GALA WOLONTARIUSZY

GALA WOLONTARIUSZY
2018-04-25

Ideą spotkania zorganizowanego przez Fundację TRYBIK było poznanie działalności szkolnych kół wolontariatu działających w szkołach na terenie gminy Obrowo i gminy Lubicz,  integracja, jak i poszerzenie bazy informacyjnej o wolontariuszach. Bazy, która ułatwi dotarcie do odpowiedniej osoby i zaangażowanie jej podczas akcji, czy imprezy zgodnie z jej możliwościami, predyspozycjami oraz zainteresowaniem. Gala objęta była patronatem wójta gminy Obrowo, wójta gminy Lubicz oraz honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Na spotkanie przybyli: wójt gminy Obrowo p. Andrzej Wieczyński wraz z sekretarz p. Mirosławą Kłosińską, sekretarz gminy Lubicz p. Teresa Gryciuk, która reprezentowała również wójta gminy Lubicz p. Marka Olszewskiego, kujawsko-pomorska wicekurator oświaty p. Maria Mazurkiewicz, dyrektorzy szkół, przedstawiciele GOPS-u, radni, opiekunowie szkolnych kół wolontariatu oraz bohaterowie spotkania – WOLONTARIUSZE.

Spotkanie rozpoczęły słowa Jana Pawła II:

 

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma,  lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

 

Następnie w trakcie recytacji słów „Piosenki o wolontariuszu”, pięknie ubrani wolontariusze, wnieśli totem fundacji i łańcuch serc wykonany z serduszek z wypisanymi imionami przez wszystkie przybyłe osoby.

 

Wolontariusze w każdym wieku,

zawsze myślą o drugim człowieku.

Stary, młody w każdym ciele,

mają dla nich uczuć wiele.

W dzień i w nocy ze swej woli,

pomagają im w niedoli.

Powód bardzo szczytny mają,

całym sercem pomagają.

 Gdzie jest przyjaźń i oddanie,

człowiek za człowiekiem stanie.

Oby ich zawsze było wiele,

         w tym miłości pięknym dziele.

 

Po tych wzruszających słowach nastąpiła prezentacja działalności szkolnych wolontariuszy. Przygotowali oni prezentacje multimedialne, totemy, proporce, plakaty i opowiadali z wielkim przejęciem o dobru, które czynią.

Działalność szkolnych młodych ludzi okazała się bardzo imponująca i zasłużyła na podziękowania, które przygotowała w formie dyplomów i drewnianych serc Fundacja TRYBIK. Statuetki zaś ufundowała gmina Obrowo, a  upominki  gmina Lubicz. Dodatkowo gmina Obrowo zaoferowała transport na wycieczkę dla najbardziej aktywnych wolontariuszy Fundacji TRYBIK.

O zaangażowaniu młodych ludzi w wolontariat rozmawiano jeszcze w kuluarach, a mit o dzisiejszej młodzieży, nieaktywnej i nieczułej, został obalony. Zobaczyliśmy młodych ludzi, pełnych energii, pasji i chęci do pomagania.

Fundacja zrzesza w swoich szeregach ponad 100 wolontariuszy, są to nie tylko dzieci i młodzież, ale i dorośli. Jesteśmy obecni na każdej prawie uroczystości w obydwu gminach, a w zeszłym roku wzięliśmy udział w 58 wydarzeniach, akcjach, imprezach, przeprowadziliśmy 85 godzin warsztatów i 20 godzin spotkań z baśnią. Wszystkie działania prowadzone  były wolontarystycznie, nikt z nas nie liczy czasu, trudu, paliwa na dojazd i materiałów, najczęściej zakupionych z prywatnych pieniędzy. Zapłatą dla nas jest radość, którą sprawiamy innym. Galę obsługiwało 20 naszych wolontariuszy, łatwo ich policzyć, bo wyróżnialiśmy się specjalnym strojem, uszytym z materiałów z prywatnych zasobów. Tak właśnie działamy, w pełni charytatywnie, chociaż przyznam, że pole działań poszerza się i będziemy zmuszeni zwracać się o pomoc w realizacji niektórych przedsięwzięć. Przed nami sporo wyzwań, sporo pracy, mamy nadzieję, że dzięki gali zyskamy więcej wolontariuszy, by móc działać jeszcze z większym rozmachem.

Warto organizować takie spotkania, serce się raduje,  zyskuje się wiarę w drugiego człowieka i nabiera energii do dalszych działań.

Spotkanie miało tak uroczysty charakter dzięki wspaniałej współpracy z gminą Obrowo i gminą Lubicz, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Obrowie, Gminną Biblioteką Publiczną w Lubiczu Dolnym, Stowarzyszeniem LGD "Podgrodzie Toruńskie", Fundacją Aktywności Społecznej i Fundacją im. Stefana Batorego.

Fundacja TRYBIK planuje kolejne spotkania, niektóre w innym charakterze, a gala będzie formą do zaprezentowania efektów pracy, bo

 

 RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ !!!

 

Barbara Mońko-Juraszek

 prezes Fundacji TRYBIK

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.