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich Sąsiedzkie klimaty z Sąsieczna, które zachęciło nas również do degustacji własnych wypieków. Cieszymy się z miłego odbioru koncertu i czekamy na kolejne wydarzenia kulturalne w pięknej świetlicy.

Organizatorzy wydarzenia: sołtyska Sąsieczna Małgorzata Rafacz, KGW Sąsiedzkie klimaty oraz Urząd Gminy Obrowo.

 Miłym akcentem był również spektakl walentynkowy Zagryziakowie w Teatrze Baj Pomorski. Przyjemna, lekka, muzyczna komedia zachwyciła mieszkańców gminy Obrowo. Warto wspomnieć, że na scenie mieliśmy okazję podziwiać Grażynę Rutkowską - Kusę, finalistkę programu The Voice Senior. Pozwolę sobie uchylić rąbka tajemnicy... Wspaniałą artyskę zaprosiliśmy do naszej gminy. Koncert planujemy w kwietniu. 

Dzielimy się również radością z walentynkowego sukcesu muzycznego mieszkanki Osieka nad Wisłą. Weronika Pałaszewska zdobyła III miejsce w VII Miejskim Konkursie Wokalnym Piosenka Niespełnionej Miłości zorganizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu. Weronika od wielu lat śpiewa w scholi Źródło, jest uczennicą Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Osieku nad Wisłą oraz Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Osieku nad Wisłą w klasie fortepianu. Od pewnego czasu rozwija swoją muzyczną pasję na zajęciach wokalistki Karoliny Orzeł. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Ewelina Mytlewska

  • 273776767_3110144015922122_4641822537264530240_n
  • 273924398_2245146872333076_5595737902216024104_n
  • 273962773_1757351604460687_9220998799546872320_n
  • 41_0

Magia walentynkowego koncertu

„Miłość w poezji” – pod takim tytułem w świetlicy wiejskiej w Sąsiecznie odbył się pierwszy koncert. W romantyczne, liryczne klimaty słuchaczy wprowadzili Piotr Pieńkowski oraz Wojtek Lachowski. Po walentynkowej uczcie muzycznej można było poczęstować się specjałami z Koła Gospodyń Wiejskich z Sąsieczna.

- Było klimatycznie, romantycznie, lirycznie, w rodzinnej ciepłej atmosferze, którą stworzyli mieszkańcy Sąsieczna i panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sąsiecznieopowiada Renata Kwiatkowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie, pod który podlega świetlica, uczestniczka koncertu. Piękny wokal Piotra Pieńkowskiego, który nie tylko śpiewał i grał, ale również zabawiał publiczność opowieściami o swych muzycznych przygodach… Przy tym wspaniałe dźwięki wydobywające się z gitary Wojtka Lachowskiego. W imieniu słuchaczy dziękuję za niezapomniany wieczór. Mamy nadzieję, że nasza wiejska świetlica w Sąsiecznie jeszcze nie raz będzie salą koncertową.

fot. Mariusz Procyk

Świetlica wiejska w Sąsiecznie została otwarta w listopadzie 2021 roku. Gmina całkowicie wyremontowała i odbudowała budynek po byłej szkole. Dziś obiekt służy jako miejsce integracji mieszkańców oraz siedziba gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który działa w ramach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie. Adaptacja obiektu była możliwa dzięki pozyskaniu przez gminę funduszy z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie.”

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniósł 1 861 931, 26 zł, w tym kwota dofinansowania to 1 767 903, 74 zł, czyli 94,95 %. Dofinansowanie pozyskaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie”, dzięki przygotowaniu i wdrożeniu Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Obrowo.

Pod tym linkiem znajduje się więcej informacji o świetlicy

Mobilny punkt szczepień w Obrowie

We wtorek 22 lutego w godz. 15:00-19:00 przy budynku urzędu gminy (ul. Aleja Lipowa 27) będzie dostępny mobilny punkt szczepień przeciwko covid-19 w ramach akcji "Szczepimy się". Osoby dorosłe będą mogły zaszczepić się pierwszą lub kolejną dawką. Będzie również możliwość wykonania profesjonalnego testu antygenowego w kierunku covid-19 (wynik dostępny po 15 minutach). Szczepienia i testy są bezpłatne.

Weekend w Obrowie

Nadchodzący weekend w gminie Obrowo będzie stał pod znakiem sportu i aktywności fizycznych.

  • W sobotę 19 lutego stałych bywalców jak i nowe osoby chętne do spróbowania swoich sił na Nordic Walking za Uśmiech zaprasza organizator Kazimierz Zdzisław Musiałowski. Start o godz. 11:00 na ulicy The Beatles w Smogorzewcu.
  • Orzeł Głogowo 19 lutego o godz. 18:00 zagra wyjazdowy mecz we Włocławku z drużyną Wiślanin Bobrowniki.
  • Zanim nadejdzie prawdziwa wiosna do wspólnych lodowatych kąpieli zapraszają morsy. Kiedy? W niedzielę 20 lutego od godziny 10:00. Gdzie? Nad jeziorem w Osieku nad Wisłą . Dostępna będzie mobilna sauna parowa - chęć korzystania (odpłatność ok. 20 zł) prosimy ustalać z organizatorem - tel. 609 792 111.
Życzymy udanego weekendu!

Bilans orkanu Eunice nad Obrowem

W całej Polsce w sobotę wiał bardzo silny wiatr, powodujący liczne zniszczenia. Huragan spowodował straty także w naszej gminie. – Dwie rodziny potrzebowały pilnej pomocy. Jedną z nich, czteroosobową, z dwójką dzieci, umieściliśmy w mieszkaniu zastępczym. Najważniejsze jest jednak, że nikomu nic się nie stało – podkreśla wójt Andrzej Wieczyński, nadzorujący akcję walki z żywiołem.

Strażacy ochotnicy z terenu naszej gminy pierwsze zgłoszenia o konieczności udzielenia pomocy otrzymali o 1 w nocy w sobotę 19 lutego. Do chwili, kiedy piszemy ten komunikat (19 lutego, godz. 20.30) do zdarzeń związanych z organem wyjeżdżali 42 razy. Wciąż pracują. – Usuwamy powalone drzewa tarasujące drogi czy zagrażające bezpieczeństwu ludzi. Zabezpieczamy rzeczy, które mogą stanowić zagrożenie. Pomagamy naprawiać zerwane dachyrelacjonuje Sławomir Lewandowski, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Obrowo, naczelnik OSP Kawęczyn.

Dwie rodziny z terenu naszej gminy wymagały pilnej bieżącej pomocy. - Jedną z nich, czteroosobową, z dwójką dzieci, umieściliśmy w mieszkaniu zastępczym, ponieważ jej dom po huraganie nie nadaje się do zamieszkania. W poniedziałek pojedziemy na miejsce i zdecydujemy o dalszych działaniach. Drugiej rodzinie udzieliliśmy bieżącej pomocy. Najważniejsze jest jednak, że nikomu nic się nie stało – podkreśla wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, nadzorujący akcję walki z żywiołem.

Łącznie w naszej gminie wiatr poważnie uszkodził cztery dachy oraz powalił kilkadziesiąt drzew i konarów. - Dzięki posiadanemu sprzętowi, pojazdom i wyposażeniu możemy służyć pomocą szybko i profesjonalnie. To ważne nie tylko dla tych, którym pomagamy. To ważne również dla nas. Bezsilność w momencie, gdy chce się pomóc, a nie ma czym, jest straszna. Na szczęście, nas to nie dotyczypodkreśla naczelnik Lewandowski.

W wielu miejscowościach naszej gminy wiatr pozrywał linie energetyczne. Prądu nie ma również w urzędzie gminy Obrowo, toteż sztab kryzysowy działał wieczorem w warunkach dalekich od nowoczesnych. Gminnym informatykom udało się jednak zapewnić wójtowi uczestnictwo w wieczornej konferencji z wojewodą kujawsko – pomorskim i przekazanie informacji o sytuacji na terenie gminy Obrowo.

- Dziękuję za ofiarność strażakom ochotnikom oraz wszystkim, którzy pomagali i pomagają przywracać bezpieczeństwo w naszej gminie. Życzmy sobie spokojnej nocy – mówi wójt Wieczyński. 

"Bareja wieczorową porą" - zaproszenie na pokład z orkiestrą na żywo

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z grupowej oferty Teatru im. W. Horzycy w Toruniu 1 marca o godz. 19. Bareja wieczorową porą to spektakl komediowy grany z muzyką na żywo. Bilety grupowe w cenie 45 zł można rezerwować do czwartku u Eweliny Mytlewskiej, tel. 697083076

Na scenie zobaczymy postaci inspirowane ikonicznymi bohaterami z dzieł mistrza polskiej komedii. Twórcy  spektaklu grają z polską przeszłością i pamięcią, jednocześnie cały czas uważnie obserwując naszą współczesność, w której aż chce się krzyknąć: Bareja wiecznie żywy!

Zapraszamy na pokład z orkiestrą na żywo. Czas rozpocząć rejs pełen szalonego humoru i widowiskowych scen.

Scenariusz spektaklu “Bareja wieczorową porą” jest inspirowany twórczością Stanisława Barei i stanowi hołd dla tego świetnego reżysera

Reżyseria: Łukasz Czuj

Scenariusz: Michał Chludziński i Łukasz Czuj

Teksty piosenek: Michał Chludziński

Muzyka: Marcin Partyka

Scenografia i kostiumy: Elżbieta Rokita

Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka

Kierownik zespołu muzycznego: Igor Nowicki

 

Występują:

Małgorzata Abramowicz
Maria Kierzkowska
Karina Krzywicka
Anna Magalska
Matylda Podfilipska
Anna Romanowicz-Kozanecka
Joanna Rozkosz
Julia Sobiesiak-Borucka
Teresa Stępień- Nowicka
Jolanta Teska
Agnieszka Wawrzkiewicz
Michał Darewski
Jarosław Felczykowski
Łukasz Ignasiński
Wojciech Jaworski
Paweł Kowalski
Niko Niakas
Paweł Tchórzelski
Michał Marek Ubysz
Arkadiusz Walesiak
Grzegorz Wiśniewski

 

Inspicjentka: Alicja Kostrzewska

Asystent reżysera: Arkadiusz Walesiak

Fotografie: Piotr Nykowski

Czas trwania: 2 godziny 50 minut (z przerwą)

  • FB_IMG_1639755840989
  • Bareja-wieczorowa-pora_fot.-Piotr-Nykowski-65
  • Bareja-wieczorowa-pora_fot.-Piotr-Nykowski-93

W czwartek 24 lutego 31. Sesja Rady Gminy Obrowo

Sesja (on-line) rozpocznie się o godz. 10.00. W jej programie znalazło się 26 punktów. Radni będą rozmawiać między innymi o opłacie za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, o funduszu sołeckim i o ekwiwalencie dla strażaków ratowników OSP.

Program obejmuje także podjęcie uchwał w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Swoje sprawozdanie przedstawi też Komisja Rewizyjna.


Pełen porządek sesji publikujemy pod tym linkiem


Sesja będzie transmitowana pod tym linkiem

 

Komendant Bartnik z Dobrzejewic kończy służbę w policji

Nadkom. Szymon Bartnik, komendant Komisariatu Policji w Dobrzejewicach, odchodzi na emeryturę. - Składam Panu serdeczne podziękowania za wspólną, pełną zaangażowania pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego – napisał wójt w liście do komendanta.

Nadkom. Szymon Bartnik, komendant Komisariatu Policji w Dobrzejewicach, kończy służbę w policji. Z tej okazji w Komisariacie Policji w Dobrzejewicach odbyło się spotkanie komendanta z wójtami gmin, które komisariat obejmuje swoim zasięgiem, tj. Obrowo, Lubicz, Czernikowo. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. 

- Składam Panu serdeczne podziękowania za wspólną, pełną zaangażowania pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszej „Małej Ojczyźnie” – gminie Obrowonapisał w liście do komendanta wójt Wieczyński. Życzę satysfakcji na nowym etapie życia.

UKS Kometa Obrowo 27 lutego odbierze nagrody za sezon 2021

Nasi kolarze na co dzień startują w Lidze Uczniowskich Klubów Sportowych. Zajmują wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych nie tylko indywidualnie, ale i jako drużyna, gdzie w kategoriach wiekowych żakini i młodzik uplasowali się na najniższym stopniu podium. Drugie miejsce przypadło im w kategorii młodziczka. Najniższe, 12. miejsce zajęli żacy. Indywidualnie najlepiej wypadli Krzysztof Gurzyński i Sandra Kaczmarek (3. miejsce) oraz Hubert Gil i Laura Chinc (4. miejsce). Nagrody odebrali na gali zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorski Związek Kolarski.

Był to bardzo dobry sezon w wykonaniu naszych zdolnych kolarzy. Wyniki ligowe, to nie jedyne osiągnięcia naszej młodzieży z poprzedniego sezonu. Bardzo dobry występ zanotowali również na Tour de Pologne Junior, oraz wielu turniejach mistrzowskich. Wymienieni wyżej zawodnicy, to oczywiście nie wszyscy reprezentanci naszego klubu. Oprócz nich w lidze startowali również:

  • Angelika Lipińska - Żakini - 9. miejsce;
  • Dominik Brandykowski i Dawid Zieliński - Żak - 36. miejsce ex aequo;
  • Natalia Konczalska - Młodziczka - 8. miejsce;
  • Nadia Figurska - Młodziczka - 16. miejsce;
  • Tatiana Murawska - Młodziczka - 19. miejsce;
  • Julia Narkiewicz - Młodziczka - 23. miejsce;
  • Radosław Król - Młodzik - 33. miejsce.

Oprócz wymienionych w zawodach startowali jeszcze inni zawodnicy, którzy nie zmieścili się w klasyfikacji końcowej. Wszystkim reprezentantom klubu oraz trenerowi gratulujemy bardzo dobrych wyników i życzymy powodzenia w nadchodzącym sezonie.

Klasyfikacja wraz z punktacją znajduje się w załączniku poniżej.

  • 275452447_755208135457659_3830897228225902156_n
  • 275523200_352148080256446_3148918689393739129_n
  • 275534201_499227095096875_7619753815837081586_n
  • 275593916_685653722583554_7256357863823339979_n
  • 275605982_538228457561573_3261063310272537575_n
  • 275612864_921656328504198_8181810906025877842_n
  • 275615393_459354139311516_5995985857159722919_n
  • 275616422_273052051676989_441631283385426146_n
  • 275638024_1135264687287804_7843261003762977262_n
  • 275679131_541954630460654_8474519726257558651_n

Po wichurze. Dziękujemy strażakom!

Ostatni huragan mocno dał się w naszej gminie we znaki. Od czwartku 17 lutego do środy 23 lutego do północy jednostki OSP z terenu gminy Obrowo wyjeżdżały łącznie 104 razy do zdarzeń związanych z silnym wiatrem. Nikomu nic się nie stało, ale dwóm rodzinom należało udzielić pomocy. Jednej z nich, czteroosobowej, z dwójką dzieci, zapewniliśmy mieszkanie zastępcze.

W ostatnich tygodniach pogoda zmienia się bardzo dynamicznie. Bywa niebezpiecznie. Wieją huraganowe wiatry, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie i zrywają linie energetyczne. W piątek 18 lutego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o zagrożeniu 3 stopnia porywistymi wiatrami. Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński wydał więc dyspozycje gminnym jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej, aby były przygotowane na działania, a druhowie pozostawali w stanie podwyższonej gotowości bojowej.
Wichura nie oszczędziła naszej gminy, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Od czwartku 17 lutego do środy 23 lutego do północy jednostki OSP z terenu gminy Obrowo wyjeżdżały łącznie 104 razy do zdarzeń związanych z silnym wiatrem, w tym 86 razy do usuwania powalonych drzew, 14 razy do uszkodzonych dachów budynków oraz 4 razy do innych zdarzeń.

- Dzięki posiadanemu sprzętowi, pojazdom i wyposażeniu możemy służyć pomocą szybko i profesjonalnie. To ważne nie tylko dla tych, którym pomagamy. To ważne również dla nas. Bezsilność w momencie, gdy chce się pomóc, a nie ma czym, jest straszna. Na szczęście, nas to nie dotyczymówi Sławomir Lewandowski, inspektor ds. zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i przeciwpożarowej w Urzędzie Gminy Obrowo, naczelnik OSP Kawęczyn. - Profesjonalny sprzęt, w tym ostatnio zwłaszcza pojazd z drabiną o długości 21 metrów, ułatwia nam pomaganie.

Specjalne podziękowanie strażakom i mieszkańcom włączającym się w pomoc złożył wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. - Dziękuję za ofiarność i ogromną pracę, za stałą gotowość do pomocy. Gmina Obrowo jak zawsze jest z Was dumna.

  • wichura_Obrowo_02_2022_01
  • wichura_Obrowo_02_2022_02
  • wichura_Obrowo_02_2022_03
  • wichura_Obrowo_02_2022_04
  • wichura_Obrowo_02_2022_05
  • wichura_Obrowo_02_2022_06
  • wichura_Obrowo_02_2022_07
  • wichura_Obrowo_02_2022_08
  • wichura_Obrowo_02_2022_09
  • wichura_Obrowo_02_2022_10
  • wichura_Obrowo_02_2022_11
  • wichura_Obrowo_02_2022_12

Sportowcy z dotacjami na 2022 rok

Osiem klubów sportowych otrzymało dotacje na realizację zadań w 2022 roku. Władze klubów podpisały umowy, trwają już treningi, sparingi, rozgrywane są pierwsze mecze.

- W tym roku na realizowanie zadań z zakresu sportu przeznaczamy 170 000 zł. To najwyższa kwota na dotacje sportowe w regionie. Uważam jednak, że przekazywanie pieniędzy sportowcom to inwestowanie w ludzi, w ich zdrowie i rozwój. To priorytety w naszej gminiepodkreśla wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

Na co kluby planują przeznaczyć gminne dotacje?

Klub Sportowy Orzeł Głogowo, udzielona dotacja: 55 000 zł

Klub Orzeł Głogowo liczy 105 członków i co rok przybywa najmłodszych sportowców, chcących trenować piłkę nożną. Klub prowadzi rozgrywki piłkarskie dla czterech kategorii wiekowych: żak, orlik, młodzik i senior. Treningi seniorów odbywają się 2 razy w tygodniu po 2 godziny w sezonie letnim i 3 razy w tygodniu po 1,5 godziny w sezonie zimowym. Młodsze grupy spotykają się 3 razy w tygodniu po 1,5 godziny w okresie letnim oraz zimowym. Wszystkie treningi odbywają na boisku gminnym w Głogowie oraz na sali gimnastycznej i orliku w Dobrzejewicach.

Dotację klub chce przeznaczyć na realizację rozgrywek, udział w zawodach oraz m. in na zakup strojów.

Uczniowski Klub Sportowy A&W Team Obrowo, udzielona dotacja: 24 000 zł

Klub funkcjonuje w Obrowie od ponad 11 lat i od początku współpracuje z gminą. Trenerzy prowadzą zajęcia w dwóch grupach. W pierwszej grupie ćwiczą zawodniczki i zawodnicy występujący w kategoriach sportowych: kadet młodszy i starszy, junior młodszy i starszy oraz senior. Druga grupa obejmuje natomiast osoby początkujące. Klub dwukrotnie zorganizował w gminie mistrzostwa Polski w kickboxingu oraz Turniej Młodych Wojowników. Uczestniczyło w nich 15 klubów z całej Polski.

Otrzymaną dotację klub planuje przeznaczyć m.in. na udział w turniejach i sparingach, na organizację Turnieju Młodych Wojowników oraz na wynajem sali sportowej.

Akademia Karate Tradycyjnego Budo, udzielona dotacja:  9 100 zł

AKT Budo realizuje zajęcia w Osieku nad Wisłą i w Obrowie. W zajęciach tych uczestniczy łącznie ok. 70 dzieci. Klub współpracuje z gminą od 2018 roku, organizując szkolenia i zawody na terenie gminy Obrowo. Mieszkańcy naszej gminy biorą też udział w zawodach organizowanych poza gminą – na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i na terenie Europy.

Klub zamierza przeznaczyć dotację na prowadzenie  zajęć karate w szkołach z terenie naszej gminy dla ok. 45 uczniów oraz na przygotowanie zawodników (piętnastu z terenu gminy Obrowo) do startu w zawodach regionalnych i ogólnopolskich w karate tradycyjnym i fudokan.

Toruński Klub Karate – Do Ronin, udzielona dotacja: 9 050 zł

Klub Ronin współpracuje z naszą gminą od 2014 roku. Otrzymywał dotacje na zakup sprzętu sportowego oraz na przeprowadzenie Mistrzostw Ziemi Dobrzyńskiej oraz Festiwalu Sztuk Walki.

Dotację klub zamierza przeznaczyć na organizację tegorocznego Festiwalu Sztuk Walki, konsultacji karate i na udział w zawodach sportowych w naszym regionie.

Klub Sportowy Impact Obrowo, udzielona dotacja: 6 000 zł

Klub od 2015 roku bierze udział w rozgrywkach szóstek piłkarskich toruńskiej Futbol – Areny. W 2021 roku Impact awansował do najwyższej ligi, gdzie rywalami są mistrzowie Polski piłki nożnej sześcioosobowej. Treningi odbywają się 1 – 2 razy w tygodniu na orliku w Dobrzejewicach. Obecnie skład drużyny liczny 20 osób (w tym 4 spoza gminy Obrowo) w przedziale wiekowym 17 – 47 lat. Liga szóstek piłkarskich składa się głównie z osób dorosłych, ale – jak podaje Impact – w treningach biorą udział nie tylko członkowie Klubu, lecz również młodzież i dorośli z terenu gminy.

Dotację Impact planuje przeznaczyć na zakup sprzętu treningowego.

Uczniowski Klub Sportowy Feniks Obrowo, udzielona dotacja: 3 000 zł

Klub prowadzi od 10 lat systematyczne i całoroczne treningi piłkarskie dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy. Zajęcia odbywają się w szkole w Obrowie, w Osieku nad Wisłą oraz na gminnych boiskach w Obrowie, Dobrzejewicach i w Silnie. Podopieczni Feniksa zaczynają przygodę z piłką nożną już od 4. roku życia i mogą kontynuować ją w klubie do 12 roku życia.

Otrzymaną dotację klub planuje przeznaczyć na wyjazd dwadzieściorga podopiecznych na zgrupowanie piłkarskie w Tucholi.

Uczniowski Klub Sportowy Jordan Obrowo, Obrowskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Sportu Nasza Szkoła, udzielona dotacja: 2 000 zł

Stowarzyszenie Nasza Szkoła i UKS Jordan mają spore doświadczenie w realizacji zadań publicznych. W 2012 roku turniej mini piłki nożnej dla uczniów szkół podstawowych, w 2013 roku zaś międzygminny turniej unihokeja. W latach 2014 – 2016 klub organizował inne różnego rodzaju projekty prozdrowotne, a od 2019 roku pozyskuje z gminy dotacje na zajęcia z cyklu „W duecie zawsze raźniej.”
W 2022 roku Stowarzyszenie Nasza Szkoła i UKS Jordan z otrzymanej dotacji planują zorganizować czwartą edycję zajęć W duecie zawsze raźniej. Zajęcia przeznaczone będą dla 10 uczniów z terenu gminy i dla 10 ich rodziców. W ramach projektu we wrześniu i październiku br. klub poprowadzi 6 godzin zajęć z piłki nożnej.  Pierwszeństwo udziału w ćwiczeniach będą mieć osobą z nadwagą i otyłości.

W 2021 roku na realizację zadań sportowych gmina Obrowo przeznaczyła 170 000 zł. Ościenne gminy na ten cel wydatkują nieco mniej: Lubicz – 145 000 zł, gmina Czernikowo – 95 000 zł, gmina Ciechocin – 40 000 zł, gmina Łysomice – 96 000 zł, gmina Aleksandrów Kujawski – 100 000 zł. Szczegółowe informacje o dotacjach udzielonych w ww. gminach podajemy poniżej.

  • dotacje_sportowe_2022_AWTeamObrowo
  • dotacje_sportowe_2022_Budo
  • dotacje_sportowe_2022_FeniksObrowo
  • dotacje_sportowe_2022_ImpactObrowo
  • dotacje_sportowe_2022_KometaObrowo
  • dotacje_sportowe_2022_Nasza_szkola_Jordan
  • dotacje_sportowe_2022_Orzel_Glogowo
  • dotacje_sportowe_2022_Ronin

Wzrasta opłata za odbiór odpadów

24 zł od osoby – tyle wynosić będzie opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Obrowo od 1 kwietnia 2022 roku.

Rada Gminy Obrowo zdecydowała: od 1 kwietnia 2022 roku wzrosną opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów w gminie Obrowo. Wyniosą one:

  • 24 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość – jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny;
  • 23 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość - jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny, a właściciel nieruchomości kompostuje bioodpady w przydomowym kompostowniku;
  • 48 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość – jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Rada podjęła również decyzję o wzroście ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno – wypoczynkowe. Od 1 kwietnia 2022 roku opłata ta wyniesie 180,00 zł rocznie za jeden domek letniskowy, bez względu na długość korzystania z nieruchomości, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. 360,00 zł wynosi natomiast ta opłata, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny.

W związku z podwyżką mieszkańcy nie mają konieczności aktualizacji deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Urząd poinformuje mieszkańców pisemnie o podwyżkach.

Dlaczego rośnie odpłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów?

Powodów podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami jest kilka. Główne z nich to stale rosnące ilości wytwarzanych przez Polaków odpadów, ogromny wzrost cen za energię elektryczną i paliwo, wzrost cen płacy minimalnej. Dodatkowo, mimo postępującej świadomości ekologicznej społeczeństwa, nadal wielu z nas nie potrafi właściwie sortować odpadów i dbać o ich powtórne wykorzystanie.

W sąsiednich gminach podstawowa miesięczna stawka za odbiór odpadów jest podobna:

  • Lubicz – 22,00 zł od osoby i 21,00 zł od osoby w przypadku kompostowania;
  • Zławieś Wielka - 28,00 zł od osoby w przypadku, gdy nieruchomość zamieszkuje od jednej do pięciu osób i 26 zł, jeśli w domu mieszka więcej niż pięć osób;
  • Łysomice - w przypadku gospodarstw jedno, dwu i trzyosobowych stawka wynosi 28 zł od mieszkańca lub 26 zł w przypadku kompostowania. W przypadku domów zamieszkiwanych przez cztery lub więcej osób opłata wynosi 101 zł za gospodarstwo domowe (93 zł przy kompostowaniu);
  • Łubianka - 22 zł od osoby i  20 zł od osoby w przypadku kompostowania.

Gmina Obrowo solidarna z Ukrainą

Dziś nad ranem wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Władze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiele innych państw deklarują pomoc naszym sąsiadom. Na Ukrainie trwają już regularne walki, giną ludzie. Ukraińcy opuszczają kraj i w pośpiechu wykupują towar ze sklepów. – Wyrażamy solidarność z niepodległą Ukrainą i mówimy „nie” dla wojny – podkreśla wójt Andrzej Wieczyński.


Dziś nad ranem wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński potępia nieuzasadniony atak na naszych sąsiadów.

- Mówię stanowcze „nie” dla wojny. Wojna zawsze jest złem i zawsze giną podczas niej niewinni ludzie. W imieniu gminy Obrowo deklaruję wszelką pomoc dla bratniego narodu ukraińskiego, zgodnie ze wskazaniami naszych władz państwowych. Mam nadzieję, że bliscy przyjaciele gminy Obrowo, czyli samorządowcy z ukraińskiej Slobidki Kulczijewetskiej, są bezpieczni. Bardzo chciałbym ich zobaczyć jeszcze uśmiechniętychprzyznaje wójt Wieczyński. 

Wojna na Ukrainie. Gmina Obrowo będzie pomagać

Dziś rano (25.02.2022) wójt gminy Andrzej Wieczyński wraz z urzędnikami, w obecności przewodniczącego rady gminy Romana Skórskiego, uczestniczyli w telekonferencji z wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem. Konferencja dotyczyła inwazji Rosji na Ukrainę. Państwowe i samorządowe struktury odpowiedzialne za obronę cywilną działają i są w stałym kontakcie. Przygotowujemy się do pomocy uchodźcom.

W telekonferencji z wojewodą kujawsko – pomorskim Mikołajem Bogdanowiczem uczestniczyli samorządowcy województwa każdego szczebla. W naradzie brał udział również wójt Andrzej Wieczyński, który zwołał po niej spotkanie z urzędnikami. Na spotkaniu wójt podjął następujące decyzje:

  • w urzędzie będzie działał Komitet ds. pomocy Ukrainie, którego zadaniem będzie uruchomić akcję skoordynowanej pomocy gminy Obrowo dla Ukrainy;
  • wszystkie jednostki ochotniczej straży pożarnej z terenu gminy Obrowo zostaną doposażone w odpowiednie umundurowanie zabezpieczające zdrowie i życie oraz w sprzęt ułatwiający funkcjonowanie w sytuacjach kryzysowych;
  • przygotowane zostaną obiekty, w których uchodźcy z Ukrainy otrzymają tymczasowe schronienie i żywność.

Decyzje o dalszej, długofalowej pomocy wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński i działający przy nim sztab antykryzysowy będą podejmować na bieżąco, zgodnie ze wskazaniami władz wyższego szczebla.

- To sytuacja bez precedensu, ale zarówno w Rzeczypospolitej Polskiej jak i w każdym samorządzie, w tym w naszej gminie Obrowo, mamy wdrożone procedury na wypadek wojny. Tragedią jest, że musimy teraz je sprawdzaćmówi wójt Wieczyński. - Przygotowujemy się do pomocy uchodźcom. Posiadamy w gminie obiekty, takie jak świetlice i remizy, które są ogrzewane i wyposażone w węzły sanitarne oraz mamy infrastrukturę, w której przyrządzimy posiłki. Będziemy więc w stanie pomóc ukraińskim uchodźcom.

Samorządy czekają na opracowanie przez władze państwowe ustaw, które jasno określą zasady opieki samorządów nad uchodźcami. Na dziś takich ustaw nie ma, a zgodnie z obowiązującym prawem samorządy mogą przeznaczać gminne pieniądze wyłącznie na potrzeby własnych mieszkańców.

Weekend w Obrowie

Przed nami ostatni weekend lutego. Możemy śmiało promować go hasłem "Obrowo na sportowo"! 

  • W sobotę 26 lutego od godziny 9:00 na halach sportowych w Brzozówce (dziewczęta) i Obrowie (chłopcy) będzie rozgrywany gminny turniej indywidualnego tenisa stołowego dla uczniów szkół podstawowych gminy Obrowo w dwóch rocznikach: 2007-2008 oraz 2009 i młodsi.
  • Również w sobotę zachęcamy do spacerów w ramach tradycyjnej akcji Nordic Walking za Uśmiech. Start o godz. 11:00 na ulicy The Beatles w Smogorzewcu. Marsz organizuje Kazimierz Musiałowski.
  • W niedzielę 27 lutego od godziny 10:00 z uroków osieckiego jeziora będą korzystać morsy. Dostępna będzie mobilna sauna parowa - chęć korzystania (odpłatność ok. 20 zł) prosimy ustalać z organizatorem - tel. 609 792 111.

Życzymy udanego i spokojnego weekendu!

Młodzież w dwóch kategoriach wiekowych rozegra zawody w tenisie stołowym

W najbliższą sobotę 26 lutego 2022 roku od godziny 09.00 na halach sportowych w Brzozówce (dziewczęta) i Obrowie (chłopcy) zostanie rozegrany gminny turniej indywidualnego tenisa stołowego dla uczniów szkół podstawowych gminy Obrowo w dwóch rocznikach: 2007-2008 oraz 2009 i młodsi. Nad przebiegiem zawodów będą czuwać nauczyciele wychowania fizycznego z naszych gminnych szkół. Wszystkim zawodnikom życzymy powodzenia i niech wygra najlepszy/najlepsza.

Wychowankowie UKS Kometa pozdrawiają z obozu w Chorwacji

Nasi zdolni kolarze z UKS Kometa Obrowo reprezentują teraz barwy drużyny Copernicus Toruń. Nie zapomnieli jednak o "korzeniach" i dobrze wspominają drużynę, w której stawiali pierwsze kroki. Na swoim profilu na portalu społecznościowym facebook zamieścili zdjęcia z flagą gminy oraz strojem swojego dawnego klubu. Wszystko na tle palm i morza. Odrobinę zazdrościmy im klimatu, ale przede wszystkim dziękujemy za pozdrowienia i życzymy owocnej pracy i sukcesów w nadchodzącym sezonie.

Treść posta:

"Ze słonecznej Chorwacji płyną gorące pozdrowienia od naszych wychowanków Naszej Dumy- młodych mieszkańców gminy Obrowo, przygotowujących się do sezonu 2022 w barwach "Copernicusa":

"Pozdrawiamy serdecznie trenera Błażeja Janiaczyka, oraz osoby wspierające "Kometę" Wójta Gminy Obrowo Pana Andrzeja Wieczyńskiego, Państwa Katarzynę i Pawła Jarzębowskich, Dyrektorów szkół, wszystkich pracowników Urzędu Gminy w Obrowie oraz naszych Kibiców. Cieszymy się że mogliśmy rozpocząć przygodę z kolarstwem w naszym gminnym klubie "Kometa Obrowo" a dziś już w innych barwach w pięknej Chorwacji szykujemy się do kolejnego sezonu. Pozdrawiamy i do zobaczenia już niebawem na polskich drogach!"

  • 274220955_442378084348523_8966379967910591750_n
  • 274233155_442378054348526_8326736022995836800_n
  • 274235294_442378317681833_1663832258510227362_n
  • 274299146_442378227681842_8136813953467724248_n
  • 274554349_442378121015186_4428605183469997886_n
  • 274701020_442378261015172_6677349079072386060_n
  • ZZ

Organizujemy zbiórkę darów dla Ukrainy

Będziemy zbierać artykuły higieniczne i opatrunkowe, środki czystości, koce, śpiwory i żywność długoterminową. Materiały dla ukraińskich przyjaciół będzie można przynosić codziennie w godzinach lekcyjnych do szkół, a we wtorki i czwartki w godz. 16 – 19 do remiz, szkół i świetlic. Pomoc oferują sołtysi.

Powołany dziś rano (25.02.2022) przez wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego komitet ds. pomocy Ukrainie organizuje zbiórkę darów dla Ukrainy. W pomoc włączają się strażacy, sołtysi, dyrektorzy szkół i opiekunowie gminnych świetlic.

- Wszystkie osoby, z którymi rozmawiałam, bez wahania zadeklarowały pomoc. Strażacy udostępnią remizy, opiekunowie świetlic – świetlice, a dyrektorzy szkół – swoje placówki. Solidarność wzmacnia nas wszystkichmówi Renata Kwiatkowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie, członkini komitetu.

Co będziemy zbierać?

Materiały opatrunkowe, artykuły higieniczne (kosmetyki, pieluchy, podpaski, pasty do zębów itd.), środki czystości, nowe koce, śpiwory, łóżka polowe i żywność długoterminową.

Dokąd można przynosić dary dla Ukrainy?

  • Do każdej z gminnych szkół – codziennie w godzinach lekcyjnych oraz dodatkowo we wtorek i czwartek w godz. 16.00 – 19.00;
  • Do remiz strażackich i świetlic wiejskich – we wtorek i czwartek w godz. 16.00 – 19.00;
  • Do sołtysów – najlepiej po kontakcie z nimi. Sołtysi proszą o śledzenie profilu fejsbukowych sołectw, na których udostępniać będą informacje w tej sprawie.

Zebrane materiały przekażemy organizacjom charytatywnym, mającym kontakt z Ukrainą, zapewniającym odpowiedni transport środków. Planujemy przekazać je również do zaprzyjaźnionej Slobidki Kulczijewetskiej, której burmistrz skierował do naszego wójta pismo z prośbą o pomoc.

Na dziś nie wiemy, do kiedy trwać będzie zbiórka. Zależy to od decyzji władz państwowych co do wykorzystywania świetlic i remiz. Prosimy śledzić naszą stronę na bieżąco. Informacje dotyczące wsparcia Ukraińców będą aktualizowane.

Przywozimy uchodźców, prosimy przedsiębiorców o wodę i żywność dla Ukrainy

Gmina wysłała dziś (27.02.2022)  na granicę busa po pierwsze rodziny uchodźców. Bus wiezie też wodę i żywność. Wójt Wieczyński apeluje do przedsiębiorców o kolejne dostawy wody i jedzenia dla ukraińskich przyjaciół. Czekamy na nie w świetlicy w Obrowie. Osobą do kontaktu w tej sprawie jest Renata Kwiatkowska, kierownik GOPS w Obrowie, tel. 720 828 530. 

- Z Obrowa właśnie wyjechał gminny bus po pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy. Wkrótce dotrze do nas około 20 osób. Zakwaterujemy ich w komfortowych warunkach, zapewnimy bezpieczeństwo i jedzenie. W najbliższych dniach przywieziemy kolejne rodziny do naszej gminy. Podjąłem taką decyzję, ponieważ nie wolno nam pozostać obojętnymi na to, co robi reżim Putinamówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. 

Wójt jest w stałym kontakcie ze służbami wojewody organizującymi pomoc. Dziś nad ranem uzyskał informację, że obecnie Ukraińcy najbardziej potrzebują wody pitnej i jedzenia. Jakkolwiek zaplanowana na ten tydzień, indywidualna pomoc naszych mieszkańców jest bardzo ważna, to na szybko potrzeba zapewnić Ukrainie duże ilości wody pitnej i jedzenia.

- Proszę więc naszych przedsiębiorców o dostawy wody i żywności dla Ukrainy do świetlicy wiejskiej w Obrowie. Informacji w tej sprawie udziela Renata Kwiatkowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie, tel. 720 828 530informuje wójt.

Wodę i żywność zawieziemy na granicę w najbliższych dniach, gdy będziemy jechać po kolejne ukraińskie rodziny.

Strażacy OSP z terenu gminy Obrowo podzielą się sprzętem z Ukrainą

Nasi druhowie dokonują dziś przeglądu swojego sprzętu pod kątem możliwości podzielenia się nim ze strażakami z Ukrainy. Akcja odbywa się z porozumieniu z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Wójt zdecydował, że jednostki OSP z terenu gminy Obrowo, dysponujące znakomitym wyposażeniem, mają wspomóc ukraińskich przyjaciół.

- Jednostki OSP maja przejrzeć zasoby sprzętowe i przekazać to, co mogą. Strażacy wczorajszej nocy otrzymali dyspozycje w tej sprawie. Dziś sprzęt zostanie zebrany i zawieziony do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Sprządzimy protokoły przekazywanego sprzętu. Dziękuję naszym druhom za stałą gotowość pomocy!mówi gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, prezes Zarządu Głównego OSP z terenu gminy Obrowo, członek OSP Dobrzejewice. 

Przekazywany sprzęt będzie pełnowartościowy, sprawny i gotowy do użycia.

Informacja dla osób chcących przyjąć uchodźców w swoich domach

Wielu mieszkańców naszej gminy oferuje uchodźcom z Ukrainy schronienie w swoich domach. Są Państwo wspaniali! Komu należy zgłosić chęć pomocy? Jakich informacji potrzebujemy od Państwa?

Wielu z mieszkańców naszej gminy chce wspomóc uchodźców, oferując im schronienie. Są Państwo wspaniali! Poniżej informacje dla osób, które chcą przyjąć uchodźców do swoich prywatnych domów, mieszkań, hoteli i pensjonatów na terenie gminy Obrowo.

Osoby chcące przyjąć uchodźców prosimy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Obrowie. Zgłoszenia przyjmują:

  • Renata Kwiatkowska tel. 720 828 530 e-mail rkwiatkowska@gopsobrowo.pl
  • Weronika Rumińska tel. 720 828 569 e-mail wruminska@gopsobrowo.pl

Zgłaszając chęć goszczenia u siebie Ukraińców, prosimy podać:

  • adres,
  • ilość osób, którą mogą Państwo przyjąć.
  • deklarowany okresu pobytu gości,
  • warunki, jakie mogą Państwo zapewnić.

Informacje te przekażemy do wykorzystania w ramach działań ogólnopolskich i wojewódzkich.
 

 

Jedenaścioro dzieci z Ukrainy z mamami jest już w gminie Obrowo

Szesnaście osób z Ukrainy: jedenaścioro dzieci z mamami przyjechało dziś rano (28.02.2022) do Obrowa. Są zmęczeni, ale już spokojni. Mieszkający w naszej gminie Ukrainiec Wasyl Rebets jest tłumaczem i zapewnia ich, że znajdą u nas opiekę i wszelką pomoc. 

Uchodźców z Ukrainy przywieźli do naszej gminy kierowcy: Wiesław Rygielski i Krystian Rygielski, którzy na polecenie wójta Andrzeja Wieczyńskiego pojechali wczoraj na granicę z Wasylem Rebetsem zawieźć potrzebującym wodę i żywność.

- Wszyscy Ukraińcy przekraczający granicę z Polską są wystraszeni, zagubieni. Płaczą. Ten widok chwyta za serce, wzruszamówi Krystian Rygielski. - Dzięki Wasylowi, który cierpliwie tłumaczył uchodźcom w ich języku, że u nas w Obrowie nic im nie grozi, dzieci i kobiety powoli się uspokajały. Mogliśmy więc zabrać je i ruszyć do gminy. Po drodze zatrzymaliśmy się m. in. na stacji benzynowej w Krzyżanówku, gdzie pracownicy spontanicznie przynieśli ukraińskim przyjaciołom karton słodyczy i jedzenia. Chęć wsparcia uchodźców jest w całej Polsce przeogromna.

Zgodnie z decyzją wójta uchodźcy zostali zakwaterowani na terenie gminy w osobnych pokojach – każda rodzina otrzymała swoje lokum. Pokoje są jasne i przestronne, posiadają łazienkę z prysznicem, telewizor, lodówkę.

- Na razie nasi goście potrzebują umyć się, przebrać i wyspaćwyjaśnia Renata Kwiatkowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie.Wkrótce porozmawiamy z nimi i dowiemy się, czy czegoś jeszcze im brakuje. Na dziś prawdopodobnie mają wszystko. Mieszkańcy naszej gminy są wspaniali: w ciągu godziny od ogłoszenia, że potrzebujemy dla dzieci dwóch wózków, otrzymaliśmy je. Są nowoczesne i w bardzo dobrym stanie.

Dwoje dzieci jest przeziębionych. Temperatura na Ukrainie sięga nocą -8 stopni, więc najprawdopodobniej przemarzły. Gmina zapewnia im opiekę pediatry.

Na dziś nie wiemy, jak długo dzieci i kobiety będą potrzebować naszej pomocy i w jakim zakresie. Będziemy informować o tym na bieżąco. Gdyby uchodźcy mieli zostać u nas na dłużej, gminne szkoły przygotują dla dzieci zajęcia integracyjne i edukacyjne.

- Gmina jest gotowa przyjąć kolejne osoby uciekające z Ukrainy. Jesteśmy zorganizowani i przygotowani, aby niebawem pojechać po kolejnych uchodźcówdeklaruje wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. 

 

  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_01
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_02
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_03
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_04
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_05
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_06
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_07
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_08
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_09
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_10
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_11
  • Obrowo_dla_Ukrainy_28_02_2022_12

Gmina Obrowo dla Ukrainy. Sprawdź, jak pomóc

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrowie koordynuje pomoc Ukrainie. Pracowniczki GOPSu utworzyły zespoły, które odpowiadają za poszczególne rodzaje wsparcia. Przeczytaj. Dowiedz się, jak pomóc właściwie i z kim się kontaktować, chcąc wesprzeć uchodźców. Główny punkt zbiórki to świetlica w Obrowie, która od 28 lutego do 4 marca jest czynna w godz. 7.15 – 19.00.


Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie dziękują wszystkim, którzy chcą okazać wsparcie uchodźcom. Aby zbiórka była celowa, potrzeba określonych rzeczy, odpowiednio posegregowanych i opisanych. Chcąc usprawnić akcję pomocy, pracowniczki GOPSu utworzyły zespoły, które odpowiadają za poszczególne rodzaje wsparcia.

Co zbieramy dla Ukrainy i z kim się kontaktować?

Zespół 1. Okrycia, środki higieniczne, środki czystości, rzeczy „różne”

Katarzyna Zakrzewska tel. 720 828 498 kzakrzewska@gopsobrowo.pl i Aleksandra Zdrojewska tel. 603 391 900 azdrojewska@gopsobrowo.pl zajmują się przyjmowaniem okryć, środków higieny i czystości oraz rzeczy „różnych”. Poniżej szczegóły, co zbieramy w ramach tych grup.

Okrycia
Zbieramy: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminowej, materace, pościele, kołdry, poszewki, ubrania i płaszcze przeciwdeszczowe.

Środki higieny i czystości
Zbieramy:

  • płyny do kąpieli, pod prysznic, mydło, dezodoranty, pasty do zębów, szczoteczki, grzebienie;
  • bieliznę damską, męską, dziecięcą;
  • podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy, ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry);
  • worki na śmieci,
  • środki dezynfekujące,
  • maski filtrujące lub jednorazowe.

Inne, różne rzeczy:
Zbieramy: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy, transport, wózki, łóżka, AGD, telefony.

Zasadniczo nie zbieramy odzieży. Jeśli jednak mają Państwo odzież w bardzo dobrym stanie, przyjmiemy ją  odpowiednio przygotowaną, tj. wyłącznie posortowaną, czystą w podpisanych workach, np.  odzież dziewczynka 122 cm. Aby przekazać odzież, należy się wcześniej skontaktować z ww. Katarzyną Zakrzewską lub Aleksandrą Zdrojewską.

Zespół 2. Żywność, woda, środki medyczne, leki

Katarzyna Murawska tel. 720 828 464 pracasocjalna@gopsobrowo.pl i Ewa Kosztowna tel. 720 828 386 ekosztowna@gopsobrowo.pl przyjmują żywność, wodę, podstawowe środki medyczne i leki. Poniżej szczegóły, co zbieramy w ramach tych grup.

Żywność
Zbieramy:

  • żywność do szybkiego przygotowania (instant),
  • batony (w tym energetyczne),
  • bakalie, orzechy
  • konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania
  • narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Ważne: prosimy zabezpieczyć szkło!

Podstawowe środki medyczne:
Zbieramy: witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie.

Ważne: przekazujemy tylko te lekarstwa, które są kupowane bez recepty i które mogą być przechowywane w temperaturze do 26 stopni C. Powinny to być wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności.

Zespół 3. Przyjmowanie uchodźców, wolontariusze

Weronika Rumińska tel. 720 828 569 wruminska@gopsobrowo.pl i Małgorzata Piechowicz tel. 720 828 602 gpiechowicz@gopsobrowo.pl udzielają informacji osobom, które chcą przyjąć uchodźców do swoich prywatnych domów, mieszkań, hoteli i pensjonatów na terenie gminy Obrowo. Weronika i Małgorzata odpowiadają także za nabór i koordynowanie działań wolontariuszy. 

Gdzie można przynosić dary dla Ukrainy?

  • Do świetlicy wiejskiej w Obrowie, która jest głównym punktem zbierania darów. Od 28 lutego do 4 marca świetlica będzie czynna w godz. 7.15 – 19.00.
  • Do każdej z gminnych szkół – codziennie w godzinach lekcyjnych oraz dodatkowo we wtorek i czwartek w godz. 16.00 – 19.00;
  • Do remiz strażackich i świetlic wiejskich – we wtorek i czwartek w godz. 16.00 – 19.00;
  • Do sołtysów – najlepiej po kontakcie z nimi. Sołtysi proszą o śledzenie profilu fejsbukowych sołectw, na których udostępniać będą informacje w tej sprawie.

 

Przejdź do początku strony