Kampania NEFROTEST dla zdrowia nerek

Kampania NEFROTEST dla zdrowia nerek
2017-10-16

W niedzielę, 22 października 2017 roku mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli sprawdzić zdrowie swoich nerek. Ogólnopolska kampania dla zdrowia nerek NEFROTEST, odwiedzi Toruń pierwszy raz. Jest tu, jak w całej Polsce, niezwykle potrzebna, ponieważ co 10. Polak choruje na nerki i większość z nich nawet się tego nie domyśla. Badania odbędą się w Centrum Dializ Fresenius, przy ul. Batorego 17/19, na terenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

„Mieszkańcy Torunia mają świetną okazję by zbadać nerki. Mimo, że na co dzień nie mówi się często o ich chorobach, to jest to poważny problem. Schorzenia nerek przez wiele lat, nawet 20 czy 30, mogą nie dawać widocznych objawów. Niestety tak bardzo wyniszczają nerki, że pacjent często, zaraz po diagnozie, trafia na stację dializ, gdzie musimy ratować jego życie sztuczną nerką” – mówi dr n.med. Maria Wojnicz, nefrolog, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Toruniu przy ulicy Batorego 17/19.

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju. Dziś stale dializowanych w Polsce jest dwadzieścia tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Część z nich mogła uchronić się przed tą terapią lub znacznie opóźnić jej rozpoczęcie – wystarczyłyby coroczne badania krwi
i moczu. Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów. „Często powtarzam, że leczenie na etapie, kiedy nefrolog jest jeszcze w stanie pomóc chorym na tyle, by opóźnić konieczność dializoterapii, jest niedoceniane, głównie przez brak cyklicznych badań pod kątem chorób nerek” - mówi dr Maria Wojnicz.

Akcja NEFROTEST, polegająca m.in. na przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej, ale też przede wszystkim na wykonaniu bezpłatnych badań mieszkańców, stara się tę lukę wypełnić.

„Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 50. roku życia” – mówi Aleksandra Orzechowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius przy Batorego – „a wynika to z tego, że nerki starzeją się tak samo jak inne organy, stąd darmowe badania przede wszystkim dla tej grupy wiekowej, zagrożonej chorobami nerek w największym stopniu” – dodaje pielęgniarka.

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać, mamy 300 miejsc na badania” – mówi Aleksandra Orzechowska –„Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 17 i 18 października (wtorek i środa), w godzinach od 10.00 do 15.00,  pod numerami telefonów: 516 07 05 07 lub 516 05 07 05. A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 22 października (w niedzielę) do Centrum Dializ Fresenius przy ul. Batorego 17/19, na terenie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu” – dodaje Aleksandra Orzechowska

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni nefrologicznych w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Toruniu.

Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Torunia udzielił prof. dr hab. n. med. Jacek Manitius – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Wizyta kampanii NEFROTEST w Toruniu jest już 66. edycją tej akcji w Polsce.  Kampania została zainaugurowana w 2010 roku i do tej pory przebadano ponad 45 tysięcy osób.

Więcej informacji:                                                                          

Centrum Dializ Fresenius nr 58                                                             
(przy Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu)

ul. Batorego 17/19
87-100 Toruń

+48 56 657 21 78

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.